Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@nasp,

 

Καλά, ούτε για τον πούτσο η κατάσταση, αλλά μάλλον δε φταις εσύ, άλλοι στα φόρτωσαν και εσύ βολεύτηκες. Ούτε μπορώ να σε κατηγορήσω που νιώθω ότι πέταξα το χρόνο μου, δεν φταις εσύ που έχω την ψευδαίσθηση ότι στα δεκαέξι υπάρχει μια κάποια εγκεφαλική ευελιξία.

 

Αν δεν ήξερα, θα νόμιζα ότι για το σχολείο διαβάζεις κινέζικα και τα ανορθόγραφα νεοελληνικά τα χρησιμοποιείς σαν εναλλακτική μορφή έκφρασης για τα φόρα, έτσι που να απαιτούν πολύ μεγάλη προσπάθεια και χρόνο για να διατυπωθούν σωστά.

 

Αν δεν ήξερα, θα νόμιζα ότι για το σχολείο διαβάζεις παράλογους συνδυασμούς συμβόλων και όχι μαθηματικά, οπότε η λογική είναι για εσένα πάλι κάτι εναλλακτικό και δυσπρόσιτο σε σχέση με την καθημερινότητά σου.

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.

 

Είχα κάποιες προτάσεις να κάνω για να ξεκινήσεις, αλλά διάβασε τα κινέζικα σου και άσε το hack γι' αργότερα. Δεν μας είπες όμως ποιο παιδί του Hollywood σε έψησε να γίνεις l33t Haxxor...

 

@teo64, καλά κάνεις που troll-άρεις φίλε, η κατάσταση δε σώζεται. Δίκιο και δικαίωμα: είμαι αναίσθητος.

 

@elis88, ανάλογα αν είχα δάσκαλο ή γερασμένο παπαγάλο απέναντι μου, με χαρακτήριζαν αλλιώς. Δε θεωρώ ότι η έκφρασή μου είναι τίποτα πέρα από το στοιχειώδες. Όσο για το αν βαριέμαι, νομίζω ότι είναι άσχετο.

 

@Pcharon, εγώ θυμάμαι ότι η ύλη του απειροστικού στο πρώτο εξάμηνο της σχολής ήταν πολλαπλάσια της ύλης όλων των εξεταστέων μαθημάτων της τρίτης λυκείου, συνδυασμένων. Η μία εξέταση είχε διαφορά από την άλλη μόνο έξι μήνες. Μαλακίες δηλαδή, το σχολείο δεν έχει όγκο πληροφορίας, είναι εκπαιδευτήριο για τις μαϊμούδες. Όσο για το αν σε κάνει πιο ικανό να ασχοληθείς αργότερα, θα πω μονάχα ότι ο εγκέφαλος σταμάταει να επεκτείνεται μετά τα 18-19 [μετά οι αλλαγές που γίνονται είναι μόνο αναδιατάξεις σε ότι έχει δημιουργηθεί μέχρι τότε]. Αν τον φτιάξεις να είναι δέκα ασκήσεις στα "κινέζικα" μόνο, αυτές οι δέκα ασκήσεις στα κινέζικα θα είναι ο τρόπος σου να καταλαβαίνεις την πραγματικότητά σου. Αν νομίζει κανείς ότι με 12 χρόνια [==όλη η ανάπτυξη] ψυχαναγκαστικής παπαγαλικής με εναλλακτική το αποβλακωτικό χάζεμα είναι ανάπτυξη που θα στηρίξει δημιουργική σκέψη στο μέλλον, τι να πω. Και τα λέω σε εσένα, όχι γιατί θεωρώ πως έχεις άδικο αλλά γιατί κάτι έπιασε το μάτι μου να λες για "ώριμο" εγκέφαλο.

 

@Praitorianos, καλά του τα λες και εσύ του παιδιού για το hack, ελπίζω να δώσει βάση σε αυτά και να αγνοήσει της ανοησίες που έγραφα παραπάνω.

 

EDIT:

 

@kostakis01, δηλαδή όταν πρόκειται για νέους τους λες μαλακίες; Ή δεν σε έπιασα καθόλου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ρε Cloud έλα στα συγκαλά σου πρώτον δεν μιλάμε για ορθογραφία μιλάμε για την λεπτομέρεια που θες εσύ και το είπα ποιο πάνω (ξεστραβώσου). ((μας τα έπρηξες φίλε )

 

Και τα κινέζικα που λες ότι κάνω εγώ σχολείο έλα να τα δεις και να τα κάνεις για να καταλάβεις τι παίζει γιατί φαίνετε ότι δεν τα ξέρεις καλά και ίσως για αυτό τα λες κινέζικα . Για να λύσεις φιλέ μου ένα κινέζικο πρόβλημα όπως θα πρέπει το μυαλό σου να πάρει τόσες στροφές όσες δεν έχει πάρει ποτέ στην ζωή σου ! (πρόσεχε να μην γίνει φραπές )

 

Και φίλε ούτε να <<κατουρήσω>> δεν έχω χρόνο και κάθομαι και ασχολιέμαι με τον κάθε μαλάκα !

 

Όσο για το μυαλό άστο δεν σε συμφέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες κράτα κάπως το σύνδεσμο να το δεις μετά από μερικά χρόνια. Καλό θα ήταν να μη μιλάς για πράγματα που δεν καταλαβαίνεις.

 

Και όντως δε με συμφέρει να μιλάω για μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τι παιχτηκε?Ξεκινησα να διαβαζω το θεμα κυριως για να δω τις απαντησεις στο ζητημα ''θελω να χακαρω και δεν ξερω πως'' και ξαφνικα πανω που το τελειωνω στραβωσε ο cloud ο οποιος μπορω να πω εκανε καλη προσεγγιση...και μετα του την ειπε κιολας ο πιτσιρικας...δεν καταλαβαινω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ δεν είναι αυτό , μου την λέει την πρώτη φορά το περνώ σαν κριτική και λέω οκ και του εξηγώ , μου την λέει την δεύτερη του ξανά εξηγώ μου την λέει την Τρίτη του εεε έλεος εγώ φταίω που κάθομαι και γράφω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως έχουμε ξεφύγει αρκετά από το θέμα και νομίζω ότι η συζήτηση έχει μετατραπεί σε αντιπαράθεση μεταξύ "αληθηνών" hacker, οι οποίοι έιναι hacker αλλά δεν το διατυμπανίζουν ή δεν το ξέρουν, και wannabe hacker, οι οποίοι δεν έιναι hacker αλλά εχούν μπεί στη διαδικασία να, γίνουν? Οι τελευταίοι δε μπορεί να έχουν αγνές προθέσεις, αλλά αυτή η βαρέτη πια κουλτούρα του Έλληνα "είσαι ότι δηλώσεις", χαλαεί την όλη εικόνα τους. Η άλλη πλεύρα τους βρήσκει ώς εξηλαστήριο θύμα και τους τα "ψέλνει" για χάρη όλων των wannabe hacker που εμφανίζονται κατά καιρούς. Δεν παίρνω το μέρος κανενός (σα γνήσιος hacker:p) και από ότι βλέπω θα καταλήξούμε για ακόμα μια φορά σε μια αντιπαράθεση της μορφής "πιά έιναι η καλύτερη γλώσσα προγραμματισμού" ή "πιό είναι το καλύτερο λειτουργικό σύστημα". Αφού το παλικάρι θέλει να γίνει hacker ας γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέμε να μη γίνει...

 

Απλά είπαμε... Το hacking δεν είναι σκοπός, είναι μέσο για κάπου. Επίσης, την ιδιότητα του χάκερ την αποκτά κάποιος ο οποίος έχει εντρυφήσει σε συστήματα ασφαλείας, δίκτυα και επίσης έχει μια λογική και δομημένη σκέψη. Την αποκτά μέσα από το αντικείμενο με το οποίο ασχολείται και τη χρησιμοποιεί ως εργαλείο γι' αυτό.

 

Συμβουλή μου:

-Διάβασε, μπες σε μια σχολή που σε ενδιαφέρει και εκεί θα μάθεις καλύτερα από οπουδήποτε αλλού (βλ. internet "how-to-be-a-hacker" tutorials) ό,τι σου χρειάζεται.

-Μην πάψεις να ασχολείσαι με υπολογιστές, αφού αυτό αγαπάς, αλλά δώσε βάρος στο ότι σου δίνεται η ευκαιρία να πας και να σπουδάσεις για χρόνια όλα αυτά που θα σου χρειαστούν για να γίνεις χάκερ.

-Σε μερικά χρόνια, θα έχεις αποκτήσει γνώσεις από τη σχολή και εμπειρία από χόμπι και από τη δουλειά. Μπορεί να είσαι χάκερ τότε, μπορεί και όχι. Αλλά αν αγαπάς το software και τα networks, θα είσαι ευχαριστημένος είτε είσαι χάκερ είτε όχι.

 

Αυτά... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα έχετε παρεξηγήσει λίγο ορισμένοι. Hacker είναι αυτός που γνωρίζει ένα αντικείμενο σε τρομερή λεπτομέρεια ολόκληρο. Έτσι hacker μπορεί να είναι ένας καλός μηχανικός αυτοκινήτου.

 

Αλλά εδώ μιλάμε για υπολογιστές. Συνεπώς, φρόντισε να ακολουθήσεις σπουδές σε υπολογιστές, γίνε expert σε έναν τομέα που σε ενδιαφέρει και έτσι θα είσαι hacker σε αυτό που διάλεξες. Hackers παντογνώστες δεν υπάρχουν.

 

Τώρα αν το ερώτημά σου είναι "σε τί πρέπει να εξειδικευτώ έτσι ώστε η γνώση μου να μου δίνει τη δυνατότητα να μπαίνω σε απομακρυσμένους υπολογιστές..." ας σου απαντήσουν πιο ειδικοί. Πάντως συνήθως οι hackers δεν ασχολούνται με τέτοια καθότι είναι επιτυχημένοι (και πώς να μην είναι αφού έχουν τρομερές γνώσεις) και δεν τους ενδιαφέρει πώς θα κάνουν cracking αλλά πώς θα καταξιωθούν σε αυτό που έχουν διαλέξει.

 

Ούτε tutorials ούτε τίποτα, κάνε αυτό που αγαπάς δώσου σε αυτό και τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(κλασικα OFF-Topic.:-D αλλα μιας και το 60% των ποστ ειναι οφφ....)

 

Όσο για το αν σε κάνει πιο ικανό να ασχοληθείς αργότερα, θα πω μονάχα ότι ο εγκέφαλος σταμάταει να επεκτείνεται μετά τα 18-19 [μετά οι αλλαγές που γίνονται είναι μόνο αναδιατάξεις σε ότι έχει δημιουργηθεί μέχρι τότε]

Αυτα εχουν καταρριφθει απο το 1998 ή και πιο πριν και εχουν σχεδον αποδειχτει(ως προς το αντιθετο απο αυτο που ειπες) τα τελευταια χρονια με την συνεχη "εικονοποιηση"-χαρτογραφηση του εγκεφαλου σε real time.

 

Εξαρταται βεβαια(ως προν τον λογο καταρριψης της προτασης σου) τι εννοεις με το επεκτεινεται, οπου μπορει να ερμηνευθει ειτε ως επεκτεινεται σε ογκο(μεγαλωνει δηλαδη), ειτε επεκτεινεται θεωρωντας το ως ικανοτητα περαιτερω μαθησης, ειτε επεκτεινεται εννοωντας ικανοτητα αναδημιουργιας του.

 

Ο,τι ομως και να εννοουσες με το "επεκτεινεται" ειναι λαθος γιατι ισχυουν και τα 3 απο τα:

•Ο ανθρωπινος εγκεφαλος σταματαει να μεγαλωνει μετα την ηλικια των 3.5 ετων αν δεν κανω λαθος.

•Νεοι νευρωνες καθως και φυσικα νεες συνδεσεις μεταξυ αυτων) γεννιουνται στον εγκεφαλο μας, ανεξαρτητου ηλικιας! Σε μεγαλες ηλικιες(>70) βεβαια ειναι πολυ λιγοι(αναλογικα). Δηλαδη η παλια αντιληψη οτι δεν γεννιουνται νεοι νευρωνες ειναι λαθος. Και μαλιστα η γεννηση νεων νευρωνων οποτε χρειαζονται ειναι πολυ δυναμικη, δηλαδη συμβαινει σε μεγαλο βαθμο.

•Ο ανθρωπος μπορει να μαθει οτιδηποτε καινουριο για αυτον σε καθε ηλικια! Μπορεις δηλαδη να μαθεις σε γερικο σκυλι νεα κολπα! Η ικανοτητα μαθησης ειναι ΤΡΟΜΑΧΤΙΚΑ ΤΕΡΑΣΤΙΑ εως την ηλικια των 16, αλλα ακομα και μετα παραμενει ΤΕΡΑΣΤΙΑ, συνεχως φθινουσα βεβαια με την ηλικια. Αλλα ποτέ(σε πολυ μεγαλες ηλικιες ή σε περιπτωσεις καταλληλων προβληματων υγειας η δυνατοτητα μαθησης υπαρχει αλλα αντισταθμιζεται πληρως απο την ηλικια ή το προβλημα) δεν μηδενιζεται.

 

 

Και τα κινέζικα που λες ότι κάνω εγώ σχολείο έλα να τα δεις και να τα κάνεις για να καταλάβεις τι παίζει γιατί φαίνετε ότι δεν τα ξέρεις καλά και ίσως για αυτό τα λες κινέζικα . Για να λύσεις φιλέ μου ένα κινέζικο πρόβλημα όπως θα πρέπει το μυαλό σου να πάρει τόσες στροφές όσες δεν έχει πάρει ποτέ στην ζωή σου ! (πρόσεχε να μην γίνει φραπές )

Βλεπω οτι σου αρεσουν τα κινεζικα προβληματα οποτε παρε ενα παλιο::devil:

Αν ισχυει:

njjn.jpg

Τοτε:

 

2 αγροτες ανεξαρτητα ο ενας με τον αλλον φτανουν σε ενα χωραφι σε τυχαιες χρονικες στιγμες ο καθενας, μεταξυ 12:00 και 13:00 η ωρα(συμπεριλαμβανομενου της 12:00 και της 13:00) και μενουν στο χωραφι για τον ιδιο χρονο ο καθενας και μετα φευγει.

Αν υπαρχει 20·Α % πιθανοτητα να βρεθουν στο χωραφι την ιδια χρονικη στιγμη και οι 2, τοτε να αποδειχτει οτι ενας αλλος αγροτης που ειπε οτι χρονομετρησε την ωρα που εμεινε καποιος απο τους 2(δεν εχει σημασια ποιος προφανως, αφου εμειναν και οι 2 το ιδιο), λεει ψεμματα.

 

Αν το λυσεις αυτο τοτε εχεις προοπτικες για καλος computer hacker.:mrgreen:

 

Όσο για το μυαλό άστο δεν σε συμφέρει .

Κοιταξε. Η ηλικια που ημουν 14-16.5 δεν απεχει και πολυ απο τωρα. Και οπως ΞΕΡΩ τωρα, σε πολλα θεματα τοτε ημουν ηλιθιος. Παντελως ηλιθιος. Νομιζα οτι ηξερα παραπανω απο τους "μεγαλους"(+20) και ημουν σιγουρος οτι ηξερα παραπανω απο τους "μεγαλους" , αλλα τωρα που μπηκα στην κατηγορια των "μεγαλων" βλεπω οτι ημουν ηλιθιος. Οχι παντα φυσικα ουτε καν τις περισσοτερες φορες, αλλα πολλες φορες. Σε πολλα θεματα οπου πιστευα οτι γνωριζω την απολυτη αληθεια και δεν δεχομουν κουβεντα, ημουν τελικα λαθος.

Και δεν ειναι οτι απλα εγω ημουν ετσι. Οι περισσοτεροι ειναι ετσι.

 

Τωρα τι στα λεω αυτα παρολο που ξερω οτι πιστευεις οτι εσυ δεν εισαι ετσι και εισαι εξυπνος αρκετα για να καταλαβαινεις τα παντα πιο καλα απο τους αλλους οποτε δεν θα δωσεις και πολλη σημασια, δεν ξερω. Ενημερωτικα anyway.....

 

 

Χριστούγεννα 14 μέρες 336 ώρες 20,160 λεπτά και 1.209.600 δευτερόλεπτα χωρίς διάβασμα :-D .

Η ενασχοληση με τους υπολογιστες χρειαζεται ακριβεια σκεψης και ακριβεια εκφρασης(γραψιμο πχ).

Εσυ κάνεις 15 λαθη σε καθε σειρα.:mrgreen::mrgreen:

 

Μία βαζεις κομμα για τον διαχωρισμο των χιλιαδων και μία τελεια.

Βασικα αυτο που πρεπει να κανει καποιος και μαλιστα επιβαλλεται σε επισημα επιστημονικα εγγραφα ειναι:

•Ειτε να μην κανει τον διαχωρισμο των χιλιαδων/χιλιοστων καθολου, δηλαδη να γραφει:

1209600 ή πχ 1309.70234

•Ειτε να τον κανει αφηνοντας ενα μονο κενο(χωρις τελεια ή κομμα), δηλαδη να γραφει:

1 209 600 ή πχ 1 309.702 34

•Ειτε συνδιαζοντας τα 2 παραπανω.

 

Γραψιμο αριθμων οπως 89.744.201 (εννοωντας ογδοντα-εννια εκατομμυρια εφτακοσιες-σαραντα-τεσσερις χιλιαδες, διακοσια-ενα) απαγορευονται.

Επισης η τελεια και οχι το κομμα χρησιμοποιειται για υποδιαστολη σε εγγραφα με κομπιουτερ. Σε γραπτα με το χερι μπορει να χρησιμοποιηθει και το κομμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

krokodilos, αν μπορείς να μου βρεις κάποιες σχετικές μελέτες για το 2 και το 3 από τις περιπτώσεις που διάλεξες [εγώ αυτό που έλεγα ήταν ότι αναπτύσσονται κυρίως νέες συνδέσεις] με ενδιαφέρει ιδιαίτερα. Πρόσεχε όμως, δεν θέλω να δω περιπτώσεις νευρογέννεσης που αναφέρονται σε κάτι έξω από την καθημερινή ζωή [π.χ. τραύμα, φάρμακα ή κάτι αντίστοιχο].

 

Επίσης, ακόμα πιο περίεργος είμαι να δω αυτό το "ΤΕΡΑΣΤΙΑ" σε σχετική έρευνα.

 

Κατά τα άλλα, συμφωνώ σε αυτά που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nasp: μην χαλιέσαι με τις απαντήσεις που ακούς εδω μέσα. Εξάλλου είναι γνωστο πως στο insomnia γράφουν όλα τα κομπλεξικά άτομα.

 

btw: Ο Chuck Norris είναι hacker! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχυει:

njjn.jpg

Τοτε:

 

2 αγροτες ανεξαρτητα ο ενας με τον αλλον φτανουν σε ενα χωραφι σε τυχαιες χρονικες στιγμες ο καθενας, μεταξυ 12:00 και 13:00 η ωρα(συμπεριλαμβανομενου της 12:00 και της 13:00) και μενουν στο χωραφι για τον ιδιο χρονο ο καθενας και μετα φευγει.

Αν υπαρχει 20·Α % πιθανοτητα να βρεθουν στο χωραφι την ιδια χρονικη στιγμη και οι 2, τοτε να αποδειχτει οτι ενας αλλος αγροτης που ειπε οτι χρονομετρησε την ωρα που εμεινε καποιος απο τους 2(δεν εχει σημασια ποιος προφανως, αφου εμειναν και οι 2 το ιδιο), λεει ψεμματα.

 

Μηπως θα μπορουσες να παραπεμψεις και την αποδειξη?

Εκτος αν το εχω παρεξηγησει τελειως, θα πρεπει να υπαρχει λυση στο προβλημα, δηλαδη ενας πραγματικος αριθμος που αντιπροσωπευει το χρονο διαμονης στο χωραφι και ικανοποιει τη συνθηκη με την πιθανοτητα. Αρα που κολλαει το οτι λεει ψεματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nasp,

 

Δεν μας είπες όμως ποιο παιδί του Hollywood σε έψησε να γίνεις l33t Haxxor...

 

 

Είχα ξεχάσει μια εκκρεμότητα συγγνώμη .

 

Όπως ξέρετε όλοι στην Γ λυκείου κάνουμε προγραμματισμό ( γλωσσομάθεια ) .

 

Στον ένα μηνά επάνω λιπών ο καθηγητής μου (Μακροπούλης όπως τον φωνάζουμε τον όποιο θεωρώ έναν από τους εξυπνότερους ανθρώπους που έχω γνωρίσει και ένα πολύ καλό hacker ) αφού έβλεπε ότι έχω μια ευχέρεια μέσα στην τάξη και μπορώ να λύνω προβλήματα με πολύ μεγάλη άνεση τα οποία οι συμμαθητές μου δεν μπορούν .

 

Μου είπε ότι αυτό γίνετε γιατί έχω βρει έναν ιδιαίτερο τρόπο να σκέπτομαι , δεν το πολύ κατάλαβα αλλά τεσπα.

Έτσι με παροτρύνε να ασχοληθώ στο μέλλον με προγραμματισμό αλλά μου είπε να αρχίσω από τώρα όταν έχω ελεύθερο χρόνο μετά τα διαγωνίσματα δηλαδη !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...