Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Μπορεί κάποιος να αναφέρει λίγο αναλυτικά τη διαδικασία για να κλείσω εξετάσεις για το icnd1?

Τι πρέπει να κάνω, παίρνω τηλέφωνο (και αν σε ποιο εξεταστικο κέντρο), στέλνω mail, πως πληρώνω και τα υπόλοιπα???

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδικά αν πρόκειται να δώσεις στην Αθήνα είναι πολύ εύκολο. Μπορεί να γίνουν όλα μέσω Internet και δεν χρειάζεται ούτε τηλέφωνο, ούτε email, ενώ πληρώνεις άμεσα με πιστωτική.

 

Αρχικά πας στο Vue.com και φτιάχνεις ένα account. Αυτό γίνεται γιατί οι εξετάσεις της Cisco γίνονται σε κέντρα που συνεργάζονται με την Pearson Vue. Καλό θα είναι επίσης να έχεις λογαριασμό και στην ίδια τη Cisco. Όλα αυτά είναι δωρεάν εννοείται.

 

Στη συνέχεια πηγαίνεις εδώ: http://www.vue.com/cisco/schedule/ και επιλέγεις την πιστοποίηση που θέλεις να δώσεις (στην προκειμένη περίπτωση το 640-822), καθώς και το εξεταστικό κέντρο. Θα σου βγάλει μια λίστα όλων των κέντρων που βρίσκονται κοντά στην περιοχή σου, μαζί με διεύθυνση, χάρτη, τηλέφωνα κλπ.

 

Στη συνέχεια (και αφού επιλέξεις το κέντρο), μπορείς να δεις ποιες ημερομηνίες έχει διαθέσιμες. Προσοχή εδώ γιατί πολλά εξεταστικά κέντρα δεν ενημερώνουν για τις ημερομηνίες αυτές και δεν σου δίνεται η δυνατότητα να κλείσεις αυτόματα. Το ότι πχ. στο κέντρο Τάδε δεν φαίνεται να υπάρχει διαθέσιμη ημερομηνία για το Νοέμβριο, δεν σημαίνει ότι όντως ισχύει. Απλώς δεν έχουν ενημερώσει τη Vue. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να πάρεις τηλέφωνο στο κέντρο για να κανονίσεις. Στα μεγάλα κέντρα (όπως πχ. την Ελληνοαμερικάνικη Ένωση) δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα.

 

Αφού λοιπόν κλείσεις και την ημερομηνία (καθώς και την ώρα), σου βγάζει το τελικό ποσό. Αν θυμάμαι καλά είναι γύρω στα 110-120 ευρώ μαζί με το ΦΠΑ. Πληρώνεις απευθείας μέσω πιστωτικής και τελείωσες. Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα άλλο. Θεωρητικά είναι καλό να τους πάρεις κι ένα τηλέφωνο 1-2 μέρες πριν την εξέταση για να επιβεβαιώσεις ότι όντως την έχουν προγραμματίσει, αλλά δεν είναι απαραίτητο.

 

Έχω την εντύπωση ότι μπορείς να κλείσεις την εξέταση ακόμα και 2-3 μέρες πριν πας να δώσεις, δεν χρειάζεται δηλαδή να κλείσεις βδομάδες πριν. Επίσης αν (χτύπα ξύλο!) αποτύχεις, μπορείς να ξαναδώσεις μετά από 5 μέρες (εννοείται ξαναπληρώνοντας τα εξέταστρα). Επίσης και η ίδια η εξέταση μπορεί να μετατεθεί (δεν είμαι σίγουρος όμως για ολική ακύρωση), αρκεί να τους ειδοποιήσεις έγκαιρα (νομίζω τουλάχιστον 1-2 μέρες πριν). Όλα τα παραπάνω νούμερα είναι με επιφύλαξη, επειδή δεν τα θυμάμαι πολύ καλά και δεν γνωρίζω αν κάτι έχει αλλάξει τώρα τελευταία.

 

Όταν με το καλό πας να δώσεις, το μόνο που θα χρειαστείς είναι την ταυτότητά σου.

 

Αν κολλήσεις κάπου, πες μας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nzeppos σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις κατατοπιστικότατες πληροφορίες σου.

Επίσης μιας και σε βρίσκω γενικότερα ενημερωμένο θέλω να θέσω την εξής ερώτηση:

Μετά το ccna θέλω να συνεχίσω με πιστοποιήσεις της cisco καθώς από τη μέχρι τώρα μελέτη μου έχω μάθει υπερπολύτιμα πράγματα, πολύ περισσότερα από ότι στο ΑΕΙ.

Να συνεχίσω με ccna concentrations ή για ccnp-ccdp?

(Μετά το ccna θα κάνω οπωσδήποτε ccda, την επόμενη μέρα.)

Δηλαδή είναι καλύτερο να κυνηγήσω ccna wireless & voice & security?

Ή να αφιερώσω το χρονο μου για ccnp-ccdp?

Στοχεύω σε μια entry level job οπότε τι θα ήταν καλύτερο και στον εργοδότη, και στο βιογραφικό μου, και για μένα, μια γενικότερη γνώση όλων των τεχνολογιών ή συγκεκριμένη σε μεγαλύτερο βάθος?(ccnp)

A να τονίσω ότι μιλάω πάντα για δουλειά στο εξωτερικό!!

 

Και πάλι ευχαριστώ πολύ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ρωτάς δύσκολα πράγματα. Νομίζω αν κάνεις την ίδια ερώτηση σε 10 ανθρώπους, οι μισοί θα σου πουν έτσι κι οι άλλοι αλλιώς.

 

Σίγουρα τα Voice, Wireless και Security είναι πολύ πιο εύκολα από το CCNP (ειδικά αν σκεφτείς ότι το τελευταίο πρακτικά είναι τρεις εξετάσεις και όχι μία). Οπότε εδώ υπεισέρχεται και το θέμα του χρόνου. Αν βιάζεσαι να φύγεις για έξω (και πολύ καλά θα κάνεις, αν θέλεις τη γνώμη μου) τότε το CCNP ίσως δεν είναι η καλύτερη λύση γιατί η απόκτησή του λογικά θα σου πάρει ένα χρόνο επιπλέον (πιθανότατα και παραπάνω).

 

Απ' την άλλη τα Voice/Wireless/Security με φουλ διάβασμα ίσως δεν χρειάζονται πάνω από 3-4 μήνες το καθένα, όμως σαν ύλη είναι εντελώς διαφορετικά από τα CCNA και CCNP (νομίζω και σαν φιλοσοφία, θα το καταλάβεις αν πχ. ξεφυλλίσεις ένα βιβλίο για το Voice). Επίσης επειδή είναι εξειδικευμένες πιστοποιήσεις, χρειάζονται και πιο... εξειδικευμένους εργοδότες. Υπό αυτή τη λογική και με βάση το είδος των αγγελιών που κυκλοφορούν, εγώ θα τα έβαζα στην εξής σειρά προτεραιότητας: Security -> Voice -> Wireless.

 

Τελικά ούτε εγώ δεν μπορώ να καταλήξω ανάμεσα σε όλα αυτά. Ίσως αυτός είναι και ο λόγος που διαβάζω λίγο απ' όλα, δίνοντας ίσως μεγαλύτερο βάρος στο Voice (μόνο και μόνο επειδή αρχικά μου φάνηκε περισσότερο ενδιαφέρον, αν και στην πορεία ξενέρωσα λίγο). Τι να σου πω... Αν έχεις χρόνο, πήγαινε για CCNP και άστα τα άλλα για αργότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε θεωρείς ότι για ccnp χρειάζομαι κανά 12μηνο full time study?

Και κάτι ακόμα, για ccna δεν είναι απαραίτητο το home lab, (αν και θα στήσω ένα σιγά σιγά), για τα υπόλοιπα, security, voice, wireless είναι απαραίτητο το home lab για να τα περάσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Home lab δεν απαραιτητο για καμια πιστοποιηση, αλλά σιγουρα ειναι ενα μεγαλο συν αν μπορεις να το φτιαξεις. Ειδικα για το ccna το Paccket Tracer ειναι υπεραρκετο. Το security φανταζομαι βγαινει ανετα και με gns3, για τα αλλα δεν ξερω.

Τώρα σχετικα με το ccnp μπορω να πω ότι οσο περισσοτερο διαβάζω καταλαβαίνω οτι στο ccna εμαθα καποια πραγματα πολυ επιφανειακα. Εμβαθυνει πολύ και μπορώ να πω οτι αν και ενδιαφέρον ειναι ακρος αποθαρρυντικό οταν αντικρύσεις τον όγκο της υλης που πρέπει να βγάλεις, μονο το routing ειναι 900 σελίδες ενώ ακομα και αν το διαβάσεις ολο αν δεν ανοιξεις gns3 και δεν λιώσεις (κυριολεκτικά, οχι σαν το ccna) στην πρακτική δεν προκειται να καταλάβεις τιποτα από αυτά που λέει η θεωρια.

Αν βιαζόμουν δεν θα πήγαινα για CCNP αλλα μαλλον για καποιο απο security ή voice. Επίσης θεωρω ότι ειναι πιο ευκολο να σου ανοιξουν πόρτες έχοντας παρει καποιο απο τα voice ή security παρα με το CCNP, το οποιο δυσκολα να πληρωθείς αν δεν εχεις και εργασιακη εμπειρια, απο την αλλη θεωρώ πιο ευκολο να ανεβεις μισθολογικά και σε θεση έχοντας το CCNP και αποκτώντας την απαραίτητη εμπειρια, αλλωστε αν ξεκινησεις δουλεια ειναι πολύ δυσκολο να μπορεσεις να διαβάσεις για καποια πιστοποιηση, ποσο μαλλον για καποια τόσο ογκώδη όσο το CCNP.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το χρόνο που απαιτείται για την απόκτηση του CCNP, νομίζω ότι θα πρέπει να μας απαντήσει κάποιος που έχει μεγαλύτερη εμπειρία. Λόγω ανεργίας κλπ. δεν έχω προχωρήσει πολύ στο συγκεκριμένο κομμάτι εδώ και κάμποσο καιρό. Η προσωπική μου αίσθηση πάντως είναι ότι ένα χρόνο τον θέλεις σίγουρα, ακόμα και με εντατικό διάβασμα (και το λέω αυτό με βάση το διάβασμα που χρειάζεται συνήθως για τις 1-2 εξετάσεις του CCNA και τον όγκο της ύλης του CCNP).

 

Για CCNA μπορώ να σε διαβεβαιώσω ανεπιφύλακτα ότι το home lab δεν χρειάζεται. Το Packet Tracer φτάνει και περισσεύει (ή το GNS3 για τους πιο μερακλήδες). Μιλάω από εμπειρία, καθώς το δικό μου lab σπάνια το άναβα κατά το διάβασμα του CCNA. Τα υπόλοιπα χρειάζονται οπωσδήποτε lab, μόνο που αυτό θα είναι ακριβό. Πλέον δεν αρκούν 2-3 switches κι άλλα τόσα αρχαία router (πχ. τα 2620). Χρειάζονται έξτρα modules, layer 3 PoE switches, IP phones, νεότερα router κλπ. Λογικά μιλάμε για 600-1000 ευρώ στο νερό.

 

ps: με πρόλαβε ο Chrisxxx και τα είπε πάρα πολύ ωραία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chris όσον αφορά το διάβασμα (το θεωρητικό κομμάτι ) για το ccnp είναι κάτι που λόγω σχολής παίζει και να βγει πιο εύκολα.

Από την άλλη και λόγω δουλειάς και πτυχιακής μαζί δεν πολυπαίζει να κάνω και την πρακτική που απαιτείται, οπότε το βλέπω χλωμό.

Έχω ακριβώς ένα χρόνο μπροστά μου μέχρι να φύγω, ό,τι κάνω σε αυτό το διάστημα δηλαδή.

Θα προτιμούσα να κάνω παράλληλα με την εργασία μου το ccnp αν καταφέρω να έχω και κάποια πρόσβαση σε εξοπλισμό σε μελλοντική θέση.

 

nzeppos όσον αφορά το home lab για τα concentrations, εννοείς κανα χιλιάρικο για όλα? Δηλαδή αν δαπανήσω 1000 ευρώ θα στήσω ένα αξιοπρέπες lab και για voice-wireless-security? (μπορώ να διαθέσω ένα ποσό αυτή τη στιγμή, ειδικά αν σκεφτείς ότι για ακαδημία ήθελες 3000!).

 

Προσφέρετε πολύτιμη βοήθεια παιδιά, μπραβο!! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μια πρόχειρη εκτίμηση μιλάμε για 1000 ευρώ για όλα μαζί. Τώρα αν τύχει να βρεις καμια καλύτερη ευκαιρία στο ebay ή κάνεις κάποιες περικοπές (πχ. αντί για "κανονικά" IP phones, προτιμήσεις software υλοποιήσεις) ίσως και να κατέβει λίγο. Απ' την άλλη μπορεί άνετα να ανέβει στα 1200 ή και παραπάνω. Όλα εξαρτώνται από το πόσες συσκευές θέλεις να βάλεις στο lab σου. Η πρότασή μου είναι να το στήσεις σταδιακά, ανάλογα με τις ανάγκες σου. Μπορείς να ξεκινήσεις από τώρα (όσο διαβάζεις ακόμα για το ICND1). Δεν χρειάζεται να ξυπνήσεις ένα ωραίο πρωί και να πεις θέλω άμεσα να παραγγείλω 10 μηχανήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, κάπως έτσι θα το κάνω, γιατί ούτως ή άλλως τα χρήματα δε μου φτάνουν για να τα αγοράσω όλα μαζί.

Θέλω να πιστεύω ότι θα μπορέσω σε ένα χρόνο να έχω security και voice, αν και δε θέλω να γίνουν αυτοσκοπός οι πιστοποιήσεις, αλλά περισσότερο να κατέχω και το αντικείμενο.

Και κάτι άλλο τώρα, για το icnd1 διαβάζω από Odom, το self study. Είναι αρκετό για το κομμάτι της θεωρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι. Από τους Odom και Lammle προσωπικά προτιμούσα τον δεύτερο, αλλά τελικά τους διάβασα και τους δύο. Το πόσο πολύ σε έχει καλύψει θα το καταλάβεις όταν με το καλό αρχίσεις τα τεστάκια στα dumps του examcollection.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nzeppos

 

Σχετικά με τις αγορές που έκανες φαντάζομαι από ebay, ήταν αξιόπιστες?

Έχεις να προτείνεις συγκεκριμένα κάποιον πωλητή με πληθώρα εξοπλισμού απότ ον οποίο να έχεις μείνει ικανοποιημένος, για να ρίξω και γω μια ματιά και να δω και το budget μου σχετικά με αγορά switch?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα πήρα από ebay.co.uk, από Άγγλους πωλητές (άντε και κανα Γερμανό). Το αμερικάνικο ebay το απέφυγα λόγω -πιθανού- τελωνείου και φυσικά των τεράστιων μεταφορικών. Από εκεί πήρα μόνο κάτι ψιλοπράγματα, όπως μνήμες, "αυτάκια" για το rack, κάρτες WAN για το router κλπ. Αν βέβαια δεις τις τιμές του ebay.com θα κουφαθείς, μιλάμε οι τύποι εκεί στήνουν lab στα μισά λεφτά από ότι εμείς (και πολλά λέω).

 

Ωστόσο δεν έχω να σου προτείνω κάτι συγκεκριμένο, γιατί το κάθε μηχάνημα/εξάρτημα το αγόρασα κι από διαφορετικό πωλητή. Αυτόν δηλαδή που ανά πάσα στιγμή είχε την καλύτερη αναλογία τιμής/feedback. Δεν ήθελα να πάρω έτοιμο πακέτο για πολλούς λόγους.

 

Για το βασικό και πλέον δημοφιλή εξοπλισμό (2950 switches και 2610/2620 routers) υπάρχουν αρκετοί πωλητές. Τώρα αν βρεις κάποιον να τα πουλάει όλα μαζί και να τα στέλνει πακέτο, ίσως να είναι καλύτερα γιατί θα γλιτώσεις πολλά λεφτά από τα μεταφορικά. Απλώς εγώ δεν το έκανα έτσι, γιατί το έστησα σταδιακά το lab.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Γεια σε όλους.Ενδιαφέρομαι να δώσω κάποια στιγμή για CCNA και έχω κάποιες απορίες:

Καταρχήν,έχω διαβάσει σε διάφορα φόρουμ ότι υπάρχει η δυνατότητα να διαβάσω μόνος μου και να πάω να δώσω την πιστοποίηση.Σε μια επικοινωνία που είχα με τα φροντιστήρια computer practica εδώ στα γιάννενα,μου είπαν ότι αυτό ονομάζεται "ανοικτή εξ'αποστάσεως εκπαίδευση" και γίνεται ως εξής:ορίζεται ένας επιβλέπων καθηγητής,γίνεται μια πρώτη συνάντηση,καθορίζεται η ύλη και μετά διαβάζεις μόνος σου(με πρόσβαση στο επίσημο υλικό της cisco)και απλά ο καθηγητής υπάρχει για να λύνει τυχόν απορίες.Όπως καταλαβαίνετε ΚΑΙ σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να πληρώσω.Δεν υπάρχει κανένας τρόπος ώστε να διαβάσω εντελώς μόνος μου και να πληρώσω μόνο την εξέταση;

Και 2ον πιστεύω το ερώτημα που μας καίει όλους:τι αντίκρισμα έχει τελικά αυτή η πιστοποίηση στην αγορά εργασίας;Μετράει μόνο σε περίπτωση που φύγω για εξωτερικό ή μπορώ και εδώ να βρω μία αξιοπρεπή δουλειά με αυτό το χαρτί;

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να βρεις τα βιβλία και να διαβασεις μονος σου, δεν ειναι αναγκη να εχεις προσβαση στο επίσημο υλικο της ακαδημιας.

 

Αυτη τη στιγμή και για Ελλάδα δεν εχει ιδιαιτερο αντικρισμα, αλλά σαφώς αν ανοιξει θεση που απαιτει γνωσεις δικτυων λαμβάνεται υπόψιν. Το θεμα ειναι ότι πλεον και ο ανταγωνισμός ειναι τεράστιος οπότε τα πραγματα δυσκολευουν αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...