Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος και Hacking (οχι cracking)


nasp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και εσένα και τα αλλά παιδία .

Είσαι πολύ σωστός σε αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !

Η σκέψη μου ήταν ότι είναι ένα forum δεν χρειάζεται (για εμένα ) να προσέχω ποτέ θα γράψω κεφάλαια ή ποτέ μικρά ούτε να προσέχω ποτέ να βάλω κώμα ή τόνους .Αυτά θα τα κάνω όταν θα γράψω μια έκθεση ή μια εργασία μου.

Τώρα μπορεί και να άλλαξε μετά από αυτά που άκουσα δεν ξέρω θα δήξει .

 

Όσο για τα έντονα γράμματα απλά ήθελα να τονίσω αυτή τη διάφορα ότι για εμένα είναι ξεχωριστό το hack από το cracking για να αποφύγω σχετικά post που δεν θα με αφορούσαν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 176
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ClouD, καλό post.

 

 

Όλες οι πράξεις, ανεξάρτητα από το είδος τους, παίρνουν νόημα [στο οποίο κάποιος τρίτος ίσως να δώσει κάποιο όνομα ] από το context [ελληνική λέξη εδώ; ] στο οποίο βρίσκονται.

 

«πλαίσιο»...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτων για το python δεν σου φαίνεταιι καλή... με ποιά κριτίρια το λές; Υπέροχη γλώσσα είναι.. Από κει και πέρα σε βλέπω να θες 15-20 γώσσες για αρχή και όχι 1...

 

Βγαίνοντας και λίγο off-topic, εγώ προσωπικά δεν αγαπώ Python επειδή:

 

- Δεν είναι compiled, άρα χάνεις αρκετά από ταχύτητα σε σχέση μ' ένα binary πρόγραμμα.

- Για τον ίδιο λόγο "θάβονται" στον κώδικα λάθη που θα φαίνονταν στη μεταγλώτισση. Και φυσικά, τα εντοπίζεις καιρό μετά ως bugs, ενώ θα μπορούσε να 'ταν ένα απλό syntax error για το οποίο θα τσίναγε ο compiler. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, ως μαθητευόμενος προγραμματιστής, θα σου προτείνω να μάθεις C, στην οποία βασίζονται όλα τα λειτουργικά(θα σε δυσκολέψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πίστεψέ με), και Java που είναι νούμερο 1 γλώσσα στον προγραμματισμό εφαρμογών. Αυτομάτος με τη Java έχεις μάθει φυσικά και C#(Sharp).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ClouD, "κορυφαίο" post.

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου και εσένα και τα αλλά παιδία .

Είσαι πολύ σωστός σε αυτά που λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου !

Η σκέψη μου ήταν ότι είναι ένα forum δεν χρειάζεται (για εμένα ) να προσέχω ποτέ θα γράψω κεφάλαια ή ποτέ μικρά ούτε να προσέχω ποτέ να βάλω κώμα ή τόνους .Αυτά θα τα κάνω όταν θα γράψω μια έκθεση ή μια εργασία μου.

Τώρα μπορεί και να άλλαξε μετά από αυτά που άκουσα δεν ξέρω θα δήξει .

 

Όσο για τα έντονα γράμματα απλά ήθελα να τονίσω αυτή τη διάφορα ότι για εμένα είναι ξεχωριστό το hack από το cracking για να αποφύγω σχετικά post που δεν θα με αφορούσαν .

 

ένα "," κάνει την διαφορά

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nasp

 

Κατ' αρχήν σε τιμά που δεν το πήρες ανάποδα. Τώρα για την έκφραση, άμα εκφράζεσαι σωστά μόνο όταν σε εξετάζουν η κατάσταση ζορίζει πολύ ε. Η κατάλληλη διατύπωση, δεν εξυπηρετεί μόνο στο να γίνεις κατανοητός από κάποιον τρίτο, αλλά καθρεφτίζει [αν όχι καθορίζει, σε κάποιο βάθος χρόνου] το πως σκέφτεσαι. Για εσένα αξίζει να εκφράζεσαι δομημένα όταν μιλάς λογικά [γιατί όταν δεν είναι στόχος σου να μιλάς λογικά, τότε για εσένα αξίζει να μιλάς όπως σου κατέβει] γιατί επηρεάζει -μέσω της συνήθειας- το πως σκέφτεσαι αλλά και γιατί επηρεάζει και το πως γίνεσαι αντιληπτός από τους άλλους. Δεν είναι θέμα εξέτασης.

 

Ας πούμε το γεγονός ότι μιλάς με φράσεις όπως :

 

για εμένα είναι ξεχωριστό το hack από το cracking για να αποφύγω σχετικά post που δεν θα με αφορούσαν .

 

αντί ας πούμε

 

για εμένα είναι ξεχωριστό το hacking από το cracking για να αποφύγω σχετικά post που δεν θα με αφορούσαν .

 

δείχνει ότι μάλλον πρόκειται για κάτι επιφανειακό [δηλ. δε σε νοιάζει να διατυπώσεις σωστά], ή ότι δεν έχεις καταλάβει καλά καλά για τι πράγμα μιλάς. Διαφορετικά αυτό το απλό πραγματάκι [που το επανέλαβες και πιο πάνω] θα σου έβγαζε το μάτι. Και για να καταλάβεις, είναι ένα λογικό ανάλογο της φράσης:

 

"Για εμένα είναι ξεχωριστό το ξύπνημα από το να περπατάω."

 

Απλά δεν βγάζει νόημα, γιατί οι δύο λέξεις είναι εκ των πραγμάτων διαφορετικές νοηματικά και αν υπάρχει σύγκριση σε κάποιο επίπεδο αυτή θα γίνει σε διαφορετική βάση [από την εννοιολογική], δηλαδή:

 

"Για εμένα είναι ξεχωριστό το να ξυπνάω από το να περπατάω."

 

Όπου εδώ υπάρχει βάση σύγκρισης: είναι και τα δύο πράγματα που [εν δυνάμει] κάνεις.

 

Με πιάνεις;

 

Δεν είναι ότι με έπιασε ξαφνικό φιλολογικό ενδιαφέρον [αυτό υπήρχε ανέκαθεν άλλωστε], γι άλλο λόγο επιμένω. Αυτό το σημείο πέρα από το ότι αποτελεί καλό παράδειγμα του γιατί αξίζει να συνηθίσεις να εκφράζεσαι καλά για εσένα, συνδέεται και με το αν τελικά θα αρχίσεις να προγραμματίζεις κάποια στιγμή στο μέλλον.

 

Όλες οι γλώσσες προγραμματισμού έχουν κανόνες που αν δεν τους ακολουθείς δεν θα δουλέψει αυτό που φτιάχνεις [στην καλύτερη περίπτωση] ή θα δουλέψει με απρόβλεπτο τρόπο [στη χειρότερη]. Άσε που αν δεν είσαι σε θέση να αντιληφθείς τη λογική μίας γλώσσας δεν θα ξέρεις ποια να επιλέξεις για να κάνεις τη δουλειά σου και σε ότι αφορά το αποτέλεσμα οτιδήποτε προκύπτει εκτός της μετριότητας θα είναι θέμα τύχης [και πίστεψε με, σε αυτά δεν τυχαίνει να κάνεις κάτι καλό, όπως π.χ. να λύσεις κάτι που δεν έχει λυθεί ήδη].

 

@parsifal

 

Σωστός. Ταιριάζει εκεί -λόγω context- η μετάφραση σε πλαίσιο. Αλλά σε αυτή την πρόταση που έγραψα μόλις; -Άστα να πάνε, είναι κάποιες λέξεις που είναι σαν να κάνεις downcasting όταν τις μεταφράζεις.

 

@teo64, ταυτίστηκες με τον "ήρωα" της αφήγησης ; :ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@teo64, ταυτίστηκες με τον "ήρωα" της αφήγησης ; :ρ

 

LOL... :P Αναίσθητε, δεν καταλαβαίνεις το βαθύ προβληματισμό του συγγραφέα του ημερολογίου, τη συναισθηματική φόρτιση και τα σοβαρά κοινωνικά μηνύματα που μεταφέρει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλέ ClouD , καταλαβαίνω τι θες να μου πεις και σου εξήγησα τι γίνετε και ξαναλέω ότι μερικά λάθη μπορεί να γίνονται από μεγάλη ταχύτητα . Παρακολουθώ το topic ενώ διαβάζω , δεν γίνετε αλλιώς δεν έχω άλλο χρόνο στη διάθεση μου .Τα δυο αυτά λεπτά [για παράδειγμα] που θα γράψω το post μου δεν μπορώ να τα κάνω δέκα για να ορθή και σωστή σύνταξη μιας πρότασης .

 

Ελπίζω να μην ξεχάσατε τι διάβασμα ρίχνατε στην δευτέρα και τρίτη λυκείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω να μην ξεχάσατε τι διάβασμα ρίχνατε στην δευτέρα και τρίτη λυκείου.

Εγώ δεν ξέχασα! Όμως για να μάθεις πρέπει να δοκιμάσεις, να πετύχεις, να αποτύχεις, να πάθεις, δηλαδή να ξοδέψεις χιλιάδες ώρες πάνω από ένα PC (όχι παίζοντας παιχνίδια ή βλέποντας ταινίες ή χαζεύοντας στο διαδίκτυο). Κι επειδή το άθλημα απαιτεί προσωπικό χρόνο και συγκέντρωση για εγκεφαλικό κάψιμο... καλύτερα ξέχασέ το προς το παρόν και σε δύο χρονάκια από τώρα που θα έχεις πετύχει να βρίσκεσαι εκεί που θες, τότε πιθανότατα θα έχεις άπλετο χρόνο και φυσικά πολύ πιο ώριμο εγκέφαλο να διαθέσεις για το χόμπυ σου, αν είσαι αποφασισμένος. Τώρα αυτό που θες να κάνεις και αυτά που λες είναι από αόριστα εως αστεία. Λίγη υπομονή λοιπόν. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χριστούγεννα 14 μέρες 336 ώρες 20,160 λεπτά και 1.209.600 δευτερόλεπτα χωρίς διάβασμα :-D .

Απλός έχουν πέσει πολλά διαγωνίσματα τώρα και είμαστε σπίτι σχολειό τουαλέτα σπίτι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις το άλλο το καλό? Αντί να τρώγεσαι τώρα με C++ και άλλα μονοπάτια, σκίσου στην 3η Λυκείου να βγάλεις καλό βαθμό και από κει και πέρα πίστεψε με θα έχεις και άπειρο χρόνο να κάνεις αυτό που γουστάρεις και το πλεονέκτημα να μπεις σε μια σχολή να σε βοηθήσει στα περαιτέρω.

 

Γιατί αν βάλεις δυο καρπούζια στην ίδια μασχάλη, και -στο απεύχομαι- χωρίς να το θέλεις μπεις σε άλλη σχολή αντί πληροφορικής, το χρόνο που κερδίζεις τώρα με το να ψάχνεσαι με βιβλία hacking, cracking, piercing etc θα τον χάνεις στο 2πλάσιο τότε, όταν άλλα μαθήματα θα πρέπει να διαβάζεις για την σχολή και άλλα για να κάνεις αυτό που θέλεις.

 

Μην αποκοπείς τελείως από το αντικείμενο φυσικά αλλά τώρα γνώμη μου ότι στόχος είναι η εισαγωγή σε πληροφορική και μετά το hack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι hacking και κουραφέξαλα. Ομολογώ πως όταν διάβασα το πρώτο post στο topic, με έπιασαν τα γέλια.

 

Μου θύμισαν καιρούς όταν είμουν και γω 16 χρονών και ψαχνόμουν με τους υπολογιστές.

Έβλεπα διάφορες ταινίες σε σχετικό αντικείμενο, διάβαζα άρθρα και σκεφτόμουν αν αυτά που παρουσιάζουν οι ταινίες μπορούν να γίνουν στην πραγματικότητα.

 

Θα σας πω το εξής. Το όλο concept με το hacking και την υπο-κουλτούρα του οφείλεται:

1ον) στο γεγονός ότι πάρα πολύς κόσμος, ειδικά στην ελλάδα, δεν ξέρει βασικά στοιχεία σχετικά με υπολογιστές.

2ον) η διόγκωση των γεγονότων απο τα media και η όλη φαντασμαγορική κατάσταση που δημιουργείτε γύρω απο το "hacking".

 

Το hacking, όπως παρουσιάζεται στα media, είναι η πλήρης κατανόηση και εκμετάλλευση ορισμένων εξαιρετικά λεπτομερών στοιχείων σχετικά με ασφάλεια διαφόρων δικτύων και servers.

Οι καλύτεροι "hackers" παγκοσμίως είναι αυτοί που ασχολούντε με την ασφάλεια δικτύων μεγάλων επιχειρήσεων, ή επιχειρήσεις που ασχολούντε με δημιουργία anti-virus και οτιδήποτε εμπορικό.

 

Αν δεν έχεις εμπειρία απο την διαχείρηση τέτοιων δικτύων και τεχνογνωσία που δημιουργείτε μέσα απο την δουλειά σου σε τέτοιες επιχειρήσεις και οργανισμούς (όπως διάφορες agencies σε διάφορα μέρη του κόσμου) μόνος σου απο το σπίτι σου το πολύ πολύ να καταφέρεις να περάσεις ένα linuxάκι, να συνδέσεις ένα δίκτυο με 2 pc στο σπίτι σου, να κάνεις IRC chat με τίποτα δήθεν "καμμένους" με το αντικείμενο, και να υιοθετήσεις ένα όνομα τύπου k0st@k1s.

 

Αν θες να ασχοληθείς με hacking, βγες έξω, σπούδασε ασφάλεια πληροφοριακών συστημάτων, δούλεψε 5-6 χρόνια σε μια εταιρία που ασχολείτε με ασφάλεια δικτύων και τότε θα μάθεις οτι δεν έχεις κανένα προσωπικό όφελος απο διάφορες hacking επιθέσεις παρα να υποστηρίξεις μια ματαιόδοξη ανώριμη πτυχή της προσωπικότητας σου.

 

Πάντως σε όλα αυτά, ότι και να κάνεις, πάντα θα έχεις απο πάνω σου ένα αφεντικό ή καμιά CIA στην αυλή σου για να σε καταδικάζουν για τρομοκράτη και να σε έχουν σε φυλακές χωρίς καν δίκη για μια ηλιθιότητα και εξυπνάδα που νόμιζες οτι μπορούσες να κάνεις.

 

Όλα αυτα φιλικά και με γνώμονα πάντα το νεαρόν της ηλικίας σου.:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...