Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και εγώ το θεωρώ επίφοβο να εγκαταστήσω το 4.40, μου φαίνεται πως το μόνο σταθερό cfw ήταν το 3.55 και το έχω ψιλομετανοιώσει που πήγα σε rogero, είχα κάνει μια χαρά το library μου απο games και έπαιζαν όλα τέλεια.

To Rogero 4.30 v2.05 ειναι μια χαρα και σταθεροτατο firmware. Απορω γιατι λετε οτι το 3.55 ειναι καλυτερο.

Απο ποια αποψη δηλαδη να το καταλαβω και εγω; Λεω μηπως κανω η σκεφτομαι κατι λαθος.

μηπως το οτι εμπαινε απροσκοπτα πσν ειναι θεμα; οτι τρεχει τα παντα ολα χωρις φιξ ειναι παλι θεμα;

Ενταξει οι προηγουμενες εκδοσεις 4.30 ειχαν καποια θεματακια με Bugs αλλα μεχρι εκει.

Το 4.30 v2.05 ειναι οτι καλυτερο εχει βγει μεχρι στιγμης !!! και το ιδιο σταθερο με το 3.55 και επιπλεον brick free εντελως γιατι εχει πατσαρισμενα τα LV1. υπαρχουν ατομα που βαλανε 3.55KMEAW κατα λαθος πανω απο 4.30 v2.05 και δεν επαθε τιποτα η κονσολα τους. Ας το εκαναν αυτο με KMEAW και τοτε θα θελανε unbrick.

Επισης το 4.40 αν εξαιρεσουμε το react psn και το stealth MM (που και γι αυτο υπαρχει τροπος να φορτωσει) δεν εχει καποιο αλλο θεμα. Κατα τ αλλα ειναι μια χαρα ιδιο με το 4.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά το 4.40 είναι μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα? Θέλω να περιμένω να δω stealth multiman όμως αλλιώς δεν το βάζω...

Εγώ είμαι σε 4.40 αλλά δεν μπόρεσα να βάλω stealth... Εχω το κανονικό (base)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα με fat 40άρι είμαι ... θα κάνω και format τα πάντα όλα στη χειρότερη και μετα ..κατσαβίδι, ευχαριστώ.

Δεν υπαρχει λογος να κανεις format. Και επισης μπορεις να κανεις ενα backup τα savedata και να τα περασεις μετα.

Ισως εγινε καποιο λαθος στο file system του ΠΣ3

Επιμενω πως ειναι καλυτερα να πας σε 4.30 v2.05 που μπαινει ανετα πανω απο χαλασμενο drive και να δεις εαν σου τρεχουν απο εκει. Θα βαλεις ΜΜ 4.30.00 και θα παιξεις με τις επιλογες του ΜΜ (σε ΧΜΒ view mode) εκει που λεει redirection of app_home και BD emulator (enable η disable) και θα βρεις λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Rogero 4.30 v2.05 ειναι μια χαρα και σταθεροτατο firmware. Απορω γιατι λετε οτι το 3.55 ειναι καλυτερο.

Απο ποια αποψη δηλαδη να το καταλαβω και εγω; Λεω μηπως κανω η σκεφτομαι κατι λαθος.

μηπως το οτι εμπαινε απροσκοπτα πσν ειναι θεμα; οτι τρεχει τα παντα ολα χωρις φιξ ειναι παλι θεμα;

Ενταξει οι προηγουμενες εκδοσεις 4.30 ειχαν καποια θεματακια με Bugs αλλα μεχρι εκει.

Το 4.30 v2.05 ειναι οτι καλυτερο εχει βγει μεχρι στιγμης !!! και το ιδιο σταθερο με το 3.55 και επιπλεον brick free εντελως γιατι εχει πατσαρισμενα τα LV1. υπαρχουν ατομα που βαλανε 3.55KMEAW κατα λαθος πανω απο 4.30 v2.05 και δεν επαθε τιποτα η κονσολα τους. Ας το εκαναν αυτο με KMEAW και τοτε θα θελανε unbrick.

Επισης το 4.40 αν εξαιρεσουμε το react psn και το stealth MM (που και γι αυτο υπαρχει τροπος να φορτωσει) δεν εχει καποιο αλλο θεμα. Κατα τ αλλα ειναι μια χαρα ιδιο με το 4.30

 

καλά ρε μάστορα ..δεν το έχω ψάξει τόσο, απλά για τις ανάγκες μου είχα βολευτεί με το 3.55, ίσως και γιατί είχαμε αναγκαστεί να το κρατήσουμε για κάνα χρόνο αφού δεν φαινόταν φως στο τούνελ. Θα βάλω το 4.30 v2.05 τότε ..αφού κάνω format. Αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι το drive πάντα.

 

Εντομεταξύ προσπάθησα να παίξω tomb raider και bioshock discless και τα δύο με πετάνε έξω στο xbm ...κατα τα άλλα δουλεύει λένε το discless σε rogero 4.21 με latest multiman στα συγκεκριμένα παιχνίδια (αν θυμάμε καλά δηλαδή) ...τι να πω. Γιατί δεν συντονίζονται λίγο και αυτά τα τρελόπαιδα να βγάλουν ένα πακέτο rogero-multiman τα πάντα όλα, πλήρως συμβατά να ησυχάσουμε μια και καλή  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω το 4.30 v2.05 τότε ..αφού κάνω format. Αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι το drive πάντα.

Λογικο αυτο που λες με το drive. Ισως δουλεψει σε μεγαλυτερο firmware.

Βαλε 4.30 χωρις φορματ απο το ΧΜΒ οπως εισαι και δοκιμασε το.

Καλο ειναι να βαλεις πρωτα το Rebug Toolbox 02.01.02 (17 march 2013) και να ενεργοποιησεις απο εκει τα QA πριν προχωρησεις σε αναβαθμιση. Αν και δεν ειναι απαραιτητο αυτο το σταδιο μιας και το 4.30 v2.05 εγκαθισταται χωρις θεμα πανω απο οποιοδηποτε firmware απο το ΧΜΒ2 .01.02

Εχθες  δοκιμασα σε 4.40 το Tombraider χωρις δισκο και ετρεξε κανονικα αν αυτο σου λεει κατι. Λογικα πρεπει να τρεχει και σε 4.30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

To Rogero 4.30 v2.05 ειναι μια χαρα και σταθεροτατο firmware. Απορω γιατι λετε οτι το 3.55 ειναι καλυτερο.

Απο ποια αποψη δηλαδη να το καταλαβω και εγω; Λεω μηπως κανω η σκεφτομαι κατι λαθος.

μηπως το οτι εμπαινε απροσκοπτα πσν ειναι θεμα; οτι τρεχει τα παντα ολα χωρις φιξ ειναι παλι θεμα;

Ενταξει οι προηγουμενες εκδοσεις 4.30 ειχαν καποια θεματακια με Bugs αλλα μεχρι εκει.

Το 4.30 v2.05 ειναι οτι καλυτερο εχει βγει μεχρι στιγμης !!! και το ιδιο σταθερο με το 3.55 και επιπλεον brick free εντελως γιατι εχει πατσαρισμενα τα LV1. υπαρχουν ατομα που βαλανε 3.55KMEAW κατα λαθος πανω απο 4.30 v2.05 και δεν επαθε τιποτα η κονσολα τους. Ας το εκαναν αυτο με KMEAW και τοτε θα θελανε unbrick.

Επισης το 4.40 αν εξαιρεσουμε το react psn και το stealth MM (που και γι αυτο υπαρχει τροπος να φορτωσει) δεν εχει καποιο αλλο θεμα. Κατα τ αλλα ειναι μια χαρα ιδιο με το 4.30

 

καλά ρε μάστορα ..δεν το έχω ψάξει τόσο, απλά για τις ανάγκες μου είχα βολευτεί με το 3.55, ίσως και γιατί είχαμε αναγκαστεί να το κρατήσουμε για κάνα χρόνο αφού δεν φαινόταν φως στο τούνελ. Θα βάλω το 4.30 v2.05 τότε ..αφού κάνω format. Αυτό που με απασχολεί αυτή τη στιγμή είναι το drive πάντα.

 

Εντομεταξύ προσπάθησα να παίξω tomb raider και bioshock discless και τα δύο με πετάνε έξω στο xbm ...κατα τα άλλα δουλεύει λένε το discless σε rogero 4.21 με latest multiman στα συγκεκριμένα παιχνίδια (αν θυμάμε καλά δηλαδή) ...τι να πω. Γιατί δεν συντονίζονται λίγο και αυτά τα τρελόπαιδα να βγάλουν ένα πακέτο rogero-multiman τα πάντα όλα, πλήρως συμβατά να ησυχάσουμε μια και καλή  :P

Για μενα οτι καλυτερο μεχρι στιγμης ειναι το 4.30.2 rex ή 4.30.1 standart για ποιο απλοΑποστολή από το E15i με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@shadowlike

Αν θες μπορεις να κρατησεις backup των saves ακολουθωντας αυτον τον οδηγο σε περιπτωση που κανεις φορματ.

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52217000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχει να σου προσφερει τιποτα απολυτως το 4.21. Δεν υπαρχει λογος. Το 4.30 κ 4.40 εχουν σαφως καλυτερο compatibility σε παιχνιδια χωρις BR

Για να φτιαξεις το drive αρχικα δοκιμασε καθαρισμο με ισοπροπυλικη αλκοολη 90% και πανω στα ματια.

Απο κει και περα ισως ειναι μηχανισμος οπως λες και συ το πιθανοτερο.

 

Αν παιζετε με react psn + online passes περιττο να πω οτι παιζετε και με το ban !!!!

Ανοιγει ο καιρος και πατε για μπανακια

 

 

δεν παιζει unban μετα?

 

btw τι σημαινει το ban? μπαναρουν το account ή την κονσολα σε αυτες τις περιπτωσεις?

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν παιζει unban μετα?

 

btw τι σημαινει το ban? μπαναρουν το account ή την κονσολα σε αυτες τις περιπτωσεις?

Και τα δύο φίλε μου. Βεβαίως ban μπορείς να φας και χωρίς να παίζεις , σαν εμένα. Μπήκα στο store γιατί σκεφτόμουν να αγοράσω ένα παιχνίδι , και τελικά μου έσωσε τα λεφτά η sony

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@shadowlike

Αν θες μπορεις να κρατησεις backup των saves ακολουθωντας αυτον τον οδηγο σε περιπτωση που κανεις φορματ.

http://www.insomnia.gr/topic/467362-ερωτησεις-απαντησεις-faq-για-cfw-στο-playstation-3/?p=52217000

χμμ ενδιαφέρον. Εγώ τα πήρα απο  xmb...να υποθέσω πως δε θα δουλέψουν έτσι ε; 

 

Επίσης έχω λίγο μπερδευτεί με το ποια έκδοση rogero έχω ...που μπορώ να δω το firmware version μου ; Στο system info απο xmb βλέπω 4.31 έκδοση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα θα δουλεψουν, απλα ειναι πολυ χρονοβορο ετσι αν θυμαμαι καλα, αλλα αφου το εκανες its ok.

Δες στα system settings του ΜΜ τι version γραφει. ισως εκει λεει

Οταν ανοιγεις το ΠΣ3 σου βγαζει σημα rogero η οχι;

Το θεμα ειναι να μην εχεις εγκαταστησει καποιο αλλο extra spoofer/psn enabler

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν μπαίνω psn μόνο rogerο και multiman είχα βάλει ..απλά δεν είμαι σίγουρος για την έκδοση του rogero. Όταν ανάβει λέει rogero πάντως. 

 

'Εκανα μια μικρή επέμβαση στο bluray και είδα πως όταν βάζω δισκάκι δεν το κάνει καν spin ...άρα πιθανότατα έχει θέμα. (αυτά μετά το restore φυσικά το οποίο δεν έκανε τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν εχεις κανενα spoofer και σου γραφει rogero οταν ξεκινας δοκιμασε να περασεις το rogero 4.30 v2.05 απο ΧΜΒ

και μετα ΜΜ 4.30.00 base. Ποιο μοντελο ακριβως εχεις; (CECH code)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CECHG04  ..λοιπόν καθάρισα και το lense του bluray ...(μονό lense) και πάλι τίποτα. Πάω για εγκατάσταση 4.30 2.05 απο XMB

 

χμμ γιατί το rogero που βρίσκω είναι executable :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επεσες στην περιπτωση μαλλον θες μηχανισμο.

Συμφωνα με το wiki εδω για το μοντελο σου CECHG

http://www.ps3devwiki.com/wiki/Bluray_Drive

 

πρεπει να παρεις μηχανισμο ΚΕΜ 400 ΑΑΑ (μονο-single lens Blueray)

κατι σαν αυτο εδω

http://www.amazon.co.uk/New-Playstation-KEM400AAA-Laser-Deck/dp/B003TT1PTE

 

Για να αντικαταστησεις το BR drive πιθανο να χρειαστει remarry μετα που γινεται απο 3.55 σιγουρα (δεν εχω ψαξει αν γινεται απο 4.ΧΧ)

ειναι αλλη ιστορια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...