Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ.. Το Active File Recovery έσωσε πολύ πράμα πάντως.. 5975 αρχεία έκανε recover. Το "κακό" είναι ότι τα οργανώνει κάπως διαφορετικά (δεν ξέρω αν είναι θέμα δικών μου ρυθμίσεων κατά το recovery), την μία ανά συσκευή (είχα περάσει μέσα φωτογραφίες και από το παλιό μου κινητό, όπως και από κάτι ψηφιακές κλπ) και μετά ανά  ημερομηνία, οπότε θα χρειαστεί λίγο να τα ψαχουλέψω για να δω τι παίζει. Πάντως οκ, έκανε δουλειά αν μη τι άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπ' όψιν να τσεκάρεις, αν όχι όλα τα 6Κ, τουλάχιστον αρκετά, "ενδεικτικά" (ένα 10%, σίγουρα). Διότι ενδέχεται τα σωσμένα να είναι από μερικώς κατεστραμμένα έως εντελώς. ΔΕΝ συνηθίζεται από το AFR (ίσα-ίσα είναι από τα προγράμματα που μπορείς να βασιστείς ότι θα σου σώσουν πραγματικά δεδομένα και όχι "μούφες"), αλλά επειδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος, κάνε τον κόπο...

 

Όσο για την "οργάνωση", στις παλιότερες εκδόσεις του που ξέρω εγώ, δεν είχε κάτι. Και δεν νομίζω να έχει ούτε στις νεότερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, είδα κανά 2 φωτογραφίες που από τα thumbnails φαίνονταν μισές.

 

Όσο αφορά την οργάνωση, ίσως θα ήταν καμιά ρύθμιση που δεν πρόσεξα, γιατί τώρα έτσι όπως μου τα έκανε, στο recovery folder έχει 5 subfolders (Compressed Archives, Formatted Text Files, Music & Audio Files, Photos & Images, QuickTime Multimedia) και στο καθένα έχει επιπλέον subfolders, στο πρώτο επίπεδο ανάλογα με την επέκταση των αρχείων (πχ στα Photos & Images έχει 2 φακέλους "jpg" & "png") και στα jpg έχει επιπλέον υποφακέλους..

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να διατηρήσω το αρχικό directory tree της κάρτας, έτσι όπως είναι τώρα η αλήθεια είναι πως -σε συνδιασμό με το ότι τα περισσότερα αρχεία από ό,τι βλέπω έχουν filename της μορφής Found_42423098523 είναι λίγο μπέρδεμα να τα ξεχωρίσω. Και άντε για τις φωτογραφίες μικρό το κακό γιατι βοηθούν τα thumbnails, αλλά για κάτι αρχεία ήχου θα πρέπει να τα ακούσω όλα ένα-ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα προγράμματα ανάκτησης είχαν πάντα την τάση να μην διαθέτουν ιδιαίτερες ρυθμίσεις σχετικά. Επίσης κάποια επέστρεφαν αρχεία φύρδην-μίγδην, όλα μαζί δηλαδή. Αυτό εξαρτάτο και από την κατάσταση του μέσου. Όσο για το AFR, ήταν από αυτά που προσπαθούσαν να διατηρήσουν την προϋπάρχουσα δομή/ονομασία των φακέλων/υποφακέλων. Δεν ξέρω αν στις πιο πρόσφατες εκδόσεις του "το χαλάσανε" και αν οι φάκελοι που ανέφερες δεν προϋπήρχαν, αλλά τους έφτιαξε το πρόγραμμα για να κάνει ένα γενικό ξεχώρισμα.

Αλλαγή σε filenames πάντως γινόταν μόνο όταν παραείναι κατεστραμμένα και δεν είναι αναγνώσιμη η αρχική τους ονομασία.

Αφού έγινε η αρχική ανάκτηση πάντως και βρέθηκαν αρκετά, δοκίμασε και με άλλα, χωρίς άγχος αν θα καταρρεύσει η κάρτα. Κι αν τυχόν έχεις με άλλο πρόγραμμα πιο σωστά αποτελέσματα, τότε ακόμη καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα.

Αφου διαβασα ολο το θεμα 100σελ..παραθετω και το δικο μου προβλημα, εχω εναν seagate 500 που τον ειχα κανει εξωτερικο ως  backup.Καποια στιγμη τα win 7 δεν τον αναγνωριζουν και μου πεταει το γνωστο μνμ για διαμορφωση.

Τον εβγαλα απο το κουτι και τον συνδεσα εσωτερικα αλλα το στστημα κολλούσε και πήγαινε πιο αργα και ...δεν ξερω και εγω ποσο αργα(το Bioς τον ειδε κανονικα) και αφου τον διαβασε τελικα στην διαχειριση δισκων τον ειδε και ενα partion του το μεγαλο 400ΜΒ και βαλε το ειδε σαν RAW.

Επειδη κολουσε το συστημα παρα που τον εβγαλα απο εκει και τον κουμποσα σε ενα Dock Staision και το συστημα το ειδε χωρις κοληματα.

Ετρεξα το TD απο την Παρασκευη 30/9 στις 19:30 ξεκινησε και μεχρι σημερα το πρωι που τον ειδα εχει φτασει στο 57% περιπου και αυτο στο quick search.Ειναι σωστο? τον αφηνω να συνεχίσει?

 

Σας παρακαλω πολυ τη βοηθεια σας γιατι μεσα εχω ολες τις φώτο των παιδιων.... και τα υπολοιπα σας ειναι γνωστα μην σας κουραζω.

Θα ανεβασω αργοτερα φωτογραφιες το τι βλεπω.

 

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

 

 

Υ.Γ. Εχετε δικιο για περισοτερα Backup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....προκαταβολικά, πιθανότατα είναι λίαν σακατεμένος και γι' αυτό η καθυστέρηση. Κανονικά σε μια-δυο, άντε μερικές ώρες θα έπρεπε να είχε τελειώσει το TD. Το ότι δεν έχει (ακόμη) κολλήσει είναι θετικό βέβαια. Αν καταφέρει και ολοκληρωθεί ΚΑΙ βρει και τα χαμένα παρτίσιον και μπορέσεις να τ' ανακτήσεις, κατευθείαν αντιγραφή, ξεκινώντας από τα πιο σημαντικά αρχεία (κι όσο γίνεται όχι "μαζική" αντιγραφή, αλλά λίγα-λίγα, μην κολλήσει).

Αν πάλι δεν μπορέσει να κάνει δουλειά το TD, πας σε πρόγραμμα κατευθείαν ανάκτησης αρχείων (Active File Recovery πρώτα).

 

Ενημέρωσε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσον αναφορά τα back up εγώ κάθες τέλος του χρόνου περνάω βίντεο φώτο κλπ σε dvd και ειμαι καλλυμένη...αν δεν το ε΄χα κάνει τώρα θα τα είχα χάσει ΟΛΑ

οπότε αυτή είναι μια εύκολη λύση ...και το προτίνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τέλος του χρόνου

 

...πλάκα κάνεις...

 

Αν όχι, παίζεις με την τύχη σου.

Οι αντιγραφές πρέπει να γίνονται ΑΜΕΣΑ. Όταν τουλάχιστον μιλάμε για αναντικατάστατα αρχεία, όπως "πολύτιμες" προσωπικές φωτό και βίντεο από κάμερες ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,,,έντερ του κοντίνιου όπως λέει. Θα ακολουθήσεις τα όσα λέει να κάνεις και στο τέλος, ΑΝ ολα πάνε καλά, θα βρει αντίγραφο των πληροφοριών για ν' ανακτηθεί το παρτίσιον.

 

Αν δεν το κατορθώσει (καθόλου απίθανο, ειδικά στη συγκεκριμένη περίπτωση), θα πας σε πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων αυτή τη φορά. Και ό,τι κάτσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...