Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα βαριες ασκησεις στο τελος... δηλαδη θα κανεις πρεσσα εκτασεις και μετα σκουοτ... δεν χαραμιζω την χαρα των τεσσαρων ασκησεων για τιποτα.

 

Πιεσεις στηθους

Σκουοτ

αρσεις

Στρατιωτικες

 

Υ.γ αυτοι φορτωναν σε φουλ πυραμιδα... ανεβασμα κατεβασμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

καθισματα τα κανω παντα στην αρχη αλλα αρσεις συνηθως στο τελος. Ξανα λεω οτι δεν θελω να φορτωσω οποτε στην ετναση που κανω ειμαι κομπλε στο τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα με καφε στο γυμναστηριο.

 

Ειχα γυρισει απο την δουλεια, επεσα για καμια ωρα.

 

Σηκωνομαι, κοπαναω μια κουταλια μελι, μπανανα, φτιαχνω ενα αχτυπιτο καφε δυνατο.

 

Οταν μπαινω στο τζιμ, ενα παιδι που με χαιρετάει, μολις ειδες το καφε, μου ειπε πινε χυμο, οχι καφε.. εμενα τα ματια μου ακομα πρισμενα απο τον υπνο...

 

Σκαει μυτη ακομα ενας τυπας με δυο hell για μετα... λεω δωσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει.
Ειχα 2-3 εβδομαδες ανεβαζα συνεχεια αποδοση στο αεροβιο (διαδρομο ) χωρις να με νε πιανουν οι γαμπες και λεω αυτο ηταν, αφου περασαμε αυτο το πιασιμο-γαλακτωμα τι σκατα ειναι θα φυγουν και τα υπολοιπα κιλα νερο γιατι θα μπορω να κανω πολυ αεροβιο .

Αμ δε τωρα εχω 2 βδομαδες που με πιανουν παρα πολυ οι γαμπες και εχω πεσει περιπου στη μιση απο το προηγουμενη αποδοση...
αν και ειμαι 4-5  κιλα ελαφρυτερος απο τοτε. 

 

Πριν εκανα 20 λεπτα συνεχομενα σταματουσα 1-2 λεπτα ξανα το ιδιο και παει λεγοντας και τωρα στο 10λεπτο τα εχω παιξει...( απο γαμπες οχι απο αναπνοες ) 
Για την ιστορια τρεχω 5-6 χιλιομετρα τη μερα και οποτε νιωθω καλα φτανω στα 8 8.50.... 

Σκεφτομαι μηπως φταει που ειμαι βαρυς .... (119 τωρα .. απο που ειχα ξεκινησει αφηστε το καλυτερα :P  ειμαι καπου στ -30 τωρα) και τρεχω αυτες τις αποστασεις 4-5 φορες τη βδομαδα. Αν και δεν ειναι πολλα.... Δεν ξερω τι να πω . Απογοητευση ξανα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σε σχέση με άλλα δεν είναι τόσο παράλογο. Απλά ο λιβε και εγώ μιλάμε υπό το πρίσμα του strength training

 

Α μάλιστα. Απλά με την ίδια λογική όταν ο άλλος μένει 1 ώρα στο rack πρέπει να παραξενεύομαι  :devil:

Anyway,η προκόπωση και μετά πολυαθρική για να επικεντρωθείς στην εκγύμναση συγκεκριμένων μυών (ακόμα και των δευτερευόντων) είναι δυνατή τακτική.Ή ακόμα και για παλμούς στο τέλος για τις βραδείες ίνες.Τώρα αν ο τυπάς βάζει φουλ κιλά στο τέλος σε πολυαθρική ντάξει φλερτάρει με τον τραυματισμό.

 

Όπως και να'χει δεν δικαιολογώ κανέναν ξέρω τι φρούτα κυκλοφορούν. :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά τις άρσεις θανάτου, στα πρώτα χρόνια ή δεν έκανα ή έκανα στο τέλος της προπόνησης πλάτης(και μιλάμε για πολλλά σετ που είχαν προηγηθεί: αυτό έκαναν εκεί που πήγαινα, αυτό έκανα και εγώ ---- παραμελούσα και τα καθίσματα τότε, έκανα περισσότερο μηχανήματα, δυστυχώς δεν μπορώ να γυρίσω πίσω το χρόνο) .

 

Πριν λίγα χρόνια, συνδύαζα ημέρες στήθος-πλάτη και ώμους-πόδια(πάντα superset όλα) ,  καθώς και ημέρα αφιερωμένη μόνο σε grip. Λοιπόν, πρώτη άσκηση σουπερσετ ίσιος πάγκος με άρσεις: βελτιώθηκα παρα πολύ τότε και στον πάγκο και στις άρσεις, ίσως γιατί κατέγραφα(καταγράφω) τι κάνω και πιέζω για κάτι περισσότερο την επόμενη φορά. 

Έχουν υπάρξει και φορές που  γύμνασα άρσεις μετά από προπόνηση grip, για τη διασκέδασή μου, για να δω πόσο θα σηκώσω με χέρια κουρασμένα.

 

Προς το παρόν, την ημέρα που γυμνάζω το κάτω σώμα κάνω πρώτα πόδια(καθίσματα μπροστινά και πίσω και λίγα σετ βοηθητικές ασκήσεις) και τελειώνω με άρσεις(+μερικές παραλλαγές) .

 

--------------------------------------

Πριν κανά μήνα, αποφάσισα για φέτος να μην επικεντρωθώ στον πάγκο (δεν θα αρχίζω δηλαδή από εκεί ποτέ σε καμιά προπόνηση και θα υπάρχει ποικιλία, συμπεριλαμβανομένου ασκήσεων με σωματικό βάρος +πρόσθετο αν χρειαστεί), αλλά στους ώμους(δεν το έχω ξανακάνει με αυτό τον τρόπο με τόση έμφαση στους ώμους, αλλά έχω πάρει ιδέες από strongman σε φόρουμ) .

Έχω βάλει ένα προσωπικό στόχο(όχι εξωφρενικό) και θέλω να δω πού θα βγει.

 

Όσο για το θέμα να γυμνάσω στήθος μετά τους ώμους(πιέσεις είναι όλες), δεν είναι κάτι ιδιαίτερο ούτε πρέπει να τρομάζει κάποιον που δεν το έχει κάνει(ούτε χρειάζεται πάρα πολλά σετ σε τέτοιες προπονήσεις), πολλές φορές έχω αλλάξει τη σειρά ασκήσεων - μυϊκών ομάδων για να μην συνηθίζω και για να υπάρχει ποικιλία(σημαντικό για εμένα) .

 

Μου αρέσει πολύ η ποικιλία βέβαια, οπότε δεν θα λείψουν και οι προπονήσεις με fat bar, log-swiss, το grip θα έχει την δική του ημέρα όπως και άλλοτε(στις ελαφρές προπονήσεις των υπόλοιπων μυϊκών ομάδων ταιριάζει γάντι) .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει live το παγκόσμιο αρση βαρων στο eurosport

 πως τα σηκώνουν ετσι τα κιλα σαν στραγάλια ρε ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Υπάρχει λιγότερη καθυστερημένη εκδοχή.

 

Google nordic hamstring exercise

 

Ονομάζονται και Russian Leg Curls (video 1, video 2, video 3).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Τον Απρίλη του 2014 ξεκίνησα γυμναστήριο. Η ζυγαριά έδειχνε 110 κιλά. Έκοψα τις αηδιες, κοιμόμουν Νορμάλ ώρες και μετά από πέντε μήνες ή ζυγαριά έδειξε 99 κιλά. Παράλληλο ξεκινούσαν τα μαθήματα και η 3η λυκείου. Μέχρι τον Νοέμβρη όλα καλά, είχα μείνει εκεί αλλά μετά έκοψα το γυμναστήριο και η ζυγαριά μέχρι τον Ιούνιο πήγε πάλι στα 110. Για ένα μήνα το καλοκαίρι έλιωσα στο γυμναστήριο και έπεσα 105 αλλά μετά λόγω τραυματισμού σταμάτησα. Τώρα παίζω στα 106 κιλά.

 

Τι θα μπορούσα να κάνω στη διατροφή μου έτσι ώστε σε συνδυασμό με πανεπιστήμιο, διάβασμα και 2-3 φορές την εβδομάδα γυμναστική να με φέρει περίπου 10 κιλά κάτω σε περίπου 6 μήνες;

 

Να αναφέρω ότι είμαι 192 εκ ύψος και κυρίως το πολύ λίπος είναι στα πόδια και την κοιλιά, σωσίβιο όμως όχι μπάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αν δεν μας πεις τι τρως δεν μπορουμε να σου πουμε..

 

Γενικα κοψε τη σαβουρα γλυκα, πολλα λιπαρα κτλ. Τρωγε υγιεινα και προσεεξε τις ποσοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...