Προς το περιεχόμενο

Κίνδυνος διώξεων για όσους έχουν ψηφιακά αρχεία μουσικής


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω ότι έχω τα τραγούδια αλλά δεν τα ακούω, είμαι παράνομος;

αμπσολουτελυ.Δεν ειναι παρανομη η ακροαση.Το κατεβασμα ειναι.

 

Και έστω ότι τα δίνω στα εγγόνια μου τότε που θα έχουν λήξει τα πνευματικά δικαιώματα, που είναι το πρόβλημα;

:confused: εκει που θα ηταν και αν εκλεβες κατι με σκοπο να περασουν κατι χρονια,να πεθανει ο ιδιοκτητης και να το παρεις νομιμα στα χερια σου σαν να μην ανηκε σε κανενα...

 

και αν σας χτυπήσουν ποτέ την πόρτα πειτε οτι τα κατευασε ο 8-χρονος αδερφός σας (ή κατι αναλογο) εν αγνοιά σας.

μα δεν πλερωνει αυτος που οντως τα κατεβαζει...ο κατοχος της γραμμης θα πλερωσει,κι ας αποδειξει πως τα κατεβασε ο Κασπερ το φαντασματακι.Η γραμμη αδσλ ειναι σαν το αυτοκινητο.Εχεις ευθυνη για οτι γινει με αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 183
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επανέρχομαι γιατί βλέπω κάτι σχόλια όπως αυτό του TNT που με προβληματίζουν...

 

Στο προηγούμενo σχόλιο

μου προσπάθησα να πω πως τελικά το τι είναι κλεψιά και τι όχι στις μέρες μας εξαρτάται απο το αν συμφέρει σε κάποιους να τα βάλουν με τον "κλέφτη" ή όχι.

 

Υπάρχει όμως και ένα θέμα πολύ πιο σοβαρό. Το να παρακολουθείται η κίνηση στο δίκτυο όλων των ανθρώπων για να βρεθεί ο πιθανός ένοχος είναι το πιο ανήθικο πράγμα που μπορεί να συμβεί και η παρανομία που κάνει αυτός που παρακολουθεί είναι απείρως μεγαλύτερη απο το να μοιράζει κάποιος τραγούδια.

 

Είναι σαν να λέμε οτι θα βιάσουμε όλες τις κοπέλες κάτω των 18 για να δούμε ποιες έκαναν σεξ ενώ ήταν ανήλικες και να κάνουμε μηνύσεις για αποπλάνηση ανηλίκων στους υπεύθυνους. Και εδώ αυτό θα συμβεί για να διορθώσουν κάτι που θεωρούν αυτοί ανήθικο και το οποίο αμφισβητείται για το αν και κατά πόσο ανήθικο είναι, θα βιάσουν την προσωπική ζωή όλων μας.

 

Και είναι και κάτι άλλο. Ποιός εγγυάται οτι τις πληροφορίες απο την παρακολούθηση θα τις χρησιμοποιήσουν μόνο για να βρουν ποιός κατεβάζει ένα αρχείο μουσικής; Γιατί πρέπει εγώ να παρακολουθούμαι επειδή αυτοί είναι ανίκανοι να προασπίσουν νόμιμα τα υποτιθέμενα συμφέροντά τους; Αν εμείς στις δουλειές μας και στη ζωή μας δεν μπορούμε να προασπίσουμε τα συμφέροντά μας νόμιμα, θα γίνει ποτέ κανένας νόμος που να μας "γλιτώνει" ή απλά θα υποστούμε τις συνέπιες; Αφήνω τις απαντήσεις σε εσάς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά που θα κολλήσουν στα ηθικά ζητήματα οι δισκογραφικοί αρχιαπατεώνες και αεριτζήδες. Μεγαλύτερη μαφία από αυτούς δεν υπάρχει (βάζω και τους κινηματογραφικούς μέσα). Κανένα έλεος για τα καθάρματα και τους νταβατζήδες που ζητάνε και τα ρέστα από πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα του δώσουν τζάμπα 5 cd του γιωτο-Νίνο (έχει τη μέση του το μωρό και δεν μπόρεσε να καταταγεί στην 124ΠΒΕ, τι ξεφτίλα ρε). Μαζί και 2-3 singles της Θώδη, έτσι για να γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θάνατος στα καθάρματα και τους νταβατζήδες! :devil: :-) :-D

 

ρε παιδια, ωραια ολα αυτα αλλα μηπως γινομαστε υπερβολικοι? κ εγω κατεβαζω ταινιες, μουσικη, software, αλλα τα προγραμματα που οντως με εξυπηρετουν, τα εχω αγορασει νομιμα (πχ. nod, winrar, κλπ - μετα απο δοκιμη φυσικα :-)), τους καλλιτεχνες που θαυμαζω τους στηριζω με αγορα original cds, μια καλη ταινια θα προτιμησω να την δω στην οθοναρα του cine απο οτι στην 15αρα μου...

Μην περναμε κ στο αλλο ακρο, δεν παει να πει οτι επειδη μπορουμε να ειμαστε τζαμπατζηδες, ειναι κ σωστο, οσες δικαιολογιες/αερολογιες κ αν βρισκει ο καθενας για τον εαυτο του... Οσο κ αν ωρυεστε, παραμενει κλοπη, κ αν μπειτε στην θεση τους, θα δειτε καποια δικια. Βεβαια, θα μου πειτε, μπαινει κ θεμα κοστολογησης, αλλα αυτο ειναι αλλο (μεγαλο) κεφαλαιο, επισης.

Κ οχι, δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια τα γκαφρα, μονος μου συντηρω τον εαυτο μου απο τα 17 μου κ σπουδαζω κ πληροφορικη στο παπει παραλληλα.

Απο την μια κραζουμε για την κακοπληρωμενη γενια των 700?, την ανασφαλιστη εργασια κ την καταντια του ασφαλιστικου κ απο την αλλη κοιταμε να μειωσουμε οσο μπορουμε τις ευκαιριες για αναπτυξη της βιομηχανιας -> αυξηση των θεσεων εργασιας στην ελλαδα, να παρουμε 10? στο χερι παρα το ενσημο, κ τελικα οι μονοι χαμενοι μακροπροθεσμα ειμαστε εμεις.

Αν δηλαδη ο περιπτερας δεν κοιταει, θα το βουτηξετε το παγωτο? Κ επειδη δεν μπορει να σας βρει, ειστε ΟΚ? Κ τα παιδια του στο σπιτι, τι θα φανε οταν τα εξοδα ξεπερασουν τα εσοδα? Μην ειμαστε κ υποκριτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι που ζεις;;; Γιατι αν σου ειπαν καποιοι οτι στην ελλαδα θα συγκινηθει κανενας με αυτα που λες γελαστηκες.Αδερφε απο το κεφαλι βρωμαει το ψαρι.Μακαρι να καναμε ετσι και για τα παιδια που κακοποιουνται και βλεπουμε στο ιντερνετ τα βιντεο.Αυτα δεν ειναι κλεψια πραγματικης πνευματικης ιδιοκτησιας;; Τι @@ριες μας τσαμπουνας.Και δεν μας περισευουν αλλα οταν σου πιανουν τον κ...ο καθε μερα με αυξησεις και προσαυξησεις το να κατεβαζουμε τσαμπα τραγουδια τους μαρανε.Ενταξει δεν λεω ου κλεψεις αλλα οχι να τρεχεις οπως εσυ και πολλοι αλλοι να πληρωνεις αγγλικα, γαλλικα γερμανικα ecdl και δεν ξερω εγω τι αλλο για να σου πουν '' ξερεις φιλαρακι 700 δινω θελεις'' και μετα να εχουν την απαιτηση να παρουμε και μαμισιο cd.Ε αει μαμησου για να μην το πω και αλλιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, ωραια ολα αυτα αλλα μηπως γινομαστε υπερβολικοι? κ εγω κατεβαζω ταινιες, μουσικη, software, αλλα τα προγραμματα που οντως με εξυπηρετουν, τα εχω αγορασει νομιμα (πχ. nod, winrar, κλπ - μετα απο δοκιμη φυσικα :-)), τους καλλιτεχνες που θαυμαζω τους στηριζω με αγορα original cds, μια καλη ταινια θα προτιμησω να την δω στην οθοναρα του cine απο οτι στην 15αρα μου...

Μην περναμε κ στο αλλο ακρο, δεν παει να πει οτι επειδη μπορουμε να ειμαστε τζαμπατζηδες, ειναι κ σωστο, οσες δικαιολογιες/αερολογιες κ αν βρισκει ο καθενας για τον εαυτο του... Οσο κ αν ωρυεστε, παραμενει κλοπη, κ αν μπειτε στην θεση τους, θα δειτε καποια δικια. Βεβαια, θα μου πειτε, μπαινει κ θεμα κοστολογησης, αλλα αυτο ειναι αλλο (μεγαλο) κεφαλαιο, επισης.

Κ οχι, δεν μου τρεχουν απο τα μπατζακια τα γκαφρα, μονος μου συντηρω τον εαυτο μου απο τα 17 μου κ σπουδαζω κ πληροφορικη στο παπει παραλληλα.

Απο την μια κραζουμε για την κακοπληρωμενη γενια των 700?, την ανασφαλιστη εργασια κ την καταντια του ασφαλιστικου κ απο την αλλη κοιταμε να μειωσουμε οσο μπορουμε τις ευκαιριες για αναπτυξη της βιομηχανιας -> αυξηση των θεσεων εργασιας στην ελλαδα, να παρουμε 10? στο χερι παρα το ενσημο, κ τελικα οι μονοι χαμενοι μακροπροθεσμα ειμαστε εμεις.

Αν δηλαδη ο περιπτερας δεν κοιταει, θα το βουτηξετε το παγωτο? Κ επειδη δεν μπορει να σας βρει, ειστε ΟΚ? Κ τα παιδια του στο σπιτι, τι θα φανε οταν τα εξοδα ξεπερασουν τα εσοδα? Μην ειμαστε κ υποκριτες...

 

Φίλε δεν νομίζω ότι είναι κανείς εναντίον του να αγοράζεις προγράμματα, να πηγαίνεις σινεμά και να αγοράζεις αυθεντικά cd (αν και αγοράζοντας cd την εταιρεία στηρίζεις, οι καλλιτέχνες βγάζουν από τα live). Καλά κάνεις! Για την κατάργηση του απορρήτου μιλάμε και για το κατά πόσο είναι σωστό να θυσιάσουμε ένα ακόμα κεκτημένο δικαίωμα για να συνεχίσουν να τα κονομάνε οι πολυεθνικοί νταβατζήδες.

 

Μην ξεχνάς ότι πρώτα οι καλλιτέχνες είναι θύματα των πολυεθνικών (αν εξαιρέσεις λίγα χαιδεμένα ξεπουλημένα τσουτσέκια που τα χουν κονομήσει χοντρά και τώρα το παίζουν θύματα -λέγε με Lars:p). Πως θα γίνει γνωστή μια μπάντα, πως θα βγεί στο ραδιόφωνο και τα περιοδικά αν δεν τη σπρώχνει μια πολυεθνική? Πουλάει τα δικαιώματα λοιπόν σε μια εταιρεία, πολύ συχνά τα τραγούδια λογοκρίνονται, η εταιρεία πληρώνει την παραγωγή (και την προώθηση αλλά αυτό δεν μας ενδιαφέρει γιατι δεν τη ζητήσαμε, όποιος ενδιαφέρεται μαθαίνει) και σκάει στο ράφι του δισκάδικου ένα "προιόν" που κόστισε 1 ευρώ να πουλιέται 20 και ο καλλιτέχνης να παίρνει το 3% από τα κέρδη. Ποιός είναι ο κλέφτης είπαμε? :rolleyes:

Αν έχεις αυτή την εικόνα στο μυαλό σου τα περί θέσεων εργασίας τουλάχιστον αφελή είναι. Άμα είναι έτσι να μπούμε φυλακή όλοι για να χτιστούν καινούργιες φυλακές μπας και ανοίξουν θέσεις για δεσμοφύλακες..

 

Και όπως ξαναείπα, άλλο το τσαμπατζιλίκι και άλλο το κλέψιμο. Κατεβάζοντας ένα mp3 δεν ζημιώνω κανέναν. Αν δεν μπορούσα να το κατεβάσω δεν θα το αγόραζα. Αγοράζω μόνο ότι γουστάρω πολύ. Και τους έχω ήδη σκάσει πολλά κερατιάτικα. Μάλλον αυτοί μου χρωστάνε:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι, νομιζεις οτι παλευω να συγκινησω κανεναν κ τα γραφω?

η ιδεα στο ολο thread ειναι παραλογη, "ναι ρε φιλαρακι, κλεβω, κ ειμαι περηφανος".

αυτη δλδ ειναι η επανασταση που κανεις, απο την καρεκλα σου, κ ετσι δικαιολογεισαι? ε τοτε ρε φιλε, κ το ψωμι θα πληρωνεις 1?, κ το γαλα 1.5? κ θα συνεχισεις να παιρνεις 700? - κ αυτα μικτα - κ για να εισαι ΟΚ με τον εαυτο σου, ταραξε τους στο downloading, ετσι για να τους την λες κ εσυ καπως κ να τους μπεις στο ματι!

Σοβαρευτειτε ρε, ή στραβος ειν' ο γυαλος, ή στραβα αρμενιζουμε ελεγαν...

Η λογικη του δεν βαριεσαι/δεν μαμιεται μας εφτασε εδω...

Κ για να τελειωνει το flaming στο θεμα, πιστευει κανεις δλδ οτι με μια κρυπτογραφηση στα πακετα, θα εχει νοημα η αρση του απορρητου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει όμως και ένα θέμα πολύ πιο σοβαρό. Το να παρακολουθείται η κίνηση στο δίκτυο όλων των ανθρώπων για να βρεθεί ο πιθανός ένοχος είναι το πιο ανήθικο ]

 

κανεις λαθος.Δεν παρακολουθουνται ολοι (ειναι και εκ των πραγματων αδυνατο)..τα τορρεντς πχ ,χωρις να ειμαι δικτυατζης,ξερω οτι εχουν μια πολυ συγκεκριμενη συμπεριφορα στην γραμμη και ειναι πανευκολο να καταλαβεις απο τον ισπ οτι καποιος κατεβαζει τορρεντς...επισης οσοι μπαινουν οι σελιδες με τρακερς η γενικα παρανομο υλικο ειναι μπλακλιστιντ (εκτος αν υπαρχει κανεις που νομιζει οτι μπορει να βρει αυτος τσαμπε μπ3 και δεν μπορουν οι πτυχιουχοι δικτυο-σπεσιαλιστς των ισπς)...και πολυ απλα,οταν καποιος παρανομει,απορρητο δεν υφισταται.Το απορρητο ειναι για να προστατευει την νομιμη δραστηριοτητα και ο ρολος των δικαιωματων του ανθρωπου ειναι να προστατευουν-εξασφαλιζουν δραστηριοτητες που δεν παραβιαζουν τα δικαιωματα αλλων.Οχι για να κατοχυρωνει την ασυδοσια.(διαφορετικα και οι εμποροι ναρκωτικων που εχουν ναρκωτικα σπιτι τους θα ελεγαν "ααα η κατοικια ειναι ασυλο,μην με αγγιζετε").

Αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να γκρινιαζει καποιος για τιμες και να κατεβαζει μια ταινια που κοστιζει δυο (2) ευρω να την νοικιασει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανεις λαθος.Δεν παρακολουθουνται ολοι (ειναι και εκ των πραγματων αδυνατο)..τα τορρεντς πχ ,χωρις να ειμαι δικτυατζης,ξερω οτι εχουν μια πολυ συγκεκριμενη συμπεριφορα στην γραμμη και ειναι πανευκολο να καταλαβεις απο τον ισπ οτι καποιος κατεβαζει τορρεντς...επισης οσοι μπαινουν οι σελιδες με τρακερς η γενικα παρανομο υλικο ειναι μπλακλιστιντ (εκτος αν υπαρχει κανεις που νομιζει οτι μπορει να βρει αυτος τσαμπε μπ3 και δεν μπορουν οι πτυχιουχοι δικτυο-σπεσιαλιστς των ισπς)...και πολυ απλα,οταν καποιος παρανομει,απορρητο δεν υφισταται.Το απορρητο ειναι για να προστατευει την νομιμη δραστηριοτητα και ο ρολος των δικαιωματων του ανθρωπου ειναι να προστατευουν-εξασφαλιζουν δραστηριοτητες που δεν παραβιαζουν τα δικαιωματα αλλων.Οχι για να κατοχυρωνει την ασυδοσια.(διαφορετικα και οι εμποροι ναρκωτικων που εχουν ναρκωτικα σπιτι τους θα ελεγαν "ααα η κατοικια ειναι ασυλο,μην με αγγιζετε").

Αναρωτιεμαι αν ειναι δυνατον να γκρινιαζει καποιος για τιμες και να κατεβαζει μια ταινια που κοστιζει δυο (2) ευρω να την νοικιασει....

Φίλε μου, πως θα ξέρεις ότι ο άλλος κατεβάζει τορρεντς αν δεν παρακολουθείς ήδη της γραμμή του. Η εκ των προτέρων παρακολούθηση της γραμμής, όμως, δεν αποτελεί παραβίαση του απορρήτου? Και για να στο θέσω αλλιώς: το να παραχωρείς μέρος της προστασίας του απορρήτου για να εξυπηρετηθούν εμπορικοί σκοποί (και όχι π.χ. λόγοι εθνικής ασφάλειας) δεν είναι επικύνδυνο?

 

Όσο για τους "πτυχιούχους δικτυο-σπεσιαλιστς" των isp, εδώ γελάμε (no offence). :lol:

Μην τους υπερτιμάς τόσο, γιατί οι πλειοψηφία τους δεν το αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...