Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος καλλιτέχνης πιστεύει πως χάνει χρήματα λόγω της πειρατείας, διακόπτει κάθε συνεργασία με δισκογραφικές, ηχογραφεί σε στούντιο με τα δικά του έξοδα και προσφέρει όλο τον δίσκο σε δικό του site για download με λογικό κόστος τύπου 5 ευρώ, το οποίο είναι μεγαλύτερο από το ποσοστό που θα έπαιρνε από τους πολυεθνικούς αρχικλέφταρους. Αν είναι και μερακλής δημιουργεί και artwork και το ανεβάζει pdfάκι. Βλάκες είναι οι nine inch nails και οι radiohead που πρωτοπορούν με τέτοιες μεθόδους; (οι δεύτεροι κιόλας προσφέροντας το δίσκο τους με κόστος τύπου "ότι έχετε ευχαρίστηση")

Πόσα ακόμη επιχειρήματα δισκογραφικών και των διάφορων "παπαγαλακίων" τους πρέπει να καταρριφθούν;

 

ΥΓ: Δηλαδή σε λίγο όποιος έχει στο σκληρό του πολλά αρχεία βίντεο με τσόντες θα βρεθεί στο στόχαστρο πορνογραφικών εταιρειών;

 

Καταρίπτεις μόνος σου το επιχείρημα σου. Μιλάμε για σταγόνες στον ωκεανό.

Επίσης, όποιος καταλαβαίνει 2 πράγματα παραπάνω εύκολα αντιλαμβάνεται ότι όσοι το κάνουν, το κάνουν απλά για διαφήμιση (και φυσικά ΔΕΝ θα το συνεχίσουν και σε επόμενα άλμπουμς).

Οι radiohead έγιναν γνωστοί μέσα από μεγάλες εταιρίες διανομής της μουσικής τους.

Δεν ξεκίνησαν μοιράζοντας τσάμπα τα πρώτα τους CD's.

Το παν πλέον είναι η διαφήμιση.

Όσο η πρωτότυπη διάθεση ενός άλμπουμ (πχ. δωρεάν μέσω internet) φέρνει δημοσιότητα, τόσο θα την χρησιμοποιούν.

Αν δεν συγκινεί κανέναν, τότε δεν θα το ξανακάνουν.

Ειδικά για τους radiohead, το άλμπουμ που διέθεσαν στο internet το βρίσκω ελεεινό σε σχέση με τα παλιά τους, και η ποιότητα του ήχου των downloaded τραγουδιών ήταν μέτρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τυχαινει να ειμαι και μουσικος, αλλα δεν περιμενω φυσικα να ζησω απο αυτο, και ακομα και αν ειχα την δυνατοτητα, δεν θα ηταν αυτος ο στοχος μου.

 

Ψαχτο καλυτερα.

Υπαρχει μια τεραστια μεριδα μουσικων που τασσονται ανοιχτα η εμμεσα υπερ της πειρατειας.

Και μιας και μιλας για "blackboys", υποθετω πως αναφερεσαι στην ελληνικη ουτως η αλλως ανυπαρκτη σκηνη, της οποιας της κανεις μαλλον χαρη αν κατεβασεις καποιο "τραγουδι"...

 

Δεν ξερω αν το βλεπω εγω τοσο ρομαντικα, αλλα υπο normal συνθηκες, ενας μουσικος πρεπει να αισθανεται ομορφα οταν ο κοσμος ακουει την μουσικη του, και οχι να τους θεωρει κλεφτες.

Το επιχειρημα "κλεφτες" το θεωρω τοσο αστοχο, οσο την ηλιθια διαφημιση που εχουν βαλει σε ολα τα ενοικιαζομενα DVD και δεν μπορεις να την πας και fast-forward...

 

Kοιτα να δεις που εγω τα θεωρουσα τεχνη... (τοσο εξω πεφτω)?

 

Κι εγώ ξέρω πολλούς μουσικούς (και μάλιστα μουσικούς πολύ καλύτερους από αρκετούς διάσημους ) που δεν ασχολούνται με το εμπορικό κομάτι και απλά γουστάρουν αυτό που κάνουν.

Το πολύ πολύ να παίξουν κάποια βράδια σε μικρά μαγαζιά, για γνωστούς και φίλους.

 

Δεν νομίζω όμως ότι η μουσική τους είναι αυτή που διακινείται παράνομα (πολύ απλά γιατί αυτοί έχουν αποφασίσει να την διανείμουν δωρεάν).

 

Αντίστοιχα υπάρχουν κι άλλοι που θέλουν να βγάλουν λεφτά από τη μουσική τους, είτε είναι καλή είτε κακή.

 

Αυτό όμως είναι απόφαση του καθενός κι όχι δική σου ή δική μου.

 

Επειδή γράφουμε σε ένα τεχνολογικό site , νομίζω ότι όλοι ξέρουμε τι είναι η πνευματική ιδιοκτησία.

Είναι στην ελεύθερη βούληση του καθενός να αποφασίσει τις πνευματικές του δημιουργίες πως θα τις διαθέτει (copyrighted ή GPL).

 

Πολλοί αποφασίζουν ότι θα τις διαθέτουν με σκοπό το κέρδος. Με γεια τους με χαρά τους. Από τη στιγμή που κάποιοι άλλοι αποφασίζουν ότι θα χρησιμοποιούν την πνευματική ιδιοκτησία άλλων χωρίς να πληρώνουν γι αυτήν , είναι σαν να μπαίνουν στο σπίτι του δημιουργού και να κλέβουν το CD με τον κώδικα ή τη μουσική του...

 

Δε νομίζω ότι χρειάζονται έπαινοι και κομπασμοί για αυτό.

 

Αν βγει κάποιος νόμος που να λέει ότι η πνευματική ιδιοκτησία έχει ημερομηνία λήξεως (όπως οι πατέντες στα φάρμακα), και μετά από αυτήν μπορεί να διακινείται ελεύθερα, τότε θα συμφωνήσω.

Μέχρι να βγει αυτός ο νόμος όμως, η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας είναι κλοπή, όσο και να την στολίζει κάποιος για να έχει ήσυχη τη συνείδηση του.

Και αν τον πιάσουν να κλέβει, θα πληρώσει το αντίτιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αντιθετο ακριβως θα επρεπε να συμβαινει, τωρα που ο καθενας εχει προσβαση στην μουσικη, σκεπτομενος ποσα λεφτα τους εχει δωσει κερατιατικα.

Με βάση αυτό, αναρωτιέμαι πόσα έχω δώσει μέχρι τώρα στις εταιρείες για να αγοράσω τα περίπου 1200 βινύλια, τις 200 κασέτες και τα 600 cd (όλα αυτά αυθεντικά, εννοείται) που κατέχω... Πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα ακόμη επιχειρήματα δισκογραφικών και των διάφορων "παπαγαλακίων" τους πρέπει να καταρριφθούν;

 

Κι ο Ρασούλης που είναι εναντίον της πειρατείας (και φυσικά και άλλοι καλλιτέχνες που ζουν από τη διάθεση της μουσικής τους χωρίς να είναι ζάμπλουτοι ),

είναι παπαγαλάκι των μαφιόζων δισκογράφων??

Κι ο Γιαζιτζιάν ας πούμε?

(εκτός αν δεν ξέρεις ποιοι είναι οι ανωτέρω κύριοι, οπότε δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω).

 

Έχουν συγκλονιστεί όλοι με την βαθυστόχαστη και τεκμηριωμένη κατάρριψη των επιχειρημάτων των δισκογραφικών, :rolleyes: και δεν ξέρουν που να κρυφτούν.

 

Κλάινμάιν.

 

ΥΓ: Δηλαδή σε λίγο όποιος έχει στο σκληρό του πολλά αρχεία βίντεο με τσόντες θα βρεθεί στο στόχαστρο πορνογραφικών εταιρειών;

 

Πάντως στο βιβλίο Guiness για το ρεκόρ συνεχόμενης μαλ... δεν πρόκειται να μπει...:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει δικαιωμα μια πολυεθνικη εταιρια εκμεταλευσης να αποκαλει τον μεσο ανθρωπο κλεφτη.

 

Το αντιθετο ακριβως θα επρεπε να συμβαινει, τωρα που ο καθενας εχει προσβαση στην μουσικη, σκεπτομενος ποσα λεφτα τους εχει δωσει κερατιατικα.

 

Δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί κάποιος κλέφτη τον κλέφτη ?!; :confused:

Αδέρφια αναρχικοί , κοινή ιδιοκτησία στα πάντα.

Τα δικά μου δικά μου, και τα δικά σας δικά μου.:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση αυτό, αναρωτιέμαι πόσα έχω δώσει μέχρι τώρα στις εταιρείες για να αγοράσω τα περίπου 1200 βινύλια, τις 200 κασέτες και τα 600 cd (όλα αυτά αυθεντικά, εννοείται) που κατέχω... Πολλά λεφτά.

 

Εσύ έπρεπε να γίνεις μουσικός παραγωγός (τα παίρνουν τσάμπα από τις δισκογραφικές) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδέν γλυκύτερο του τζάμπα. Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες για αγρίους.

 

Δεν έχει δικαίωμα να αποκαλεί κάποιος κλέφτη τον κλέφτη ?!; :confused:

Αδέρφια αναρχικοί , κοινή ιδιοκτησία στα πάντα.

Τα δικά μου δικά μου, και τα δικά σας δικά μου.:fear:

 

Ναι αλλά εκεί το έχασες. Το γεγονός πως σύμφωνα με τον νόμο είναι κάποιος κλέφτης, δεν σημαίνει πως είναι και ο νόμος σωστός.

Ταυτόχρονα το γεγονός πως κάποιος είναι κλέφτης, δεν σημαίνει αναγκαστικά πως είναι και παράνομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βγει κάποιος νόμος που να λέει ότι η πνευματική ιδιοκτησία έχει ημερομηνία λήξεως (όπως οι πατέντες στα φάρμακα), και μετά από αυτήν μπορεί να διακινείται ελεύθερα, τότε θα συμφωνήσω.

Υπάρχει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατεβάζω , οτι μου κάνει κλικ , το ακούω λίγο , και το σβήνω..

από καινούργια ζήτημα αν θα κρατήσω ενα στα είκοσι, πόσα θα αγόραζα αν δεν υπήρχε το p2p ?

ειναι μια καλή ευκαιρία να φτιάξεις δισκογραφία παλιών καλιτεχνών, γιατί τα καινούργια cd πού κυκλοφορούν -πλήν ελαχίστων -είναι για τα μπάζα.πιστεύω οτι εν μέρει τους κάνουμε και διαφήμιση..

π.χ. ενώ θα αγοράζαμε Αλεξίου , πόσοι από μας θα αγοράζαμε Σασα Μπάστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ελληνικά ούτε πειρατικά δεν αξίζουν να τα κατεβάσεις :P

 

 

χαχαχαχ!

 

Για τα περισσότερα απο αυτα, να μας λείπει το Βισση-νο!

 

 

 

Λυπάμια τα ΜΒ που θα πιανουν στον σκληρό! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποια πράγματα που οι εταιρείες ποτέ δεν αναφέρουν όταν μιλάνε για το "παράνομο" downloading...

 

Γιατί δεν μειώθηκαν οι πωλήσεις τους αντιστρόφως ανάλογα με την άνθηση του file sharing? Γιατί το 90% αυτών που χρησιμοποιούν τα p2p δεν θα αγόραζαν CD μουσικής αν δεν υπήρχαν τα p2p και δεν αγόραζαν και πριν τα p2p ή αν αγόραζαν η ποσότητα αγοράς τους ήταν αμελητέα σε σχέση με το τι κατεβάζουν τώρα. Η όλη ιστορία γίνεται γι'αυτό το 10% που χάνουν και γιατί υπολογίζουν οτι τώρα πια κάποιοι χρήστες έχουν "εθιστεί" και θα άρχιζαν να αγοράζουν αν δεν υπήρχαν τα p2p. Γελιούνται... ;)

 

Γιατί δεν πολέμησαν το file sharing στα πρώτα βήματά του που ήταν πολύ πιο εύκολο να εξαληφθεί σε σχέση με τώρα που έχει παγκόσμια εξάπλωση; Γιατί το είδαν σαν ένα τρόπο διάδοσης της μουσικής που θα τους έφερνε νέους πελάτες. Δεν ήταν τότε παράνομο το p2p και κλέφτες οι χρήστες; απλά το τι είναι κλεψια και τι όχι γι'αυτούς έχει να κάνει με το τι τους συμφέρει.:o

 

Και ωραία στην πυρά οι χρήστες και το p2p! κλεφτες και ανήθικοι όλοι... για εταιρείες όπως η philips που είναι γνωστό οτι έχουν υποστηρίξει έμεσα και άμεσα το file sharing γιατί έχουν αντικρουόμενα συμφέροντα με τις εταιρείες μουσικής (η philips βγάζει τεράστια κέρδη πουλώντας άγραφα δισκάκια) γιατί δεν λέει κανένας απο αυτούς τίποτα; :X Αλλά που να τα βάλεις με ένα κολοσό τώρα... ενώ να ζητήσεις απο τον μίτσο 50000 ευρώ επειδή έχει 10 τραγούδια στο δίσκο του είναι πολύ πιο απλό...

 

Όταν πρόσφατα γνωστός μουσικός παραγωγός είπε: "Εμένα μου συμφέρει να σου πουλάω ένα προιόν με μικρή ημερομηνία λήξεως, ώστε σύντομα να θέλεις να ακούσεις κάτι καινούριο" ήταν λιγότερο ανήθικος απο τους απανταχού downloaders;:eek:

 

το file sharing δεν είναι "σύγχρονη μάστιγα" και όταν πριν 20 χρόνια ο μπαμπάς μας έκανε αντιγραφο την κασέτα του συνάδελφου απο την δουλειά file sharing ήταν απλά τότε δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα για να τον βρουν και να τον πιάσουν και δεν μιλούσε κανείς:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά δεν με χαλάει που η IFPI θέλει να σταματήσει το παράνομο κατέβασμα τραγουδιών (αν και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί "απώλεια" πνευματικών διαιώματων προβάλεται σαν κλοπή, αν ελεγαν οτι φωτοτύπησε κάποιος σελίδες από βιβλίο θα τον κατηγορούσαν ότι έκλεψε το βιβλίο;).

Αυτο που με χαλάει περισσότερο από όλα είναι ότι διάφοροι είτε ιδιώτες είτε εταιρίες θεωρούν ότι έχουν ή πρέπει να έχουν περισσότερα δικαιώματα απέναντι στο νόμο από όλους τους υπόλοιπους. Πρακτικά η IFPI ζητάει να μην ιχύει γι αυτή ο νόμος περί απορήτου των τηλεπικοινωνιών γιατί της κοστίζει πολύ να κάνει την νόμιμη διαδικασία για κάθε υποψία απώλειας πνευματικών δικαιωμάτων. Οι νόμοι οφείλουν να είναι ίδιοι για όλους είτε μεγάλοι είτε μικροί. Μην ξεχνάτε ότι το απόρητο υπάρχει για να προστατεύει όλους μας από τον κάθε τυχάρπαστο, είτε κρατικό λειτουργό είτε ιδιώτη, που θεωρεί οτι είμαστε ήδη ένοχοι και απλά μαζεύει "αποδείξεις" (είτε πιστεύει ότι έχεις γκομενα τη γυναίκα του, είτε ότι σώζει την ελλάδα σας άλλος Τριανταφυλοπουλος, είτε ότι θεωρεί ότι κατεβάζεις παράνομα τραγούδια, είτε ακομα γιατί ελέγχει αν ψηφίζεις "λάθος" κόμμα ή πιστεύεις σε "λάθος" θρησκεία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κατάλαβα πως έχουν φθάσει σε τέτοιο απελπιστικό σημείο που δεν μπορούν να μας κάνουν τίποτα...και το μόνο που τους έμεινε είναι η απειλές Μπας και μασήσει κανείς και αποκομίσουν το ελάχιστο κέρδος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) LAPTOP ME WIFI

2) Εργαστήριο Ελευθέρας Χρήσης ή Βιβλιοθήκή κάποιου ΑΕΙ/ΑΤΕΙ

3) Download με ταχύτητες 1GBps, το λιγότερο, και τα μυαλά στα κάγκελα :)

4) LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...