Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Χθες μετά από 1 1/2 περίπου χρόνο ξαναέκανα προπόνηση σε γυμναστήριο. Είχε ένα τέτοιο μηχάνημα: (712.jpg)

και εκανα στήθος. Ποια είναι η αντιστοίχηση με ελεύθερα βάρη; Να πούμε ότι στο μηχάνημα είναι 20-30% πιο εύκολο; Γιατί έκανα εύκολα 8 επαναλήψεις με 100 κιλά (με ισιο πάγκο) κι αποκλείεται να είμαι τόσο δυνατός. Να πούμε ότι με ελεύθερα βάρη θα ήταν κάπου 70-80 κιλά;

 

Πάντως πέρισυ που έκανα σε σμιθ (ούτε εκεί που πήγαινα είχε ελεύθερα βάρη) έκανα με 50-60 κιλά, οπότε έχω σαφώς ανεβεί στο στήθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες μετά από 1 1/2 περίπου χρόνο ξαναέκανα προπόνηση σε γυμναστήριο. Είχε ένα τέτοιο μηχάνημα: ()

και εκανα στήθος. Ποια είναι η αντιστοίχηση με ελεύθερα βάρη; Να πούμε ότι στο μηχάνημα είναι 20-30% πιο εύκολο; Γιατί έκανα εύκολα 8 επαναλήψεις με 100 κιλά (με ισιο πάγκο) κι αποκλείεται να είμαι τόσο δυνατός. Να πούμε ότι με ελεύθερα βάρη θα ήταν κάπου 70-80 κιλά;

 

Πάντως πέρισυ που έκανα σε σμιθ (ούτε εκεί που πήγαινα είχε ελεύθερα βάρη) έκανα με 50-60 κιλά, οπότε έχω σαφώς ανεβεί στο στήθος.

δύσκολο να σου πει κάποιος αν δεν το προσπαθήσεις , τα ελεύθερα βάρη δεν έχουν καμία σχέση με τα μηχανήματα , για εμένα είναι 50% ποιο εύκολο , μπορώ να κάνω άνετα 4-5 set στο τέλος μιας προπόνησης σκότωμα  

 

Σε ασκήσεις όπως πχ ελεύθερος ίσιος/επικλινής πάγκος που θεωρείται και test δύναμης εκεί θα δεις την πραγματική σου δύναμη στις πιέσεις 

Και το smith ειναι ποιο εύκολη έκδοση της άσκησης απο τον ελεύθερο  

 

Γνώμη μ αν έχεις πρόσβαση σε γυμναστήριο καλύτερα να εκμεταλλευθείς τους ελεύθερους πάγκους  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hλεκτρολυτες απο που παιρνετε ?

 

Φώτη, παλαιότερα έπαιρνα από το Chainreactioncycles αυτούς ή αυτούς

 

Μετά από έναν διάλογο που είχα στο thread με τον Physics_Rulez δοκίμασα αυτούς και δεν ασχολήθηκα ξανά με τους προηγούμενους. Ελληνικό προϊόν, οικονομικότερο από τους προαναφερόμενους, μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε συστατικά, βρίσκεται εύκολα σε φαρμακεία.

Πήρα ένα κιλό μετά από 6 ολοκληρους μήνες στα 52. Στην πείνα από σήμερα, α μα πια. Καλημέρα σας κιόλας.  :D

Γιατί πείνα; Είσαι σίγουρη ότι το 1 κιλό (ΕΛΕΟΣ, μετά από 6!!! μήνες) είναι λίπος και δεν είναι μύες;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να το πήρα τόσο εύκολα ένα μυϊκό κιλό... Γενικά δεν έδωσα σημασία όταν είδα το +0.5, αλλά τώρα που ανέβηκε κι άλλο θα μαζευτώ. Έτρωγα ξηρούς καρπούς και φυστικοβούτυρο λίγο παραπάνω τελευταία και να το αποτέλεσμα.  :rolleyes: Αν πάμε και διακοπές όπως λέμε, τον Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω από εκεί που ήμουν πέρυσι τέτοια εποχή (55), απλώς με περισσότερους μύες.

 

Σήμερα έχει kettlebells. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχουμε πει για το φυστικοβούτυρο??

Θα σε μαλώσω χαχα :-):D

 

Μαργαρίτα ο Φώτης θέλει δώρο τα φάρμακα εγώ θέλω δωράκι τις φίλες στην Τήνο μην ξεχνιόμαστε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ βλέπεις, δεν σε ακούμε πάντα κι αυτά παθαίνουμε. Ταχίνι και φυστικοβούτυρο τρώνε όσοι θέλουν να πάρουν κιλά, ναι.  :P Μέχρι τώρα τηρούσα ευλαβικά τις μερίδες μου, δεν με επηρέαζαν, έτρωγα λίγο για τη γεύση, αλλά τελευταία έχασα το μέτρο. Δεν πειράζει, τελειώνει, δεν θα ξαναπάρω. 

 

Το ταχίνι με κακάο ο (άλλος) Γιάννης μου το έμαθε και όντως παίζει πλέον αν μου το φέρουν δίπλα δίπλα με νουτέλα να φάω το πρώτο. Άσχετο, αλλά εσύ που με διαβάζεις και θες να παχύνεις, πάρε να φας, είναι καλό. Πολύ καλό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι ο Mau έχει άδικο, αλλά ας μου επιτραπεί να πω ότι το φυστικοβούτηρο είναι λίγο παρεξηγημένο.

 

Σίγουρα έχει αρκετές θερμίδες, το ζήτημα είναι πώς τις χρησιμοποιεί ο καθένας. Για παράδειγμα, κάποιες φορές, μία ώρα πριν την προπόνηση, αλοίφω μία φέτα ψωμί με φυστικοβούτηρο και λίγο μέλι. Την κόβω σε 4 κομμάτια και τρώω ένα κομμάτι κάθε 15 λεπτά πριν την προπόνηση. Τρώω το τελευταίο αμέσως πριν να ξεκινήσω κι η προπόνηση βγαίνει μία χαρά. Τους τελευταίους 3-4 μήνες, όχι μόνο δεν έβαλα βάρος, αλλά έχασα κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι έχει το φυστικοβούτυρο (το πραγματικό, φυστίκια με τη φλούδα στο μπλέντερ, χωρίς πρόσθετα λάδια, αλάτια κλπ σκατολοΐδια) ρε παιδιά; Έχω χάσει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμίδες ! πολλές θερμίδες !
Εγω που βάζω πανεύκολα βαρος, αν φάω δυο μέρες μπόλικο θα πάρω για πλάκα δυο άχρηστα κιλά και θα πολεμάω δέκα μέρες για να τα χάσω μετά!

Μιλάω για του εμπορίου με τα λάδια και τα συντηρητικά, αλλά και μόνος σου να το φτιάξεις πάλι πολλές θερμίδες παίζουν,
ενδείκνυται μόνο για όσους θέλουν να βάλουν κιλά , οι υπόλοιποι μακριά , ξουτ !


Και μιας και λέμε για κιλά, τον προηγούμενο μήνα στις διακοπές μου πήγαμε μια μέρα σε ένα εστιατόριο, η παρέα ήθελε να καθίσουμε γιατί το μαγαζί είχε μια απίστευτη ομολογουμένως αυλή, εγώ ήθελα να την κάνουμε γιατί ήταν άδειο, δεν είχε ψυχή στις 9 η ώρα το βράδυ! Τυχαίο?? Δεν νομίζω!
Τελικά φαγώθηκαν οι άλλοι να καθίσουμε, φάγαμε, και το αποτέλεσμα πιο ήταν??
Συμπτωματικά ακριβώς πριν πάμε είχα ανέβει στην ζυγαριά ακριβείας και ήμουν 89 κιλά ακριβώς, πάμε τρώμε εκεί τις χειροβομβίδες και καπάκι όταν πάμε στο δωμάτιο ένιωθα πως κάτι δεν πάει καλά στο στομάχι μου, ανεβαίνω στην ζυγαριά και τι να δω?
92 just! Μιλάμε για 3 κιλά χωρίς καμία υπερβολή σε 1 ώρα χωρίς να φαω πολύ!

Τι λάδια, τι κρέατα, τι σκατα μας έβαλε κ φάγαμε ο θεός και η ψυχή του! Τέλος πάντων ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω, ήταν ότι χειρότερο έχω φάει στην ζωή μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι ο Mau έχει άδικο, αλλά ας μου επιτραπεί να πω ότι το φυστικοβούτηρο είναι λίγο παρεξηγημένο.

 

Σίγουρα έχει αρκετές θερμίδες, το ζήτημα είναι πώς τις χρησιμοποιεί ο καθένας. Για παράδειγμα, κάποιες φορές, μία ώρα πριν την προπόνηση, αλοίφω μία φέτα ψωμί με φυστικοβούτηρο και λίγο μέλι. Την κόβω σε 4 κομμάτια και τρώω ένα κομμάτι κάθε 15 λεπτά πριν την προπόνηση. Τρώω το τελευταίο αμέσως πριν να ξεκινήσω κι η προπόνηση βγαίνει μία χαρά. Τους τελευταίους 3-4 μήνες, όχι μόνο δεν έβαλα βάρος, αλλά έχασα κιόλας.

Πολύ σωστός wizzy. Εγώ όμως που είμαι λαίμαργη τη φετούλα που λες την τρώω άνετα σε τέσσερα λεπτά και μετά βουτάω και τη μύτη από ένα κριτσίνι στο φυστικοβούτυρο να πάρω λίγη γεύση ακόμη.  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός wizzy. Εγώ όμως που είμαι λαίμαργη τη φετούλα που λες την τρώω άνετα σε τέσσερα λεπτά και μετά βουτάω και τη μύτη από ένα κριτσίνι στο φυστικοβούτυρο να πάρω λίγη γεύση ακόμη.  :lol:

βούτα και γλώσσα, για να γλείψεις και το πιάτο.... 

α και τώρα που το θυμήθηκα....slap slap για το ζύγισμα το 1+ και την πείνα που ανέφερες σε προηγούμενο post.

Δεν λέω ότι ο Mau έχει άδικο, αλλά ας μου επιτραπεί να πω ότι το φυστικοβούτηρο είναι λίγο παρεξηγημένο.

 

Σίγουρα έχει αρκετές θερμίδες, το ζήτημα είναι πώς τις χρησιμοποιεί ο καθένας. Για παράδειγμα, κάποιες φορές, μία ώρα πριν την προπόνηση, αλοίφω μία φέτα ψωμί με φυστικοβούτηρο και λίγο μέλι. Την κόβω σε 4 κομμάτια και τρώω ένα κομμάτι κάθε 15 λεπτά πριν την προπόνηση. Τρώω το τελευταίο αμέσως πριν να ξεκινήσω κι η προπόνηση βγαίνει μία χαρά. Τους τελευταίους 3-4 μήνες, όχι μόνο δεν έβαλα βάρος, αλλά έχασα κιόλας.

εσύ κάνεις και έντονη αερόβια μετά. θα σου πρότεινα να τρως και μετά, για να γεμίσεις ρεζέρβες γλυκογόνου.

Δε νομίζω να το πήρα τόσο εύκολα ένα μυϊκό κιλό... Γενικά δεν έδωσα σημασία όταν είδα το +0.5, αλλά τώρα που ανέβηκε κι άλλο θα μαζευτώ. Έτρωγα ξηρούς καρπούς και φυστικοβούτυρο λίγο παραπάνω τελευταία και να το αποτέλεσμα.  :rolleyes: Αν πάμε και διακοπές όπως λέμε, τον Σεπτέμβρη θα ξεκινήσω από εκεί που ήμουν πέρυσι τέτοια εποχή (55), απλώς με περισσότερους μύες.

 

Σήμερα έχει kettlebells. 

άσε το ζύγισμα των κιλών σου και κινήσου με άξονα τον καθρέπτη και τα ρούχα σου. Σίγουρα δεν ήταν μυικό κιλό, αλλά υγρά. Μη δίνεις βάση σε τόσες μικρές λεπτομέρειες θα σε δείρω, slap και slap 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...