Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλεον ειμαι σε Rogero 4.30 v2.0

Ημουν Rebug 4.21

Πριν τη διαδικασια αναβαθμισα σε ΜΜ 4.13.00 μεσα στο Rebug4.21.

και μετα τα βηματα ως εξης (CECH2504B DateCode 0C)

...

Αν δεν το θεωρείς αδιακρισία, τι σε έκανε να προτιμήσεις το firmware αυτό, έναντι αυτού της ομάδας Rebug;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φυσικα και δεν το θεωρω αδιακριτο. Αρκετοι λογοι με κυριοτερο το να το δοκιμασω :) χωρις αυτο να αποτελει σοβαρη δικαιολογια για οποιον θελει να το βαλει.

Οι υπολοιποι ειναι:

1. 4.30 τρεχουν ολα χωρις fixes (το 1.02 update του ΦΙΦΑ13 θελει φιξ) και βαριεμαι να ψαχνω πλεον

2. Διαβασα σε fora του εξωτερικου πως ειναι πιο safe για online μιας και δεν περιεχει sen enablers, και ειναι εξολοκληρου βασιζομενο σε "καθαρο 4.30" ( Ο ροτζερο λεει: Rebuilt from scratch using OFW4.30 files only (no DEX/SEX files) with official XMB and full features working as in OFW4.30). Λενε διαφοροι πως ειναι καλυτερα για οποιον θελει να μπαινει πσν να το κανει με Rogero

3. Ειναι πλεον σταθερο χωρις bugs (η ελειψη cinavia δεν με ενδιαφερει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς σου αρνήθηκαν?

 

μου είπαν ότι αποφεύγουν να κάνουν downgrade με progskeet λόγω δυσκολίας or whatever (ενώ έχουν το εργαλείο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπαν ότι αποφεύγουν να κάνουν downgrade με progskeet λόγω δυσκολίας or whatever (ενώ έχουν το εργαλείο...)

 

Aς σου δωσουν το εργαλειο να το κανεις εσυ!Σοβαρα ετσι σου ειπανε?

 

Φυσικα και δεν το θεωρω αδιακριτο. Αρκετοι λογοι με κυριοτερο το να το δοκιμασω :) χωρις αυτο να αποτελει σοβαρη δικαιολογια για οποιον θελει να το βαλει.

Οι υπολοιποι ειναι:

1. 4.30 τρεχουν ολα χωρις fixes (το 1.02 update του ΦΙΦΑ13 θελει φιξ) και βαριεμαι να ψαχνω πλεον

2. Διαβασα σε fora του εξωτερικου πως ειναι πιο safe για online μιας και δεν περιεχει sen enablers, και ειναι εξολοκληρου βασιζομενο σε "καθαρο 4.30" ( Ο ροτζερο λεει: Rebuilt from scratch using OFW4.30 files only (no DEX/SEX files) with official XMB and full features working as in OFW4.30). Λενε διαφοροι πως ειναι καλυτερα για οποιον θελει να μπαινει πσν να το κανει με Rogero

3. Ειναι πλεον σταθερο χωρις bugs (η ελειψη cinavia δεν με ενδιαφερει)

 

Γιατι να ψαχνεις?Τοσα resign tools κυκλοφορουν για 4.21.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου δώσανε χάρισμα ενα ps3 με ενα μικρό πρόβλημα αλλα μετά απο κάποιο σχετικό παίδεμα το επισκεύασα πλήρως ανέξοδα!!!

Τώρα εχω ενα λειτουργικό PS3 phat 40gb. Και επειδή δεν εχω ασχοληθεί ποτέ πια με κονσόλες θα ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα.

 

1)Μπορώ να βάλω εναν άλλο δίσκο μεγαλύτερο απο το συγκεκριμένο;; Απο οτι είδα είναι ενας sata σκληρός δίσκος, θα μπορούσα να βάλω εναν 500gb ή δεν θα τον βλέπει;

 

2)Η έκδοση firmware του ps3 είναι η 4.11. Δεν αναβάθμισα κάτι - έτσι ήταν. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να τσιπαριστεί-χακαριστεί ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε.

 

Λίγο που διάβασα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν κατάλαβα και πολλά απο αυτά που λέγατε - διάβαζα κάτι για ομάδες, κατι για εκδόσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες 1-2 σελιδες πισω που γραφω για δισκους.

Οσο για το χακαρισμα. Δεν τσιπαρεται το ΠΣ3. Του περνας custom firmware αντι του λεγομενου official που εχεις τωρα (αυτο ειναι το λεγομενο χακαρισμα). Γινεται με το Ε3 flasher. Αν δεις τις αγγελιες θα βρεις ατομα να το κανουν με ενα 50ρικο περιπου.

πες τον κωδικο CECH του ΠΣ3 να σου πω ακριβως τι παιζει. Τον γραφει στο πισω η το κατω μερος της κονσολας σου. Πρεπει να ειναι CECH και καποιο γραμμα ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες καποιος οδηγος δοκιμασμενος ομως για dual boot 3.55kmeaw και linux ? επισης , θα πρεπει να χαθει το ηδη υπαρχων partition του 3.55 kmeaw που εχω και τα games?

 

Ο λογος που το θελω ειναι γιατι ο browser του ps3 ειναι παρα πολυ αργος , και θελω να τον χρησιμοποιησω στην tv να βλεπω κανα video youtube κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα θες youtube βαλε showtime + τα plugins του

Οσο για το linux: Ψαξε Red ribbon linux + Rebug cfw3.55. Λογικα θα μπαινει και με Rebug4.21 μεσω του OtherOs

 

Εχω 3.55 cfw kmeaw αυτη τη στιγμη . και επειδη εχω νεκρο το BR drive μου δεν δοκιμαζω ακομα να παω στο Rebug ουτε στο Rogero γιατι κατι ειδα οτι κανει ενα check στο drive. Oποτε θα ψαξω Red Ribbon linux + kmeaw 3.55 μεσω Οther Os ετσι ? λες να μου σβησει οτι gamew εχω στο σκληρο τωρα η να ζητησει επανεγκατασταση του kmeaw cfw ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε γελασω οτι και α σου πω για το αν χαλαει τα games η σβηνει τον σκληρο. Πρεπει να το ψαξεις αυτο

Other OS σε KMEAW δεν υπαρχει.

Αυτο γινεται μονο με το Rebug, οπου αφου ξεκινησεις το Other Os φτιαχνει partition στο σκληρο δισκο για να περασεις το Red Ribbon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μου δώσανε χάρισμα ενα ps3 με ενα μικρό πρόβλημα αλλα μετά απο κάποιο σχετικό παίδεμα το επισκεύασα πλήρως ανέξοδα!!!

Τώρα εχω ενα λειτουργικό PS3 phat 40gb. Και επειδή δεν εχω ασχοληθεί ποτέ πια με κονσόλες θα ήθελα να ρωτήσω τα ακόλουθα.

 

1)Μπορώ να βάλω εναν άλλο δίσκο μεγαλύτερο απο το συγκεκριμένο;; Απο οτι είδα είναι ενας sata σκληρός δίσκος, θα μπορούσα να βάλω εναν 500gb ή δεν θα τον βλέπει;

 

2)Η έκδοση firmware του ps3 είναι η 4.11. Δεν αναβάθμισα κάτι - έτσι ήταν. Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα να τσιπαριστεί-χακαριστεί ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε.

 

Λίγο που διάβασα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν κατάλαβα και πολλά απο αυτά που λέγατε - διάβαζα κάτι για ομάδες, κατι για εκδόσεις αλλά δεν έβγαλα άκρη.

 

1. Δες πιο πισω 1-2 σελίδες. Γενικά μπορείς να βάλεις ότι σκληρό 2,5''αρη θες αρκεί να είναι ίδιες διαστάσεις ή πιο κοντός απ του ps3 γιατι υπάρχει περίπτωση αν είναι πιο μακρύς, να μην κλείνει το πλαινό καπάκι του σκληρού.

 

2. αφού είσαι σε 4.11 θα πρέπει να κάνεις downgrade σε 3.55. Ρώτα σε κάποιο μαγαζί αν αναλαμβάνουν να σου κάνουν το downgrade. downgrade δεν μπορείς να κάνεις μόνος σου εκτός και αν τα πας καλά με κολλητήρια και λοιπά και θες να το ρισκάρεις.

 

Και εγώ έχω την εντύπωση ότι για να περάσεις linux θα πρέπει να κάνεις repartition οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να σβηστεί ο σκληρός. Προσωπικά δεν μου δούλεψε καλά το youtube στο showtime. αλλά είδα και το άλλο κουλό που δεν ξέρω τι φταίει. ίσως η έκδοση flash του browser του ps3 είναι προβληματική. γτ μετά από παρακολούθηση 5-10 λεπτών βιντεο από ίστοσελίδα, κόλησε το ps3. 2 φορες συνεχόμενα. στα παιχνίδια όλα καλά. :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...