Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Για το τρέξιμο ας πει κάποιος άλλος που ξέρει καλύτερα, αλλά 1ον τα fitness που λες έχουν ζάχαρη, αρκετή ζάχαρη και δεν σε βοηθούν στο στόχο σου, το δε μέλι και η μπανάνα μαζί έχουν άλλη τόση ζάχαρη και 2ον οι 1500 θερμίδες είναι για άνθρωπο με το μισό σου βάρος, δηλαδή τόσες τρώω εγώ, μου φαίνεται ότι έχεις ρίξει υπερβολικά τις θερμίδες σου... 

 

Έχεις υπολογίσει πόσες καις; 

 

Σε ευχαριστώ για το τιπ. Άρα και εκεί κρύβεται ζάχαρη. Όχι δεν έχω υπολογίσει πόσες καίω είναι η αλήθεια. Κάποιος ασφαλής/αξιόπιστος τρόπος για να το κάνω; Με 1600 θερμίδες περίπου καθημερινά περνάει η μέρα χωρίς να πεινάω τρελά. Επίσης τον αριθμό τον έθεσα μετά από ψάξιμο σε sites σχετικά με το πόσες πρέπει να παίρνω καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικός μεταβολικός ρυθμός = 66 + (13.7 x βάρος σε κιλά) + (5 x ύψος σε εκατοστά) – (6.8 x ηλικία σε χρόνια)

 

Και ό,τι βρεις πολλαπλασιάζεται με:

 

Πολύ Μικρή – Σπάνια Άσκηση
BMR x 1.2
Μέτρια – Άσκηση μέχρι 3 φορές την εβδομάδα
BMR x 1.375
Έντονη – Άσκηση 3-5 φορές την εβδομάδα
BMR x 1.55

 

 

Δεν είναι απόλυτοι οι αριθμοί, απλώς θα έχεις μια ιδέα περίπου πού κινείσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afentiko, μάλλον το παρακάνεις στο ζέσταμα γι αυτό πέφτεις τοςο πολύ στο 2 και 3 σετ.

 

¨Επιτελους ελξεις με το ενα χέρι. Στο πάνω σωμα καλα παμε. Για το κάτω ομως μάλλον θα πάω γυμναστήριο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικός μεταβολικός ρυθμός = 66 + (13.7 x βάρος σε κιλά) + (5 x ύψος σε εκατοστά) – (6.8 x ηλικία σε χρόνια)

 

Και ό,τι βρεις πολλαπλασιάζεται με:

 

Πολύ Μικρή – Σπάνια Άσκηση

BMR x 1.2

Μέτρια – Άσκηση μέχρι 3 φορές την εβδομάδα

BMR x 1.375

Έντονη – Άσκηση 3-5 φορές την εβδομάδα

BMR x 1.55

 

 

Δεν είναι απόλυτοι οι αριθμοί, απλώς θα έχεις μια ιδέα περίπου πού κινείσαι.

Μου βγαίνει ένα αποτέλεσμα 3.155. Αυτές είναι οι θερμίδες που χρειάζομαι; Δεν είναι παρά πολλές;

 

Έκανα 66+13.7*106+5*188-6.8*24. Και αποτέλεσμα επί 1,375

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα . Μιας και τώρα μετά από μήνες έφτασα στο επιθυμητό μου βάρος(ξεκίνησα 15 Απριλίου-94 κιλά- και εφτασα σήμερα να ειμαι 78) . Τρέξιμο , βάρη και διατροφη μου έχουν γίνει ρουτίνα πια . Έχω ένα προβληματάκι όμως και θα ήθελα να μ πει αν ξέρει κανένας. Έχοντας χάσει αυτά τα 16 κιλά , βλέπω πως το λίπος έχει μαζευτεί όλο γύρω από την κοιλιά στο κάτω σημείο αλλά και γύρω γύρω στην περιφέρεια. Έχω χάσει ορατά λίπος (Ίσως και μυϊκή μάζα , αλλά στην διατροφή μου έχω πλούσια σε πρωτεΐνη γεύματα Κάθε μέρα) από μπράτσα , πηγούνι , πρόσωπο , μπούτια , στήθος , πάνω πάνω στην κοιλιά. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής

 

Τι χρειάζεται για να φύγει αυτό το άσχημο λίπος που έχει μαζευτεί μόνο εκεί πέραν της διατροφής και του να πίνω πολύ νερό; τρέξιμο και κοιλιακούς ακόμα περισσότερο; μόνο τρέξιμο και γενικά αεροβική;θέλω να επικεντρωθώ τώρα γύρω από αυτο

 

Διαβάζοντας σε Φόρουμ γυμναστικής διάβασα πως λεμόνι το πρωί με νεράκι , παγωμένο μπάνιο στο συγκεκριμένο σημείο και κρέμες σύσφιξης στην περιοχη έχουν βοηθήσει πολλα ατομα. Άραγε είναι αλήθεια ή μύθος; (Δεν έχω χρησιμοποιήσει κανέναν τρόπο από αυτούς)

 

Καλό μήνα και καλό μας υπόλοιπο καλοκαιριού!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@photoshoped: Στη θεση σου θα ξεκινουσα αναποδα, δηλαδη απο τα μικροσυστατικα. Η διατροφη που κανεις σε καλυπτει πληρως αναφορικα με τις βιταμινες, μεταλλα και ιχνοστοιχεια; Αν οχι, συντομα θα νιωσεις κουραση και κυριως την πεινα να γιγαντωνεται και θα αποτυχεις στην προσπαθεια που ξεκινησες.

 

Βαλε στη ζωη σου και στην καθημερινη διατροφη σου 1-3 φρουτα και μια μεγαλη σαλατα με ποικιλια λαχανικων. Συμπληρωσε με μικρη ποσοτητα ξηρων καρπων, αυγα, γαλακτοκομικα (δωσε εμφαση στο καλο γιαουρτι, οχι αυτες τις βλακειες που ονομαζονται επιδορπια γιαουρτιου) και μια καλη πηγη πρωτεινης (κρεας, ψαρι). Ολοκληρωσε με οσπρια, μαγειρεμενα λαχανικα (φασολακια, σπανακι, κτ). Μειωσε ψωμια, μακαρονια, ρυζια, τηγανητα.

 

Μην μετρας θερμιδες. Προσπαθησε να τρως τις ιδιες τροφες σε καθημερινη βαση (ιδιο πρωινο, ιδιο απογευματινο/βραδυνο) οποτε μετρα ποσοτητες π.χ. 1 γιαουρτι με μια χουφτα ξηρων καρπων, 1 ομελετα με 2 αυγα, 1 πιατο φασολακια με λιγο τυρι, κτλ. Ειναι πολυ πιο ευκολο και πιο απλο ετσι (και συνηθως πιο αποτελεσματικο).

 

Αναφορικα με τη γυμναστικη, σωστα πηγες σε ΗΙΙΤ τρεξιμο (δηλαδη εναλλαγες υψηλης-χαμηλης εντασης). Αν θες ομως πραγματικα να δεις διαφορα θα πρεπει να αρχισεις γυμναστικη με αντιστασεις (βαρη, bodyweight) και να συμπληρωνεις την προπονηση σου με τρεξιμο, οχι να ειναι αυτο η κυρια μορφη εκγυμνασης.

 

Σε καθε περιπτωση, καλη σου επιτυχια.

 

Εντιτ: Βλεποντας το μηνυμα του greekbuster, να ξανατονισω οτι σωστη εκγυμναση ειναι τα βαρη με το τρεξιμο ως συμπληρωμα. Αλλιως θα γινει αυτο που περιγραφει: θα χαθουν δηλαδη τα περιττα κιλα αλλα το αποτελεσμα δε θα ειναι και τοσο ομορφο καθως το σωμα θα εξακολουθει να ειναι χαμηλο σε μυικη μαζα και υψηλο σε λιπος (το λεγομενο skinny fat αποτελεσμα).

 

greekbuster, ασε τα λεμονια και τις κρεμες. Παραμυθια της χαλιμας. Μονη λυση ειναι να δωσεις εμφαση στα βαρη ωστε να αυξησεις τη μυικη μαζα και θα δεις ταυτοχρονα το λιπος να χανεται και τα μπρατσα/ωμους/στηθια/κτλ να φουσκωνουν και να αποκτας ενα τετοιο σωμα που θα γουσταρεις να το βλεπεις στον καθρεπτη.

 

Αλλα μην περιμενεις να γινει σε 3 μηνες. Τα κιλα χανονται ευκολα, οι μυς μπαινουν δυσκολα και με πολυ κοπο, υπομονη και επιμονη. Αν ηταν τοσο ευκολο, ολοι σαν το μαους και το φωτη θα μασταν.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Afentiko, μάλλον το παρακάνεις στο ζέσταμα γι αυτό πέφτεις τοςο πολύ στο 2 και 3 σετ.

 

¨Επιτελους ελξεις με το ενα χέρι. Στο πάνω σωμα καλα παμε. Για το κάτω ομως μάλλον θα πάω γυμναστήριο.

ωραίος Γιάννη εγώ ακόμα το παλευω και δυστυχώς δεν βλέπω να τα κατάφερνω στο άμεσο μέλλον έχω φτάσει τα 78κιλα και τα weighted pull up έχουν παραμείνει σταθερά στα 35κιλα 5reps + οτι πλεον δεν έχω πολύ χρονο, για τα πόδια μια καλη άσκηση είναι το weighted walking lunges η σκέτο weighted lunges ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι χρειάζεται για να φύγει αυτό το άσχημο λίπος που έχει μαζευτεί μόνο εκεί πέραν της διατροφής και του να πίνω πολύ νερό; τρέξιμο και κοιλιακούς ακόμα περισσότερο; μόνο τρέξιμο και γενικά αεροβική;θέλω να επικεντρωθώ τώρα γύρω από αυτο

Σου απάντησαν, πάντως για την ιστορία, οι κοιλιακοί βρίσκονται μέσα από το στρώμα λίπους, δεν κάνεις κάτι για το λίπος με κοιλιακούς. Όχι φυσικά ότι δεν κάνεις καλό που τους γυμνάζεις. 

 

Γιάννη, δεν είναι εύκολο για έναν άνθρωπο που έτρωγε γλυκά και fast food για πόσο καιρό να φτάσει να τρώει τα ίδια και τα ίδια κάθε μέρα. Νομίζω ότι πιο πολύ αποθαρρύνεται κάποιος με τόση αυστηρότητα, παρά προχωρά προς το στόχο του. Αυτό που λες για μικρο και μακρο με βρίσκει σύμφωνη, αλλά αν εμένα στην αρχή μου έλεγε κάποιος "φάε το ίδιο πράγμα κάθε μέρα" θα σταματούσα. Αν μάθεις να τρως, έρχεται κι αυτό βέβαια γιατί ξέρεις τι σε θρέφει καλά και το επιλέγεις συχνότερα. Ο φίλος και μόνο που έκοψε αυτά που έκοψε και με το περπάτημα θα χάσει βάρος. 

 

Τώρα @thephotoshoped κράτα ό,τι σου είπε για το πώς περίπου να είναι διαμορφωμένη η διατροφή σου. Και κάτι σημαντικό, προσοχή μεγάλη στο λάδι. Να το τρως όσο γίνεται ωμό και με φειδώ στην ποσότητα. Για το αποτέλεσμα που βγήκε, μην εκπλήσσεσσαι, δύο πίτες και μια σοκολάτα έχουν 1500 θερμίδες και βάλε. Άνετα τις έπιανες τις 3000+ που χρειαζόσουν με κακή διατροφή και σκαρφάλωσες σε βάρος. Κι εγώ μπορώ  :D Η μαγκιά τώρα είναι να βάλεις ένα ρεαλιστικό στόχο, ας πούμε 2500 τις οποίες θα προσλαμβάνεις από καλές τροφές και να αρχίσεις να χάνεις βάρος σιγά σιγά και όχι απότομα γιατί αυτό μόνο καλό δεν θα σου κάνει. Δοκιμή και σφάλμα. Αν δεις με τις 2500 και δεν έχεις απώλεια, χαμηλώνεις. Υπομονή θέλει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοξο, διαβασες το μηνυμα μου με λαθος οπτικη. Αυτο που λεω ειναι να βρεις φαγητα (ή συνδυασμούς τους) που αρέσεις τη γεύση τους και παράλληλα ανήκουν στην θρεπτική ομάδα και να πέσεις με τα μούτρα σε αυτά.

 

* Δε θα τυραννιέσαι με το "τι θα φάω σήμερα" (εκτος απο το μεσημεριανό, αυτό άστο διαφορετικό από μέρα σε μέρα για ποικιλία)

* Θα έχεις πολύ καλύτερο έλεγχο της ποσότητας/θερμίδες που καταναλώνεις σε ημερήσια βάση (άρα δε χρειάζεται να μετράς συνέχεια -το έχω κάνει κι ήταν καταναγκαστικό και ψυχοφθόρο)

* Θα απολαμβάνεις το φαί (αφού τρως μόνο φαγητά που σου αρέσουν)

* Θα βλέπεις αποτέλεσμα κι αυτό θα σε ενθαρρύνει να συνεχίσεις

κτλ

 

Απ' τη στιγμή που καποιος αποφασίζει να αποκτήσει έλεγχο στο τι, πότε και πόσο τρώει, αυτή η μέθοδος είναι από τις πιο αποτελεσματικές. :)


ωραίος Γιάννη εγώ ακόμα το παλευω και δυστυχώς δεν βλέπω να τα κατάφερνω στο άμεσο μέλλον έχω φτάσει τα 78κιλα και τα weighted pull up έχουν παραμείνει σταθερά στα 35κιλα 5reps + οτι πλεον δεν έχω πολύ χρονο, για τα πόδια μια καλη άσκηση είναι το weighted walking lunges η σκέτο weighted lunges ;)

 

Ακριβώς αυτό. Υποτίθεται ότι με bodyweight μόνο γινεται δουλειά. Στην αρχή ναι. Αλλά σύντομα δεν αρκεί. Κι ο πιο απλός τρόπος να ξεφύγεις από τη στασιμότητα είναι να προσθέσεις βάρη.

 

Στις κάμψεις δεν έχω τέτοιο θέμα. Υπάρχει μια σταθερή σειρά ασκήσεων αυξανόμενης δυσκολίας ώστε μπορείς να προχωράς με bodyweight ασκήσεις μόνο. Αλλά στις έλξεις χρειάζεσαι έξτρα βάρος ενώ για τους ώμους κάνω τις κλασσικές ασκήσεις με αλτήρες.

 

Στα πόδια τώρα, είπα να ακολουθήσω κάτι προγράμματα που βρήκα στο youtube, κυρίως μ' άρεσε αυτό του Scott Herman. 40'' άσκηση, 20'' ξεκούραση για 20 λεπτά. Σούπερ απαιτητικό. ΑΛΛΑ: αυτό που είδα είναι να αυξάνεται η αντοχή όχι η μυικοτητα.

Έκανα σήμερα κλασσικό πρόγραμμα ποδιών με αλτήρες αρκετά βαριούς ώστε να βγάζω μαξ 10 επαναλήψεις και ναι, ένιωσα να γίνεται η δουλειά που επιθυμώ, να παίρνουν οι μυς δηλαδή το απαραίτητο ερέθισμα για μυική υπερτροφία (αύριο δε θα μπορώ να περπατήσω αλλά δε γαμείς :))

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πρόσφατα άρχισα να μετράω θερμίδες και να διαβάζω περισσότερα πάνω στη διατροφή ξεκίνησα με ένα στόχο θερμιδών και είδα με την ήδη υπάρχουσα διατροφή που φτάνω περίπου.

 

Προσπαθούσα με τα ίδια φαγητά να καλύπτω τις ποσότητες πρωτείνης/υδατανθρακα/λιπαρών και σιγά σιγά επιλέγω όλο και πιο "ωφέλιμα" φαγητά. Τώρα είμαι σε στάδιο που ψάχνω τις βιταμίνες γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι παίρνω ότι χρειάζεται από αυτές.

 

Όσο για τους αλγορίθμους δίνουν όντως μια "ιδέα" για το που πρέπει να βρίσκεσαι αλλά και για μένα δεν ήταν ακριβές το αποτέλεσμά τους, όπως είπαν και άλλοι με δοκιμή και σφάλμα βρίσκεις τι αντιστοιχεί στον οργανισμό σου.

 

Καλή συνέχεια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια απορια. Εχω μια γνωστη στο φβ και ολο ποσταρει τα φαγητα που τρωει(φενετε πως τρωει μικρες ποσοτητες και αρκετα υγιεινα) και καθε φορα που παει γυμναστηριο (αρκετα συχνα). Εδω και αρκετους μηνες που τυχαινει να βλεπω τα ποστς της εχω παρατηρησει οτι δεν εχει χασει βαρος ιδιαιτερα. Δε την γνωριζω και πολυ καλα ουτε την εχω δει in person ετσι δε μπορω να ξερω τι κανει λαθος κτλ αλλα μου φενετε περιεργο αν οντως τρωει ετσι και γυμναζετε να μην εχει χασει. Επισης ξερω μια ξαδερφη φιλου που επι χρονια ετρωγε και αυτη λιγο. Κοτα με σαλατα και κορν φλεικς καθημερινα, επισης πολυ περπατημα σε διαδρομο. Δεν εχασε ουτε αυτη ποτε κιλα που να ηταν αισθητο εκτος πριν κατι χρονια που γνωρισε ενα παιδι ο οποιος ηταν into fitness. Ειχε χασει οσο ηταν μαζι του, και τωρα τα χει παρει πισω.

Θελω να ρωτησω που μπορει να οφειλετε το να κανουν τοσο σκληρη διαιτα (σιγουρα τρωνε λιγοτερες θερμιδες απο maintenance) και να μη χανουν; Στη δευτερη περιπτωση τι διαφορετικο μπορει να εκανε και να εχασε, καιας τα πηρε πισω μετα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα αίτιο πρέπει να είναι και η άτιμη η κληρονομικότητα, οπότε αν στο dna σου έχουνε διαμορφωθεί antifitness γονίδια, όση προσπάθεια και να ρίχνει κάποιος, θα υπάρχουνε πενιχρά αποτελέσματα.

Και την όποια θετική προσπάθεια του σήμερα, θα την καρπωθούν οι μελλοντικές γενεές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο αιτίες: κανεις λάθος στην εκτίμηση των ποσοτήτων ´η/και των φαγητών που τρώνε (δεν εισαι όλη μερα μαζί τους, έτσι δεν ειναι; ). Οι γυναίκες έχουν την τάση να τρώνε γλυκά, ιδίως το βραδυ που τους πιάνει η πείνα αφού όλη μερα τσιμπολογουσαν αντι να φάνε σωστά.

 

Δεύτερος λόγος οι κρυφές θερμιδες και αναφέρομαι κυρίως στο λάδι. Αν βάλει κάποιος γενναία ποσότητα στη σαλάτα θα της ανεβάσει κατακόρυφα το θερμιδικο φορτίο δίχως να το καταλάβει αφού εχει χαμηλό αντίκτυπο στο αίσθημα κορεσμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...