Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

thanks man, θα το τεστάρω σήμερα και θα σου πω αν δούλεψε, την ταινία την κατέβασα και ήτανε σε αυτήν τη μορφή, δεν την έφτιαξα εγώ. Να δούμε, αν δε δουλέψει κάνω μετατροπή. Το καλύτερο πρόγραμμα για μετατροπή ποιό είναι το dvdfab χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα πωσ μπορω να τσιπαρο το ps3 moy εχω κανει upd 4.31 version αν ξερει καποιος να μου απαντηση plz [email protected]

οπως λενε και τα παιδια απο πανω. Απο την 3.41 εκδοση και πανω δεν γινεται να το "ΤΣΙΠΑΡΕΙΣ" ή να του κανεις "JAILBREAK"... Διαβαζε καθολου τι λενε οι αλλοι και μετα γραφεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ'ευχαριστώ mtzs για ακόμα μια φορά... You rock!:)

 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχει καταφέρει κανείς να βρει και να κατεβάσει το journey...

 

Δεν μπορώ να το βρω πουθενά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη στη βοήθεια του mtzs πέρασα και εγώ το 4.21 cfw της Rebug. Όλα καλά μέχρι στιγμής αν και με παίδεψε λίγο το dishonored (τελικά ήθελε δισκάκι για να παίξει). Δεν πιστεύω πως υπάρχει πια λόγος για κάποιον να μένει σε 3.55. Καλύτερα να αναβαθμίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μεινει αρκετα πισω. Τι χρειαζεται πλεον για να χακαρουμε το ps3; Βασικα δε ξερω εαν γινεται να χακαριστει το δικο μου. Πριν λιγες ημερες το εκανα Updage στο τελευταιο firmware, εαν δε κανω λαθος ηταν το 4.31

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε kmeaw 3.55 και έχω πρόβλημα με κάποια παιχνίδια. Συγκεκριμένα:

 

1)το ico & shadow of the colossus κάνει ότι πάει να τρέξει και με ξαναγυρίζει στο xmb

 

2)το red dead redemption κάνει την κονσόλα να κολλάει μόλις φανεί η μαύρη οθόνη όταν πάει να τρέξει

 

3)το heavy rain move edition όταν πάει να κάνει την εγκατάσταση(στο σημείο που δείχνει πως θα φτιάξουμε ένα origami με το χαρτάκι) δεν γεμίζει καθόλου την μπάρα με την πρόοδο της εγκατάστασης παρόλο που δεν κολλάει το ps3.

 

4)έκανα κατα λάθος update στο mortal kombat 9 και πλέον μου ζητάει 3.60 firmware για να παίξει, ξαναπέρασα το eboot αλλά τίποτα, υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να ξαναδουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είδα ότι ψάχνατε fix για το journey ειδα ότι κυκλοφόρησε fix.

 

Τώωωωρα, το τερματίσαμε ήδη. Το κακό είναι ότι δεν ήξερα για τη διάρκειά του. Θρονιάστηκα μπροστά στην τηλεόραση και απολάμβανα το ταξίδι όμως ξαφνικά μέσα σε μιάμιση ώρα τελείωσε το ρημάδι! :P

 

Είμαι σε kmeaw 3.55 και έχω πρόβλημα με κάποια παιχνίδια. Συγκεκριμένα:

 

1)το ico & shadow of the colossus κάνει ότι πάει να τρέξει και με ξαναγυρίζει στο xmb

 

2)το red dead redemption κάνει την κονσόλα να κολλάει μόλις φανεί η μαύρη οθόνη όταν πάει να τρέξει

 

3)το heavy rain move edition όταν πάει να κάνει την εγκατάσταση(στο σημείο που δείχνει πως θα φτιάξουμε ένα origami με το χαρτάκι) δεν γεμίζει καθόλου την μπάρα με την πρόοδο της εγκατάστασης παρόλο που δεν κολλάει το ps3.

 

4)έκανα κατα λάθος update στο mortal kombat 9 και πλέον μου ζητάει 3.60 firmware για να παίξει, ξαναπέρασα το eboot αλλά τίποτα, υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνω να ξαναδουλέψει;

 

Κάτι λάθος πρέπει να γίνεται γιατί τουλάχιστον τα ICO/SOC και Heavy Rain Move τα παίζω κανονικά σε 3.55kmeaw.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχω μεινει αρκετα πισω. Τι χρειαζεται πλεον για να χακαρουμε το ps3; Βασικα δε ξερω εαν γινεται να χακαριστει το δικο μου. Πριν λιγες ημερες το εκανα Updage στο τελευταιο firmware, εαν δε κανω λαθος ηταν το 4.31

Αν το ειχες παρει με firmware <3.55 γινεται downgrade μονο με flasher και περασμα cfw.

Αλλιως αν το εργοστασιακο του firmware ηταν 3.56 και πανω δε γινεται τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα πωσ μπορω να τσιπαρο το ps3 moy εχω κανει upd 4.31 version αν ξερει καποιος να μου απαντηση plz [email protected]

 

αν η αρχικη εκδοση ηταν κατω απο 3.55 μπορεις να κανεις downgrade

αλλα μονοι αν ηταν 3.5 και κατω οταν το αγορασες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαν κατι να αχνοφαινεται για κονσόλες με 3.56 εργοστασιακό firmware.. είναι πολύ νωρίς ακόμα όμως και καλό είναι να μην γίνετε πειραματοζωα.

 

http://www.ps3news.c...6-with-flasher/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

matzos .

1.είμαι σε rogero 4.30v01 αν και δεν εχω προβληματα αν θέλω να πάω σε rebug θα χρησιμοποιήσω τα εργαλεία που έκανα downgrade απο το rogero 4.21 που ήμουν; Δηλ to downgrader 4.21 to 3.55 to toggle και το 3.55 v7; και μετα βάζω rebug;

2.Το rebug εχει δικό του downgrader και 3.55v7;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Rebug 4.21 εγκαθίσταται πάνω από οποιοδήποτε 3.55 firmware (OFW, KMEAW,Rebug3.55-2) από το ΧΜΒ (τονίζω το ΧΜΒ και όχι από recovery mode)

 

Εγκατάσταση Rebug από Rogero 4.21 η 4.30

Όσοι είστε σε Rogero 4.21+ και θέλετε να μεταβείτε σε Rebug θα το κάνετε ως εξής (περιγράφω τη διαδικασία που έκανα εγώ):

1) 4.25 to 3.55.PUP μεσω ΧΜΒ

2) Εγκατάσταση QA toggle και έλεγχος με button combo

3) Rogero 3.55 v7 από recovery mode

4) Έλεγχος QA toggle -> χρειάστηκε να το ξανατρέξω, σε άλλους μπορεί να μη χρειαστεί να το τρέξετε, γι αυτό ελέγξτε πρώτα με το button combo

5) OFW 3.55 από recovery mode για να καθαρίσει η κονσόλα εντελώς

6) Rebug 4.21 από ΧΜΒ ενώ ήμουν σε ofw 3.55 εγκαταστάθηκε επιτυχώς η κονσόλα στα system info γράφει 4.21

7) Εγκατάσταση του Rebug Toolbox για spoofing σε 4.31

 

Ti ειναι το Rebug Toolbox

Μετά την εγκατάσταση θα δείτε ότι το κλασσικό Install package files έχει αλλάξει και αντί αυτού υπάρχει ένα package manager. Eκει μέσα υπάρχει υποφάκελος install package files και μέσα σε αυτόν άλλοι 3 υποφάκελοι PS3 Hard Disk, Package folder, και Standard package location (αυτός είναι ο παλιός κλασσικός install package files που βάζουμε τα pkg αρχεία από στικάκι)

 

Μέσα στο φάκελο PS3 Hard Disk θα βρείτε ένα αρχείο Rebug Toolbox το οποίο και κάνετε install. Μετά το install θα δείτε ότι εγκαταστάθηκε στην στήλη GAMES του ΧΜΒ. Θα το τρέξετε από εκεί και θα επιλέξετε:

Selector -> SYSTEM MODE=REBUG, XMB Operation = DEBUG

Μετά από αυτό η κονσόλα θα είναι spoofed σε 4.31 στο system info θα γράφει 4.31 και μπορείτε να μπείτε online στο PSN χωρίς κανένα πρόβλημα

http://www.youtube.c...&v=mBhZuVOi-gQ#

 

 

 

Ναι το Rebug4.21 εχει δικο του downgrader. Τα αναλογα ειναι

4.55to3.55.PUP = 999downgrader (μπαινει απο ΧΜΒ)

Rogero3.55 v7 = Rebug3.55.3 REX edition (αν ειμαστε σε 999downgrader το περναμε απο ΧΜΒ και οχι απο recovery, σε αντιθεση με το Rogero 3.55v7 που οταν ειμαστε σε 4.55το3.55 το περναμε απο recovery)

Επισης σε Rebug4.21 δεν δουλευουν τα QA toggle (δεν χρειαζονται για να περαστει το 999downgrader). Τα QA δεν δουλευουν σε κανενα firmware >3.56

Οταν περαστει το 999downgrader τα QA ενεργοποιουνται μεσα απο Rebug toolbox (και οχι απο το ξεχωριστο προγραμματακι οπως καναμε στα CFW3.55) για να περαστει το Rebug3.55.3 REX edition

Επεξ/σία από mtzs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά, μετα απο ερκετή προσπάθεια αναζήτησης για να βρω τον τροπο για το τσιπαρισμα δεν βρηκα τιποτα. Αν καποιος ξέρει τον τρόπο (που σιγουρα καποιος απο εσας τον γνωριζει.... χιχιιχιχ) τον παρακαλώ να αναφερει τον τρόπο σε αυτο το topic.

Σας ευχαριστώ πολύ!!!!! :-D

 

με TSAKIRIS Chips

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...