Προς το περιεχόμενο

BioShock Infinite


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 651
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το παχνίδι δε το χω αγοράσει ακόμα αλλά είναι αριστούργημα

Μια απορια εχω παιδια . Απο ολους εσας που παιζετε τετοια παιχνιδια και ειδικα αυτο που ειναι το πιο προσφατο. Πραγματι ειναι αριστουργημα. Οσο αναφορα την κατασκευη του αφου ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εχει τα καλυτερα γραφικα, μηχανη κλπ κλπ.

και τοσα χρονια και τοσοι ανθρωποι ικανοι και εμπειροι που ειναι πισω απο αυτο μονο ενα τετοιο αποτελεσμα θα μπορουσαν να δωσουν. μια κινηματογραφικη απολαυση. Βαζω στην ακρη σεναριο και ρωταω το εξης. Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει? Αληθεια ,ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια εχω παιδια . Απο ολους εσας που παιζετε τετοια παιχνιδια και ειδικα αυτο που ειναι το πιο προσφατο. Πραγματι ειναι αριστουργημα. Οσο αναφορα την κατασκευη του αφου ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εχει τα καλυτερα γραφικα, μηχανη κλπ κλπ.

και τοσα χρονια και τοσοι ανθρωποι ικανοι και εμπειροι που ειναι πισω απο αυτο μονο ενα τετοιο αποτελεσμα θα μπορουσαν να δωσουν. μια κινηματογραφικη απολαυση. Βαζω στην ακρη σεναριο και ρωταω το εξης. Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει? Αληθεια ,ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας.

Ο προβληματισμός σου είναι ορθός και θίγεις ένα θέμα που χρήζει μεγάλης συζήτησης και ανάλυσης  όμως το φόρουμ που επέλεξες να τον αναρτήσεις νομίζω πως είναι το πλέον ακατάλληλο για  κάτι τέτοιο μιας και οι περισσότεροι εδω μέσα είναι καμένοι στην κυριολεξία gamers (τον εαυτό μου δεν τον βγάζω απο έξω) και δεν νομίζω να πάρεις τις αρμόζουσες απαντήσεις. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει?. 

 

It's just a game. Κάθε ώριμος άνθρωπος πρέπει να ξεχωρίζει το φανταστικό από το πραγματικό και να μη μπλέκει το ένα με το άλλο.

Αν ήταν να μη ξεχωρίζουμε κάτι το φανταστικό και να αντιδρούμε σε αυτό σαν να είναι αληθινό, τότε η αρχαία Ελληνική μυθοπλασία, οι τραγωδίες, η Οδύσσεια και ό,τι άλλο θες, δε θα υπήρχαν ποτέ γιατί με τόσα ξεκοιλιάσματα, αιμομιξίες, κλπ,  ο κόσμος θα "έφριττε"

 

 

Ο προβληματισμός σου είναι ορθός και θίγεις ένα θέμα που χρήζει μεγάλης συζήτησης και ανάλυσης  όμως το φόρουμ που επέλεξες να τον αναρτήσεις νομίζω πως είναι το πλέον ακατάλληλο για  κάτι τέτοιο μιας και οι περισσότεροι εδω μέσα είναι καμένοι στην κυριολεξία gamers (τον εαυτό μου δεν τον βγάζω απο έξω) και δεν νομίζω να πάρεις τις αρμόζουσες απαντήσεις.  :-D

 

Λίγο στερεοτυπικό σε βρίσκω. Και οι gamers έχουν ψυχή! :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια εχω παιδια . Απο ολους εσας που παιζετε τετοια παιχνιδια και ειδικα αυτο που ειναι το πιο προσφατο. Πραγματι ειναι αριστουργημα. Οσο αναφορα την κατασκευη του αφου ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εχει τα καλυτερα γραφικα, μηχανη κλπ κλπ.

και τοσα χρονια και τοσοι ανθρωποι ικανοι και εμπειροι που ειναι πισω απο αυτο μονο ενα τετοιο αποτελεσμα θα μπορουσαν να δωσουν. μια κινηματογραφικη απολαυση. Βαζω στην ακρη σεναριο και ρωταω το εξης. Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει? Αληθεια ,ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας. 

 

Η αλήθεια είναι ότι στην πρώτη πρώτη σκηνή σκοτωμού ήταν λίγο έως αρκετά απότομο το μέγεθος της ωμότητας. Παίζοντας όμως το παιχνίδι κατάλαβα ότι την βάλανε τόσο απότομη και σκληρή την βία για να αποδείξουν ότι η όλη κοινωνία που ασχολείται το παιχνίδι ζει σε μια ουτοπία και έτσι σε προσγειώνει στην πραγματικότητα.

 

Από 'κει και πέρα όσο αφορά το θέμα βία απλά δε με χαλάει στα παιχνίδια, απο την στιγμή που δεν παίζω SCribblenauts που απευθύνεται για 10χρονα ίσα ίσα μου αρέσει να την βλέπω στα παιχνίδια. Οι πόλεμοι και οι τιμημένοι θάνατοι είναι όμορφοι μόνο στα μυθιστορήματα, στην πραγματικότητα είναι όσο χάλια είναι να πεθαίνει ένας άνθρωπος. Προτιμώ ρεαλισμό από φανφάρες και ιππότες με πράσινα άλογα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βια υπαρχει γυρω μας καθημερινα και σε ρεαλιστικες δοσεις. Ψυχολογικη,κοινωνικη,πολιτικη,θεσμικη,ψυχαναγκαστικη,σωματικη... Διαλεγεις και περνεις.. Με αυτη την λογικη να σταματησουμε τα βιβλια,τις ταινιες,τα ντοκυμαντερ και οτιδηποτε μπορει να "θεωρηθει αυθαιρετα" οτι προκαλει ή αναπαραγει βια. Ειναι πολυτελεια τωρα να ασχολουμαστε με τα παιχνιδια και τις πιθανες επιπτωσεις στην κοινωνια.. Ειναι σαν να βλεπουμε το δεντρο και οχι το δασος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βία είναι μέσα στη ζωή είτε αρέσει σε μερικούς είτε όχι και οι ηλίθιες ειδήσεις του στυλ ''ο Ομπάμα χρηματοδοτεί έρευνα για τη βία στα Video Games'' είναι για γέλια τουλάχιστον.

 

Η βία δεν προήλθε από τα Video Games αλλά από τη ζωή και πολλά Video Games προσπαθούν να αναπαράγουν την πραγματικότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια εχω παιδια . Απο ολους εσας που παιζετε τετοια παιχνιδια και ειδικα αυτο που ειναι το πιο προσφατο. Πραγματι ειναι αριστουργημα. Οσο αναφορα την κατασκευη του αφου ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εχει τα καλυτερα γραφικα, μηχανη κλπ κλπ.

και τοσα χρονια και τοσοι ανθρωποι ικανοι και εμπειροι που ειναι πισω απο αυτο μονο ενα τετοιο αποτελεσμα θα μπορουσαν να δωσουν. μια κινηματογραφικη απολαυση. Βαζω στην ακρη σεναριο και ρωταω το εξης. Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει? Αληθεια ,ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας. 

Εγω να πω οτι οτι αν εξαιρεσουμε καποιες σκηνες, γενικα στο παιχνιδι εισαι οσο βιαιος θέλεις..(τουλαχιστον μεχρι το σημειο που εχω φτάσει)

 

Εξηγω:

Σιγουρα υπαρχει η κλασικη βια του "πυροβολο και σκοτωνω" όπως και σε παρα πολλα άλλα παιχνιδια βεβαια..(ελπιζω να μην αναφερεσαι σε αυτη την βια...και σιγουρα δεν αποτελουν "σκηνες σφαγης που ξεπερνανε την φαντασια")

 

Περα απο αυτο υπαρχουν και τα "vigors" τα οποια δεν ειναι κατ' αναγκη όλα ακραία βίαια..πχ το να κανεις καποιον αντιπαλο να πολεμαει μαζι σου, ή να πετας βομβες/φωτιες ή να τους κανεις να πετανε στον αερα, δεν ειναι και οτι πιο βιαιο (θα το έλεγα και συντηρητικο/retro σε σχεση με αλλα προσφατα παιχνιδια) ....

 

 

Απο εκει και περα, αν θες να κανεις πιο βιαιες κινησεις εχεις την επιλογη πατωντας καποιο κουμπι να το κανεις...αλλα μονο αν το επιλεξεις εσυ....(πχ εγω σπανια το κανω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα προκαλείται ο πρωταγωνιστής και μετά ανταπαντά....δεν είναι βία είναι νόμιμη άμυνα :lol:

 

Βία παντού, στα βιβλία, στις ταινίες στην ιστορία και κυρίως στην κοινωνία και την καθημερινότητα μας.

 

Θα με πειράξει, πόσο δε μάλλον θα με επηρεάσει η βία στο bioshock;

 

Μπα. Αφού η ίδια η ζωή δεν μου χει βάλει ακόμα το μπλεντερ στα χέρια να στίβω φάτσες σαν τον booker δεν θα με κάνει η Columbia. Μην πω ότι με χαλαρώνει κιόλας.......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σαδομαζό που διαβάζουν αβέρτα οι γιαγιάδες ή το 50 shades of gray (για τις νεότερες) είναι καλύτερα; Ούτε Gimp έγινε καμία γιαγιά διαβάζοντας ούτε εμείς δολοφόνοι ούτε όταν οδηγάω πατάω όποιο περαστικό βλέπω μπροστά μου όπως στα GTA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια εχω παιδια . Απο ολους εσας που παιζετε τετοια παιχνιδια και ειδικα αυτο που ειναι το πιο προσφατο. Πραγματι ειναι αριστουργημα. Οσο αναφορα την κατασκευη του αφου ειναι το πιο καινουριο και φυσικα εχει τα καλυτερα γραφικα, μηχανη κλπ κλπ.

και τοσα χρονια και τοσοι ανθρωποι ικανοι και εμπειροι που ειναι πισω απο αυτο μονο ενα τετοιο αποτελεσμα θα μπορουσαν να δωσουν. μια κινηματογραφικη απολαυση. Βαζω στην ακρη σεναριο και ρωταω το εξης. Τοση ωμη βια , και τοσο πολυ αιμα , σκηνες σφαγης που ξεπερνανε τη φαντασια των πιο ψυχασθενων δολοφονων με καθε λογης ΄΄οπλα΄΄  που κατακρεουργουν τους αντιπαλους και με τον πιο περιεργο τροπο, δε σας πειραζει? Αληθεια ,ειμαι περιεργος να ακουσω τη γνωμη σας. 

Να απαντήσω και εγώ στον μικρό φίλο της παρέας μας. Φίλε bilis πρέπει να σε ενημερώσω ότι το BIOSHOCK INFINITE βασίζεται στην unreal engine 3 που δεν τη λες και ό,τι καλύτερο.. Και για τα γραφικά μια από τα ίδια. Πανέμορφος κόσμος αλλά με μια cryengine3 πχ θα απογειωνόταν σε άλλα επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο πολυ βια εχει ενα παιχνιδι τοσο το καλυτερο! Ειδικα εμενα που ως αρχηγος των Foot Ninja εχω σκοτωσει χιλιαδες ανθρωπους κατι τετοια παιχνιδια δεν ειναι τιποτα μπροστα στα φρικτα εγκληματα που εχω διαπραξει! :-D 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...