Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια για χασιμο βαρους-αδυνατισμα τι βαρη ειναι καλυτερα ν κανεις?
Οσα αντεχω με 12-13 επαναληψεις? η περισσοτερα κιλα με λιγοτερες επαν ?
δεν με ενδιαφερει ο ογκος ιδιαιτερα ουτε μελλοντικα .... (1,90-130 κιλα )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Απο το φαι... δεν ξερω... Αν επηζησω..

Ενα πιατο μακαρονια με κυμα και ενα πιατο κοτοπουλο στηθος με πατατες βραστες......

Μακαρονια κιμα κοτοπουλο πατατες... Ρε λιβε που τα βαζεις ολα αυτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που λέγατε για φρούτα έχω ζεστεί στο καρπούζι φέτος
τα πεπόνια δεν τα πολυγουστάρω κ γενικά τα φρούτα δεν με τρελαίνουν τόσο , κάθε μέρα το μόνο φρούτο που τρώω σίγουρα ειναι μπανάνα άντε κ κανα πορτοκάλι που κ που αλλα το καρπούζι ειναι άλλη φάση θα μπορούσα να τρώω μονο καρπούζι κάθε μέρα για καιρό μέχρι να το βαρεθω

ιδικά τώρα με τη ζέστη ειναι η μόνη τροφή που θα φαω κ θα την ευχαριστηθώ , παγωτά δε τρώω γιατι μέχρι πριν λιγο καιρό τους εισαι αλλάξει τα φώτα , κάθε μέρα
 

Απο το φαι... δεν ξερω... Αν επηζησω..


Ενα πιατο μακαρονια με κυμα και ενα πιατο κοτοπουλο στηθος με πατατες βραστες......

γιατί τα τρως ολα μαζι ? αν και να σου πω αμα τα φάω αυτά χωρίς κανα κιλο σαλάτα απο δίπλα θα πεινάω σε λιγότερο απο 2 ώρες λολ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακαρονια κιμα κοτοπουλο πατατες... Ρε λιβε που τα βαζεις ολα αυτα :P

Δεν τον έχεις δει να τρώει live, σκούπα!!! Μεταβολίζει με τόσα που σηκώνει συν την χειρονακτική εργασία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάρη με σταδιακή αύξηση κιλών για ενδυνάμωση και μετά αερόβιο όσο αντέχεις (για να ξελιπώσεις, αν θες) 

Απο αυριο θα επιχειρησω κ το πρωινο τρεξιμο-περπατημα με αδειο στομαχι

για καλυτερη αεροβια. Οταν λες σταδιακη εννοεις ξεκιναω απο λιγα κιλα κ

να φτασω σε οσα αντεχω? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που λέγατε για φρούτα έχω ζεστεί στο καρπούζι φέτος

τα πεπόνια δεν τα πολυγουστάρω κ γενικά τα φρούτα δεν με τρελαίνουν τόσο , κάθε μέρα το μόνο φρούτο που τρώω σίγουρα ειναι μπανάνα άντε κ κανα πορτοκάλι που κ που αλλα το καρπούζι ειναι άλλη φάση θα μπορούσα να τρώω μονο καρπούζι κάθε μέρα για καιρό μέχρι να το βαρεθω

 

ιδικά τώρα με τη ζέστη ειναι η μόνη τροφή που θα φαω κ θα την ευχαριστηθώ , παγωτά δε τρώω γιατι μέχρι πριν λιγο καιρό τους εισαι αλλάξει τα φώτα , κάθε μέρα

 

 

Το πεπόνι είναι το μόνο φρούτο που δε γουστάρω καθόλου brotha. To καρπούζι αν και μ' αρέσει (φρεσκοκομμένο ειδικά, πριν καν μπει στο ψυγείο) δε μπορώ να φάω πολύ γιατί μου πέφτει ψιλοβαρύ. Από παγωτά πάω πολύ το frozen yogurt!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, αν φορτώσεις πολλά κατευθείαν φλερτάρεις με τραυματισμό. Μένεις στη σταδιακή αύξηση φορτίου με σωστή τεχνική. Για μένα δεν πρέπει να ξεφεύγεις πάνω από 12 επαναλήψεις σε κάθε σετ. 

Και φυσικά να είσαι συνεπής στην καθαρή διατροφή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον έχεις δει να τρώει live, σκούπα!!! Μεταβολίζει με τόσα που σηκώνει συν την χειρονακτική εργασία!

Χαχχα ηλεκτρική σκουπα ο παιχτης!!

 

Καλα οτι τα μεταβολιζει ειμαι σιγουρη :) Απλα μου φαινεται πολυ το να τα φας ολα μαζι, αφου βεβαια ο ανθρωπος μπορει, καλα κανει!

 

Το πρωτο σοκ σχετικα με "αντρας και φαγητο" το χα παει καποια χρονια προν στην πιτσα χατ της Νεας Σμυρνης οπου ενας τυπος απ το τραπεζι μας εφαγε 2 οικογενειακες μονος του. Τον κοιταγα καλα :P (και οχι δεν ηταν παχυς)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ο σκοπός σου θα πρέπει να ειναι να χάσεις μονο λίπος , όχι κιλά και λιπος. το αν θα κάνεις body recomposition(χάνεις λιπος - βάζεις μυς , αλλα παίρνει παραπάνω καιρό)  η όχι ειναι δική σου επιλογή , εγώ στη θέση σου αυτό θα έκανα γιατι όπως λες έχεις πολλά παραπανίσια κιλά άρα δεν θες να κάνεις το δέρμα σου γιο-γιο

γιατι αφότου χάσεις τα κιλά θα πρέπει να το αφήσεις να προσαρμοστεί διατιρώντας ενα συγκεκριμένο ογκο στο σώμα σου κ εννοώ τον συνολικό όγκο,  έτσι με το να αδυνατίσεις κ μετά να βάλεις κιλά μονο κακό στο δέρμα σου θα κάνεις. Οπότε η γνώμη μου ειναι να προσπαθήσεις να χάσεις το λιπος κ ταυτοχρόνος να επωφεληθείς τα "noob gains" , τα μυικά κέρδη του αρχάριου (αρκεί βέβαια να κάνεις κανονικά προπονήσεις με βάρη και να τρως σωστά)

 

θελω να βελτιωσω την εικονα του σωματος μου αρχικα.... γιατι εχει παραγινει η κατασταση . ειτε αυτο γινει και με βαρη ειτε γινει αποκλειστικα με αεροβικη

δεν το ξερω για αυτο ζητησα την γνωμη σας  :-)  Ειμαι 1.90 σε υψος και 130 κιλα που ρωτησες

 

αερόβια να κάνεις το πρωί με άδειο στομάχι αν έχεις σκοπό να πας για προπόνηση με βάρη το μεσημέρι ή το απόγευμα ή το βράδυ , , αλλιώς μετά την προπόνηση με βάρη κάνεις την αερόβια σου κ εισαι αρχηγός. Οι δύο περιπτώσεις που σου έγραψα ειναι δυο ευκολοι τρόποι για απώλεια λίπους. Αν κάνεις αερόβια κ μετά ψευτοπροπόνηση με βάρη ειναι λάθος , δεν το θες αυτό , χρειάζεσαι να πάρεις στα σοβαρά τα βάρη γιατι αυτά θα σου χτύσουν σώμα παρέα με την κουζίνα . Το μικρά βάρη το ξεχνάς , κάνεις οτι μπορείς και με σκοπό να ανεβαίνεις σε κάθε προπόνηση έστω κ λίγο , το σώμα σου αν δεν το ζορίσεις καθόλου δεν έχει λόγο να αλλάξει , θα μένεις ίδιος.

 

αυτό οτι θα σφίξει το κορμί κ θα γίνει ποιο δύσκολη η απώλεια , δηλαδή οτι θα σφίξει το λίπος ειναι λάθος, δεν γινεται που να κατέβει ο θεος κάτω κ ειναι αστείο να το σκέφτεσαι , θα το καταλάβεις αργότερα.

 

αρα αφου ξεκιναω γυρω στις 4 γυμναστηριο να παω το πρωι για τρεξιμο με αδειο στομαχι ... και μετα τα βαρη να κανω και αεροβια εκει οσο μπορω

 

 

 

το καλύτερο που εχεις να κανεις ειναι βάρη-διατροφή-αερόβια

διατροφή σημαίνει να τρως οτι πρέπει και χρειάζεσαι και όχι οτι νάνε. Με απλά λόγια όταν λέμε διατροφή δεν εννοούμε δίαιτα αλλα να τρωει κάποιος σωστά. Ολος ο κόσμος θα έπρεπε να κάνει διατροφή κ αυτό να σημαίνει να μετράει το γραμμάριο στο ρύζι πχ αλλα να έχει μάθει να τρώει όσο ρύζι του χρειάζεται. Γιαυτό μην κάνεις τιποτα λάθη όπως "κόβω τελείως τον υδατάνθρακα" κλπ , φάε ισορροπημένα, φάε όσες θερμίδες χρειάζεσαι , γυμνάσου και το αποτέλεσμα ειναι σίγουρο.

 

ναι το καλύτερο που έχεις να κάνεις και πιστευω θα σου αρέσει ειναι να κάνεις το πρωί αερόβια και στις 4ης βάρη

Δεν θα σου πρότεινα τρέξιμο γιατι τα κιλά σου ειναι αρκετά παραπάνω απόσα ειναι φτιαγμένο το σώμα σου για να κουβαλάει και θα επιβαρύνεις τις αρθρώσεις σου. Καλύτερα ξεκίνα με άδειο στομάχι γρήγορο περπάτημα non stop

 

αν κάνεις το πρωί αερόβια 30 λεπτά δεν χρειάζεται και μετά τα βάρη , μην το παρακάνεις γιατι

 

ο οργανισμός μας προσαρμόζεται αργά η γρήγορα κ αυτό που δούλεψε τώρα δεν θα δουλέψει για πάντα με αποτέλεσμα ο οργανισμός σου να συνηθήσει την αερόβια.

 

Σκοπός σου ειναι να χάνεις σταθερά , το απότομο δεν ειναι καλό ούτε για τον οργανισμό σου ουτε για το αποτέλεσμα σου. Ξεκίνα με 20 λεπτά αερόβια , την επόμενη εβδομάδα κάντα 25 , την επόμενη 30 και μετά ανέβαζε δυσκολία. Αν κάνεις αερόβια σε διάδρομο θα σου ειναι ακόμα ευκολότερο γιατι θα μπορέσεις να βάζεις κλήση κλπ.

 

ενα tip 

 

ποτέ μην κρατιέσαι απο τον διάδρομο οταν κάνεις αερόβια , οι καυσεις σου πεφτουν -50%

 

σχετικά με τις επαναλήψεις που ρωτάς σε ενα άλλο πόστ που ειδα τώρα

βάλε στόχο να πιάνεις τις 12 τώρα στην αρχή με τα κιλά που βγάζεις 12 με την τελευταία ίσα που να βγαίνει

κάθε εβδομάδα προσπάθησε να ανεβάζεις σταδιακά τα κιλά

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ενα πιατο και καλο.. Μια παραλλαγη μουσακα σημερα, βαλαμε κ κολοκυθακια με τη μαμα μου.

 

Και λιγο τσαλαφουτι(τυρι) σημερα, δεν αντεχω τη στερηση...μια φορα τη βδομαδα θα τρωω.

 

 

 

post-179314-0-22611100-1406464206_thumb.jpg

 

 

 

Ρεπο σημερα, μ ενοχλει λιγο το γονατο.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πεπόνι είναι το μόνο φρούτο που δε γουστάρω καθόλου brotha. To καρπούζι αν και μ' αρέσει (φρεσκοκομμένο ειδικά, πριν καν μπει στο ψυγείο) δε μπορώ να φάω πολύ γιατί μου πέφτει ψιλοβαρύ. Από παγωτά πάω πολύ το frozen yogurt!

 

εμένα με το πεπόνι με πιάνει κάτι στο λαιμό σαν κάψιμο κ γενικά το χω στο χέσιμο σα φρούτο

το καρπούζι μου αρέσει κ μια μέρα έφαγα ενα μονος μου , κατούραγα κάθε 5 λεπτά

δεν ξέρω πόσα κιλά ηταν αλλα ίσα που χώραγε στο ψυγείο

 

frozen yogurt δεν τρώω να σου πω την αλήθεια αλλα κάτι γαμάτα παγωτάκια μπανάνα - πραλίνα - φυστικι και δεν ξέρω κ γω τι καλύτερα να μη μπαίνουν στο σπίτι μου

 

ειδικά εκείνα τα παγωτίνια μου αρέσουν τόσο με τον κρύο φραπέ που πριν κανα μηνα έφερε η αδερφή μου ενα κουτί κ έφαγα καμια 15ρια

ψαχνόντουσαν ποιος τα έφαγε γιατι δεν αγοράζω παγωτά κ έτσι

 

γιαυτό ειπα τέλος τα παγωτάκια ,γιατι αμα έχω παγωτό δε σκέφτομαι θερμίδες κ παπάρια , του αλλάζω τα φώτα 

 

τώρα μια στο τόσο κ άμα τύχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδικά εκείνα τα παγωτίνια μου αρέσουν τόσο με τον κρύο φραπέ που πριν κανα μηνα έφερε η αδερφή μου ενα κουτί κ έφαγα καμια 15ρια

ψαχνόντουσαν ποιος τα έφαγε γιατι δεν αγοράζω παγωτά κ έτσι

 

 

Γενικά παγωτά+φραπές= LFE. Επίσης μπανάνα+καφές..! Μπανάνες δε μπορώ να είναι ώριμες, με λιγώνουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...