Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

μαργαριτα αν εμπαινα στη διαδικασια να δωσω λεφτα θα ειχα απειρες επιλογες!! γενικα ξερω οτι η φαση αν αρχισω να κοιταω θα ανεβαινει σιγα σιγα μεχρι που θα παει στο διαολο (ηδη κοιτουσα ενα specialized που βγαινει γυρω στα 700 και ειναι κουκλι!!

 

βοζινιωτη οταν παρω την κουρασα ελα να τρεξουμε να δυμε ποιος θα ναι ο φλωρος !!! ειχα 29αρι μερχρι πριν λιγο καιρο και δεν το αξιοποιησα στο βουνο ειμαι του δρομου εγω!!! για αυτο και κοιταω κουρασα!!!!\

 

δεν το θελω για καθημερινη χρηση για προπονηση το θελω!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε προβληματίζει τόσο κάνε την σε κύκλους την λήψη της και μην υπερβάλεις με τις ποσότητες.

 

Αυτό έλεγα να κάνω,αλλά τις άλλες μέρες τι πρωτείνη θα παίρνω;

Οι φυτικές δεν είναι ούτε τόσο αποδοτικές,ούτε εύκολο να πάρεις μεγάλη ποσότητα λόγω διαλυτότητας,γεύσης κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Spect 1 χρόνο έχει που κάνει αποχή από το κρέας, αλλά έχοντας ήδη διαμορφώσει πλούσια μυική ανάπτυξη, γυμναζόμενος και τρώγοντας τα πάντα επί σειρά ετών. 

 

Διατήρηση με φυτική πρωτεινη γίνεται. Χτίσιμο, δύσκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

γιαννη και παλι ομως απο το οπως ημουν το καλοκαιρι περυσι και το πως ειμαι τωρα εχω βαλει παλι!! γιατι αν θυμασαι ημουν μισος!!!

ολα γινονται αρκει να εχεις ορεξη και υπομονη!

το ποδηλατο το θελω σαν εξτρα προπονηση!! δεν ξερω η φαση με το ποδηλατο βουνου ειναι η φαση οτι πας κανεις καταβασεις κτλ πιο πολυ εγω θελω ανηφορες και αποστασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το καλο η αγορα τοτε ρε συ!! Εφοσον θα σαι Αθηνα περνα μια απο cyclist, τα παιδια ειναι 100% επαγγελματιες και γνωστες.

 

Εγω παιδια ειμαι ενας ανθρωπος που του αρεσει ο υπνος. Κακα τα ψεμματα δεν ειμαι πρωινος τυπος, μισω το ξυπνημα. Ομως για το γυμναστηριο βαζω ξυπνητηρι και γουσταρω κιολας. Οπως πχ σημερα αν και ξενυχτησα χτες, 9 ξυπνια ωστε να φαω καλο πρωινο και να περασουν 3 ωρες για τη πισινα.

Σκεφτειτε οτι μεσα στη βδομαδα εχω running course και πρεπει να μαι 8 στη Γλυφαδα. Αρα μιλαμε για εγερτηριο στις 6 στην καλυτερη, αλλα το σκεφτομαι κι απλα ανυπομονω να ρθει αυτη η μερα!!!

 

Ενταξει μου πηρε καποια χρονια αλλα πιστευω για πρωτη φορα μετα τη σχολικη περιοδο, μπηκα στον ισιο δρομο.

 

Σημερα εδινα μαθημα στις 2 αλλα εγω 1:30 θα μαι πισινα :D :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιτ ποδηλατη που εισαι??

 

σκεφτομαι για κουρσα γυρω στα 600€

κατι να προτεινεις>? ειδα ενα vitus me 550 στο chain reaction!!

σαν μαρκα σου λεει κατι??

Μπήκα το CRC για να βρω το ποδήλατο που λες και δεν το βρήκα (στην τιμή των €550). Βρήκα αυτό στα €528, το οποίο από πλευράς χαρακτηριστικών φαίνεται αρκετά καλό - τίμιο, θα έλεγα. ΟΚ, προφανώς σε αυτά τα χρήματα δεν μπορείς να έχεις "τρελές" απαιτήσεις, εξ ου και τα περιφερειακά (π.χ. φρένα, ταχύτητες κτλ) ανήκουν στις μέσου επιπέδου σειρές των εταιριών και το συνολικό του βάρος δεν είναι κακό στα 9,8 κιλά. Την μάρκα δεν τη ξέρω, αλλά τα 5 χρόνια εγγύηση είναι ελκυστικά. ;)

 

Είναι καλό που έχεις θέσει ένα ανώτατο προϋπολογισμό, απλά στη θέση σου θα υπολόγιζα τα μεταφορικά από το CRC για Κέρκυρα (π.χ. για Κύπρο είναι €99 για το ποδήλατο), όπως επίσης ένα set πεταλιών (τα road bikes έρχονται χωρίς πετάλια) και ένα ζευγάρι παπούτσια για τα πετάλια. Ειδικά σε πετάλια και παπούτσια το εύρος τιμών είναι τεράστιο, οπότε κάνε μια μικρή έρευνα για να δεις συνολικά πόσα χρήματα θα χρειαστείς.

 

Πάντως, πριν από όλα αυτά, θα πρότεινα να σκεφτείς πολύ καλά τη χρήση για την οποία θέλεις το ποδήλατο. Όπως λέει και η Μαργαρίτα πιο κάτω:

 

 

Παντως αν το θες για κινηση μεσα σε πολη η κουρσα δεν ειναι η καταλληλη λογω της θεσης οδηγησης. Ενα φιτνες ισως ηταν καλυτερη επιλογη.

 

Οπότε, εάν η πλειονότητα των διαδρομών σου θα είναι εντός πόλης, μην πάρεις road bike. Εάν όμως είσαι σίγουρος ότι η χρήση που θα κάνεις είναι να "καταπίνεις χιλιόμετρα", τότε ναι, πάρε road bike. Με την φράση "καταπίνεις χιλιόμετρα" δεν εννοώ 5-10χλμ τη φορά. Πάρε για παράδειγμα τα χιλιόμετρα που postάρω κατά καιρούς στο thread, για να πάρεις μια ιδέα. Να ξέρεις ότι υπάρχει μια "περίοδος προσαρμογής" του σώματός σου (ειδικά μέση, πλάτη, χέρια και καρποί) για να συνηθίσει στη θέση οδήγησης και στις αντίστοιχες απαιτήσεις. Επίσης, σε περίπτωση που πάρεις πετάλια και παπούτσια που "κλειδώνουν" στα πετάλια (που είναι και αυτό που συνιστάται, κυρίως λόγω αύξησης απόδοσης), να ξέρεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα πέσεις 2-3 φορές μέχρι να συνηθίσεις να "ξεκλειδώνεις" τα πόδια σου από τα πετάλια πριν να σταματήσεις το ποδήλατο. Για να μην διερωτάσαι, ναι, έπεσα κι εγώ 2-3 φορές αλλά ΟΚ, πέραν κάποιων γρατσουνιών δεν έπαθα κάτι άλλο. Προσοχή όμως, δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί.

 

Τέλος, να ξέρεις ότι το road bike απαιτεί πολύ αυστηρή ρύθμιση σέλας και τιμονιού η οποία γίνεται από επαγγελματία του χώρου και είναι προσαρμοσμένη σε σένα και μόνο σε σένα (άρα δεν μπορείς να δανείσεις το road bike σου σε έναν φίλο και να αλλάξει π.χ. το ύψος της σέλας, γιατί μετά πάνε όλα στράφι). Η επιλογή του μεγέθους του ποδηλάτου παίζει επίσης πολυ σημαντικό ρόλο. Όπως θα είδες, στο link που έβαλα με το ποδήλατο, έχει 2 μεγέθη (το 54 και το 52). Θεωρητικά, εάν πας στο site της Vitus Bikes, θα πρέπει να υπάρχει ένας πίνακας που να αντιστοιχίζει μεγέθη με ύψος αναβάτη, οπότε, εάν θα πάρεις ποδήλατο από το CRC, φρόντισε να επιλέξεις το σωστό μέγεθος πριν να παραγγείλεις. Ναι, το CRC έχει πολιτική επιστροφής του ποδηλάτου σε περίπτωση που δεν σου κάνει για κάποιο λόγο, αλλά η ταλαιπωρία του να το στείλεις πίσω δεν αξίζει τον κόπο.

 

Αυτά, εάν μπορώ να βοηθήσω κι άλλο, εδώ είμαι.

 

Η κούρσα είναι για τους φλώρους. Πάρε mountain.

 

Ναι, ακριβώς έτσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

http://www.chainreactioncycles.com/gr/en/vitus-bikes-razor-vr-road-bike-2014/rp-prod107023

 

τα ξερω εχω σκεφτει ολα αυτα απο πριν!! δεν ειναι το πρωτο μου ποδηλατο που θα παρω!! αν δεν το ειχα σκεφτει δεν θα ελεγα για κουρσα!! αλλα ακομη και οταν ειχα το βουνισιο παλι 50-60 χιλιομετρα εκανα σε δρομο!! δεν το θελω για μετακινηση αλλα για προπονηση και για αυτο κοιταω σε κουρσα!! μπ3 κεφαλι κατω και παω!!

 

τα vitus ειναι του CRC! ειναι η πρωτη μου κουρσα και δεν θελω να δωσω πολλα και ουτε παω για πρωταθλητισμο απλα για την δικη μου προπονηση για αυτο δεν παω σε κατι πιο ακριβο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

κατσε ρε παιδι μου αμεσως!! εχω μπανισει και ενα specialized (της εχω και προτιμηση ειναι ωραια τα ατιμα)

ακομη ειμαι στο ψαξιμο! γενικα ειμαι σε μεταβατικο σταδιο παλι οποτε δεν ξερω τι θα κανω γενικα!

μενω αθηνα,μενω κερκυρα ,μενω στον τοπο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παλεύεσαι λέμε! :-D

 

Καλά, αποφάσισε πρώτα που θα μείνεις και μετά παίρνεις και ποδήλατο! Πάντως, η Specialized είναι πιο γνωστή μάρκα από την Vitus. Ποιο Specialized βρήκες;

 

Υ.Γ.: Τα "μεταβατικά στάδια" δεν προσφέρονται για ακριβές αγορές. Settle down first (που λένε και στο χωριό μου) και μετά αποφασίζεις για ποδήλατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...