Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...και το φοβόμουν ότι δεν το είχες κλείσει το πρόγραμμα...

 

Βασικά, εξαρτάται από το τί ακριβώς μπακάπαρε. Αν τυχόν μπακάπαρε τα Windows του C: μόνο (...τα 25GB που είπες ξερωγώ) και όχι όλο τον δίσκο του λάπτοπ, ίιιισως κάτι να βρεις...

Στην καλύτερη περίπτωση, είτε το C: partition του λαπ είναι 25GB, είτε απλώς όλος ο εγγεγραμμένος χώρος τεσπα του δίσκου όλου αντιστοιχεί σε αυτά τα 25. Έτσι είναι όντως;

 

Το θέμα όμως είναι ότι δυστυχώς οι δίσκοι δεν γράφουν "σε σειρά" όταν γράφουν, αλλά σε γενικές γραμμές γράφουν "διασκορπισμένα" στα platters των δίσκων. Το οποίο σημαίνει ότι η εγγραφή 25 και "μόνο" GB, είναι ικανή να έχει ρημάξει ακόμη και όλη την προθύστερη περιεκτικότητα σε αρχεία, ενός δίσκου μεγέθους 1ΤΒ.

Ήδη το ότι δεν είχες καλά αποτελέσματα με το EASEUS

(τα ζιπάκια που βρήκες, μάλλον είναι αρχεία που έφτιαξε το ρημάδι της HP - σίγουρα πάντως δεν είναι αρχεία νέα που έφτιαξε με βάση τα προϋπάρχοντα δικά σου. ΕΚΤΟΣ κι αν είναι ορίτζιναλ δικά σου, που πολύ αμφιβάλλω. Αν βέβαια ΕΙΧΕΣ πλήθος αρχείων ζιπ και είναι και από τα σημαντικά που ψάχνεις, τότε ναι ανάκτησέ τα, ανοιξέ τα με οποιοδήποτε unzipper πρόγραμμα και τσέκαρε το περιεχόμενό τους),

δεν είναι καλός προάγγελος.

 

Το μόνο που σου μένει, είναι όπως είπα να δοκιμάσεις κι άλλο/άλλα προγράμματα. Καμμιά φορά, υπάρχουν διαφορές στον τρόπο που αυτά αντιμετωπίζουν τα αρχεία.

 

Μια σημείωση ακόμη : καλύτερα να είχες τραβήξει καλώδιο όπως είπες. Οι πιθανότητες να πάθαινε κάτι ο δίσκος, ακόμη κι ενόσω έκανε εγγραφή, δεν θα ήταν υπέρ του κακού σεναρίου. Συμβαίνει βέβαια καμμιά φορά με "βίαιες" ενέργειες να προκληθεί πρόβλημα, αλλά σε γενικές γραμμές οι δίσκοι έχουν (πια) συστήματα "ασφαλείας" ούτως ώστε να μη φλιπάρουν (καθώς αυτό μπορεί να γίνει ανά πάσα ώρα και στιγμή από απώλεια τροφοδότησης ρεύματος, πχ μια διακοπή του δικτύου) τόσο εύκολα. Αυτό που είναι πιο εύκολο να πάθει κάτι, είναι οι ψηφιακές πληροφορίες, πχ να χάσει το partitioning του ο δίσκος, ή απλά να μείνουν αρχεία "μισο-γραμμένα", αν την ώρα της διακοπής έγραφε ο δίσκος. Αλλά αυτό που σε ενδιέφερε εσένα ήταν τα ήδη υπάρχοντα αρχεία, που Ο,ΤΙ και αν γινόταν, δεν θα χανόντουσαν - θα σε "περίμεναν" στα platters, ψηφιακώς ανέγγιχτα.

 

Τεσπα, ο γέγονε-γέγονε. Όλοι έχουμε πάρει άσχημα μαθήματα από απώλειες δεδομένων - αρκεί να τα πάρουμε σωστά όπως είπα, που σημαίνει προσοχή έστω για από εδώ και πέρα, για να μη ξανακλάψουμε.

 

Πρακτικά, δοκιμάζεις κι άλλα προγράμματα, κι ότι κάτσει. Αν κάτσει κάτι.

Και τελευταία επιλογή ΜΕΤΑ από την δική σου προσπάθεια (μιας και γενικά ΔΕΝ παίζει να κάνεις με προγράμματα ανάκτησης περαιτέρω ζημιά, αν τουλάχιστον είσαι προσεκτικός) να προσεγγίσεις εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης δεδομένων (Tic-Tac θα έλεγα καλύτερα σε τέτοια κατάσταση, που είναι η παλιότερη αλλά και αλμυρότερη), ΜΠΑΣ και αυτοί μπορέσουν να ανακτήσουν ΚΑΤΙ από πιθανά bits & pieces δεδομένων. Προϋποθέτει καλό πορτοφόλι αυτό όμως, έχε το υπ' όψη. Το καλό βέβαια είναι ότι δεν έχει ζημιά σε φυσικό επίπεδο ο δίσκος, το οποίο σημαίνει ότι κοστολογιακά τουλάχιστον γλυτώνεις πολλά. Τουλάχιστον μερικά κατοστάρικα - αλλά να είσαι προετοιμασμένος να πληρώσεις περίπου άλλα τόσα.

Προφανώς ακολουθείς αυτή την οδό, αν α) έχεις να διαθέσεις τα λεφτά β) είναι τόσο σημαντικά τα αρχεία που ΕΛΠΙΖΕΙΣ να σου βρουν (διότι μπορεί και να πληρώσεις αλλά αυτά που θα σου βρουν να σου είναι μέχρι και αδιάφορα). Αν έχεις ευχέρεια, πας επί τόπου και το συζητάς μαζί τους περί διάγνωσης, πρόγνωσης, κόστους πριν ξεκινήσετε κάτι, και αν σου κάνει κλικ, το προχωράτε.

 

Αν είναι αρχεία που μπορείς να ζήσεις και χωρίς αυτά, τότε ξέχνα όλα τα παραπάνω, φόρμαρε εκ νέου τον δίσκο, και ξεκίνα απ' την αρχή την ψηφιακή ζωή του.

Αν πάλι θες να το αφήσεις για πιθανώς καλύτερες μέρες, ασ' τον στην άκρη, μην τον πειράξεις καθόλου με φορμαρίσματα κλπ (πάρε άλλον για να κάνεις την δουλειά σου), και κάποια μέρα στο μέλλον τον πας σε εταιρία ανάκτησης με την ελπίδα ότι κάτι θα βρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

επανερχομαι πανευτυχης καθως καταφερα με το active file recovery να ανακτησω την πλειοψηφια των αρχειων μου

απλα θα ηθελα να επισημανω ολα τα παρκατω...

ως παθων.. κραταμε διπλα αρχεια για να ημαστε καλυμμενοι, επισης δε το βαζουμε κατω με τα προγραμματα ανακτησης προσπαθουμε με διαφορα καθως το καθενα δινει και διαφορετικα αποτελεσματα.. δε κανουμε βιαστικες κινησεις που θα αποτελειωσουν το αποθηκευτικο μας μεσο και τα δεδομενα μας κατ επεκταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα διεγραψα καποια αρχεια με το eraser με την μεθοδο gutman, νομιζοντας οτι τα  εχω   κρατησει σε εξωτερικο δισκο

αλλα την πατησα, υπαρχει καποιος τροπος να τα ανακτησω? δοκιμασα το recuva αλλα τιποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...η "Gutmann" τον ξεντέριασε τον σκληρό (δυστυχώς το όνομά της κάνει απόλυτα ταιριαστά λογοπαίγνια με την λειτουργία της).

Αν εκτελέστηκε πλήρως η διαδικασία, δεν έχει μείνει ούτε δείγμα από αρχείο για να ανακτηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εξαρτάται από το μέγεθος της διανομής, από το μέγεθος του εξωτερικού, από την ποσότητα των αρχείων που είχες στον εξωτερικό, από τον ίδιο τον δίσκο κ.α. ...

Μερικά ποστ πριν, μέλος που έκανε κάτι παρόμοιο, στάθηκε τελικά τυχερό και μπόρεσε και ανέκτησε την πλειοψηφία των αρχείων του, με το Active File Recovery. Δοκίμασε κι εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω κάτι έκανα με το recovermyfiles βρήκε τα κέρατά του αλλά δεν ξέρω πώς τα επαναφέρω... για την αλήθεια ευτυχώς τα κρίσιμα έγγραφα τα είχα και αλλού οπότε δεν έχω να χάσω κάτι σημαντικό, ποιό πολύ για την πλάκα θέλω να κάνω recovery για να ξέρω πάνω κάτω τι παίζει just in case. 

 

τώρα το πώς κινήθηκα.. διέγραψα το κομμάτι που είχα γράψει την διανομή ( κάπου 900mb ) και έδωσα γράμμα στον δίσκο χωρίς να τον διαμορφώσω. μετά όπως προαναφέρθηκε χρησιμοποίησα το recovermyfiles βρήκα πααααρα πολλά, αλλά δεν ξέρω πως να τα επαναφέρω...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαί9νω τί εννοείς με το "πώς να τα επαναφέρω". Εκτός της περιπτώσεως να είναι "κομμένο" το (οποιοδήποτε) πρόγραμμα, αν δεν έχει πληρωθεί, έχει φιλικές προς τον χρήστη λειτουργίες, τύπου πατάς ένα "κουμπί" και γίνεται η "ανάκτηση". Υπ' όψη ότι χρειάζεται η παρουσία ΑΛΛΟΥ δίσκου, στον οποίο θα γίνει η αντιγραφή (διότι, στην ουσία, "ανάκτηση" = πρώτα εύρεση και μετά αντιγραφή, και φυσικά δεν γίνεται να επανεγγραφούν στον ίδιο δίσκο).

 

Τέλος, κάτι ακόμη στα υπ' όψη, ότι κάποια προγράμματα βρίσκουν "indexes" των αρχείων (ας πούμε δηλαδή έναν κατάλογο με τις ονομασίες τους), αλλά πρακτικά τα αρχεία τα ίδια έχουν καταστραφεί σε τέτοιο βαθμό, που δεν δεν είναι εφικτή η ανάκτησή τους. Στην "καλύτερη" μιας τέτοιας περίπτωσης, γεμίζει ο χώρος από "ανεκτημένα" αρχεία και καλά, αλλά στην ουσία δεν έχουν επαρκή δεδομένα "μέσα τους" για να ανοίξουν/τρέξουν κλπ... Τα "καλά" προγράμματα, συνήθως δεν κάνουν τέτοιες "μαϊμού" ανακτήσεις πάντως, "ξέρουν" και ξεχωρίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...

 

Τα κακαρώνει πριν λίγες μέρες έτσι στο άσχετο η MicroSD που είχα μέσα στο Note3 μου. Μετά από ένα reboot, μου πετάει κάτι "it's safe to remove SD card" ή κάτι τέτοιο, κολλούσε γενικά το κινητό. Την βγάζω, την βάζω σε αντάπτορα και επιχειρώ να αντιγράψω αρχεία στον σκληρό (έχω δοκιμάσει και με SD adapter σε card reader, αλλά και με -δύο διαφορετικούς- microSD to USB adapters), κολλάει σε κάποια αρχεία, με τον SD adaptor έβγαζε και κάτι "can't read from source", στα άλλα 2 απλά κολλούσε επ'άπειρον..

 

Πάω να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται, γκουγκλάρω και λίγο, βρίσκω στο XDA να αναφέρουν κάποιες λύσεις που δούλεψαν σε κάποιους, παίρνω πρώτα ένα image με Snapshot (στο οποίο μου βρίσκει κάπου 50 εκατομμύρια bad sectors!!!) και μετά δοκιμάζω το GetDataBack FAT. Σκαλώνει σε κανά 2 περιπτώσεις με Error 23 (αν δεν κάνω τραγικά μεγάλο λάθος), αλλά το ολοκληρώνει μετά από κάποιες ώρες. Κι εκεί διαπιστώνω ότι στην δωρεάν έκδοση μπορείς μόνο να δεις τα αρχεία και όχι να τα αντιγράψεις. Βάζω την κανονική έκδοση, και αρνείται να ολοκληρώσει την διαδικασία. Την μια μου μετά τα error 23 και ένα error 21 και περνάει όλη την κάρτα χωρίς να κάνει τίποτα, σε άλλη προσπάθεια βγάζει ένα error 1117 και κολλάει επ'άπειρον.

 

Τζίφος γενικά. Υπάρχει τίποτα άλλο που να μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...διακριτικός, γνώστης, μελετημένος, αναλυτικός, σωστά εκφραστικός, αλλά και άτυχος...

Δεν νομίζω αδερφέ πως θα καταφέρεις κάτι, με βάση τα όσα ήδη μας είπες : η κάρτα δείχνει να τραβάει χοντρό ζόρι.

Όμως επειδή η ψυχή βγαίνει τελευταία, απλά δοκίμασε όποιο πρόγραμμα σκαλώσεις (πάντα σπασμένο, διότι οι κομμένες εκδόσεις, όπως είδες, είναι για φιγούρα) : Αctive File Recovery (το πρώτο και σημαντικότερο, γενικά), File Scavenger, Easy Recovery Pro, EASEUS, Recover My Files, Stellar Phoenix...

 

Ξαναλέω, με βάση όσα είπες, οι flash memory banks της κάρτας απλά έχουν υποστεί corruption (ναι, στο "άσχετο" και στο ξαφνικό, όπως το είπες. Ειδικά τα flash μέσα, είναι πιο "ευαίσθητα" από τα μαγνητικά = σκληρούς, και από τη μια στιγμή στην άλλη μπορεί να χαλάσει είτε η μνήμη τους είτε ο controller της κάρτας και να μην την βλέπεις καν μέσω προγραμμάτων).

H πρόγνωση για 'μένα είναι "μάλλον δεν θα καταφέρεις κάτι, δυστυχώς" - αλλά δοκίμασε, και για να μην πεις ότι δεν έκανες τίποτε (και σου μείνει το "what if..."), αλλά και για να σου φύγει η "φόρα" που βλέπω ότι έχεις για να κάνεις κάτι.

Απλά μέσω USB αντάπτορα και χωρίς να κάνεις κάτι παραπάνω από το να βάλεις το κάθε πρόγραμμα να τρέχει : ΑΝ είναι να γίνει κάτι, θα γίνει απλά και άμεσα.

Τρέξε πριν και μια "επιδιόρθωση των Windows" (AN καταφέρει να ολοκληρωθεί, μπας και είναι θέμα σακατεμένου file system) και ίσως και το HDD Regenerator (ΜΠΑΣ και βοηθήσει).

 

Σε περίπτωση βέβαια που μιλάμε για ιδιαζόντως σημαντικά αρχεία και σου περισσεύουν τα χρήματα (μιλάμε για κατοστάρικα), ΜΗΝ "ταλαιπωρείς" άλλο την κάρτα και πήγαινέ την σε εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης, όπως η Tac-Tac, όπου έχουν ειδικά εργαλεία (και σοφτγουερικά και "φυσικά") για ανακτήσεις.

 

"Κουράγιο πάντως για την απώλεια" (που είναι όπως είπα το πιθανότερο) και τουλάχιστον από εδώ και πέρα κράτα άμεσα αντίγραφα των σημαντικών φωτό/βίντεο που βγάζεις και μη βασίζεσαι πχ στο πόσο καινούρια μπορεί να είναι μια κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση washcloud. Ευτυχώς είχα κάνει backup σχετικά πρόσφατα, και δεν είναι ότι βγάζω φωτογραφίες κάθε 3 και λίγο, οπότε η απώλεια είναι μετρίου μεγέθους. Να φανταστείς στην αρχή έψαχνα απλά κάποιο software το οποίο να μου κάνει μια λίστα με τα αρχεία τα οποία είναι unreadable.

 

Αυτό που μου έκανε εντύπωση βασικά είναι η διαφορετική συμπεριφορά από πέρασμα σε πέρασμα. Το ότι το ολοκλήρωσε με την shareware version ενώ με την κανονική αδυνατεί, βγάζοντας διαφορετικά errors κάθε φορά.

 

Θα δοκιμάσω τα προγράμματα που αναφέρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο κάθε φορά να βγάζει διαφορετικά αποτελέσματα (μικρής απόκλισης κι αυτό), αλλά ακόμη κι αυτό εξαρτάται περισσότερο από την κατάσταση της κάρτας, και εκεί πάμε στο πιο πιθανό ενδεχόμενο ούτως ή άλλως : η κάρτα σταδιακά (φορά τη φορά που διαβάζεται/"λειτουργεί"), υποβαθμίζεται (="καταστρέφεται") όλο και περισσότερο. Συνεπώς δεν είναι καθόλου "περίεργη" η συμπεριφορά που έχουν και τα προγράμματα που τρέχεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...