Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν εισαι οντως κουρασμενος οτι και να πιεις θα κοιμηθεις.Απλα λενε πως δεν κανει καλο γιατι εχεις ανυσηχο υπνο οποτε δεν ξεκουραζεσαι καλα

Mπα και ξεκουραστος να ειμαι παλι κοιμαμαι .

Εχω ανοχη στην καφεινη και στα διεγερτικα δεν με πιανουν η' τουλαχιστον δεν  με πιανουν στον βαθμο που πιανουν τους περισσοτερους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ουτε μενα με πιανουν φωτη. Μαλλον τα χουμε συνηθησει. Εκτος του να μαι κουρασμενος το μονο που με κανει και νυσταζω ειναι να φαω πολυ το βραδυ η να βλεπω κατι στο πισι η στο κινητο με κλειστα φωτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα μάστιγα του αθλητισμού : Ο “Personal Trainer”

 

https://runningmagazine.gr/2015/08/η-νέα-μάστιγα-του-αθλητισμού-ο-personal-trainer/

 

Ενδιαφέρον άρθρο. Δεν λέει κάτι που δεν έχει ειπωθεί πολλάκις στο thread και γενικά συμφωνώ με τα όσα αναφέρονται σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wizzy, συμφωνώ κι εγώ με το άρθρο, αλλά από την άλλη όποιος έχει περάσει από πανεπιστήμιο ξέρει πως δεν είναι όλοι οι απόφοιτοι εξίσου άξιοι του τίτλου σπουδών τους. Οπότε κι αυτό με τα βιογραφικά εμένα δεν μου λέει κάτι. Η αλήθεια για μένα είναι στη μέση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά. Στη μέση είναι. Πτυχίο κι εμπειρία.

 

Βασικές γνώσεις συνδυασμένες με πρακτική εφαρμογή. Η μεγάλη πλειονότητα των personal trainers έχουν ελλείψεις στο πρώτο κι λανθασμένες βάσεις για το δεύτερο.

 

Ξέρω, ξέρω, γενικεύω και δεν είναι σωστό, αλλά ΟΚ, μια φορά κι εγώ, δικαιούμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι όσοι εχουν πτυχίο δεν ειναι άξιοι του πτυχίου τους ειναι η δικαιολογία των "εμπειρικών" για να πείσουν τον εαυτό τους οτι μπορούν να γίνουν personal trainers μα βάση τις προσωπικές τους έμπειρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλιες φορές Personal trainers 6μηνου σεμιναρίου, παρα ψωνισμένες τεφατζούδες που ξύνουν το μ**νι τους στα γυμναστήρια. Σε όσα γυμναστήρια έχω παει κατα καιρούς ποτέ δεν είδα κάποια πτυχιούχα τεφατζού να διορθώνει άτομο που πχ. εκτελούσε κυριολεκτικά άρσεις θανάτου, αφού έλεγες τώρα θα του πεταχτεί ο σπόνδυλος. Από την άλλη ένα παλικαράκι που έκανε σεμινάρια personal training και γνώρισα φέτος, πραγματικά είναι πάνω απο κάθε άτομο στο γυμναστήριο, διορθώνει, βοηθάει κλπ. Αυτό το παλικάρι μάλιστα ευθύνεται και για την αύξηση της πελατείας του γυμναστηρίου, κυρίως απο νεαρά άτομα.Η τεφατζου απο την αλλη, όπως είπα και στην αρχή το ξύνει και χαζευει στο κινητό της και το μόνο το οποίο την απασχολεί είναι το πρόγραμμα πιλάτες, γιόγκα κλπ που θα κανει με τις θειίτσες. Επειδή τυχαίνει να έχω αδερφή και γαμπρό, απόφοιτους τεφαα ΚΑΙ personal trainers που κάνουν σεμινάρια fitness κλπ, μου χουν πει για την γενική αδιαφορία που επικρατεί στα γυμναστήρια προς τους πελάτες, και οτι τα σεμινάρια σε βοηθούν να κατανοήσεις ακριβώς αυτο: Οτι ο/η παχουλός/ή ασχημούλης/α (όπως τους βλέπουν οι περισσότεροι γυμνασμένοι τεφατζήδες/ούδες), έχει και τη μεγαλύτερη ανάγκη να τον βοηθάς στο γυμναστήριο. Άντε εξήγα το όμως αυτό στη μέση ψωνισμένη τεφατζού που ονειρεύεται οτι του χρόνου θα παίξει σε ταινία του hollywood πλάι στον Dwayne Johnson. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα και αυτα δεν ειναι οτι καλυτερο.περα απο την πολλη καφεινη θα δεις οτι με ενα μονο monster σε καποια συστατικα να το πω ετσι περνας την συνιστωμενη ημερησια ποσοτητα.επισης πιο ωραιο απο το mοnster με διαφορετικη γευση ειναι το hell multivitamin σε πορτοκαλο ασπρη συσκευασια.τωρα το συχνη καταναλωση ειναι σχετικο.αλλοι πινουν πχ ενα στις 2 3 ημερες ενω αλλοι πινουν 2 την ημερα.

2-4 τη βδομάδα. Το hell που λες, υπάρχει σε 0 ζαχαρη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χίλιες φορές Personal trainers 6μηνου σεμιναρίου, παρα ψωνισμένες τεφατζούδες που ξύνουν το μ**νι τους στα γυμναστήρια. Σε όσα γυμναστήρια έχω παει κατα καιρούς ποτέ δεν είδα κάποια πτυχιούχα τεφατζού να διορθώνει άτομο που πχ. εκτελούσε κυριολεκτικά άρσεις θανάτου, αφού έλεγες τώρα θα του πεταχτεί ο σπόνδυλος. Από την άλλη ένα παλικαράκι που έκανε σεμινάρια personal training και γνώρισα φέτος, πραγματικά είναι πάνω απο κάθε άτομο στο γυμναστήριο, διορθώνει, βοηθάει κλπ. Αυτό το παλικάρι μάλιστα ευθύνεται και για την αύξηση της πελατείας του γυμναστηρίου, κυρίως απο νεαρά άτομα.Η τεφατζου απο την αλλη, όπως είπα και στην αρχή το ξύνει και χαζευει στο κινητό της και το μόνο το οποίο την απασχολεί είναι το πρόγραμμα πιλάτες, γιόγκα κλπ που θα κανει με τις θειίτσες. Επειδή τυχαίνει να έχω αδερφή και γαμπρό, απόφοιτους τεφαα ΚΑΙ personal trainers που κάνουν σεμινάρια fitness κλπ, μου χουν πει για την γενική αδιαφορία που επικρατεί στα γυμναστήρια προς τους πελάτες, και οτι τα σεμινάρια σε βοηθούν να κατανοήσεις ακριβώς αυτο: Οτι ο/η παχουλός/ή ασχημούλης/α (όπως τους βλέπουν οι περισσότεροι γυμνασμένοι τεφατζήδες/ούδες), έχει και τη μεγαλύτερη ανάγκη να τον βοηθάς στο γυμναστήριο. Άντε εξήγα το όμως αυτό στη μέση ψωνισμένη τεφατζού που ονειρεύεται οτι του χρόνου θα παίξει σε ταινία του hollywood πλάι στον Dwayne Johnson.

εχεις απόλυτο δικιο σε αυτο! Και μην ανησυχείς αργά η γρήγορα θα την πετάξει εξω το σύστημα! Αλλα το οτι η τεφαατζου η συγκεκριμένη ξύνει το τέτοιο της οπως και πολλοί αλλοι οι όπου το πολυ πολυ να καταλήξουν γυμναστές σε κανα δήμο να μαθαίνουν βολλευ στα παιδάκια η υπάλληλοι σε κανα fitness, yava για 300 ευρω, δεν αναιρεί το γεγονός οτι ενας personal trainer του εξαμήνου εχει το απαραίτητο επιστημονικό υπόβαθρο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις απόλυτο δικιο σε αυτο! Και μην ανησυχείς αργά η γρήγορα θα την πετάξει εξω το σύστημα! Αλλα το οτι η τεφαατζου η συγκεκριμένη ξύνει το τέτοιο της οπως και πολλοί αλλοι οι όπου το πολυ πολυ να καταλήξουν γυμναστές σε κανα δήμο να μαθαίνουν βολλευ στα παιδάκια η υπάλληλοι σε κανα fitness, yava για 300 ευρω, δεν αναιρεί το γεγονός οτι ενας personal trainer του εξαμήνου εχει το απαραίτητο επιστημονικό υπόβαθρο!

 

Φυσικά, η πιστοποίηση απο ένα σεμινάριο δεν είναι τίποτα μπροστά στο πτυχίο μιας πανεπιστημιακή σχολής, αλλά γνώμη μου είναι οτι οι γνώσεις απο ένα τέτοιο σεμινάριο υπερκαλύπτουν τις προυποθέσεις που απαιτούνται για να επιβλεπεις την εκτέλεση ασκήσεων σε γυμναστήριο. Αυτό το έχουν καταλάβει και οι ιδιοκτήτες γυμναστηρίων, οπότε η ζήτηση ατόμων με πιστοποιήσεις σεμιναρίων έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια.  Και αυτό γίνεται γιατί πολυ απλά  τους πληρώνουν λιγότερο απ' οτι τους πτυχιούχους τεφαα. Είναι ειρωνικό πάντως να βλέπεις σε διαφημίσεις κυριλέ γυμναστηρίων φράσεις όπως "εμείς στο γυμναστήριο μας, έχουμε γυμναστές που όλοι τους είναι απόφοιτοι τεφαα κλπ", και την ίδια ώρα μεσα στο γυμναστήριο να επικρατεί το κλίμα αδιαφορίας που περιέγραψα πιο πριν. Απο την άλλη, μπορεί να βρεις υπόγειο σιδεράδικο που μπορει να μην έχει ούτε άδεια και ο μόνος πτυχιούχος γυμναστής να είναι ο ιδιοκτήτης, και να κάνεις πραγματική δουλειά με τη βοήθεια  και την εμπειρία των παλιών εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να κανω μια συζητηση πανω στην προπονηση πυραμιδας και αντιστροφης πυραμιδας

στην 1η κλασσικη πυραμιδα ξεκινας με λιγα κιλα κ πολλες επαναληψεις κ σε καθε σετ αυξανεις τα κιλα κ μειωνεις τις επαναληψεις

 

στην αντιστροφη πυραμιδα (οπως δηλωνει κ το ονομα) κανεις το αναποδο, δλδ ξεκινας με τοσα κιλα οσα να βγαζεις 3-4 επαναληψεις κ σε καθε επομενο σετ αφαιρεις κιλα κ κανεις περισσοτερες επαναληψεις

 

αυτο που θελω να συζητησουμε ειναι κατα ποσο πετυχαινουν τα ιδια πραγματα οι 2 μεθοδοι ή οχι

 

απο προσωπικη εμπειρια με βρισκω να "γουσταρω" την αντιστροφη περισσοτερο κυριως γιατι μπορω να "φορτωσω" περισσοτερα

τι εννοω. στα πρωτα σετ ξερω οτι μπορω να βαλω Χ κιλα για βγαλω 3-4 επαναληψεις, ενω στην κανονικη πυραμιδα οταν εχω φτασει στο 4ο-5ο σετ, τα κιλα που θα βαλω για να κανω 3-4 επαναληψεις θα ειναι λιγοτερα (απο το αντιστοιχο 1ο σετ της αντιστροφης)

 

αλλα ασχετα με το τι αρεσει στον καθενα, τι ειναι καλυτερο για υπερτροφια-αναπτυξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2-4 τη βδομάδα. Το hell που λες, υπάρχει σε 0 ζαχαρη;

ναι καποιο υπαρχει και χωρις ζαχαρη δεν θυμαμαι ποιο χρωμα.και υπαρχει και ενα με παραπανω καφεινη
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@afentiko: Σε υπερτροφία οδηγεί η σταδιακή αύξηση των κιλών που σηκώνεις. Μερικοί αποδίδουν καλύτερα με την κανονική πυραμίδα αφού τα πρώτα, ελαφρύτερα, κιλά είναι στην ουσία κάτι σαν ζέσταμα προτούν φτάσουν στη μέγιστη προσπάθεια.

 

Άλλοι, ίσως επειδή έχουν ήδη κάνει καλό ζέσταμα ή/και γιατί κουράζονται πιο εύκολα, αποδίδουν καλύτερα αν ξεκινήσουν κατευθείαν με το μέγιστο και σταδιακά πέσουν σε ελαφρύτερα κιλά για να ολοκληρώσουν την προσπάθεια.

 

Όπως το περιέγραψες, εσύ ανήκεις στη 2η ομάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την κανονική πυραμίδα να κάνετε μόνο, ποτέ την ανάποδη!

Δεν λέει απολύτως τίποτα το να μπεις ξεκούραστος στα Μαξ κιλά σου και να σηκώσεις 10 παραπάνω!

Το να σακάτεψεις όμως τους ώμους τα χέρια και την μέση σου λέει πολλά, δεν μπορούν να κάνουν όλοι το ζέσταμα που απαιτεί αυτού του είδους ή προπόνηση!

 

Επίσης δεν είναι μόνο οι μύες, υπάρχουν οι τένοντες, οι αρθρώσεις, τα κόκαλα, προσοχή όταν φορτώνετε κιλά κάντε το σωστά, τα βάρη δεν είναι παιχνίδι!

 

 

Ένα παράδειγμα επειδή πολλοί δεν θα καταλάβουν τι εννοώ ένας που δεν ξέρει κ πάει να ξεκινήσει στον πάγκο και να σηκώσει στο πρώτο σετ 120 κιλά για να βγάλει 2 επαναλήψεις, μπορεί να νομίζει ότι χρειάζεται απλά ένα ζέσταμα με την μπάρα ή με λίγα κιλά για να μπει, καμία σχέση όμως, για να κάνεις αυτήν την προπόνηση χωρίς να διαλυθείς θα πρέπει πρώτα να έχει προηγηθεί πολύ καλό ζέσταμα ξεχωριστά στους ώμους, ξεχωριστά στα τρικέφαλα στο στήθος σε όλες τις μοίρες και μετά να μπεις!

Ψιλά γράμματα..

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει ποτε προπονηση με καποιον να με "επιβλεπει" αλλα παντα ειδικα οταν κανω στηθος, θα ζεστανω χερια, ωμους(εσω-εξω στροφη κλπ) και στηθος εννοειται, με 3 κιλους αλτηρες, τροχαλιες και μηχανηματα. γενικα το ζεσταμα μου παιζει να παιρνει κανα 10-15 λεπτα. Στην πλατη αντιστοιχα ζεσταινω και ραχιαιους, τραπς, χερια. 

 

Αλλη μου σκεψη ειναι η εξης. Αν εγω μπω στο πρωτο σετ (μετα απο ζεσταμα) με τα Χ κιλα με τα οποια μπορω να βγαλω 10 επαναληψεις με το ζορι, μετα αντιστοιχα στο 2ο με τα ιδια κιλα θα βγαλω 8, μετα 5-6 κλπ

Ειναι "καλυτερα" (σε εισαγωγικα) να κανω πυραμιδα που τα πρωτα 2 σετ θα βγουν πολυ ευκολα ή τα ιδια κιλα λιγο πριν την αποτυχια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...