Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πλεον, ζητανε πολλα παραπανω απο το CCNA. το CCNA ειναι απλα μια λεξουλα στα requirements για μια θεση.. εδω CCNP και δε φτανει. Δυστυχως η ευτυχως...

 

Και λογικα δε θα βρεις ευκολα κατι καθαρα στο networking. Θα εχει λιγο απο ολα. Μονο σε κανεναν ISP αν θα βρεις. Καλυτερη λυση; Φυγε εξω... αν ψαχτεις στο kariera θα βρεις σιγουρα αγγελιες που ζητανε cisco engineers..

 

ΥΓ: για να μην ειμαι και αιτια παραπλανησης, εχοντας μονο το CCNA δεν εψαξα για δουλεια γιατι ειχα και το φανταριλικι. οταν ομως τελειωσα, ειχα και ccnp, το οποιο αποτελεσε και βασικο προσον για να προσληφθω. παρολαυτα, αυτο εγινε πριν σκασει χοντρα χοντρα η κριση (το 2009).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω την εντυπωση οτι ελλαδα γενικα δεν ενδιαφερονται για μηχανικους δικτυων συγκεκριμενα. θελουν εναν και να συμφερει. τεχνικο hardware, netadmin, sysadmin, programming, web designer και να κουβαλαει και κανα μηχανημα. μακαρι να βγω ψευτρα.

 

Δεν έχεις καθόλου άδικο. Αν εξαιρέσουμε τους ISP (και ελάχιστες άλλες εταιρίες), γενικά ζήτηση έχουν αυτοί που κάνουν λίγο απ' όλα και συμφέρουν. Ακόμα και αυτοί που όντως ξέρουν και αυτοδιαφημίζονται ως "μηχανικοί δικτύων" πρέπει να ξέρουν να κάνουν κι άλλες 50 δουλειές (από το να περνούν drivers στον εκτυπωτή και να γνωρίζουν... word/excel σε advanced επίπεδο, μέχρι να στήνουν και να συντηρούν ένα έστω στοιχειώδες site).

 

Από την άλλη αυτό δουλεύει και ανάποδα, δηλαδή άνθρωποι που γνωρίζουν καλά τις "άλλες" δουλειές (προγραμματισμός, sysadmin κλπ) να δουλεύουν και ως μηχανικοί δικτύων. Έχω μερικούς τέτοιους στη δουλειά και όπως τους έχω πει ευθέως και με όχι περισσή συναδελφική αλληλεγγύη "αν ήταν έτσι οι μηχανικοί δικτύων, τότε δεν θα υπήρχαν δίκτυα...". Καλώς ή κακώς με ένα CCNA/CCNP δεν γίνεσαι "μηχανικός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν θεωρω οτι γινεσαι μηχανικος με ενα ccna. υπαρχουν ατομα ομως που εχουν τις γνωσεις - εστω χομπιστικα - και με το ccna απλα τις πιστοποιησανε. Αν και στην Ελλαδα, αν εχεις ccna, κατα 95% εχεις τις γνωσεις να κανεις οποιοδηποτε "admin" μηχανογραφησης να ντραπει. δεν ξερω αν φταινε οι ελληνικες σχολες, η αδιαφορια του νεοελληνα, ή απλα επειδη σαν χωρα τα δικτυα τα γραφουμε στα παλια μας τα παπουτσια :wacko:

Αυτο που με ενοχλει πιο πολυ απ'ολα ομως ειναι οτι προτιμουνε να σκανε 2-3 χιλιαρικα το 6μηνο για support, παρα να προσλαβουν καποιον/α σαν κι εμενα με τον βασικο μισθο, και να τους κανουμε ακριβως την ιδια δουλεια.

 

(το 2009 παντως απλα ειχα γραψει στο cv μου οτι κανω ccna, 3/4 μου κλεινανε interview. ωραιες εποχες :-) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα την αποψη σας, για να μπορει καποιος να αποκαλειται "μηχανικος δικτυων", τι γνωσεις θα πρεπει να εχει; προφανως, εκτος απο καποιες πιστοποιησεις της Cisco.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την εντελώς προσωπική μου άποψη (και χωρίς να θεωρώ εαυτόν "μηχανικό δικτύων") πιστεύω ότι πριν θεωρηθεί κάποιος Network Engineer, θα πρέπει να είναι "σκέτος" engineer (δηλ. μηχανικός). Ούτως ειπείν πολύ καλή γνώση των βασικών (μαθηματικά, φυσική, ηλεκτρονική, σχεδιασμός και ανάλυση κυκλωμάτων κλπ) και μετά εξειδίκευση σε συγκεκριμένους τομείς. Άρα κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να προέρχεται από αναγνωρισμένη πολυτεχνική σχολή (φυσικά υπάρχουν και άφθονες εξαιρέσεις).

 

Ο Μηχανικός συνήθως έχει συγκεκριμένο frame of mind, το οποιο μπορεί να εφαρμοστεί σε διάφορους τομείς. Επειδή έχει μάθει πώς να σκέφτεται και να αναλύει. Γι' αυτό είναι συνηθισμένο φαινόμενο πολλοί τέτοιοι εξαίρετοι επιστήμονες (αλλά ακόμα και "απλοί" τεχνικοί) να έχουν ξεκινήσει ως μαθηματικοί ή φυσικοί πριν μπουν στα... βαθιά.

 

Από τη δική μου εμπειρία μπορώ να πω ότι μεγάλο ποσοστό όσων αυτοαποκαλούνται "μηχανικοί δικτύων" στερούνται πολλών από των προαναφερθέντων προσόντων και εργάζονται περισσότερο εμπειρικά ή by-the-book... Θα μου πείτε "την κάνουν καλά τη δουλειά τους"; Μπορεί και ναι. Και ίσως αυτό είναι αρκετό για τους ίδιους και τους εργοδότες τους.

 

Όσο για τις κάθε είδους πιστοποιήσεις, επιφυλάσσομαι να πω τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω την αληθεια, δεν προερχομαι απο καποια πολυτεχνικη σχολη (αποφοιτος ΑΣΟΕΕ λογιστικης ειμαι), αλλα παρολαυτα οταν φτασει η ωρα να σεταρω καποιο router, καποιο switch, καποιο ASA, δεν νομιζω οτι μου χρειαζονται καπου η φυσικη, τα μαθηματικα και η αναλυση κυκλωματων. Συμφωνω οτι ως βαση πανω στην οποια στηνεις ενα βιογραφικο ειναι ενα εφοδιο, ομως δεν ξερω κατα ποσον ειναι κατι που χρειαζομαι σε καθημερινη βαση. Οταν κανω troubleshooting σε ενα routing προβλημα, οταν δημιουργω μια ACL, οταν ακομη ακομη "σχεδιαζω" ενα δικτυο αναφορικα με το πως θα στηθει και που θα μπει η καθε συσκευη, περισσοτερο ρολο παιζουν πραγματα που εχω μαθει μεσα απο τις πιστοποιησεις, παρα γνωσεις που θα ειχα διαβαζοντας ηλεκτρονικη. Δεχομαι ως αιτια το οτι ασχολουμαι με κατι εξειδικευμενο και αρα η στοχευμενη γνωση μιας πιστοποιησης ειναι περισσοτερο σημαντικη απο τη γενικη γνωση ενος πανεπιστημιακου μαθηματος. ισως απλα καταληγω στο ιδιο συμπερασμα με σενα (την κανουν καλα τη δουλεια τους;)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Καταλήγουμε στο ίδιο συμπέρασμα. Ότι αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα και να κάνει κάποιος καλά τη δουλειά του. Τα υπόλοιπα κινούνται συνήθως σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο (δηλ. "ποιός μπορεί να αυτοχαρακτηριστεί Μηχανικός και ποιός όχι"). Άλλωστε με τη λογική των τίτλων, των πιστοποιητικών και των περίφημων τυπικών προσόντων, ο Bill Gates ή ο Steve Jobs θα προσλαμβάνονταν ως ανειδίκευτοι απόφοιτοι λυκείου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο "χαρτι" για να σε κανει μηχανικο. Σιγουρα χρειαζεσαι τις γνωσεις της πιστοποιησης απλα για το τεχνικο κομματι, αλλα στον σχεδιασμο και στην επιλυση, χρειαζεται skill στο μυαλο. Δεν θα το πω ταλεντο, δεν ξερω τι ειναι. Μαλλον λογικη χρειαζεται απλα. Υπαρχουν ατομα που δεν μπορουν να συναρμολογησουν μια βιβλιοθηκη απο το Ικεα. Υπαρχουν αλλοι που απλα καταλαβαινουν πως λειτουργουν τα πραγματα. Δεν εχω ιδεα απο μαθηματικα και φυσικη (να 'ναι καλα τα ΤΕΕ) αλλα ο,τιδηποτε εχει μπριζα, μπορω να καταλαβω πως λειτουργει σε ολα τα επιπεδα του. Ισως ειναι απλα ενας τροπος σκεψης, who knows? Αν ημουν καλη στην παπαγαλια και στην αποστηθιση, θα ειχα γινει γιατρος :Ρ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το υλικό στο ιντερνετ σχετικά με το CCNA ειναι άπειρο! Ψαχνοντας μια λύση σε μια access list έπεσα σε αυτό το site http://lovgren.org/ εχει ολη την ύλη των επισημων βιβλίων της ακαδημιας σε φλασακια, power points για καθε κεφάλαιο της ύλης και ολα τα labs στο packet tracer πάλι από την ύλη της ακαδημίας.

Εχει λίγο υλικό και για το ccna security οπως διαπιστώνω.

 

Κορυφαίο site. ΜΠήκα τη παρασκευή και δούλευε μια χαρά αλλά απο Σαββάτο και μετά τίποτα :-( Μόνο στην αρχική σελίδα με έβγαζε. Έτσι είναι πάντα ή έπεσα σε κακή περίοδο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προηγουμενη βδομαδα είχα και εγω ενα θεματάκι, μετα εφτιαξε και τώρα ειναι κατω.. Θα δειξει. Ελπίζω να επανέλθει αν και για το υλικό που ειχε μεσα φανταζομαι δεν εχει τα copyrights.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θεωρητικά η πιστοποίηση ισχύει για 3 χρόνια. Αν θέλεις να την ανανεώσεις πρέπει να ξαναδώσεις.

 

Δεν χρειάζεται όμως να δώσεις ολόκληρο το CCNA (640-802), μπορείς κάλλιστα να δώσεις το μικρότερο και φθηνότερο ICND2 (640-816) και αν περάσεις αυτόματα ανανεώνεται και το CCNA.

 

Στην πράξη αυτά δεν τα πολυκοιτάνε οι εργοδότες στην Ελλάδα. Περισσότερο τους ενδιαφέρει αν έχεις δουλέψει πάνω στο αντικείμενο και αν έχεις την απαιτούμενη εμπειρία. Τώρα αν πήρες την πιστοποίηση πριν 4-5 χρόνια, φαντάζομαι ότι λίγο τους νοιάζει.

 

ps: το lovgren.org τα κακάρωσε ή μου φαίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά τις εξετάσεις για το ccna τις δίνεις μία φορά και άμα πετύχεις τελός ή πρέπει να ξαναδίνεις ανά κάποια χρόνια;

 

Να συμπληρώσω σε αυτα που εγραψε ο Nzeppos ότι αν οντως χρειάζεται να εισαι πιστοποιημένος μπορείς να τη διατηρήσεις παίρνοντας καποια αλλη πιστοποιηση της cisco ή απο τα παρακλάδια του CCNA ή πιο πανω. Καλό αν έχεις τη διαθεση να επεκτείνεις τις γνώσεις σου και αν αυτό σε βοηθήσει και στη δουλεια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...