Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις ‎21‎/‎6‎/‎2018 στις 11:46 ΠΜ, villasg είπε

Casio G-Shock DW-5600BB-1ER

===========================================

Εγω παντως με μια καλη συλλογη απο ρολογια ( 70+ ) εχω κολλησει και δεν βγαζω απο το χερι μου το παρακατω Seiko velatura και οταν το βγαλο βαζω το αγαπημενο μου παλιο καλο Zenith Defy αυτοματο του 75

p3NaIFa.jpg

Αν μπορούσες κάποια στιγμή βάλε καμιά φωτογραφία από τη συλλογή! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Fulgore είπε

Σοβαρη ερωτηση αλλα γιατι το αγορασες απο τον παραπανω?Τρομερα καλυτερη τιμη δεν σου εκανε και ετσι οπως το πουλησε πιο πολυ για ρολοι που εχει παρει απο καποια κλοπη μοιαζει παρα για κατι αλλο.

Πανεμορφο παντως οπως φυσικα η μεγαλη αδυναμια μου το πιο πισω omega(παρολο που εχουμε γεμισει στους χρονογραφους :P ).

Καλή ερώτηση! Μάλλον γιατί ήταν 2001 και εγώ ήμουν 25 χρονών!..Αν δεν ξέρεις από Θεσσαλονίκη, η Εγνατία είναι ο κεντρικός εμπορικός δρόμος, του οποίου το "πρεστίζ" είναι μερικά κλικ παρακάτω από τους δύο "καλούς" εμπορικούς δρόμους, την Τσιμισκή και την Μητροπόλεως, και αντίστοιχα είναι και τα καταστήματα. Το θεώρησα απόλυτα φυσιολογικό να το πάρω και να φύγω.

Έχει αγοράσει κανείς άλλος σχετικά φτηνό citizen εκείνη την εποχή και να θυμάται να είχε καλό κουτί και αν ναι, τί είδους; Πάντως το 2007 που αγόρασα από έξω ένα citizen blackhawk για δώρο, είχε το γνωστό στρογγυλό κουτί των promaster. 

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά έχω ένα Seiko 5 εδώ και λίγους μήνες αλλά σήμερα παρατήρησα για πρώτη φορά ότι χάνει πάρα πολύ γρήγορα τη μπαταρία του. Οταν λέω γρήγορα προφανώς δεν εννοώ από μέρα σε μέρα αλλά μέσα σε λίγες ώρες. Παράδειγμα το κούνησα κανονικά στις 4 το απόγευμα, το κοιτάω τώρα και έχει μείνει πίσω 1 ώρα και 20 λεπτά. Ως kinetic ρολόι προφανώς δεν παίζει θέμα μπαταρίας και μάλλον κάτι γίνεται με τον μηχανισμό. Εχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να παίζει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σόρρυ, οτιδήποτε αυτόματο έχω συνήθεια να το λέω kinetic. Αυτόματο είναι, το Seiko 5 snk805 έχω. Αν μπορεί να βοηθήσει κάποιος ως προς το τι μπορεί να φταίει καλοδεχούμενο αλλιώς να χρησιμοποιήσω εγγύηση και να το στείλω για επιδιόρθωση ή αντικατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω για βλάβη. Φόρεσε το να δούμε πως πάει.

Αν το φοράς τώρα και έχει μείνει πίσω τόσο όσο λες πήγαινε το  στο service.

Ή κάπου το χτύπησες και δυνατά μάλιστα ή κάτι άλλο συμβαίνει. Για τέτοια ρολόγια δεν δικαιολογείται αλλά μπορεί και πολύ σπάνια να συμβεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το έχω χτυπήσει κάπου όχι δεν το έχω χτυπήσει, ούτε σε νερό το βάζω και γενικά το προσέχω. Μάλιστα λοιπόν... άρα μάλλον θα κάνω χρήστη της εγγύησης από ότι φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν update, μίλησα πρώτα με το κατάστημα που το πήρα. Ο άνθρωπος που ασχολήθηκε δεν ξέρω τι ξέρει αλλά μου λέει ότι αυτό θα μπορούσε να συμβαίνει για πολλούς λόγους αλλά δεν είναι όλοι λόγοι επιστροφής. Τι εννοεί ο ποιητής; Παράδειγμα κούνησα το ρολόι για κάνα λεπτό πριν πέσω για ύπνο, 11:30 το βράδυ και το πρωί που ξύπνησα το βρήκα σταματημένο στις 4 το πρωί. Αμφιβάλλω λοιπόν ότι αυτό είναι φυσιολογικό και δεδομένου ότι μέχρι τώρα η ώρα που κρατούσε ήταν περίπου στο 20ωρο αν ήταν εντελώς ακούνητο. 

Η πρόταση του για αρχή πριν προβώ σε αποστολή για σέρβις στα κεντρικά της Seiko στην Αθήνα ήταν να το δουλέψω κανονικά το ρολόι χωρίς να το βγάλω καθόλου για 2-3 μέρες και ακόμα και όταν κάθομαι να το παίζω σαν κομπολόι για να είναι όσο γίνεται περισσότερο σε κίνηση. Επειτα να το αφήσω άλλη μια φορά ακούνητο να δούμε πως θα πάει. Αν κάνει πάλι το ίδιο τότε να το στείλω, μην κάνω δηλαδή αποστολή από τώρα για κάτι που ίσως επισκευάζεται από μόνο του λόγο φύσης του μηχανισμού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Το ρολόι το φοράς κατά τη διάρκεια της μέρας 

Στο service της seiko και χωρίς πολλές κουβέντες. 

Στα τρία με τέσσερα λεπτά κούνημα το ρολόι θα έπρεπε να δουλέψει κανονικά και ασταμάτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mr.Vox είπε

Στο service της seiko και χωρίς πολλές κουβέντες. 

Στα τρία με τέσσερα λεπτά κούνημα το ρολόι θα έπρεπε να δουλέψει κανονικά και ασταμάτητα.

Τι ασταμάτητα έπρεπε να δουλέψει; Με τρία λεπτά κούνημα έπρεπε να δουλέψει 20 h;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά εντάξει. Κάντε ότι θέλετε. Το ρολόι έπρεπε να πάρει μπροστά και να δείχνει κανονική ώρα όσο λειτουργούσε και όχι ώρα άλλα αντί άλλων.

Επεξ/σία από mr.Vox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπαρχει καμια αποψη για τα ρολογια Skmei ? Ειναι ιδιαίτερα φθηνα αλλα διαβαζω αρκετα καλες κριτικες . Αν εχει καποιος κανενα τετοιο ρολοι ας μας πει την αποψη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2018 στις 4:03 ΜΜ, AristidisZ είπε

Το ρολόι το φοράς κατά τη διάρκεια της μέρας ;

Ναι το φοράω αλλά το βγάζω όταν πάω σπίτι. 

Τώρα νέο update. Διάβασα αρκετά πράγματα και αυτό που είδα είναι ότι ακόμα και στο service για τα αυτόματα τα βάζουν σε ένα μηχάνημα που τα κουνάει για 48 ώρες. Είναι αδύνατον με λίγα λεπτά κούνημα να φορτίσεις ολόκληρο το ελατήριο για 20 ώρες ειδικά αν περνάει και κάποιο χρόνο σε αδράνεια. Ετσι λοιπόν τώρα αυτές τις μέρες το φορούσα ακόμα και στον ύπνο μου και το άφησα χτες εκτός χεριού από τις 2 τη νύχτα ως σήμερα το πρωί στις 12 και λειτούργησε κανονικότατα. Αρα μάλλον ήταν θέμα φόρτισης/ξεφόρτισης. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθε η ώρα μου να πάρω ενα ρολογακι για τον στρατό.. Καμία πρόταση; Μην ξεφύγει πολυ το μπάτζετ εως μαξ 100 έλεγα.. Και φθηνότερο να είναι, δεν πειράζει..

Επεξ/σία από GeorgeHellas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...