Προς το περιεχόμενο

CCNA πληροφορίες?


APAGON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα,

 

έχετε να προτέινετε κάποιο καλό study-guide;

Θέλω να είναι  κατανοητό, να είναι οι ενότητες με τη σειρά, διότι ξεκίνησα να διαβάζω 6 chapters από το CCNA Study Guide, Τοdd, Lammle, 7th edition  και μου φαίνεται ότι κάποια πράγματα είναι λίγο μπερδεμένα και δυσνόητα

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά γενική ομολογία για το CCNA δεν υπάρχουν καλύτερα βιβλία από των Todd/Lammle. Ίσως να δοκιμάσεις να δεις τα video του Jeremy Cioara;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σε καλύπτει ο Lammle που όντως αφήνει κάποια κενά ψάξε για τα επίσημα βιβλία από τη Cisco press.

 

Πρόσφατα έπεσε στα χέρια μου το network warrior αλλά επεκτείνεται περισσότερο στο ccnp.

 

Επίσης η πρώτη κλήση πραγματοποιήθηκε με επιτυχία κ lag αρκετών δευτερολέπτων, ανοίγουμε σαμπάνιες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ, ήδη έχω κοιτάξει και τα επίσιμα βιβλία της ciscopress.

 

Μπορείτε να μο πείτε εσείς ποια διαδικασία μελέτης ακολουθείσατε για την πιστοποίηση;

Σαφώς πρώτα πρέπει να νωρίζω για αρχή όλη τη θεωρία αλλά απ'ό εκεί και μετά πως προχωράω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τουλαχιστον όλη τη χρονιά διαβαζα απο cisco press, στη συνεχεια οταν τελειωσα με την ύλη διάβασα 1 - 2 επαναληπτικους οδηγους οπως αυτον εδω http://www.routeralley.com/ra/guides.html και έκανα τις ερωτησεις απο exam collection κ 9tut. Όπου έβλεπα οτι δεν γράφω πάνω απο 90% με την 1η πήγαινα ή στο βιβλιο του lammle ή στο αντιστοιχο της cisco press και διαβαζα ξανα καποια πραγματα που δεν ειχα κατανοησει σωστα. Βεβαια αν θελεις απλως να παρεις την πιστοποιηση διαβασε exam collection και δεν παιζει να κοπείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.amazon.co.uk/CCNA-Certified-Network-Associate-640-802/dp/0470901071/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1362751446&sr=8-1 κρίμα να δώσεις 20 ευρω παραπανω ενω και αυτοί από το αμαζον θα το φέρουν...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τουλαχιστον όλη τη χρονιά διαβαζα απο cisco press, στη συνεχεια οταν τελειωσα με την ύλη διάβασα 1 - 2 επαναληπτικους οδηγους οπως αυτον εδω http://www.routeralley.com/ra/guides.html και έκανα τις ερωτησεις απο exam collection κ 9tut. Όπου έβλεπα οτι δεν γράφω πάνω απο 90% με την 1η πήγαινα ή στο βιβλιο του lammle ή στο αντιστοιχο της cisco press και διαβαζα ξανα καποια πραγματα που δεν ειχα κατανοησει σωστα. Βεβαια αν θελεις απλως να παρεις την πιστοποιηση διαβασε exam collection και δεν παιζει να κοπείς.

 

Παρομοίως. Με τη διαφορά ότι διάβαζα τον Lammle και είδα τα περισσότερα βιντεάκια του CBT Nuggets (αν και μετά από ένα σημείο βαρέθηκα είναι η αλήθεια). Στη συνέχεια άπειρα τεστ από τα κλασικά site (κυρίως examcollection, συν όλα τα labs του 9tut). Και προς το τέλος διάβασα και τον Todd στα γρήγορα, για να καλύψω κάποια κενά ή για λίγα πράγματα που δεν υπήρχαν καν στον Lammle.

 

Το θέμα είναι τι γίνεται μετά την πιστοποίηση. Διάβαζα για VoIP και CCNP routing αλλά στο ενδιάμεσο έπιασα δουλειά άσχετη με τα δίκτυα (όχι ότι η προηγούμενη ήταν 100% σχετική), οπότε το έχω παρατήσει τελείως τώρα και δεν ξέρω πότε θα το ξαναπιάσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Δεν είναι υποχρεωτικό να παρακολουθήσεις μαθήματα. Μπορείς να διαβάσεις μόνος σου, να κλείσεις μόνος σου εξεταστικό κέντρο, τα πάντα όλα μόνος σου. Εγώ έτσι έκανα. Διάβασε τις προηγούμενες σελίδες, τα περιγράφουμε αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να δώσω εξετάσεις χωρίς να έχω παρακολουθήσει κανένα μάθημα ?

Μπορεις.

Το θέμα είναι τι γίνεται μετά την πιστοποίηση. Διάβαζα για VoIP και CCNP routing αλλά στο ενδιάμεσο έπιασα δουλειά άσχετη με τα δίκτυα (όχι ότι η προηγούμενη ήταν 100% σχετική), οπότε το έχω παρατήσει τελείως τώρα και δεν ξέρω πότε θα το ξαναπιάσω :P

Εγω πλεον ασχολουμαι με CCNP k Voip. Αλλά εχω αρχισει να λοξοκοιταζω κ win server 2012 ή κανα redhat..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρακολούθησα σεμηνάριο 80 ωρών για το ccna και πιστευω ότι δεν αρκεί. Εριξα ενα μηνα εντατικό διάβασμα και τα κατάφερα μονος μου. Ευτυχώς που το ccna δεν χρειάζεται και πολύ να έχεις επαφή με πραγματικό εξοπλισμό. Με τη χρήση του packet tracer (και αν θέλεις να το προχωρήσεις και άλλο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το gns3) κάνεις καλή εξάσκηση στο cli.

Τα σεμηναρια είναι χαμένα λεφτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χαμένα λεφτά τα θεωρώ, άσε που οι 80 ώρες είναι μάλλον πολλές. Προσωπικά πιστεύω ότι χρειάζονται περίπου οι μισές, συν αρκετό προσωπικό διάβασμα.

 

Υπάρχει όμως κόσμος που δεν αισθάνεται άνετα να διαβάζει μόνος του, θέλει οπωσδήποτε να βάλει... χέρι σε πραγματικό εξοπλισμό, έχει επιδότηση από την εταιρία του κλπ. Δεν λέω ότι τα σεμινάρια είναι εντελώς άχρηστα, αλλά απλώς ότι δεν είναι και απαραίτητα. Θα έπρεπε να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας.

 

Και ότι κυρίως είναι απίστευτα ακριβά, σε σχέση με αυτό που προσφέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το CCNA δεν είναι τυχαία σε τόση ζήτηση στην αγορά. Καλύπτει πολλά θέματα από άκρη σε άκρη, για έναν που είναι στο χώρο. Όχι φυσικά πιο περίπλοκα θέματα QoS.

 

Σχετικά με τα φροντιστήρια ή το να διαβάσει κανείς μόνος του, καλό είναι να ξεκαθαριστεί κάτι.

 

Σίγουρα αρκετοί το έχουν πάρει μόνοι τους, γιατί απλά εκπληρώσανε τις απαιτήσεις της εξέτασης. Το ότι όμως κάποιος περνάει την εξέταση, σε αυτή τη ζωή δεν σημαίνει πάντα ότι κατέχει και ειδικά θέματα και πρακτικά και άλλα πολλά που μπορεί μόνο να τα συζητήσει σε brainstorming και πειραματισμό σε ένα φροντιστήριο. ;)

 

Όπως και στα πάντα στην εκπαίδευση: πολλές φορές αυτό που μένει στο τέλος έχει μεγαλύτερη αξία από το χαρτί. Σίγουρα το χαρτί βοηθάει σε ένα βιογραφικό, αλλά σε μια αγορά πλέον με πληθώρα ανθρώπων με «γεμάτα» βιογραφικά, αυτό που κάνει τη διαφορά μακροχρόνια είναι η πραγματική γνώση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...