Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνώ με τον kostasgr78 και θέλω να προσθέσω ότι με τη μέθοδο των sos και των ερωτήσεων θα φτάσεις μέχρι το ccna. Εάν προσπαθήσεις να συνεχίσεις προς το ccnp ή να δουλέψεις σε κάποιο λίγο πιο απαιτητικό δίκτυο τότε θα φας τα μούτρα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

Επιτρέπονται τη μέρα της εξέτασης calculators ή έστω κάποιο χαρτί για να γίνονται οι υπολογισμοί στα subnetting;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Calculators νομίζω όχι. Σου δίνουν όμως χαρτί και στυλό για να κάνεις τους υπολογισμούς, τα οποία και επιστρέφεις μετά το τέλος της εξέτασης. Στο CCNA πάντως δεν νομίζω ότι χρειάζονται σημειώσεις. Οι υπολογισμοί μπορούν να γίνουν και με το μυαλό, ειδικά αν έχουμε εξασκηθεί πολύ πάνω σε αυτούς.

 

edit: ως συνήθως ο Chris ήταν ταχύτερος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι περισσότεροι σου δίνουν πλαστικό πινακάκι με μαρκαδόρο που σβήνει και το επιστρέφεις πίσω όταν τελειώσεις την εξέταση. Συμφωνώ με τον nzeppos στο θέμα των υπολογισμών. Ένα από τα μεγαλύτερα θέματα του ccna είναι το subneting και θα πρέπει να μάθεις σε 15-20 δευτερόλεπτα να υπολογίζεις με το μυαλλό σου τα πάντα ώστε να μη χάνεις χρόνο. Μην τρομάζεις, μετά από μερική εξάσκηση και την εφαρμογή έξυπνων μεθόδων θα το καταφέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σας για το κομμάτι του subnetting που τα περισσότερα θεμάτα του μπορούν να υπολογιστούν με το μυαλό. Στο Classless Inter-Domain Routing στα πολλαπλής επιλογής όμως λίγο δύσκολο τουλάχιστον για μένα να υπολογιστεί με το μυαλό και να χαθούν μονάδες άσκοπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Από οτι είδα σε ενα ενημερωτικο για το CCNA η παλια ύλη θα ισχύσει μέχρι τον Σεπτεμβρη του 2013 και μετά θα μπεί σε ισχυ το curriculum 5.0 που θα αλλάξει λίγο την ύλη αλλά και τη δομή της πιστοποιησης. Από οτι είδα μπαινει στο switching HSRP και Etherchannel ενώ δινεται μεγαλύτερη βαρύτητα και στο IPv6, τα 2 πρώτα αρκετά χρήσιμα για την αγορά εργασίας αλλά σαφως δυσκολεύουν αρκετά την ύλη του switching. Επίσης αν καταλαβα καλά καταργουνται τα ICND1-2 και το CCNA θα χωρίζεται σε 1 ενότητα Routing-Switching και αλλη μια με την υπολοιπη υλη της πιστοποιησης. 

 

 Μπορει να υπάρχουν ανακρίβειες σε αυτα που έγραψα, ειδικά με τις ημερομηνιες, μέχρι να υπάρξει οριστική ανακοινωση αλλά καλό θα ήταν όποιος θέλει να δώσει με την παλια ύλη να βιαστεί! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 ερωτήσεις και θέλω τη βοήθεια σας.

Σε ποιο osi layer ανήκει το SSH (θεωρητικά βάσει γνώσης ccna στο session) και σε ποιο το IPSEC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος το SSH κανονικά ανήκει στο layer 7 και το IPSEC στο 3. Από την άλλη θυμάμαι πως έχω δει ανεπίσημα τεστάκια του CCNA που κατατάσσουν και τα δύο στο Transport layer. Νομίζω όμως πως το σωστό είναι το πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οπως τα λέει ο nzeppos πρέπει να είναι. Το ssh ειναι πρωτόκολλο 7ου επιπέδου και το IPsec κάθεται πάνω στον IP header προσθέτοντας εξτρα headers, θα μπορουσε να χαρακτηριστεί και 4ου επιπέδου αλλά πιο σωστό ειναι να θεωρείται 3ου επιπέδου. 

Πραγματι ομως υπάρχει περίπτωση να τα δεις και τα 2 στο 4 layer.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οπως τα λέει ο nzeppos πρέπει να είναι. Το ssh ειναι πρωτόκολλο 7ου επιπέδου και το IPsec κάθεται πάνω στον IP header προσθέτοντας εξτρα headers, θα μπορουσε να χαρακτηριστεί και 4ου επιπέδου αλλά πιο σωστό ειναι να θεωρείται 3ου επιπέδου. 

 

Πραγματι ομως υπάρχει περίπτωση να τα δεις και τα 2 στο 4 layer.. 

 

Το ερώτημα είναι τι απαντάμε αν πέσει κάτι από αυτά. Σαν απάντηση στις ερωτήσεις από διάφορα site δίνουν και τα 2 στο transport και μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση.

 

Είναι λίγο ασαφείς κάποιες από τις ερωτήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τεστάκια που κυκλοφορούν έχουν λαθάκια μέσα. Επίσης, πολλές από τις ερωτήσεις που μπαίνουν έχουν περισσότερες σωστές απαντήσεις από αυτές που ζητάνε. Απλά θα πρέπει να απαντήσεις τις περισσότερο ορθές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...