Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν τελικα ειναι μια χαρα το cfw το περναω κατευθειαν απο rebug?

Ο ροτζερο στο site του πλεον δινει οδηγια να το περνας πανω απο Rogero 3.55 v7 μεσω recovery menu

και να εχεις enable τα QA toggle

Επομενως πηγαινε Rogero 3.55 v7 και μετα 4.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@ mtzs

Σε ευχαριστω πολυ για τον χρονο που αφιερωσες, το εκτιμω !!!

Οκ το ps3 μου ειναι 0B δλδ 2ο 3μηνο του 2010 (δεν ξερουμε 100% αν ειναι 3.50 η 3.55) αλλα απ'οτι βλεπω λογικα ειμαι στο 3.50 (3.55 εχουν τα 0D απο Οκτωβριο μεχρι τελος του 2010)... λογικα παντα.

Τωρα αν βρω τις σωστες οδηγειες για το downgrade πιστευω πως μπορω να τα καταφερω.

 

Βρισκω με λιγα λογια ενα CFW 3.50 το περναω σε usb οπως εχω δει και σε αρχειο PUP., στην συνεχεια καποιον manager και ειμαι ετοιμος ή θα το θελα πολυ αυτο γιατι για να ειμαι ειλικρινης κατι τετοιο εχω καταλαβει.

Αν οχι πολυ φοβαμαι πως θα το αφισω ως εχει.

Δωσε μου μια απαντηση ακομα για να με βγαλεις απο τον λαβυρινθο αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δικο μου ειναι 0C και το πηρα με 3.40 επανω

Το δικο σου αποκλειεται να ηρθε με 3.50 (το 3.50 βγηκε περιπου Αυγ 2010 για να πατσαρει τα jailbreak dongles που βγηκανε τοτε στην 3.41) Ειχε επανω 3.20 η 3.40

Το 3.55 βγηκε Οκτ-Νοε 2010 αν θυμαμαι καλα

 

Δεν μπορεις σου ξαναλεω να περασεις cfw στην κονσολα σου εφοσον εισαι στην 4.30

Αυτο γινεται μονο με καποιο dowgrader (Ε3 flasher η ProGskeet) που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ

Δεν υπαρχει cfw350 και δεν μπορεις να περασεις με στικακι firmware στην κονσολα σου με μικροτερο firmware απ οτι εισαι

οτι βιντεακια και να δεις η αναφορες σε κατι τετοιο ειναι μουφες. Στο λεω εγγυημενα. Μη ψαχνεις το youtube και ακου εδω τι λεμε

 

Επαναλαμβανω τι εγραψα

Με απλο usb dongle δεν κανεις downgrade εφοσον εισαι σε OFW 3.55 +

Downgrade γινεται με ProGskeet η E3 flasher μονο

Αν θες να κανεις downgrade Slim κονσολα δεν υπαρχει λογος να πας σε ProGskeet. για να το σετταρεις πανω στη μητρικη πρεπει να κανεις κολλησεις. Το Ε3 flasher ειναι καλυτερο απ την αποψη οτι κουμπωνει κλιπαριστα πανω στη flash μνημη,

Αν το κανεις απο μονος σου θα χρειαστεις πολυ διαβασμα και βιντεακια απο youtube. Αν το κανεις μονος με ProGskeet θα χρειαστεις ακομη πιο πολυ διαβασμα και προσοχη με τις κολλησεις πανω στη μητρικη

 

προσωπικα θα σου προτεινα να το δωσεις να στο κανουν downgrade και οπωσδηποτε να ζητησεις να σου κανουν dehasing εαν μεινεις στην 3.55. Αν βεβαια σου περασουν μεγαλυτερο firmware απο 3.55 το dehasing θεωρειται αυτονοητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κανενας που αναλαμβανει να μου φτιαξει φατ μοντελο παλιοοο με 3,56 πανω σε τιμη καλυτερη απο του ebw? περιοχη νομισματοκοπειο κοντα στο μετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις να στο φτιαξει; και ποσο εχει στο συγκεκριμενο μαγαζι η εργασια για την οποια μιλας;

 

στο ebw θέλουν 44€ για downgrade και παίρνεις το μηχάνημα μετά από μια εβδομάδα (έτσι μου είπαν την τελευταία φορά που τους ρώτησα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ κατανοητο και σε ευχαριστω και παλι Ματζος !!

Κατι τελευταιο, απο που μπορω να προμηθευτω το Ε3 flasher και ποσο κοστιζει περιπου αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ebw θέλουν 44€ για downgrade και παίρνεις το μηχάνημα μετά από μια εβδομάδα (έτσι μου είπαν την τελευταία φορά που τους ρώτησα)...

Μπορεις να ψαξεις και τις αγγελιες του φορουμ. Τοσο κοστιζει πανω κατω απ οσο ειδα. ειδα 2 τουλαχιστο που το κανουν

 

 

Οσον αφορα το downgrade. Μεχρι πριν βγουν τα 3.55+ cfw σημαινει οτι πας απο οποιοδηποτε firmware στην 3.55

Η 3.55 ειναι απαραιτητη προυποθεση για να μπει επανω καινουριο cfw. αλλιως δεν μπαινει

Οταν λοιπον τελειωσει η διαδικασια του downgradei θα παρετε την κονσολα σας με Rogero cfw3.55 η οποια ειναι patched (ας πουμε κλειδωμενη) και δεν μπορειτε να βαλετε αλλο firmware πανω σε αυτη. Αν παει να εγκατασταθει αλλο firmware η κονσολα θα μπρικαρει

Για να ξεκλειδωθει πρεπει να γινει το εξης: (Dehasing)

Να φορτωσετε στην κονσολα το QA toggle (ενα προγραμματακι ειναι) και να το τρεξετε. Μετα απο αυτο βαζετε επανω official 3.55 firmware που ειναι unpatched και ετσι η κονσολα ξεκλειδωνει. Πανω στο ofw3.55 μπορει να μπει οτι cfw θελουμε μετα.

Δηλαδη το dehasing ειναι το ξεκλειδωμα της κονσολας μετα απο downgrade για να μπορουμε να βαλουμε οποιοδηποτε αλλο firmware εκτος του Rogero 3.55 cfw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matzos μονο σε slim προς το παρών το 4.30;

 

Επισης Dehasing κάνουμε και όταν από 4.21 θελουμε να πάμε 3.55;

 

Οχι δε χρειαζεται πληρες dehasing απο 4.21 σε 3.55. αλλα εγω εχω enable ta QA toggle αμεσως μολις βαλω (εγκαταστησω) το 4.25to3.5.pup και πριν βαλω αλλο 3.55 firmware (Ετσι λεει και ο Ροτζερο στις οδηγιες του να ειναι enable τα QA σε καθε upgrade/downgrade method)

Οτι λεει ο Ροτζερο για το ποιες κονσολες. δεν εχω παρακολουθησει αναλυτικα το ποιες παθαινουν μπρικ. το πρωι που εριξα μια ματια γενικα λεγανε οχι σε φατ που εχουν 256NAND ( δηλαδη τις πρωτες ΦΑΤ κονσολες)

Οι περιπτωσεις μπρικ γενικα που ειδα αυτη τη φορα ηταν ελαχιστες και μαλλον σε οσους δεν ακολουθησαν σωστα τις οδηγιες (ναι παντα θα υπαρχουν αυτοι)

Επισης να ξερετε οτι το firmware ειναι buggy

Το icon grouping γινεται αλλα δεν το κραταει στη μνημη του.

Μολις το ανοιξεις και εχεις παιχνιδι μεσα στο BD - ROM αυτοματα το φορτωνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δε χρειαζεται πληρες dehasing απο 4.21 σε 3.55. αλλα εγω εχω enable ta QA toggle αμεσως μολις βαλω (εγκαταστησω) το 4.25to3.5.pup και πριν βαλω αλλο 3.55 firmware (Ετσι λεει και ο Ροτζερο στις οδηγιες του να ειναι enable τα QA σε καθε upgrade/downgrade method)

Οτι λεει ο Ροτζερο για το ποιες κονσολες. δεν εχω παρακολουθησει αναλυτικα το ποιες παθαινουν μπρικ. το πρωι που εριξα μια ματια γενικα λεγανε οχι σε φατ που εχουν 256NAND ( δηλαδη τις πρωτες ΦΑΤ κονσολες)

Οι περιπτωσεις μπρικ γενικα που ειδα αυτη τη φορα ηταν ελαχιστες και μαλλον σε οσους δεν ακολουθησαν σωστα τις οδηγιες (ναι παντα θα υπαρχουν αυτοι)

Επισης να ξερετε οτι το firmware ειναι buggy

Το icon grouping γινεται αλλα δεν το κραταει στη μνημη του.

Μολις το ανοιξεις και εχεις παιχνιδι μεσα στο BD - ROM αυτοματα το φορτωνει

 

BRICKED:

 

 

CECH-A0160GB FAT! windrider wrote: removed as most PS3 are 256mb NAND

 

 

δεν είναι ακριβώς έτσι. απλά έτυχε αυτοί που αναφεραν brick, να ήταν με FAT κονσόλα. οπότε δεν σημαίνει ότι τα fat έχουν πρόβλημα. απ τα κάμποσα που διάβασα και εγώ την λαλακια την έκαναν όσοι δεν ακολούθησαν σωστά τις οδηγίες. πχ ένας πήγε και έκανε update απο ofw 3.55 αντι για cfw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες έχω ένα slim 160gb (μοντελο CECH3004A) με official 4.30. Η πρώτη official που είχε πάνω ήταν 3.61 αν θυμαμαι καλα. Μπορεί να χακαριστεί τώρα με τα καινούρια καλούδια που βγήκαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...