Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

θα ήθελα να ρωτήσω απο τις σχολές στην Αθήνα που προσφέρουν το πρόγραμμα ποιές θα συστήνατε ; Εκτός απο την Ενωση, μιας και τα δίδακτρα τους 3000+ εξέταστρα είναι εκτος πραγματικότητας. Επίσης η διάρκει ειναι απο Οκτ σε Ιούνιο που μου φαίνεται πολύ μεγάλο διάστημα μιας και δε ξεκινάω απο το μηδεν ως γνώσεις

.

Απο ποιες απο τις υπόλοιπες σχολές έχετε εμπειρία ; Αν μπορείτε θα ήθελα να μου πείτε και συγκεκριμένα ονόματα διδασκόντων (σε pm ισως;).

 

Εχω δει το New York College και την ΑΚΜΗ. Με ενδιαφέρει το επίπεδο και η μεταδοτικότητα των καθηγητών.Το πόσα router και switches εχουν στη τάξη δε ξερω κατα πόσο παίζει ρόλο. Τι πιστεύετε ;

Υλη ολοι εχουν την επισημη Online της Cisco.

 

Επειδη το ποσό δεν είναι ασήμαντο, δε θα ήθελα να πω σε λίγο καιρό 'βλακεία έκανα, καλύτερα να διάβαζα μόνος'.

 

Ευχαριστώ πολύ,

 

υ.γ. Το να διαβάσω μόνος δε παίζει γιατι δουλευω 8ωρο, και δε θα μπορούσα να με πιέσω για συστηματικό διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξερω για επιπεδο σχολων και καθηγητες αλλά ρίξε μια ματια σε οτεακαντεμι http://www.oteacadem...ONION_small.pdf , infolab που εχει 230 ωρες αντι για 280 που εχει η Hau Και ειναι παρα πολλες, επισης εχει και πρόγραμμα 80ωρων αλλά απευθυνεται σε πιο εμπειρους μαθητες και κοβει αρκετα πράγματα που ομως διαβάζονται ευκολα γιατι αφορουν το θεωρητικό κυρίως κομματι, επίσης υπάρχει και η interlei που εχει και προγραμμα για ccie αρα πρεπει να εχει αρκετα εμπειρους καθηγητες.

Τα 3000 ειναι παρα πολλά, αλλα νομιζω ότι προσφέρουν και το ccna security στην τιμη + τα βιβλία + τα εξεταστρα. Και παλι ομως ειναι παρα πολλα τα λεφτά.

Τα ρουτερ και τα switch για μενα σε επιπεδο ccna δεν παίζουν ιδιαιτερο ρόλο γιατι θα χρησιμοποιηθουν ελάχιστα ενώ ολα τα labs γινονται ανετα και κυριως ταχυτατα στο packet tracer και υπάρχουν ετοιμα σεναρια απο την ακαδημια. Καλο ειναι φυσικά να ερθεις επαφη με τις συσκευες αλλά δυσκολα να στησεις 6-7 μηχανηματα μονο και μονο για να στησεις ενα eigrp και να δεις πως δουλευει..

 

Επίσης εφοσον δουλευεις δες μηπως μπορεις να εκμεταλευτεις το πρόγραμμα ΛΑΕΚ 0,45 του ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζω για NYC + Akmi, αλλα μπορω να σου πω οτι ο λογος που η ενωση ειναι "ακριβη" ειναι επειδη ο καθενας εχει τα δικα του μηχανηματα, και τα labs ειναι συνηθως ατομικα. Αμα δεν ξεκινας απο το 0 και θεωρεις οτι εχεις εμπειρια, και σε νοιαζει μονο το "χαρτι", πηγαινε στο πιο φτηνο. Αν θελεις ομως να αποκτησεις εμπειρια ΠΑΝΩ στις συσκευες, θα σου ελεγα να μην τσιγγουνευτεις. Επισης 10 μηνες ειναι η επισημη προταση της Cisco, και προσωπικα δεν μου φανηκαν ουτε πολλοι, ουτε λιγοι. Ηταν ακριβως οσο επρεπε ωστε να μην τρεχουμε σαν τρελοι. Επισης η ενωση νομιζω κανει δωρο τα εξεταστρα, και το ccna security (το μαθημα, οχι τα εξεταστρα). checkare το μηπως σε συμφερει στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ρουτερ και τα switch για μενα σε επιπεδο ccna δεν παίζουν ιδιαιτερο ρόλο γιατι θα χρησιμοποιηθουν ελάχιστα ενώ ολα τα labs γινονται ανετα και κυριως ταχυτατα στο packet tracer και υπάρχουν ετοιμα σεναρια απο την ακαδημια. Καλο ειναι φυσικά να ερθεις επαφη με τις συσκευες αλλά δυσκολα να στησεις 6-7 μηχανηματα μονο και μονο για να στησεις ενα eigrp και να δεις πως δουλευει..

 

Συμφωνώ απολύτως. Εδώ ξεκίνησα το σπιτικό μου εργαστήριο με 2-3 ψωροswitch και άλλα τόσα router, όμως τελικά τίποτα από αυτά δεν χρειάστηκε για το CCNA. Μια χαρά δουλειά έκανε το Packet Tracer. Είμαι πλέον πεπεισμένος ότι η εξάσκηση σε πραγματικό εξοπλισμό είναι απαραίτητη μόνο για τις υψηλότερες πιστοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι δύσκολο να τα βρεις αν το γκουγκλάρεις, αφού υπάρχουν σε πάρα πολλά site*... Ψάξε για την έβδομη έκδοση του Lammle και την τρίτη του Odom.

 

* hint: ρίξε μια ματιά στο certcollection.org/forum, έχουν πολύ πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά καλημέρα,χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Ψάχνω τα 2 τελευταία βιβλία για το course του ccna,μιας και τα δυο πρώτα τα έχω ( Network Fundamentals, CCNA Exploration Companion Guide+Routing Protocols and Concepts, CCNA Exploration Companion Guide),τα είχα παραγγείλει από Παπασωτηρίου..Αλλά τα δυο τελευταία δεν τα έχει,γράφει καταργημένο.

  • LAN Switching and Wireless, CCNA Exploration Companion Guide ISBN-10: 1-58713-207-9 /ISBN-13: 978-1-58713-207-0
  • Accessing the WAN, CCNA Exploration Companion Guide ISBN-10: 1-58713-205-2 /ISBN-13: 978-1-58713-205-6

Από πού μπορώ να τα βρω εντός Ελλάδας;Κάποιο online βιβλιοπωλείο υπάρχει πέρα του papaso ; ή έστω κάποιο βιβλιοπωλείο στην Θεσσαλονίκη που να το έχει έτοιμο για παράδωση άμεσα.Ούτε στο shop της cisco τα έχει διαθέσιμα .

Στο amazon.co.uk τα βρίσκω,αλλά δεν μπορώ να υπολογίσω τον χρόνο παράδοσης όμως..και τα χρειάζομαι άμεσα ειδικά το πρώτο από αυτά.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 με 2 εβδομάδες να υπολογίζεις απο το αμαζον με απλή παράδοση, αν θέλεις με έξτρα χρέωση τα στέλνουν κ πιο γρήγορα. Θεσσαλονίκη αν δεν τα έχει ο Παπασωτηριου δεν θα τα βρεις πουθενά.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου βιάζεσαι γιατί δεν τα κατεβάζεις?

γιατί δεν με βολεύει να διαβάζω στο pc καθόλου ,γενικότερα e-books σε συσκευές .

---

Στο site λένε κατεργημένο,εδώ στην σχολή μου είπανε όμως να πάω από το κατάστημα για να κάνω την παραγγελία και θα κάνει 1βδομάδα(ένας συμφοιτήτης τα πήρε σήμερα)..Τί κουλό,να τρέχω μέχρι το κατάστημα..;

 

Οπότε μόνο amazon αν δεν τα έχει καν ο papaso,κανένα άλλο δεν τα φέρνει;..Ούτε ο Ιανός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καλησπερα , εχω το ebook του lasme ... αλλα επειδη θα ξεκινησω επιτελους δουλεια ( ασχετη με το αντικειμενο) δεν προλαβαινω να τα διαβαζω μονος μου κ θα τα παρατησω σιγουρα διοτι ασχολουμαι και με τα αγγλικα μου !! ειμαι αποφοιτος τμηματος τηλεπικοινωνιων πανεπιστημιο αλλα μετα το στρατο κ την ανεργια δεν εχω εξασκηθει δεν τα πολυθυμαμαι ....θα ηθελα να σας ρωτησω ποια σχολη προτεινεται κ μονο e-learning διοτι ειμαι επαρχια .....ειδα μερικες εταιριες οπως computer practica.... που θελουν 2 χηνες.

 

αναμενω τις απαντησεις σας!! τα λεφτα ειναι καπως πολλα ...αλλα δεν ξερω αν θα τα καταφερω χωρις καποιον πανω απο το κεφαλι μου....... κοιταξα λιγο την υλη μου θυμιζουν αρκετα πραγματα αλλα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε-learning νομιζω εχω δει μονο στην Infolab, webex πλατφορμα χρησιμοποιουν αν θυμαμαι καλα. Δεν ξερω πόσο καλα ειναι παντως. Ο Lammle παντως δεν αρκει για να αποκτησεις σε βαθος γνώσεις, οπως και παραλείπει πολλά πράγματα, αν μαθεις βεβαια απ' εξω το 9tut και τα virtual τότε εισαι οκ στο να παρεις το χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι θα σου πρότεινα να διαβάσεις μόνος σου για να γλιτώσεις τα λεφτά (ειδικά σε τέτοιες εποχές και χωρίς φυσικά να είναι σίγουρο ότι θα βρεις σύντομα δουλειά πάνω στο αντικείμενο, ώστε να κάνεις τη σχετική απόσβεση). Δεν είναι τόσο θέμα αναζήτησης βιβλίων, γιατί η ύλη των εξετάσεων καλύπτεται επαρκώς από τους Lammle/Odom, ενώ τα site του στιλ 9tut, examcollection κλπ σε προετοιμάζουν για τις πραγματικές ερωτήσεις. Αν βέβαια θεωρείς πως πρέπει να έχεις οπωσδήποτε κάποιον πάνω από το κεφάλι σου για να σε βάλει σε ένα πρόγραμμα, τότε αλλάζει το πράγμα.

 

Οι σε βάθος γνώσεις που λέει ο Chrisxxx προσωπικά πιστεύω ότι είναι too much για αυτό το επίπεδο. Πρώτον γιατί είναι ένα απλό CCNA, δεν είναι κβαντομηχανική. Πολλά πράγματα θα τα μάθεις σταδιακά, εκ πείρας και στην πράξη. Επίσης έχω γνωρίσει πολλούς που δουλεύουν ως μηχανικοί δικτύων με θεωρητικές γνώσεις χαμηλότερες του επιπέδου του CCNA...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις ,το ξερω οτι μπορει να ειναι βατο να το διαβασω μονος μου αλλα δεν εχω κ χρονο ....παρολο που τα εχω κανει αρκετα στο πανεπιστημιο τα εχω ψιλοξεχασει κ μου φαινεται καπως......παντως για online μαθηματα μονο το infolab k to practica βρηκα.....δεν ξερω αν υπαρχει κ αλλο το ιδιο καλο με αυτα!!1980 ειναι στην practica ...εξαλλου ειναι καλο εφοδιο ..κ ενδεχεται συντομα να την κανω για brighton οποτε θα ειναι ενα + !! αν δω οτι με περνει ισως παω για το πιο πανω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...