Προς το περιεχόμενο

PlayStation 3 Hacking (ενημερώθηκε 22 Σεπ 2014) v1 [PS3]


mtzs
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε mikele Ευχαριστώ. Μου δίνεις τόσες πληροφορίες μαζεμένες που σε τόσες πολλές σελίδες δεν πρόκειται να τις έβρισκα.

Θα κάτσω να ψαχτώ λίγο με webman mod / webman games και rebug toolbox που μου είπες και να διαβάσω να δω τι είναι και τι παίζει και αν δεν τα καταφέρω θα ζητήσω ξανά την βοήθειά σου.

 

Σου είμαι Υπόχρεος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα ,

 

με ενδιαφερει να κανω jailbreak το PS3 . Δύο ερωτησεις :

 

1) υπαρχει καποιο καλο guide να ξεκινησω ;

2) O μονος λογος να τσιπαρω το ps3 , ειναι για να εγκαταστησω custom patch για το Pro 2013. Δεν με ενδιαφερει να παιζω online . Υπαρχει περιπτωση να γινω ban στην κονσολα και αν ναι μπορω να ξεμπαναριστω;

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν γράφεις ποιο μοντέλο ps3 έχεις, δεν "σπάνε" όλα.

Θα ήταν καλύτερο να το στείλεις σε κάποια παιδιά εδώ μέσα να σου το κάνουν (αν γίνεται) μιας και δεν είναι απλή διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ , καταλαβαινω .

 

Οσον αφορα το ban , ξερεις κανεις τι γινεται αν σε banαρουν στην κονσολα; 

Ειναι μονιμη κατασταση ; Και πως συμβαινει αυτο ; Αν παιζεις online; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ , καταλαβαινω .

 

Οσον αφορα το ban , ξερεις κανεις τι γινεται αν σε banαρουν στην κονσολα; 

Ειναι μονιμη κατασταση ; Και πως συμβαινει αυτο ; Αν παιζεις online; 

αν σου μπαναρουν κονσολα δεν εχεις προσβαση στο PSN

το Jailbreak δεν χαλαει,θα παιζεις offline 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα δεύτερο σκληρό και κάθε φορά που βάζεις το δεύτερο σκληρό να περνάς κάποιο dualboot firmware. Έτσι έπαιξα πρόσφατα το destiny που το είχα σε αυθεντικό. Για αντίγραφο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φορτώσεις το παιχνίδι και μετά κράτα πατημένα R2 + τρίγωνο μέχρι να ακούσεις ένα μπιπ( αυτό γίνεται αν έχεις webman mod). Για απλή σύνδεση στο psn καθώς και να κατεβάσω κανα dlc στο pro δεν έχω φάει ban ακόμα εδώ και 2 χρόνια. Αν θες να παίξεις όμως online αργά ή γρήγορα θα το φας το ban.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να έχεις ένα δεύτερο σκληρό και κάθε φορά που βάζεις το δεύτερο σκληρό να περνάς κάποιο dualboot firmware. Έτσι έπαιξα πρόσφατα το destiny που το είχα σε αυθεντικό. Για αντίγραφο το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να φορτώσεις το παιχνίδι και μετά κράτα πατημένα R2 + τρίγωνο μέχρι να ακούσεις ένα μπιπ( αυτό γίνεται αν έχεις webman mod). Για απλή σύνδεση στο psn καθώς και να κατεβάσω κανα dlc στο pro δεν έχω φάει ban ακόμα εδώ και 2 χρόνια. Αν θες να παίξεις όμως online αργά ή γρήγορα θα το φας το ban.

για να εχεις dualboot ομως,πρεπει η κονσολα να ειναι ανοιχτη και να εχει μονιμα 

εγκατεστημενο e3 Flasher.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ κανονικό dualboot. Εννοώ τα dualboot firmware που έχουν βγει που είναι σαν official με τη μόνη διαφορά ότι σε αφήνει να περάσεις ξανά custom firmware χωρίς downgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν χρονια ειχα καταστρεψει το ps3 μου (Slim 250GB) σε μια πλυμμηρα. Εχω κρατησει το σκληρο με την ελπισα οτι θα μπορεσω καποτε να διαβασω τα περιεχομενα απο το encrypted partition.

 

Εχει αλλαξει κατι σημερα, και αν οχι πως μπορω να αντιγραψω 1:1 το δισκο σε καποιον μεγαλυτερο για να χρησιμοποιησω το 2.5αρι σαν εξωτερικο που ειναι βολικος

 

http://www.ps3hax.net/2013/08/release-ps3-hdd-reader-for-windows/

http://www.ps3hax.net/showthread.php?t=57520&page=2&p=607676&viewfull=1#post607676

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα σε ολους! Χτες ενας φιλος μου χαρισε ενα PS3 Fat το οποιο απ οτι ειπε εχει προβλημα το Blu Ray και δεν παιζει παιχνιδια. Ψαχνω λοιπον εναν τροπο να το κανω Jailbreak και να παιζω παιχνιδια χωρις το Blu Ray Drive. Δε με νοιαζει αν μπαναριστω απ το PSN μιας και για το online εχω το pc.

 

Ειναι το CECHG04 με Date Code 8D και τωρα που το εβαλα στην τηλεοραση βλεπω οτι εχει εγκατεστημενο το Firmware 4.75 και ειναι η 60GB εκδοση....Πρεπει να κανω Downgrade σε 3.55 OFW για να γινει το Jailbreak? Υπαρχει καποιος οδηγος καπου? Βοηθηστε τον αομματο pc gamer να φτιαξει το πρωτο PS που ειχε στη ζωη του και του χει μεινει απωθημενο :eek:

 

Edit: Τώρα είδα οτι πρεπει να γίνει downgrade και οτι το Ε3 flasher δεν κάνει για μένα κλπ....να αγοράσω ένα BD-Rom να κάνω τη δουλεια μου και να ξεχάσω τα CFW? Το μπατζετ ειναι περιορισμένο πολυ, δυστυχώς. Βασικά μέχρι να βρω κι ένα PS3 game να δοκιμάσω δεν ξερω ακριβώς και τι χαλασμα έχει...

Επεξ/σία από gazp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα σε ολους! Χτες ενας φιλος μου χαρισε ενα PS3 Fat το οποιο απ οτι ειπε εχει προβλημα το Blu Ray και δεν παιζει παιχνιδια. Ψαχνω λοιπον εναν τροπο να το κανω Jailbreak και να παιζω παιχνιδια χωρις το Blu Ray Drive. Δε με νοιαζει αν μπαναριστω απ το PSN μιας και για το online εχω το pc.

 

Ειναι το CECHG04 με Date Code 8D και τωρα που το εβαλα στην τηλεοραση βλεπω οτι εχει εγκατεστημενο το Firmware 4.75 και ειναι η 60GB εκδοση....Πρεπει να κανω Downgrade σε 3.55 OFW για να γινει το Jailbreak? Υπαρχει καποιος οδηγος καπου? Βοηθηστε τον αομματο pc gamer να φτιαξει το πρωτο PS που ειχε στη ζωη του και του χει μεινει απωθημενο :eek:

 

Edit: Τώρα είδα οτι πρεπει να γίνει downgrade και οτι το Ε3 flasher δεν κάνει για μένα κλπ....να αγοράσω ένα BD-Rom να κάνω τη δουλεια μου και να ξεχάσω τα CFW? Το μπατζετ ειναι περιορισμένο πολυ, δυστυχώς. Βασικά μέχρι να βρω κι ένα PS3 game να δοκιμάσω δεν ξερω ακριβώς και τι χαλασμα έχει...

Συνηθως χαλαει το ματακι στο drive.Κανα δεκαρι ευρω αγορα απο ebay να υπολογισεις.

 

Ps3 με cfw παίζει κανονικα αυθεντικα παιχνίδια (dvd)?

 

Ναι παιζουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...