Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε σύντροφοι είμαι με 4.21Rebug, άλλαξα τον εσωτερικό σκληρό και λέει the "system software cannot be run correctly.

If the system cannot be restarted, the system partition of the hard disk must be reformatted and you must reinstall the system software.

Insert storage media that contains update data of version 4.21 or later, and then press the START and SELECT buttons at the same time.

For information on how to obtain update data, refer to the SCE Web site for your region."

 

Να βάλω το στικάκι με την 4.21rebug κανονικά να την ξαμαπεράσει ή πρέπει να βάλω OFW και μετά ψιψιψίνια κοκοκόψαρα κτλπκτλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

But Why??? :) Γιατί να αλλάξω δίσκο σε 3.55? ξέρει κανείς ή τζάμπα πίνω?

Όταν λες να πάω πίσω εννοείς σε 3.55? ή να βάλω τον παλιό Disco? B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω το γιατι, αλλος (O Rogero) το λεει οχι εγω.

Αν εισαι σε 4.ΧΧ cfw πρεπει να κανεις downgrade σε 3.55 για να αλλαξεις δισκο

- Changing/Upgrading the HDD while on Rogero CFW4.30 should be done using the following steps :

- Download the Downgrader PUP ---> Downgrader PUP mirror ---> Downgrader PUP

Size 176MB (184,595,263 bytes) MD5: 49d80e07fc1f5ca1b0840e02e94635db

- Rename the downloaded file to "PS3UPDAT.PUP" and put it on your USB in: "USB\PS3\UPDATE\PS3UPDAT.PUP"

- Swap the current HDD with the New HDD, Turn the PS3 on, follow screen instructions and let it install the Downgrader CFW.

- After the Downgrader CFW installs you'll be on a hybrid CFW3.55 that will still shows ver4.21 from system settings.

Το πληρες κειμενο θα το βρεις εδω

απλα επειδη εχεις Rebug εσυ θα χρησιμοποιηεις το αναλογο 999downgrader

και μετα αντι για Rogero3.55v7 θα βαλεις το Rebug3.55.3.

Μετα οτι firmware προαιρεισαι !!!

Αλλα δεν ξερω τι γινεται τωρα στην κατασταση που εισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Goddamn μαδαφακαζ. Οκ mtzs ευχαριστώ για την απάντηση. Έβαλα πίσω τον παλιό σκληρό και με την ευκαιρία έκανα backup και τα τροφις που τα είχα ξεχάσει και αρχίζω διαδικασία. Έτσι και αλλιώς με έτρωγε να βάλω Rogero 4.30 αλλά βαριόμουνα...

Τώρα θα το κάνω μια και καλή.

 

Πάντως rogero πολύ πιο καλό support σε σχέση με rebug team... ή μήπως όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι μετα το Rebug3.55.3 να κανεις dehassing=να περασεις ofw3.55 με QA toggle ενεργα (τα qa μπορεις να τα ενεργοποιεις και απο το rebug toolbox μιας και το εχεις ηδη μεσα για να μη χρειαζεται να κανεις το button combo καθε φορα - απλα τα βαζεις στο on οταν εισαι σε rebug.3.55.5)

Επισης οταν εισαι σε Rebug ακομη να εγκαταστησεις ΜΜ4.13.00 η 4.14.00 (ntfs support) γιατι εχουν μεσα το install package files το οποιο εξαφανιζεται στο Rogero4.30v2.0. Αν δεν βαλεις απο πριν ΜΜ 4.13 δεν θα μπορεις να εγκαθιστας pkg. (θελει αλλο κολπο και θα με αναγκασεις να σου πω σε π.μ. πως γινεται :devil: )

Σε ofw3.55 αλλαξε τον δισκο καλυτερα

Αν θες να πας σε rogero 4.30v2.0 το περνας απο recovery mode πανω απο το ofw3.55

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε παίδες!

 

Προσπαθώ να εγκαταστήσω ένα package αρχείο που είναι μεγαλύτερο από 4gb.

 

Το έκανα split με το opensplit και το πέρασα μέσα στο hdd του ps3 μέσα στο φάκελο που έφτιαξα dev_hdd0/packages γιατί από εκεί λέει το package manager του Rebug 4.21 ότι εγκαθιστά τα packages.

 

Αλλά δυστυχώς δεν το βλέπει το αρχείο, αλλά αντίθετα βλέπει ένα άλλο αρχείο (Rebug toolbox pkg) το οποίο δεν έχω ιδέα σε ποιο φάκελο βρίσκεται.

 

Υπάρχει επιλογή του search file μέσα στο multiman?

 

Είναι κρίμα που έχω το .pkg μέσα στο ps3 αλλά δεν μπορώ να το εγκαταστήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να μου πει κανεις πως βαζουμε το Rogero 4.30 V 2.03 εχω 4.11 ofw

Δεν μπορεις !!!

Μονο αν κανεις downgrade την κονσολα σε 3.55 εαν και εφοσον αυτη το υποστηριζει. Το κωδικο εχει CECHXXXX και τι date code? το date code το γραφει στο κατω μερος της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MATZOS το ROGERO V2 2.03 να το βάλω απο πάνω(xmb) είμαι σε rogerov2.Λένε δεν χρειάζεται να πάμε σε 3.55.Αν το κάνω να τρέξω πριν το Toggle QA;

Σε 4.ΧΧ δεν τρεχει QA. Δεν γινεται και δεν χρειαζεται. Το QA ειναι ιδιοτητα του ofw3.55 μονο που η Sony αφαιρεσε απο τα μεταγενεστερα ofw μετα το 3.56. Γι αυτο και δουλευει μονο σε 3.55 cfw's

το περνας απο ΧΜΒ απο το κεντρικο μενου του ΠΣ3. Το περασα και γω. Ολα ΟΚ

Δουλευει μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...