Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για αυτό τον λόγο δεν θα παίξω ποτέ κάτω απο 8-10 reps και το ζέσταμα πρίν τον πάγκο θα είναι πυρηνικό. Στα πόσα ρεπς σου βγήκε ο τραυματισμός? 

Στις 6 με 140 -150 κιλα πανω  αν θυμαμαι καλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Στις 6 με 140 -150 κιλα πανω  αν θυμαμαι καλα .

 

τρομερός μεν , αλλά αυτά θέλω να τα αποφύγω δια ροπάλου σε αυτή την ηλικία. Αν κάνω 140 κιλά @ 10 ποτέ στην ζωή μου καλώς (εντάξει εδώ γελάμε)

 

μια κατοστάρα θέλω να πιάσω στις 10 και θα είμαι ευχαριστημένος για τον επόμενο χρόνο. 

 

Οι αρθρώσεις δεν αντέχουν αυτά που αντέχουν οι μύες και οι τένοντες οταν εισαι προχωρημένος, τι να κάνουμε πάθαμε και μάθαμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος σε αυτό που λες @alex, εννοώ ότι μετά από κάποια ηλικία, ντάξει δεν είσαι και 50, επέρχεται η καταπόνηση των αρθρώσεων οπότε πρέπει να μειώσεις κιλά και επαναλήψεις; Είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο, στο είπε κάποιος γιατρός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι 33 είμαι ακόμα νέος , νομίζω ότι ένας 30ρης μπορεί να παίζει στο 90% ενώς 20ρη σε καταπόνηση, δεν τίθεται τετοιο θέμα λοιπόν. 

 

Το εννοώ από άποψη ηλικίας  / εμπειρίας. Οταν πρωτοξεκινάς, η / και όταν είσαι 18-24 το μόνο που σε νοιάζει είναι τι κιλά θα σηκώσεις, όλοι έτσι είμαστε, και εμένα τότε μόνο αυτό με ένοιαζε.  Τώρα ξέρω for a fact οτι μπορώ να κάνω όχι απλά ισάξια αλλά και κάλυτερη προπόνηση (για bodybuilding) με πολύ λιγότερα κιλά απο τα max μου. 

 

Οι αρθρώσεις δεν αντέχουν όταν είσαι προχωρημένος γιατί ο τένοντας αναπτύσεται , ο μύς αναπτύσεται η άρθρωση όμως είναι σχεδόν η ίδια την πρώτη μέρα που μπένεις γυμναστήριο και 4 χρόνια μετά. Όταν τα κιλά γίνονται πυρηνικά θα την πάθεις, είναι νόμος, η εντάξει, είναι πιο σωστό να πουμε ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος, οι αρθρώσεις είναι διαφορετικές στον καθένα γενετικά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι 33 είμαι ακόμα νέος , νομίζω ότι ένας 30ρης μπορεί να παίζει στο 90% ενώς 20ρη σε καταπόνηση, δεν τίθεται τετοιο θέμα λοιπόν. 

 

Το εννοώ από άποψη ηλικίας  / εμπειρίας. Οταν προτοξεκινάς, η / και όταν είσαι 18-24 το μόνο που σε νοιάζει είναι τι κιλά θα σηκώσεις, όλοι έτσι είμαστε, και εμένα τότε μόνο αυτό με ένοιαζε.  Τώρα ξέρω for a fact οτι μπορώ να κάνω όχι απλά ισάξια αλλά και κάλυτερη προπόνηση (για bodybuilding) με πολύ λιγότερα κιλά απο τα max μου. 

 

Οι αρθρώσεις δεν αντέχουν όταν είσαι προχωρημένος γιατί ο τένοντας ανατύσεται , ο μύς αναπτύσεται η άρθρωση όμως είναι σχεδόν η ίδια την πρώτη μέρα που μπένεις γυμναστήριο και 4 χρόνια μετά. Όταν τα κιλά γίνονται πυρηνικά θα την πάθεις, είναι νόμος. 

Ετσι ακριβως ειναι και ετσι  την πατησαμε λιγο πολυ ολοι ,ο αρχαριος η' πιτσιρικας  το μονο που κοιταει ειναι να ανεβασει κιλα χωρις τεχνικη και με κλεψιμο της ασκησης και απλα παιρνει και αυτος σειρα αναμονης για τον τραυματισμο που ειναι  μονο ζητημα  χρονου το ποτε θα συμβει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγηκε, πριν απο μερικες ωρες, η εγκυκλοπαίδεια του bodybuilding.

 

*Σε περιπτωση που θελει να φτιαξει καποιος πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να ανεβάσω εύκολα κιλά, ωστόσο δίνω έμφαση στη σωστή εκτέλεση της άσκησης, στη τεχνική.
Αλλά θα μου πεις εγώ είμαι γυναίκα και παίζω στα γυναικεία κιλά.
Ωστόσο εδώ που θέλω να καταλήξω είναι ότι στην αρχή με ενοχλούσε που δεν μπορούσα να ανεβάσω κιλά, στα 3 σετ, ανέβαζα στο 2ο και στο 3ο δεν άντεχα, επανερχόμουν στα κιλά του 1ου σετ. Έπεσε το ηθικό, αλλά φρόντισα να μάθω στον εαυτό μου ότι αυτό που μετράει είναι η σωστή τεχνική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που είμαι άντρας, στα γυναικεία κιλά παίζω...

 

Δεν έπρεπε να κάνω την εγχείρηση αλλαγής φύλου, καρφώνομαι τώρα...

 

Είναι φακτ ότι οι περισσότερες γυναίκες έχουν χαμηλότερο ταβάνι από τους περισσότερους άντρες. Ωστόσο οι γυναίκες που γυμνάζονται έχουν υψηλότερο ταβάνι από τους αγύμναστους άντρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι φακτ ότι οι περισσότερες γυναίκες έχουν χαμηλότερο ταβάνι από τους περισσότερους άντρες. Ωστόσο οι γυναίκες που γυμνάζονται έχουν υψηλότερο ταβάνι από τους αγύμναστους άντρες. 

Κάντο πιο ξεκάθαρο βρε καρντάσι για να το καταλάβει και μια ξαθιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν συγκρίνεις τα κιλά που σηκώνει ένας άντρας και μία γυναίκα, οι οποίοι γυμνάζονται με την ίδια συχνότητα και για το ίδιο χρονικό διάστημα, κατά πάσα πιθανότητα (χωρίς να είναι απόλυτο), τα κιλά που σηκώνει ο άντρας θα είναι περισσότερα.

 

Εάν συγκρίνεις τα κιλά που σηκώνει ένας άντρας ο οποίος δεν γυμνάζεται με αυτά που σηκώνει μια γυναίκα η οποία γυμνάζεται, κατά πάσα πιθανότητα (χωρίς να είναι απόλυτο), τα κιλά που σηκώνει η γυναίκα θα είναι περισσότερα.

 

Υποθέτω ότι το πρώτο οφείλεται στη διαφορετική σωματοδομή του άντρα σε σχέση με αυτή της γυναίκας, αλλά, όπως είπα, το συμπέρασμα δεν είναι απόλυτο.

 

Ούτε το δεύτερο ισχύει απόλυτα, διότι π.χ. μπορεί ο άλλος να μην έχει γυμναστεί ποτέ του, αλλά να δουλεύει οικοδομή 10 χρόνια, οπότε - θεωρητικά - θα έχει αναπτύξει ένα μυϊκό σύστημα το οποίο να μπορεί να σηκώσει μεγαλύτερο βάρος από αυτό μιας γυναίκας, αλλά η σύγκριση εδώ είναι λίγο άστοχη, διότι μπορεί ο οικοδόμος να σηκώνει το καρότσι γεμάτο μπετόν και να το πηγαίνει βόλτα στην οικοδομή μέχρι να φτάσει στον προορισμό του και αν τον βάλεις να κάνει bench press να τα φτύσει σε Χ επαναλήψεις τις οποίες η γυναίκα θα έβγαζε άνετα. Από την άλλη, εάν έβαζες την ίδια γυναίκα να πάρει βόλτα στην οικοδομή το πιο πάνω καρότσι, πιθανότατα θα έπαιρνε και τη μέση της "πακέτο".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άντρες έχουν αρκετά χαμηλότερο ποσοστό λίπους από της γυναίκες στα ίδια κιλά , οπότε υψηλότερη μυική μάζα. Οι άντρες επίσης εκκρίνουν πολύ υψηλότερα φυσικά επίπεδα τεστοστερόνης (και φαντάζομαι και άλλων φυσικών αναβολικών ορμονών) οπότε χτίζουν και μυική μάζα πολύ πιο εύκολα. Τελος οι άντρες διαφέρουν σκελετικά απο τις γυναίκες λόγω των ορμονών αυτών. 

 

Οπότε οι σύγκριση μεταξύ ανδρός και γυναίκος είναι λίγο άτυπη. Μια γυναίκα που κάνει σοβαρά βάρη δυο χρόνια θα σηκώνει παραπάνω κιλά απο έναν ελλιποβαρή άνδρα την πρώτη ευδομάδα που πατησε στο γυμναστήριο, οκ, αλλά πέρα από αυτά ξεχάστε το :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά.

 

μια ερώτηση (ίσως και κάποιες ακόμα αργότερα :P )

επειδή ξεκίνησα πρόσφατα γυμναστήριο μου πρότειναν να πάρω και ένα συμπλήρωμα διατροφής, ένα τις herballife.

αξίζει? αυτό είναι φυτικό η περιέχει και τίποτα περίεργα μέσα...?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ακουμπάς τίποτα απο εταιρίες "διαδικτυακού μάρκετινγκ" όπως η herbalife. Ψαξτο google να καταλάβεις τι ρόλο βαράνε όσοι στο πρότειναν. 

 

 

Αν αρχισες πρόσφατα γυμναστήριο κοιτα να φτιάξεις την διατροφή σου και άσε τα συμπληρώματα για πιο μετά αφού την φτιάξεις και κάνεις βάρη κάνα 6 μηνο. Τα συμπληρώματα χωρίς διατροφή είναι άχρηστα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπέρα παιδιά.
 
μια ερώτηση (ίσως και κάποιες ακόμα αργότερα :P )
επειδή ξεκίνησα πρόσφατα γυμναστήριο μου πρότειναν να πάρω και ένα συμπλήρωμα διατροφής, ένα τις herballife.
αξίζει? αυτό είναι φυτικό η περιέχει και τίποτα περίεργα μέσα...?!

 

 

Και εγώ θα πω όχι για τη herbalife και όχι απαραίτητα ναι για το συμπλήρωμα γενικά. Εξαρτάται από το τι στόχο έχεις, σε τι κιλά είσαι, τι πρόγραμμα κάνεις και πόσο συχνά και τι τρως. 

Αν μας τα πεις αυτά θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλησπέρα παιδιά.
 
μια ερώτηση (ίσως και κάποιες ακόμα αργότερα :P )
επειδή ξεκίνησα πρόσφατα γυμναστήριο μου πρότειναν να πάρω και ένα συμπλήρωμα διατροφής, ένα τις herballife.
αξίζει? αυτό είναι φυτικό η περιέχει και τίποτα περίεργα μέσα...?!

 

Αν έχεις χρόνο και μπορείς να φτιάχνεις την τροφή σου μόνος σου θα ήταν ότι καλύτερο.Άσε στην άκρη τα επεξεργασμένα βοηθήματα,φυτικά η μή..

Η φύση μας δίνει απλόχερα super foods.

Bρώμη,chia,λιναρόσπορος,gojie berries,ταχίνι,αποξηραμένα μύρτιλλα,πρωτείνη από κοτόπουλο -ασπράδι αυγού κ,λ.π είναι λίγα από αυτά που θα σου δώσουν ότι χρειάζεσαι

Ψάξου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...