Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτοι που λενε οτι τρωνε και δεν βαζουν
κ αυτοι που λενε οτι δεν τρωνε και βαζουν

εχουν και οι 2 λαθος εντυπωση για το ποσο τρωνε :P (κριμα να τσουβαλιαζεται ετσι ο 1 στους 1000 που οντως εχει θεμα μεταβολισμου)

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

@piranxas απλά δεν τρως όσο χρειάζεται. Πλακώσου στο γάλα (πίνε κανα 1,5 λιτρο την ημέρα) και στο κρεας (να τρως 3-4 φορές την εβδομάδα). Επίσης να τρως αρκετό ρύζι και μακαρόνια. Το φυστικοβούτηρο είναι καλή ιδέα. Και το ταχίνι επίσης. Τρώγε αρκετούς ξηρούς καρπούς ενδιάμεσα στα γεύματα σαν σνακ. Αυγά να τρως γιατί είναι καλή πηγή πρωτεΐνης, που χρειάζεται άμα θες να χτίσεις μυική μάζα και να πάρεις κιλά. Επίσης απο άσκηση να πάρεις ένα μονόζυγο άμα δεν έχεις ήδη και να ξεκινήσεις το πρόγραμμα που έχω στην υπογραφή μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι.. αλλά δεν νομίζω. Απλά έχω καλό μεταβολισμό . Το θεμα είναι να πάρω κάποια κιλά καΙ όγκο.

Παίχτη

κιμά ,ξηρούς καρπούς, ωμό μουρουνέλαιο η σε συμπλήρωμα!

Μην προσπαθείς να βάλεις κιλά με γλυκά και ζάχαρη ποτέ, να βάλεις κιλά θέλεις όχι να αρρωστήσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγες μέρες έμειναν μέχρι το Insulin spike μου... πραγματικά είναι το μόνο ελεύθερο που σκέφτομαι ανελλιπώς και μου βγαίνει ψυχολογικός πόλεμος με την καθαρή διατροφή μου (σε φάση να βλέπω αυτά που έτρωγα και να αναγουλιάζω) 

wtf ?!@$@T#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγες μέρες έμειναν μέχρι το Insulin spike μου... πραγματικά είναι το μόνο ελεύθερο που σκέφτομαι ανελλιπώς και μου βγαίνει ψυχολογικός πόλεμος με την καθαρή διατροφή μου (σε φάση να βλέπω αυτά που έτρωγα και να αναγουλιάζω) 

 

wtf ?!@$@T#

Ε μετα λες εμενα ανωμαλο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγες μέρες έμειναν μέχρι το Insulin spike μου... πραγματικά είναι το μόνο ελεύθερο που σκέφτομαι ανελλιπώς και μου βγαίνει ψυχολογικός πόλεμος με την καθαρή διατροφή μου (σε φάση να βλέπω αυτά που έτρωγα και να αναγουλιάζω) 

 

wtf ?!@$@T#

http://wannabebig.com/diet-and-nutrition/the-dirt-on-clean-eating/

 

 

Αν δεν έχεις χρόνο να διαβάσεις κάνε skip το κομμάτι που κάνει debunk το clean eating και πήγαινε εδώ: Applying Moderation: The 10-20% Guideline

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις περίληψη;

Είναι ολόκληρο concept το Flexible dieting. Όταν βρεις χρόνο αν μπορείς διάβασέ το όλο. Μέχρι τότε για πιό practical guidelines κοίτα εκεί που σου είπα στο τελευταίο ποστ.

 

Την περίληψη σίγουρα θα την ξέρεις. Μέτρα θερμίδες απ' ό,τι θες και βάλε το στην διατροφή σου. Προφανώς υπάρχουν και κάποιες αρχές και συνθήκες που πρέπει να καλύπτονται αλλά δεν είμαι τώρα για σεντόνι πόστ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gon1332:

Ωραία! Ασχολούμαι με bodyweight. Εκεί δεν υπάρχει κάποια άσκηση που να έχει να κάνει με isolation. Οπότε με ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε διάφορετικές εμφάσεις της κάθε άσκησης. Μέχρι στιγμής δεν είμαι τόσο δυνατός στα overhead presses καθώς δε μπορώ να κάνω full handstand push ups.

Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται σοβαρά με ενδυνάμωση με σωματικό βάρος (γενική ενόργανη στυλ) έχουν διαστήματα μέσα στην άσκηση που απαιτείται απομόνωση. Δεν είμαι εγώ ο ειδικός, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε διαφορετικές φάσεις κάθε άσκησης, λογικά, πρέπει να χρησιμοποιείς ασκήσεις απομόνωσης.
Ούτε εγώ μπορώ να κάνω full handstand push ups και δεν ξέρω πόσο δυσκολότερο ή όχι είναι σε σχέση με το να πιέζεις το βάρος σου πάνω από το κεφάλι με μπάρα. Φαντάζομαι ότι είναι και θέμα αρκετής εξάσκησης. Ο περισσότερος κόσμος όμως δεν μπορεί να πιέσει το βάρος του στις στρατιωτικές όρθιες(μιλάω για φυσικές καταστάσεις) .

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Διαφορά push-ups με bench presses. Φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι. Η δυσκολία των bench presses είναι στο γεγονός ότι είναι ελεύθερες οι άρσεις και οπότε παίζει ρόλο η ισορροπία. Τα push ups μπορεί να φανούν λίγο δύσκολα για έναν αρχάριο διότι δε μπορεί να επιλέξει αυτός τα κιλά που θα σηκώσει. Σωστά;

Όπως το λες, φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι. Νομίζω ότι οι σταθεροποιητικοί μύες δουλεύουν περισσότερο στα push ups και γενικώς, έχω άλλη αίσθηση συμμετοχής των μυών που χρησιμοποιούνται. Εγώ θα πρότεινα, εφόσον ασχολείσαι με ασκήσεις σωματικού βάρους, να μην παρατήσεις τις μεν για τις δε αλλά να βρείς μια ισορροπία στο προγραμμά σου και να έχεις "μέρες γυμναστηρίου" και "μέρες εκγύμνασης με σωματικό βάρος". Μια ιδέα σου λέω, εσύ είσαι αυτός που θα προσαρμόσει το πρόγραμμα στα μέτρα του, βλέποντας και κάνοντας.

Άλλο ερώτημα που είχα τότε που έκανα bicep curls. Στραβομπάρα vs ίσια. Κατ'αναλογίαν βαράκια οριζόντια στο έδαφος ή με μία μικρή κλίση προς τα μέσα;
Αυτό που είχα εγώ στο μυαλό μου είναι πως όσο πιο μεγάλη η κλίση, τόσο πιο εύκολο (δες σφυριά). Δηλαδή με στραβομπάρα είναι πιο εύκολη η άσκηση απ'ότι με ίσια. Και αυτό γιατί βάζεις μόνο δικέφαλο. Ενώ με κλίση βάζεις και άλλους μύες γύρω γύρω.
Ισχύει;

Μην πέφτεις στην παγίδα "πιο εύκολα ή δύσκολα". Κάθε μια γυμνάζει διαφορετικά τον δικέφαλο και τον πήχυ, τον χτυπάει από διαφορετικές γωνίες. Αν σου φαίνεται εύκολο, βάλε περισσότερα κιλά, προφανώς. Δεν είναι άχρηστα τα σφυριά, κάθε άλλο, συνδύασέ τα ή μοίρασέ τα σε διαφορετικές προπονήσεις.

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και πόσο ασχολήθηκες με βάρη, ούτε και πόσο ρόλο παίζει η μεγάλη δύναμη στο άθλημα που σου αρέσει (calisthnics) , ίσως καλύτερα να διάβαζες και να ρωτούσες σε ξένα(ή ελληνικά) φόρουμ. Πάνω από όλα όμως, χρειάζεται ΕΣΥ να έχεις δοκιμάσει διαφορετικά προγράμματα ενδυνάμωσης ώστε να έχεις προσωπική άποψη/εμπειρία πώς επιδρά κάτι στον ΔΙΚΟ σου οργανισμό. Δες το power lifting ή την άρση βαρών, πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν(σχολές) .
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gon1332:

Νομίζω ότι όσοι ασχολούνται σοβαρά με ενδυνάμωση με σωματικό βάρος (γενική ενόργανη στυλ) έχουν διαστήματα μέσα στην άσκηση που απαιτείται απομόνωση. Δεν είμαι εγώ ο ειδικός, αλλά αυτή την εντύπωση έχω. Αν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις σε διαφορετικές φάσεις κάθε άσκησης, λογικά, πρέπει να χρησιμοποιείς ασκήσεις απομόνωσης.

Ούτε εγώ μπορώ να κάνω full handstand push ups και δεν ξέρω πόσο δυσκολότερο ή όχι είναι σε σχέση με το να πιέζεις το βάρος σου πάνω από το κεφάλι με μπάρα. Φαντάζομαι ότι είναι και θέμα αρκετής εξάσκησης. Ο περισσότερος κόσμος όμως δεν μπορεί να πιέσει το βάρος του στις στρατιωτικές όρθιες(μιλάω για φυσικές καταστάσεις) .

Όπως το λες, φαίνονται ίδια αλλά δεν είναι. Νομίζω ότι οι σταθεροποιητικοί μύες δουλεύουν περισσότερο στα push ups και γενικώς, έχω άλλη αίσθηση συμμετοχής των μυών που χρησιμοποιούνται. Εγώ θα πρότεινα, εφόσον ασχολείσαι με ασκήσεις σωματικού βάρους, να μην παρατήσεις τις μεν για τις δε αλλά να βρείς μια ισορροπία στο προγραμμά σου και να έχεις "μέρες γυμναστηρίου" και "μέρες εκγύμνασης με σωματικό βάρος". Μια ιδέα σου λέω, εσύ είσαι αυτός που θα προσαρμόσει το πρόγραμμα στα μέτρα του, βλέποντας και κάνοντας.

Μην πέφτεις στην παγίδα "πιο εύκολα ή δύσκολα". Κάθε μια γυμνάζει διαφορετικά τον δικέφαλο και τον πήχυ, τον χτυπάει από διαφορετικές γωνίες. Αν σου φαίνεται εύκολο, βάλε περισσότερα κιλά, προφανώς. Δεν είναι άχρηστα τα σφυριά, κάθε άλλο, συνδύασέ τα ή μοίρασέ τα σε διαφορετικές προπονήσεις.

 

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις και πόσο ασχολήθηκες με βάρη, ούτε και πόσο ρόλο παίζει η μεγάλη δύναμη στο άθλημα που σου αρέσει (calisthnics) , ίσως καλύτερα να διάβαζες και να ρωτούσες σε ξένα(ή ελληνικά) φόρουμ. Πάνω από όλα όμως, χρειάζεται ΕΣΥ να έχεις δοκιμάσει διαφορετικά προγράμματα ενδυνάμωσης ώστε να έχεις προσωπική άποψη/εμπειρία πώς επιδρά κάτι στον ΔΙΚΟ σου οργανισμό. Δες το power lifting ή την άρση βαρών, πόσες διαφορετικές απόψεις υπάρχουν(σχολές) .

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Κάποια από αυτά που λες τα έχω παρατηρήσει.

 

Είμαι 23 χρόνων. Μέχρι στιγμής, από πολύ μικρός (περίπου δημοτικό -γυμνάσιο) έβαζα δικά μου προγραμματάκια που έβγαζα (με bodyweight φυσικά) και φουλ ποδήλατο (να ανεβαίνω κάποια χιλιόμετρα λόφους με καλή κλίση) και φουλ ποδόσφαιρο. Γενικότερα την καλύτερη προπόνηση την έκανα στο χωριό. Σπριντάκια πάνω στο βουνό και ο,τιδήποτε ανώμαλο σκεφτόμουν. Δεν είχα βάλει ποτέ μου πρόγραμμα σοβαρό γιατί δεν ήξερα και τι ήθελα. Απλά περνούσα πολύ καλά με το να φέρνω το σώμα μου στα όρια. Έκανα δύο απόπειρες να γραφτώ σε γυμναστήριο. Η πρώτη κράτησε λίγο. Το βαρέθηκα. Τη δεύτερη φορά πιο πριν είχα ξεκινήσει για λίγο καιρό bodyweight, αλλά δεν ήξερα και πολλά πάνω στο θέμα και μου φάνηκε πως δε θα δω αποτελέσματα σε δύναμη (επειδή δεν ήξερα πως να κάνω τις ασκήσεις πιο δύσκολες). Ξεκίνησα γυμναστήριο. Θερμά. Το βαρέθηκα όμως σχετικά γρήγορα (μετά από 6μήνες). Βρίσκω περισσότερη χαρά όταν γυμνάζομαι έξω με απλά πράγματα. Και στο σπίτι βαριέμαι. Πάω έξω σε πάρκα και γυμνάζομαι ακόμη και τώρα. Και με βροχή δε με νοιάζει. Τώρα για διάφορους λόγους είμαι πιο αποφασισμένος και μου έβαλα πρόγραμμα για να μάθω κι εγώ καλύτερα το σώμα μου. Ψάχτηκα και περισσότερο με bodyweight και είδα ότι έχω πράγματα να κάνω. Μου άρεσε και η ιδέα με τα κολπάκια πάνω στα μονόζυγα-δίζυγα οπότε έχω τέτοιους στόχους. Κάτι να κάνω για να περνάω καλά. Ξεκίνησα και αναρρίχηση οπότε δε χρειάζομαι να σηκώσω και κάτι παραπάνω από το σώμα μου γενικά.

 

Απλά μερικές παρατηρήσεις-ερωτήσεις-προβληματισμούς που θέτω είναι επειδή τους είχα σε κάποια φάση της ζωής μου και είναι πολύ πιθανό να τις έχει κι άλλος. Κάποια τα απάντησα μόνος μου εμπειρικά. Κάποια τα ρωτώ για να τα επιβεβαιώσω. Μου άρεσε πάντα η ιδέα του να γνωρίζω πως δουλεύει το σώμα. Απλά μέχρι τώρα ξέρω περισσότερα πράγματα για τα πόδια (αυτά την πλήρωναν πάντα :P) απ'ότι πάνω. Μαθαίνω αρκετά από εδώ μέσα. Το σημαντικότερο ήταν τα της διατροφής. Έχω και σώμα που δε φαίνεται να "παίρνει" εύκολα, όπως ο φίλος που γράφει. Όταν ξεκίνησα να τρώω πολύ περισσότερο απ'όσο έτρωγα είδα διαφορά. Νόμιζα πως έτρωγα πολύ. Δεν έτρωγα όμως αρκετά. Ακόμη μαθαίνω και μου αρέσει που υπάρχει αυτό το κλίμα εδώ μέσα. :)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto boost στις δικαιολογίες είχα πολυ δουλειά το βράδυ,αλλάζει ο καιρός και το χαλασμένο ισχίο με πηδάει.

Μια φέτα μαύρο ψωμί με φυστικοβούτηρο και μέλι και βουρ να δοκιμάσω τις καινούργιες για τα δικέφαλα του Maus.

 

https://www.facebook.com/Ridichetipassaaaaaa/videos/10153624095827427/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρω. Δεν νομίζω να μπορείς να το καταλάβεις κιόλας έκτός κι αν έχεις οργανισμό 15χρονου. 

 

Πάντως διάφορα trials κατά καιρούς που έχω δει τριγύρω λένε ότι στα endurance αθλήματα προσφέρει ergogenic effects η καφείνη.

 

OK, thanks για την απάντηση, αν και, εννοείται, χρειάστηκε να καταφύγω στη βοήθεια του Google για να μάθω τι είναι τα ergogenic effects. Από ότι κατάλαβα, για να έχει ουσιαστική επίδραση (στην περίπτωσή μας, ergogenic effect) η οποιαδήποτε ουσία (π.χ. καφεΐνη), θα πρέπει να λαμβάνεται για μακρά χρονικά διαστήματα (κάτι το οποίο, υποψιάζομαι, ισχύει για όλες τις ουσίες γενικά). Μπορεί να δοκιμάσω το espresso πριν από κάποια μικρή ποδηλασία, έτσι, για την εμπειρία και θα ενημερώσω το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, ειμαι 1,72 με σταθερα τα 50 κιλά. Πως μπορω να παρω λιγο ογκο? 5-6 κιλα θελω σιγουρα. Γυμναστηριο δεν παω, Κανω (εδω κ μια εβδομαδα) γυμναστικη σπιτι push ups/κοιλιακούς και ενα ωραιο ελατήριο απο τα  jumbo :P Τρώω καθε μερα φυστικοβουτηρο,γιαουρτι,μελι,τοστ,φρουτα. Μια φορα τη εβδομαδα (ισως 2) κρεας και αυγο. Αυγο καθε μερα προσπαθησα αλλα μ ερχετε να ξερασω :/ Μακαρονια (2-3/week). Απλα το θεμα μου ειναι οτι δεν τρωω πολυ (κυριως μεσημεριανο εκτος αν ειναι μακαρονιαχΔ) και θα ηθελα καποια γνωμη στο τι να αλλαξω/προσθεσω ωστε να εχω ολα τα απαραιτητα. Δωστε λιγο τα φωτα σας! ευχαριστω

 

 

1.72 50 κιλα? .......wtfffff....

Δεν χρειαζεται να κανεις καποια συγκεκριμενη διατροφη.Θα τρως ΚΑΘΕ μερα μπολικη ποσοτητα ειτε πατατα ειτε μακαρονια ειτε ρυζι. Απο εκει και περα 2 φορες την εβδομαδα κρεας ειναι πολυ λιγο, τουλαχιστον διπλασιασε το . Τα παραπανω φυσικα οχι μονο μια φορα την ημερα. Αλλα τουλαχιστον 2 κυρια γευματα + τα υπολοιπα μικρογευματα που μπορει να περιεχουν αυγα , κουκαερ , φυστικοβουτυρο κτλ

Οτι σου ειπε ο απο πανω .Τρως ελαχιστα και νομιζεις πως τρως .Το δικο σου το "τρωω πολυ"  ειναι  το  ελαχιστο για τους υπολοιπους.

Πρεπει να καταλαβεις κατι σημαντικο , εσενα η δυσκολια σου στο να φτιαξεις σωμα και να γυμναστεις δεν ειναι η διαδικασια της γυμναστικης δλδ μπαινω σε προγραμμα πρεπει να πηγαινω gym η' οτι αλλο θες να κανεις .

Εσυ αυτο που πρεπει να παλεψεις και να νικησεις  ειναι αδυναμια σου να μπορεις να τραφεις κανονικα και σωστα ,για την περιπτωση σου που θες να βαλεις αρκετα κιλα, να τραφεις επαρκως για αυτο  .

Το αν θα πετυχεις  τον στοχο εξαρταται μονο  απο αυτο, εισαι σε θεση να τρως ακομα και οταν αισθανεσαι οτι εχεις χορτασει? Αν ναι θα τον πετυχεις .

Αλλιως φυσικα και μπορεις να γυμναζεσαι οντας τοσο αδυνατος,  να βελτιωσεις σαφεστατα την φυσικη σου κατασταση αλλα στο αισθητικο κομματι του πως φαινεται το σωμα σου  μην περιμενεις πολλα πραγματα ...

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι που λενε οτι τρωνε και δεν βαζουν

κ αυτοι που λενε οτι δεν τρωνε και βαζουν

 

εχουν και οι 2 λαθος εντυπωση για το ποσο τρωνε :P (κριμα να τσουβαλιαζεται ετσι ο 1 στους 1000 που οντως εχει θεμα μεταβολισμου)

+1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...