Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπως και να χει η τροφή δεν αντικαθίσταται από καμία σκόνη, δεν είναι τυχαία και η ονοματοδοσία σε "συμπλήρωμα" 
αλλά ρε φίλε, δεν γίνεται να μην δεν τρως τροφή και να πίνεις 2, 3 σκούπ τη μέρα. 
για μένα, προσωπική μου άποψη, η πρόσληψη συμπληρώματος whey πρέπει να περιορίζεται μεταπροπονητικά και μόνο. 

Adonis, ο υπολογισμός των macros είναι ένα level up και μόνο του. Ο καθένας ανάλογα του τι θέλει και πως το θέλει, διαμορφώνει το ασκησιολόγιο και διατροφολόγιο του ανάλογα. Και έχει δίκιο ο Νίκος για την απαιτητικότητα και την πειθαρχία στα δύο όσο ανεβαίνεις επίπεδο. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

By the way κλουβια αυγα δεν πωλουνται , αν θα πετυχεις α ειναι ειτε απο τζιτιπι εταιριουλα ειτε απο πλανωδιο .

 

Σχετικα με το ποια ειναι τα "stats" μου --> μεταφραση ;

 

Νικοτς , εσυ το βλεπεις απλα οικονομικα και τι σε συμφερει για να προμηθευτεις πρωτεινη.

 

Εγω αυτο που ρωτησα ειναι το τι ειναι αυτο που θα με κανει να μπω στην διαδικασια να κατσω να πω "ωωωππ !! Που παω ο Καραμητρος ;; Ποια αυγα και ποια μελια και ποια κοτοπουλα ;; Πρεπει να αγορασω πρωτεινη/ταυρινη/whatever για να κανω μια ρημαδογυμναστικη και να φτιαξω το σωμα μου" και επειτα να κατσω να μετρησω ποσα μιλιγκραμ πρωτεινης πρεπει να παρω για να πιασω τα standarts του καθωσπρεπει γυμναζομενου .

 

Προφανως και το παρουσιαζω καπως υπερβολικα , αλλα δεν αντιλαμβανομαι την λογικη του εξτρα συμπληρωματος καθοτι εξω απο τον χορό του φανατικου γυμναστηριοπληκτου

 

Και μη κολλατε στην λεξη , no offense , μεγαλοι ανθθωποι ειμαστε , καταλαβατε τι εννοω .

βρε για εμένα κανείς δεν χρειάζεται τίποτα, το έχω πει τόσες φορές , όλα ειναι σχετικά , τα ζυγίζεις και επιλέγεις 

προσωπικά whey δεν παίρνω , καμια κρεατίνη με 15euro = 1-2 μήνες ίσως 

 

όπως και να χει η τροφή δεν αντικαθίσταται από καμία σκόνη, δεν είναι τυχαία και η ονοματοδοσία σε "συμπλήρωμα" 

αλλά ρε φίλε, δεν γίνεται να μην δεν τρως τροφή και να πίνεις 2, 3 σκούπ τη μέρα. 

για μένα, προσωπική μου άποψη, η πρόσληψη συμπληρώματος whey πρέπει να περιορίζεται μεταπροπονητικά και μόνο. 

 

Adonis, ο υπολογισμός των macros είναι ένα level up και μόνο του. Ο καθένας ανάλογα του τι θέλει και πως το θέλει, διαμορφώνει το ασκησιολόγιο και διατροφολόγιο του ανάλογα. Και έχει δίκιο ο Νίκος για την απαιτητικότητα και την πειθαρχία στα δύο όσο ανεβαίνεις επίπεδο. 

 

α νόμιζα οτι το έλεγες για εμένα γιαυτό εξήγησα λολ

οπως βλέπεις συμφωνούμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει τροπος να φτιαξεις καποια αυτοσχεδια τροχαλια για home workout, Και αν οχι, βρισκεται καποια εμποριου που να μην ανεβαινει πολυ σε τιμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επιχείρησα να μαγειρέψω ρύζι μπασμάτι. Τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά; Είναι ιδέα μου ή διαφέρει πολύ ή γεύση του σε σχέση με το barboiled πχ. Παίζει να μην το έκανα και σωστά, αλλά ομολογώ πως δεν μου άρεσε και τόσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Adon δεν υπαρχει πρεπει. Φτιαχνεις τη διατροφη σου και τη γυμναστικη σου αναλογα με τους στοχους σου.

Για το τι ειναι αυτο νομιζω εχει απαντηθει. Το οικονομικο ειναι πολυ σημαντικο. Το οτι δε θελει καποιο χρονο παρασκευης επισης.

Μεταπροπονητικα επισης ειναι μεγαλη ευκολια , πολυ καλυτερη απορροφηση η υγρη πρωτεινη απ το να χεις μαζι σου στ αποδυτηρια και να φας 6-7 απραδια. Ακομα ειναι μια επιλογη γευματος που δε σε φορτωνει θεμριδες/λιπος.

Τελος υπαρχουν πολλες συνταγες με πρωτεινη , κατι πρωτεινες ξερω γω με γαματη σοκολατενια γευση σου δινουν τη ψευδαισθηση οτι τρως κ εσυ κανα γλυκακι :P

 

Αλλα πρωτα απ ολα ειναι αυτο που σου πα στην αρχη. Ολα και το προγραμμα του γυμναστηριου κ το ποσες φορες θα πηγαινεις και το τι διατροφη θα κανεις, εξαρτωνται απο τους στοχους που εχεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 απ το να χεις μαζι σου στ αποδυτηρια και να φας 6-7  απραδια

το είχα κάνει μια φορά και με κοιτάγανε σα μαλάκες αχαχχαχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχχαχαχα Νικο φανταζομαι!!!!!!!! εγω δε το κανω οχι γιατι ντρεπομαι αλλα γιατι δε μπορω να φαω τοσο :P

 

νταξει εγω στ αποδυτηρια συνηθως τρωω μπανανες :P αλλα δε με κοιτανε περιεργα...ισως γτ δν εχω ταπερ :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει πιο σιχαμενο πραγμα απο να τρως στα αντρικά αποδυτηρια...

 

in other news

 

διαβαζω το καινουργιο βιβλιο του MH 4 bigger arms και μπορω να πω οτι εχω εντυπωσιαστει με την προσέγγιση τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επιχείρησα να μαγειρέψω ρύζι μπασμάτι. Τι πράγμα είναι αυτό ρε παιδιά; Είναι ιδέα μου ή διαφέρει πολύ ή γεύση του σε σχέση με το barboiled πχ. Παίζει να μην το έκανα και σωστά, αλλά ομολογώ πως δεν μου άρεσε και τόσο..

 

To έκανες λάθος. Το barboiled θέλει αναλογία 1 προς 2 1/2 και το αφήνεις να βράσει μέχρι να στεγνώσει το νερό. Το basmati θέλει 1 προς 5, βράσιμο σε μέτρια φωτιά για 10' και μετά σούρωμα. Γίνεται πεντανόστιμο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε σχετικά με την χειμερινη άθληση κ τον εξοπλισμο. 

 

Θέλω να βγαίνω έξω για τρέξιμο, κάμψεις, μονόζυγο κλπ αλλά κάνει κρύο εδώ στα Βόρεια.

 

ΠΩΣ πρέπει να ντυθώ ώστε να μην αρρωστήσω-κρυολογήσω-πάθω ψύξη? Να βάζω σκούφο πρωτού ξεκινήσω τρέξιμο ή μόλις τελειώσω κ αρχίσω τις ασκήσεις μου?

 

Κόστος πάνω κάτω χωρίς υποδήματα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα βλεποντας κ κανοντας!! Σε γενικες γραμμες θες σκουφο, γαντια. Απο κει κ περα ενα μακρυμανικο μ ενα αντιανεμικο τζακετ ή κι ενα κοντομανικο πανω απο το μακρυμανικο.

 

Εννοειται ολα τεχνικα μη βγεις για γυμναστικη με κανα μαλλινο ξερω γω.

 

Αυτα για τρεξιμο. Μετα στις ασκησεις μπορεις να βαζεις ενα φουτερ κατω απ το αντιανεμικο.

 

Αλλα ειμαι αυτο που σου ειπα θα δοκιμασεις κ θα δεις τι σε βολευει. Κι εγω σε τετοια φαση ειμαι γιατι δν εχω ξανακανει γυμναστικη εξω χειμωνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς thanks όλους για τα περί συμπληρώματος στην διατροφή , ψιλοκαλύφτηκα .

 

@μαργαρίτατζίάρ :

 

για παντελόνι τι κάνουμε ; Μακρύ ή βερμούδα

 

και το κυριότερο --> παπούτσι ... αααντε να βρείς αδιάβροχο παπούτσι για τρέξιμο ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για παντελόνι τι κάνουμε ; Μακρύ ή βερμούδα

.

 

Βασικα βλεποντας κ κανοντας!!

Η βερμούδα βολεύει περισσότερο....εμείς κάτω μέχρι χθες είχαμε 22 βαθμούς οπότε με φόρμα θα ζεσταινόμουν.Βλέπεις τον καιρό και φοράς το ανάλογο.

Για τα παπούτσια νομίζω υπήρχε ένα thread στο μπλα μπλα.

http://www.insomnia.gr/topic/549459-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B9-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%AC%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντελονι.. Εχουν ενα ταμπου καποιοι αντρες μ αυτο το θεμα .. Το καλυτερο δηλαδη ειναι το κολλαν , ειτε λεπτο ειτε πιο χοντρο απλα σ ορισμενους δεν αρεσει.

 

Παπουτσι δε θα βαλεις με gore tex για τρεξιμο γιατι δε θ αναπνεει το ποδι κ θα σκασεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...