Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

Γεια σας παιδιά, συγνώμη εκ των προτέρων για τυχών λάθος αν αυτό το thread δεν είναι κατάλληλο για τις ερωτήσεις μου.
 
Λοιπόν, έχω μερικές απορίες σχετικά με το θέμα γυμναστική (body weight fitness), τρόπους διατροφής (keto diet, paleo diet) και γενικά θέματα της κατηγορίας αυτής.
 
Τους τελευταίους 6 μήνες έχασα πάνω από 10kg κάνοντας καθημερινή σχεδόν γυμναστική και προσεγμένη όσο μπορώ διατροφή. Από ~82kg έφτασα τα 70kg, μέση 84cm, οπίσθια 94cm, 24 χρονών 1,77 ύψος.
 
 
Έχουμε και λέμε, πρωινό ξύπνημα στις 7:20-7:30 ώστε να ξεκινάω κατά τις 7:45 σκοινάκι και ποδήλατο για μια ώρα περίπου. Τον 1ο μήνα το πήγαινα χαλαρά, 300-500 άλματα με το σκοινάκι και τα υπόλοιπα 30-40 λεπτά ποδήλατο. Μετά το άλλαξα και σταμάτησα το σκοινάκι και έκανα μόνο ποδήλατο και κοιλιακούς. Όσο πέρναγε ο καιρός ανέβαζα την δυσκολία στο ποδήλατο και αύξανα τις επαναλήψεις στους κοιλιακούς. Τώρα έφτασα να κάνω με το ποδήλατο 20km σε 60 λεπτά χωρισμένα σε: 5' επίπεδο 1, 5' επίπεδο 2, 20' επίπεδο 3 και 30' επίπεδο 4, καθώς με τους κοιλιακούς 5 σετ των 30, κάνοντας 3 διαφορετικές ασκήσεις (ξαπλωμένος στον πάγκο να σπρώχνω τα πόδια μου οριζόντια, να τα σηκώνω 90° και τους κλασικούς να σηκώνεις το σώμα σου μπροστά. Πίνω περίπου 1-1.5lt νερό όσο κάνω γυμναστική.
 
Σχετικά με τη ζωή/διατροφή:
 
Δεν καπνίζω, δεν πίνω. Άντε καμία μπύρα κάθε 20 μέρες και αν!
Για πρωινό στις ~09:00 μετά τη γυμναστική μια κούπα φρέσκο γάλα (το πράσινο) και μια μπανάνα.
Περίπου στις 12:00 που αρχίζει και με πιάνει μια πείνα τρώω 1-2 καρότα και πίνω νερό.
Μεσημεριανό* +φρούτο 1-2 μήλα.
Απόγευμα συνήθως δεν πολυ-πεινάω, άντε να φάω 1 μήλο στις 19:00.
Βράδυ μετά τις 21:00 γιαούρτι στραγγιστό 10%, ή μια μπανάνα και γάλα.
 
Σαν μεσημεριανό μενού μαγειρεύω διάφορα όπως: (κάπως έτσι είναι το εβδομαδιαίο μενού, 1-2 φορές κοτόπουλο, 1 φορά κόκκινο κρέας, 4-5 όσπρια-λαχανικά. Δεν τρώω επίσης ψωμί.)
-Φασολάδα με καρότα, ντομάτα (αλάτι, πιπέρι χωρίς λάδι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο. 
-Σούπα μινεστρόνε με κολοκυθάκια, ντομάτες, μελιτζάνες, καρότα και φασολάδα που περισσεύει από την προηγούμενη μέρα. (2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι)
-Κοτόπουλο στο φούρνο με πατάτες, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι) 
-Φασολάκια με πατάτες, καρότα, ντομάτα(2 κουταλιές ελαιόλαδο, αλάτι, πιπέρι). Μερικές φορές κάνω και μια ομελέτα για δεύτερο.
-Φακές με ντομάτα (αλάτι, χωρίς λάδι).
-Γιουβαρλάκια, συν ντοματοσαλάτα με κρεμμύδι, λάχανο. (1-2 κουταλιές λάδι)
-Ψάρι στο φούρνο με πατάτες και ελιές, αλλιώς στο τηγάνι χωρίς λάδι συν βραστά λαχανικά μπρόκολο, καρότα, πατάτες.
-Κόκκινο κρέας στη κατσαρόλα, κοκκινιστό τις περισσότερες φορές συν σαλάτα. Μπορεί να φάω και ζυμαρικά σαν 1ο αλλά σπάνια. (1 φορά το μήνα)
 
Έχω κόψει γλυκά, σοκολάτες, πατατάκια κλπ. Καφέδες δεν πολύ πίνω, άντε μια φορά τη βδομάδα με μισή κουταλιά ζάχαρη (αν και προσπαθώ να τον κάνω πικρό)
 
Προσπαθώ να κοιμάμαι σχετικά νωρίς, 22:45-23:00, άντε 23:30.
 
Στα κιλά που βρίσκομαι τώρα είμαι μια χαρά, μιας και ο στόχος μου ήταν να μπορέσω να μπαίνω στα ρούχα μου και γενικά να είμαι σε καλή σωματική κατάσταση. Να διώξω τα χερούλια της αγάπης, καθώς και να τονώσω λίγο τον θώρακα, κοιλιακούς, πλάτη κλπ.
 
Ανακάλυψα το body weight fitness, να κάνω γυμναστική με το σώμα μου κυρίως.
 
Θα ξεκινήσω με το 2ο μιας και με το πρώτο με πόνεσαν τα παΐδια μου! :P
 
Βρήκα επίσης και κάτι δίαιτες όπως η Paleo diet(πως τρεφόταν ο άνθρωπος των σπηλαίων) και Keto diet (λίπη και πρωτεϊνες με ελάχιστους υδατάνθρακες).
 
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με αυτές.
 
Η Paleo απαγορεύει και τα γαλακτοκομικά, μου φαίνεται λίγο extreme γιατί μου αρέσει το γάλα και το τυρί (αν και το έχω ελλατώσει πολύ τον τελευταίο καιρό) καθώς επίσης τρώω που και που λίγο τυρόπιτα/σπανακόπιτα που φτιάχνει η μάνα μου.
 
Αν έχω ξεχάσει κάτι πείτε μου να συμπληρώσω. Ευπρόσδεκτες είναι και οι συμβουλές σας και παρατηρήσεις στις επιλογές μου.
 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :)

 

 

Αυτό είναι το πρόγραμμα που ακολουθώ για όσους δεν έτυχε να το διαβάσουν.

 

προσανατολισου στο να φτιαξεις την διατροφη σου καλυτερα, να μαθεις τον εαυτο σου και την θρεπτικη αξια κοινων τροφων, να γυμναζεσαι σωστα και να δινεις το μαξ στην προπονηση και ξεχνα τα συμπληρωματα τελειως, ειδικα αφου ηδη εχεις το μιντσετ.

 

μην μπεις στο τρυπακι των πρωτεινικων αναγκων κτλ. Το σωμα αν γυμναζεσαι σκληρα και τρως σωστα θα χτισει πραμα. Δυο κουταλιες σκονη την ημερα δεν θα αλλαξουν απολυτως τιποτα.

 

 

Στην 2η παράγραφο μου τα χάλασες. Σαφώς και υπάρχει ζήτημα πρωτεινικών αναγκών σε κάποιον που γυμνάζεται με αντίσταση (βάρη). Το παιδί είναι 1,77 και 70 κιλά. Δε χρειάζεται 50-60γρ πρωτείνης, το ελάχιστο, ειδικά τις μέρες που γυμνάζεται; Άμα δεις τη διατροφή που κάνει, με ένα ποτήρι γάλα το πρωί κι άλλο ένα βράδυ, να πάρει 10-15γρ. Βάλε και 20-25 το μεσημέρι άμα φάει κρέας, φτάνει στην καλύτερη 40 και στη χειρότερη 30γρ πρωτείνης.

 

Το σώμα του θα σκαλώσει και σύντομα θα του βγάλει προβλήματα κόπωσης και αδυναμίας με τόσο λίγο. Μια κουταλιά σκόνης θα κάνει διαφορά, ειδικά τη μέρα που γυμνάζεται καθώς θα προσθέσουν άλλα 20γρ πρωτείνης. 

 

Νιφάδες βρώμης με μια μπανάνα, καρύδια και κανέλα είναι καλύτερα πχ για πρωινό;

 

Γιαννη ο Αλεξ λεει οτι δεν υπαρχει αναγκη συμπληρωματων αν φτιαξει τη διατροφη του οχι με την διατροφη που κανει τωρα

 

Τι μπορώ να προσθέσω;

 

 

οχι , ειναι συμπλήρωμα διατροφής , σα να λέμε φαγητό 

όσο αποτέλεσμα θα αποκτήσεις με ασπράδια αυγών άλλο τόσο θα αποκτήσεις και με πρωτεΐνη , μη σου πω κ λιγότερο 

φαγητό > συμπλήρωμα 

 

Δηλαδή να μειώσω το φαγητό και να συμπληρώνω με πρωτεΐνη;

 

Sorry για όλες τις ερωτήσεις, είμαι ολίγον τι άσχετος με το άθλημα. :P

 

Ελπίζω να μην πετάω τούβλα κάθε φορά που γράφω. Νο 1 στόχος αυτή τη στιγμή είναι να κάψω (;) το σωματικό λίπος πρώτα και παράλληλα να δυναμώσω μυς, κάνω γράμμωση κλπ. Είναι εφικτό με αυτό το πρόγραμμα (με μια περιποιημένη διατροφή να φανταστώ);

 

Επίσης, πόσα αυγά μπορώ να καταναλώνω την ημέρα, με θέμα χοληστερίνη τι παίζει;

 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δηλαδή να μειώσω το φαγητό και να συμπληρώνω με πρωτεΐνη;

 

Sorry για όλες τις ερωτήσεις, είμαι ολίγον τι άσχετος με το άθλημα. :P

 

Ελπίζω να μην πετάω τούβλα κάθε φορά που γράφω. Νο 1 στόχος αυτή τη στιγμή είναι να κάψω ( ;) το σωματικό λίπος πρώτα και παράλληλα να δυναμώσω μυς, κάνω γράμμωση κλπ. Είναι εφικτό με αυτό το πρόγραμμα (με μια περιποιημένη διατροφή να φανταστώ);

 

Επίσης, πόσα αυγά μπορώ να καταναλώνω την ημέρα, με θέμα χοληστερίνη τι παίζει;

 

Thanks.

Να μειώσεις φαγητό για να πίνεις πρωτεΐνη δεν θα στο έλεγα , αφου μπορείς να τρως φάε. Αν για κάποιο λόγο σε βολεύει πάρε αλλα ναι , θα μειώσεις κάτι για να προσθέσεις κάτι άλλο , οπως ακριβώς κάνεις με κάθε φαγητό που τρως εναλλακτικά. 

το θέμα αυγό και χοληστερίνη ειναι μύθος αλλα και στην πράξη εγώ κ πολλοί ακόμα περάσαμε περιόδους τρώγοντας 8-10 ολόκληρα τη μέρα χωρίς πρόβλημα ,δεν θα πάθεις κάτι αν χωράνε στις θερμίδες σου απλά δεν υπάρχει λόγος να φας μονο αυγά.

Αν θες να χάσεις λίπος τρως λιγότερες θερμίδες απο όσες καις μέσα στην μέρα και χάνεις. Απλά δεν ρίχνεις τις θερμίδες υπερβολικά χαμηλά και απότομα , -200 με -300 θερμίδες λιγότερες ειναι μια χαρά. 

Τους μυς θα τους δυναμώσεις με το να γυμνάζεσαι , γράμμωση με την έννοια της λέξης δεν μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις μυς να γραμώσεις , μη βιάζεσαι , χάσε πρώτα το λίπος που θες να χάσεις , φτιάξε μια καλή φυσική κατάσταση και όταν κρίνεις οτι εισαι έτοιμος να βάλεις μυς το συζητάμε , δεν ειναι κάτι δύσκολο απλά τρως λίγο παραπάνω. 

Μπορείς να κάνεις body recomposition δηλαδή να είσαι στα 80κιλα για παράδειγμα και ταυτοχρόνως να χάσεις λίπος και να βάλεις μυς χωρίς να αλλάξει το συνολικό σου βάρος , με λίγα λόγια να αλλάξεις την σύσταση του σώματος σου σε μυς-λίπος 

αυτό θα πάρει αρκετό καιρό παραπάνω αλλα ειναι μια επιλογή. Προσωπικά δεν θα το επέλεγα ιδικά αν έχεις πολλά κιλά να χάσεις γιατι ίσως πάρει πολύ παραπάνω καιρό αλλα ειναι στο χέρι σου τι θα διαλέξεις. 

 

Το πρόγραμμα γυμναστικής δεν έχει καμία σχέση με το αν εισαι σε γράμμωση ή όγκο η οτιδήποτε άλλο, αυτά εξαρτώνται απο τη διατροφή σου και επηρεάζουν μόνο την δύναμη/ενέργεια στις προπονήσεις σου. 

 

το βασικό ειναι να γυμνάζεσαι , να τρως όσο πρέπει και ότι πρέπει και να δώσεις στο σώμα σου τον απαραίτητο χρόνο

βάλε εφικτούς στόχους και μην απογοητευτείς αν δεις οτι κάτι δεν πήγε οπως νόμιζες πως θα πάει , όλοι κάναμε και κάνουμε λάθη απλά δεν τα επαναλαμβάνουμε 

 

καλή συνέχεια 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μειώσεις φαγητό για να πίνεις πρωτεΐνη δεν θα στο έλεγα , αφου μπορείς να τρως φάε. Αν για κάποιο λόγο σε βολεύει πάρε αλλα ναι , θα μειώσεις κάτι για να προσθέσεις κάτι άλλο , οπως ακριβώς κάνεις με κάθε φαγητό που τρως εναλλακτικά. 

το θέμα αυγό και χοληστερίνη ειναι μύθος αλλα και στην πράξη εγώ κ πολλοί ακόμα περάσαμε περιόδους τρώγοντας 8-10 ολόκληρα τη μέρα χωρίς πρόβλημα ,δεν θα πάθεις κάτι αν χωράνε στις θερμίδες σου απλά δεν υπάρχει λόγος να φας μονο αυγά.

Αν θες να χάσεις λίπος τρως λιγότερες θερμίδες απο όσες καις μέσα στην μέρα και χάνεις. Απλά δεν ρίχνεις τις θερμίδες υπερβολικά χαμηλά και απότομα , -200 με -300 θερμίδες λιγότερες ειναι μια χαρά. 

Τους μυς θα τους δυναμώσεις με το να γυμνάζεσαι , γράμμωση με την έννοια της λέξης δεν μπορείς να κάνεις αν δεν έχεις μυς να γραμώσεις , μη βιάζεσαι , χάσε πρώτα το λίπος που θες να χάσεις , φτιάξε μια καλή φυσική κατάσταση και όταν κρίνεις οτι εισαι έτοιμος να βάλεις μυς το συζητάμε , δεν ειναι κάτι δύσκολο απλά τρως λίγο παραπάνω. 

Μπορείς να κάνεις body recomposition δηλαδή να είσαι στα 80κιλα για παράδειγμα και ταυτοχρόνως να χάσεις λίπος και να βάλεις μυς χωρίς να αλλάξει το συνολικό σου βάρος , με λίγα λόγια να αλλάξεις την σύσταση του σώματος σου σε μυς-λίπος 

αυτό θα πάρει αρκετό καιρό παραπάνω αλλα ειναι μια επιλογή. Προσωπικά δεν θα το επέλεγα ιδικά αν έχεις πολλά κιλά να χάσεις γιατι ίσως πάρει πολύ παραπάνω καιρό αλλα ειναι στο χέρι σου τι θα διαλέξεις. 

 

Το πρόγραμμα γυμναστικής δεν έχει καμία σχέση με το αν εισαι σε γράμμωση ή όγκο η οτιδήποτε άλλο, αυτά εξαρτώνται απο τη διατροφή σου και επηρεάζουν μόνο την δύναμη/ενέργεια στις προπονήσεις σου. 

 

το βασικό ειναι να γυμνάζεσαι , να τρως όσο πρέπει και ότι πρέπει και να δώσεις στο σώμα σου τον απαραίτητο χρόνο

βάλε εφικτούς στόχους και μην απογοητευτείς αν δεις οτι κάτι δεν πήγε οπως νόμιζες πως θα πάει , όλοι κάναμε και κάνουμε λάθη απλά δεν τα επαναλαμβάνουμε 

 

καλή συνέχεια 

 

Ευχαριστώ φίλε για τη βοήθεια.

 

Όπως γράφω και στο προηγούμενο μου post, ξεκίνησα αυτό το πρόγραμμα (http://www.nerdfitness.com/blog/2009/12/09/beginner-body-weight-workout-burn-fat-build-muscle/) και είμαι ήδη πιασμένος! :P Και θα το συνεχίσω για λίγο μέχρι να στρώσω και να περάσω σε αυτό. (http://www.startbodyweight.com/p/start-bodyweight-basic-routine.html)

 

Κυριακή - Τρίτη - Πέμπτη body weight fitness, Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή 30'(+) τρέξιμο συν κοιλιακούς, Σάββατο άραγμα.

 

Θα δω πως θα πάει τον πρώτο μήνα και ανάλογα με την πρόοδο θα το ρυθμίσω ανάλογα.

 

Πάντως το πάω χαλαρά, με σταθερούς ρυθμούς χωρίς να ανησυχώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 2η παράγραφο μου τα χάλασες. Σαφώς και υπάρχει ζήτημα πρωτεινικών αναγκών σε κάποιον που γυμνάζεται με αντίσταση (βάρη). Το παιδί είναι 1,77 και 70 κιλά. Δε χρειάζεται 50-60γρ πρωτείνης, το ελάχιστο, ειδικά τις μέρες που γυμνάζεται; Άμα δεις τη διατροφή που κάνει, με ένα ποτήρι γάλα το πρωί κι άλλο ένα βράδυ, να πάρει 10-15γρ. Βάλε και 20-25 το μεσημέρι άμα φάει κρέας, φτάνει στην καλύτερη 40 και στη χειρότερη 30γρ πρωτείνης.

 

Το σώμα του θα σκαλώσει και σύντομα θα του βγάλει προβλήματα κόπωσης και αδυναμίας με τόσο λίγο. Μια κουταλιά σκόνης θα κάνει διαφορά, ειδικά τη μέρα που γυμνάζεται καθώς θα προσθέσουν άλλα 20γρ πρωτείνης.

καλως η κακως τα ιδια διαβαζα και πιστευα και εγω, αλλα λιγες παραπανω ερευνες και η κοινη λογικη με εκαναν να καταλαβω οτι ειναι ολα τριχες. Οι αναγκες σε πρωτεεινη καποιου που γυμναζεται με βαρη ειναι υπερφουσκωμενες απο την βιομηχανια για να τους εχουν ολους στο τρυπακι συμπληρωματων.

 

Θεωρειται και καλα δυσκολο να ικανοποιηθουν οι αναγκες απο μια απλη σωστη διατροφη, ενω η αληθεια ειναι το αντιθετο. Ειναι πολυ δυσκολο να μην ικανοποιηθουν. Πρεπει καποιος να ειναι χορτοφαγος η ουαυεβερ. Επισης αν καποιος τρωει πολυ λιγες θερμιδες δυο κουταλια μαγικης σκονης δεν θα αλλαξουν τιποτα. Απο την αλλη αν δεν το νιωσει οτι χρειαζεται να δωσει πονο, αλλαζουν τα παντα

 

Πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια διαφορα αν καποιος πινει γαλα με σκουπ η γαλα με χεμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλως η κακως τα ιδια διαβαζα και πιστευα και εγω, αλλα λιγες παραπανω ερευνες και η κοινη λογικη με εκαναν να καταλαβω οτι ειναι ολα τριχες. Οι αναγκες σε πρωτεεινη καποιου που γυμναζεται με βαρη ειναι υπερφουσκωμενες απο την βιομηχανια για να τους εχουν ολους στο τρυπακι συμπληρωματων.

 

Θεωρειται και καλα δυσκολο να ικανοποιηθουν οι αναγκες απο μια απλη σωστη διατροφη, ενω η αληθεια ειναι το αντιθετο. Ειναι πολυ δυσκολο να μην ικανοποιηθουν. Πρεπει καποιος να ειναι χορτοφαγος η ουαυεβερ. Επισης αν καποιος τρωει πολυ λιγες θερμιδες δυο κουταλια μαγικης σκονης δεν θα αλλαξουν τιποτα. Απο την αλλη αν δεν το νιωσει οτι χρειαζεται να δωσει πονο, αλλαζουν τα παντα

 

Πλεον δεν πιστευω οτι υπαρχει καποια διαφορα αν καποιος πινει γαλα με σκουπ η γαλα με χεμο.

Συμφωνώ. Πλέον οι έρευνες συμφωνούν κοντά στα 20-30γρ. πρωτεΐνης (hig quality όμως) ανά γεύμα. Στο higher end προφανώς αυτοί με παραπάνω κιλά.

 

Προσωπικά εγώ πάω στα 35γρ./γεύμα (από high quality) κυρίως επειδή υπάρχουν και έρευνες που λένε να έχουμε 2,5-3γρ. λευκίνη/γεύμα οπότε με high quality πρωτεΐνη συνήθως συναντάς αυτά τα νούμερα με τόση πρωτεΐνη.

 

Επίσης υπάρχει και απόκλιση +- 10-20% από τα θεωρούμενα μάκρος οπότε προτιμώ να είμαι λίγο παραπάνω για σιγουριά. Μετά επίσης η πρωτεΐνη παίζει ρόλο και στην όρεξη οπότε ανάλογα τις φάσεις μία διατροφής ρυθμίζεις και αυτή ανάλογα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι να πάρω συμπλήρωμα διατροφής μιας και δεν μπορώ να συμπληρώσω τα αντίστοιχα γραμμάρια πρωτεΐνες με φαγητό, για να μην πάρω ότι να 'ναι είπα να συμβουλευτω εδώ για να μου προτείνετε καμία μίας και θα είναι η πρώτη φορά. Να διευκρίνησω ότι είμαι αποφασισμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,ενδιαφέρομαι να πάρω συμπλήρωμα διατροφής μιας και δεν μπορώ να συμπληρώσω τα αντίστοιχα γραμμάρια πρωτεΐνες με φαγητό, για να μην πάρω ότι να 'ναι είπα να συμβουλευτω εδώ για να μου προτείνετε καμία μίας και θα είναι η πρώτη φορά. Να διευκρίνησω ότι είμαι αποφασισμενος

Χαχα φίλε διάβασες τις προηγούμενες 1-2 σελίδες ? Λες και πας να πάρεις ναρκωτικά το είπες.

 

Από διατροφή πως τα πάμε ?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχαχα για αυτό ακριβώς το είπα, είμαι 65 κιλά και ύψος 1.75,γυμναζομαι περίπου ένα χρόνο

Φίλε φαί θες...τι να σε κάνουν οι 100 θερμιδίτσες από την σκόνη ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω αλλά από την στιγμή που δεν έχω να χάσω τίποτα δεν υπάρχει λόγος να μην δοκιμάσω άλλωστε δεν νομίζω να περνώ και για πολύ καιρό. Δεν είναι ναρκωτικά ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα συμπληρώματα δεν έχουν το μαγικό φίλτρο να σε αλλάξουν στην κυριολεξία. 
το μυστικό κρύβεται στα βάρη και στην καθαρή διατροφή. Φρόντισε ΠΡΩΤΑ αυτά τα δύο και μετά όλα τα υπόλοιπα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνω αλλά από την στιγμή που δεν έχω να χάσω τίποτα δεν υπάρχει λόγος να μην δοκιμάσω άλλωστε δεν νομίζω να περνώ και για πολύ καιρό. Δεν είναι ναρκωτικά ;)

Δεν καταλαβαίνω την λογική σου αλλά τέλος πάντων. Από διατροφή δεν είπες πως πας.

 

δεν μπορώ να συμπληρώσω τα αντίστοιχα γραμμάρια πρωτεΐνες με φαγητό

Και κάτι άλλο. Δηλαδή πόσα έχεις υπολογίσει οτι θες και πόσα παίρνεις ήδη από το φαγητό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...