Προς το περιεχόμενο

Φτιάξτε το δικό σας προγραμμα κολύμβησης


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρώτη μέρα κάθισα γύρω στην μια ώρα και κάτι και να έκανα κοντά στα 600 μέτρα. Πιο πριν άλλη γυμναστική χλωμό το κόβω αλλά σκοπεύω να έχω ένα long run μέσα στην βδομάδα και 3 φορές κολυμβητήριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτη μέρα κάθισα γύρω στην μια ώρα και κάτι και να έκανα κοντά στα 600 μέτρα. Πιο πριν άλλη γυμναστική χλωμό το κόβω αλλά σκοπεύω να έχω ένα long run μέσα στην βδομάδα και 3 φορές κολυμβητήριο.

 

Μια χαρά φιλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν στον κολυμβητικό όμιλο Δράμας,δεν κατάλαβα αυτό με τις χρονιές (εννοείς από πότε ξεκίνησα σε αγώνες;) βασικά είμαι γεννημένη το ΄95 Λίγο δύσκολο να προπονούμαι σε πισίνα γιατί το κολυμβητήριο εδώ που σπουδάζω είναι κλειστό (αν και απ'ότι είδα καθάριζαν την πισίνα τώρα δεν ξέρω αν θα γίνει κάνα θαύμα και ανοίξει  :unsure: ) και σίγουρα δεν μπορώ να κολυμπάω μόνο στη θάλασσα ( winter is coming  :P ) και μέσα στη θάλασσα δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα κάνω.. τεσπα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα δω τι θα παιχτεί με το κολυμβητήριο και ανάλογα θα πράξω. μέχρι τότε θα συνεχίσω στη θάλασσα και προσθέσω και τρέξιμο


α και κάτι άλλο τώρα ήθελα να ρωτήσω, στη θάλασσα δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτό το πρόγραμμα γιατί δεν ξέρω τι αποστάσεις κάνω σε ένα δίωρο συν ότι στη θάλασσα για παράδειγμα μπορεί σε ένα 20λπετο να διανύσω 500 μέτρα ειδικά άμα έχει και κύμα άστα να πάνε..,ενώ στην πισίνα πολύ περισσότερα και επίσης μπορώ να έχω ένα σταθερό ρυθμό και να τον κρατήσω,ενώ θάλασσα πολύ δύσκολο αν έχει κύμα ίσα που κολυμπάω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν στον κολυμβητικό όμιλο Δράμας,δεν κατάλαβα αυτό με τις χρονιές (εννοείς από πότε ξεκίνησα σε αγώνες ;) βασικά είμαι γεννημένη το ΄95 Λίγο δύσκολο να προπονούμαι σε πισίνα γιατί το κολυμβητήριο εδώ που σπουδάζω είναι κλειστό (αν και απ'ότι είδα καθάριζαν την πισίνα τώρα δεν ξέρω αν θα γίνει κάνα θαύμα και ανοίξει  :unsure: ) και σίγουρα δεν μπορώ να κολυμπάω μόνο στη θάλασσα ( winter is coming  :P ) και μέσα στη θάλασσα δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα κάνω.. τεσπα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα δω τι θα παιχτεί με το κολυμβητήριο και ανάλογα θα πράξω. μέχρι τότε θα συνεχίσω στη θάλασσα και προσθέσω και τρέξιμο

α και κάτι άλλο τώρα ήθελα να ρωτήσω, στη θάλασσα δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτό το πρόγραμμα γιατί δεν ξέρω τι αποστάσεις κάνω σε ένα δίωρο συν ότι στη θάλασσα για παράδειγμα μπορεί σε ένα 20λπετο να διανύσω 500 μέτρα ειδικά άμα έχει και κύμα άστα να πάνε..,ενώ στην πισίνα πολύ περισσότερα και επίσης μπορώ να έχω ένα σταθερό ρυθμό και να τον κρατήσω,ενώ θάλασσα πολύ δύσκολο αν έχει κύμα ίσα που κολυμπάω 

 

Ναι στην επαρχια εχουν τεραστιο προβλημα με τις πισινες.. Κλεινουν η μια μετα τη μια, και αρχιζει και υπαρχει και προβλημα εντος Αττικης πλεον.

 

Οσο για το προγραμμα, στη θαλασσα μετρα το με την ωρα, θα σου βγει καλυτερα.. Και χοντρικα ειναι 1000μ = 17-18 λεπτα σε κανονικο ρυθμο πες 20 λεπτα αφου εισαι στη θαλασσα.. Θα μπορουσες και στο Google Earth να μετρησεις στο περιπου (εως αρκετα καλα) την αποσταση σε μια παραλια και να ξερεις ποσα κανεις.

 

Μακαρι να ανοιξει το κολυμβητηριο να μπορεις να κανεις με την ανεση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήμουν στον κολυμβητικό όμιλο Δράμας,δεν κατάλαβα αυτό με τις χρονιές (εννοείς από πότε ξεκίνησα σε αγώνες ;) βασικά είμαι γεννημένη το ΄95 Λίγο δύσκολο να προπονούμαι σε πισίνα γιατί το κολυμβητήριο εδώ που σπουδάζω είναι κλειστό (αν και απ'ότι είδα καθάριζαν την πισίνα τώρα δεν ξέρω αν θα γίνει κάνα θαύμα και ανοίξει  :unsure: ) και σίγουρα δεν μπορώ να κολυμπάω μόνο στη θάλασσα ( winter is coming  :P ) και μέσα στη θάλασσα δεν ξέρω πόσα χιλιόμετρα κάνω.. τεσπα ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές θα δω τι θα παιχτεί με το κολυμβητήριο και ανάλογα θα πράξω. μέχρι τότε θα συνεχίσω στη θάλασσα και προσθέσω και τρέξιμο

α και κάτι άλλο τώρα ήθελα να ρωτήσω, στη θάλασσα δεν μπορώ να εφαρμόσω αυτό το πρόγραμμα γιατί δεν ξέρω τι αποστάσεις κάνω σε ένα δίωρο συν ότι στη θάλασσα για παράδειγμα μπορεί σε ένα 20λπετο να διανύσω 500 μέτρα ειδικά άμα έχει και κύμα άστα να πάνε..,ενώ στην πισίνα πολύ περισσότερα και επίσης μπορώ να έχω ένα σταθερό ρυθμό και να τον κρατήσω,ενώ θάλασσα πολύ δύσκολο αν έχει κύμα ίσα που κολυμπάω 

να προσθεσω οτι αμα κλεισει το κολυμβητηριο και πρεπει να πας θαλασσα υποχρεωτικα υπαρχουν τροποι για να γλυτωσεις τον χειμωνα.μια πολυ λεπτη στολη καταδυσης 1mm ή 2mm ειναι οτι πρεπει για το κρυο.βεβαια θα πρεπει να γνωριζεις οτι το νεοπρεν που ειναι η στολη σου κανει μια ελαφρια ανωση οποτε ισως κολυμπας λιγο πιο ανετα απο οτι σε πισινα + οτι λογω θαλασσινου νερου εχεις ακομα λιγο παραπανω ανωση.το κακο ειναι οτι δεν θα εχεις καποιον να σε επιβλεπει σε περιπτωση που γινει καμια στραβη ενω στο κολυμβητηριο ολο και καποιος θα σε παρει χαμπαρι αμα παθεις κατι.εκτος αν βρεις παρεα ή ειναι καποιος απεξω στην παραλια και σε προσεχει οσο μπορει

επισης ρολοι garmin με gps υπολογιζει αποσταση με ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

850 μέτρα σε 49 λεπτά έβγαλε το Garmin σήμερα. Δεν μετρούσα αν και έβλεπα ότι έκανε όλο λάθος μετρήσεις αλλά στο τέλος που συχρονίστηκε με υπολογιστή σαν να άλλαξαν τα δεδομένα σε πιο λογικά. 150 μέτρα συνεχόμενα για σήμερα. Εντάξει από τεχνική κλάφτα, πρέπει να ρίχνουν πολύ γέλιο όσοι με βλέπουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις δεν γεννηθηκε τελειως.ολα φτιαχνουν σιγα σιγα.καποτε και εσυ θα εχεις την πολυ καλη τεχνικη και θα βλεπεις τους αρχαριους και θα λες..... αυτα εκανα και εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για διόρθωση της λόρδωσης, προτιμότερο έιναι το ελεύθερο στυλ;

 

Αν και δεν γνωριζω, ναι ειναι το πιο ασφαλες μαζι με το υπτιο.. Πεταλουδα να την αποφευγεις (γενικα το σπάσιμο του κορμου/μεσης)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ πάρα πολύ παιδιά για τις απαντήσεις θα κοιτάξω για τη στολή και για το ρολόι σίγουρα,ναι το να κολυμπάς μόνος στη θάλασσα είναι ένα θεματάκι,ε όλο και κάποιον θα κουβαλάω χαχα  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να ειναι ολοσωμη στολη μπορει να ειναι αμανικη με shorties.αναλογως ποσο την παλευεις με το κρυο νερο.υπαρχει απλα και μπλουζακι Neopren σαν κανονικη μπλουζα(τετοια φορανε οι surfers) που απλα σε γλυτωνει απο λιγο κρυο.ολα ειναι με βαση το ποσο κρυωνεις αλλα και με βαση το αν θα κολυμπας all year ακομα και αν εχει εξω -5.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 6 μήνες μετά...

Καλησπέρα!, εγω εκανα μικρη κολυμβητηριο στο δημοτικο...τώρα θα το αρχίσω πάλι...δεν ξερω πολλά πράγματα πέρα τη βασικη κολυμβηση στη θάλασσα χαχα

Πως θα πρέπει να αρχίσω? σίγουρα στην αρχή θα θελω σανίδα

Επισης δεν ειμαι εντελως αγυμναστη , κανω τεννις και γενικα περπατάω

Γύρω στην μια ωρα θέλω να κάνω...γυμνάζει την κοιλιά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Για ζέσταμα τι να κάνω; Έχω στο μυαλό μου να κάνω 15-20 λεπτά ζέσταμα, 25-30 λεπτά έντονη άσκηση (μάλλον την πυραμίδα που μου είπε το παιδί στο κολυμβητήριο, ανεβαίνω 50 μέτρα ελεύθερο κάθε φορά και μετά 50 πρόσθιο) και μετά άλλα 15 λεπτά αποθεραπεία. Μέχρι στιγμής έχω χρησιμοποιήσει σανίδα για τα πόδια στο πρόσθιο. Κάτι άλλο για ζέσταμα χεριών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες καλησπερα!

απο βδομαδας θελω να ξεκινησω σιγα σιγα και εγω και σκεφτομουν να παω ΟΑΚΑ. πηγαινει κανεις απο εσας εκει? http://www.oaka.com.gr/kolimbitirio-pisina/

απο τιμες πως τις βλεπετε ειναι λογικες? 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...