Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αμέσως μετα αερόβια προπόνηση (πάνω απο 1300 θερμίδες κάψιμο), 2 φρυγανιές με συνολικά  1,5κ.γ. ταχίτη + 1κ.γ. μέλι + λίγη μαργαρίνη και μισή μπάνανα  και μετα απο καμια ώρα κανονικό γεύμα αρκούν ή είναι λίγο.

 

Το απο πάνω, ίσως είναι πολυ ειδικό. Γενικά απο της θερμίδες που καίς, πόσες πρέπει να πέρνεις πίσω μέσω διατροφής το πρώτο μισάωρο απο το πέρας της προπόνησης;

Επεξ/σία από RottenLungs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

αυτό ειναι στο χέρι σου , σημασία έχει να φας μέσα στη μέρα χ θερμίδες απο χ τροφές , τα υπόλοιπα ειναι προχωρημένα πράγματα που δεν έχουν καμία ουσία να ασχοληθείς αν δεν είσαι σε προχωρημένο επίπεδο 
σε γράμμωση προσωπικά τρώω ενα μήλο και μετά απο 1-2 ώρες φαγητό κανονικά πχ μεσημεριανό , σε όγκο τρώω ασπράδια ή πίνω καμια whey , δηλαδή το αντίθετο απότι κάνει όλος ο κόσμος , γιατι έτσι με βολευει να φάω , στη γράμμωση πρέπει να φάω το μήλο μου να έρθω στα ίσια μου γιατι χρειάζομαι ζάχαρη εκείνη τη στιγμή ενώ σε όγκο δεν το έχω ανάγκη , αλλα καταναλώνω πρωτεΐνη επειδή δεν χωράει αλλού την υπόλοιπη μέρα(κ απο συνήθεια ποιο πολύ) και τρώω κάθε 2-3-4 ώρες , δεν με αγχώνει να φάω 

και νομίζω δεν έχω κάποιο θέμα στο progress μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αμέσως μετα αερόβια προπόνηση (πάνω απο 1300 θερμίδες κάψιμο), 2 φρυγανιές με συνολικά  1,5κ.γ. ταχίτη + 1κ.γ. μέλι + λίγη μαργαρίνη και μισή μπάνανα  και μετα απο καμια ώρα κανονικό γεύμα αρκούν ή είναι λίγο.

 

Το απο πάνω, ίσως είναι πολυ ειδικό. Γενικά απο της θερμίδες που καίς, πόσες πρέπει να πέρνεις πίσω μέσω διατροφής το πρώτο μισάωρο απο το πέρας της προπόνησης;

 

Υποτίθεται ότι αν δε φας αμέσως μετά την αερόβια καις παραπάνω θερμίδες. Αλλά στην τελική είναι αυτό που λέει ο Νίκος.

 

Για να το καταλάβεις καλύτερα, άσε το 24ώρο και δες το σε επίπεδο εβδομάδας. Άμα έφαγες χ θερμίδες και έκαψες y και το χ>y τότε στο τέλος της βδομάδας θα έχεις παχύνει, όσο αερόβιο και να κάνεις. Αν πάλι το x<y τότε θα αδυνατίσεις κι ας τη βγάζεις όλη μέρα στον καναπέ.

 

Υ.Γ. Έχεις ταχίνι, μέλι, ωραία πράγματα, και μου βάζεις τη μαργαρίνη ρε φίλε, σκέτο πλαστικό. Η μαργαρίνη δεν είναι καν τροφή, αντικατέστησέ την με βούτυρο άμα έχεις ανάγκη αλοιφή. Μπορείς να δοκιμάσεις έτοιμο ταχίνι με κακάο, σα μερέντα είναι, σπέρνει :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχίνι σε συνδυασμό με την μαργαρίνι, το κάνει πρωτεϊνη καλής βιολογικής αξίας. Η μαργαρίνη έχει ένα στοιχείο (που τώρα δεν θυμάμαι) που του λείπει.  Καλα μπορώ να αντικαταστήσω και με κάτι άλλο την μαργαρίνι, ποτέ δεν ήμουν φαν. Θα ξαναδιαβάσω να δω τι λείπει και που μπορώ να το βρώ.

 

Εμένα με νοιάζει να χάσω λίπος ΑΛΛΑ δεν θέλω να είμαι πτώμα τις μέρες ξεκούρασης γιατι έχω και άλλες δουλειές και μου γαμάει την απόδοση εκεί. Και ξέρω (έχω διαβάσει) οτι αν τρως καλα/σωστά αμέσως μετα την άσκηση, βοηθάει, σε συνδυασμό με καλόν ύπνο για να μην εξαντλείς το σώμα σου.

 

Εγω Σάββατο που έτρεξα 9km (και μετα ξενύχτι μέχρι τις 7 τοι πρωΐ), την Κυριακή ήμουν απλα ζόμπι. Μάλλον θα ρίξω τα χιλιόμετρα ρε γαμώ, δεν νομίζω οτι εχω άλλη επιλογή. 

 

Έχω καταλήξει να πηγαίνω τρείς φορές μέσα στην βδομάδα με σταθερά χιλιόμετρα την φορά (γύρω στα 9) και είμαι κουρασμένος όλες τις μέρες ξεκούρασης (οπότε καταλήγω να είμαι ένα πτώμα όλη την βδομάδα). Λέω να το πάω 6km την φορά να δώ αν φτιάξει.

 

Υ.Γ. Η διατροφή μου είναι ισορροπημένη, οπότε δεν φταίει αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταχίνι σε συνδυασμό με την μαργαρίνι, το κάνει πρωτεϊνη καλής βιολογικής αξίας. Η μαργαρίνη έχει ένα στοιχείο (που τώρα δεν θυμάμαι) που του λείπει.  Καλα μπορώ να αντικαταστήσω και με κάτι άλλο την μαργαρίνι, ποτέ δεν ήμουν φαν. Θα ξαναδιαβάσω να δω τι λείπει και που μπορώ να το βρώ.

 

 

Ακόμη και να συμβαίνει αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις από αυτά (μεγάλη) πρωτεΐνοσύνθεση και σίγουρα δεν την max-άρεις. Το ίδιο ισχύει και για το πιό διαδεδομένο φακές με ρύζι. Ναι οκ...φτιάχνουν και τα δύο ένα πλήρες προφίλ αμινοξέων αλλά στην πρωτεΐνοσύνθεση (που αυτό ζητάς πάνω απ΄ όλα από την πρωτεΐνη) δεν έχει μεγάλη επίδραση μιάς και οι ποσότητα λευκίνης (κάνει trigger την πρωτεΐνοσύνθεση στην κατάλληλη πόσότητα) είναι πολύ μικρή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α μπράβο, νομίζω για την λευκίνη είχα επιλέξει να αναμιγνύω μαργαρίνη με το ταχίνι. Τέσπα, εγω το ταχίνι το χρησιμοποιώ γιατι είναι γαμώ τις τροφές, μου αρέσει άπειρα στην γεύση και έχει πολλές θερμίδες, που είναι οτι πρέπει για μετα την προπόνηση ή το πρωΐ. 

 

Το θέμα μου είναι με την κόπωση. Ισχύει αυτό που είπα με το φαΐ, αμέσως μετά; Επίσης αν όχι, τι μου προτείνετε εσείς να κάνω; Δεν έχω μυική κόπωση αλλα γενική (είμαι λίγο down την επόμενη ημέρα). Μήπως να κάνω ειδική διατροφή ΟΛΗ την μέρα της προπόνησης και τι πρέπει να περιλαμβάνει;

 

Στην προπόνηση και μετά νιώθω γαμάτα, λίγη γλυκιά κόπωση αλλα την επόμενη μέρα, μαύρη-μαυρίλα έπεσε... Έχω κατεβάσει διακόπτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Εγω Σάββατο που έτρεξα 9km (και μετα ξενύχτι μέχρι τις 7 τοι πρωΐ), την Κυριακή ήμουν απλα ζόμπι. Μάλλον θα ρίξω τα χιλιόμετρα ρε γαμώ, δεν νομίζω οτι εχω άλλη επιλογή. 

 

 

ναι την κυριακη δεν ησουν ζομπι γιατι ετρεξες 9 χιλιομετρα αλλα γιατι κοιμηθηκες στις 7 το πρωι το σαββατο!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ναι, λάθος που το ανέφερα σαν παράδειγμα (γιατι η απάντηση ήταν προφανής). Το ανέφερα πιο πολυ για να σας δείξω οτι μετα την προπόνηση και για αρκετές ώρες ήμουν υπερκομπλέ, δεν σερνόμουνα (που μου λέει οτι μάλλον δεν είναι εξαντλητική η προπόνηση μου).

 

Πάνω στα άλλα θα ήθελα μία απάντηση (στο γενικό πλαίσιο και όχι πάνω σε μία συγκεκριμένη μέρα, που είναι εξαίρεση). Τελικά το πρόβλημα μου είναι οτι τρέχω παραπάνω χιλιόμετρα απο οτι αντέχει ο οργανισμός μου ή οτι θα έπρεπε να κάνω πιο συγκεκριμένη διατροφή τις μέρες της προπόνησης ή συνδυασμός ή κάτι τρίτο;

 

Με εκνευρίζει αυτό το πράγμα γιατι με φρενάρει και θέλω να βρω μία λύση χωρίς να ρίξω χιλιόμετρα.

 

Υ.Γ. Πάντως κοιμάμαι φυσιολογικές ώρες (7παρα με 8), απλα δεν κοιμάμαι τις ώρες που κοιμάται ο περισσότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικα να ξερεις οτι το φαγητο και η ξεκουραση παιζουν τον σημαντικοτερο λογο! Οποτε χωρις ενα προγραμμα τι τρως κτλ δεν μπορουμε να ειμαστε σιγουροι! Επισης μπορει τωρα να σε κουραζει αλλα σε λιγο καιρο θα συνηθισει ο οργανισμος σου και δεν θα κουραζετε τοσο!

 

Ο υπνος ειναι απο τα βασικοτερα πραγματα στη γυμναστικη παντως να το ξερεις! Οτι κανεις μεσα στη μερα ο οργανισμος σου τα "επισκευαζει" στον υπνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι ώρες που κοιμάσαι περιλαμβάνουν το παράθυρο 12 με 4, δεν έχεις πρόβλημα. Αν όχι, είναι λογικό να σου βγει θέμα κόπωσης.

 

Έχουμε βιολογικά ρολόγια τα οποία είναι ρυθμισμένα να λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο κι αν τα απορυθμίσουμε επί μακρόν τότε έρχεται η κόπωση να μας πει ότι κάτι δεν κάνουμε καλά. Το πρόβλημα σου δεν είναι τι τρως και πότε αλλά ποια ώρα κοιμάσαι και πόσο. Αν κοιμάσαι λάθος ώρες και όχι αρκετές, λογικό να έχεις θέμα.

 

Εγώ όταν δε γυμνάζομαι, με 7 1/2 ώρες υπνου είμαι κομπλε. Όταν γυμνάζομαι, χρειάζομαι και 9.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο υπνος ειναι απο τα βασικοτερα πραγματα στη γυμναστικη παντως να το ξερεις!

Οτι κανεις μεσα στη μερα ο οργανισμος σου τα "επισκευαζει" στον υπνο!

 

 

Θα πρέπει να ελέγχει κανείς ποιοτικά τις εξωαγωνιστικές συνθήκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αυριο θα κάνω πόδια που θα ανοίξω κατα τις 8 να μην έχει κόσμο για squat γιατι την παρασκευή ανοίγω 12 οπότε παίζει να μου σκάσουν όλοι για πόδια και να μου σπάσουν τα @@ xD...
παρασκευή χέρια , άνετα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ αύριο έχω για σβήσιμο πλάτη....στο δικό μας το γυμναστήριο πάντα πετυχαίνω rack, τα καμάρια μας δεν ξέρουν τι θα πει leg day, πλακώνονται όλοι στους πάγκους.  :-D 
και γω αύριο πρωί, έχω εγκαίνια στον Σταυρό  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...