Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Stathis85 είπε

Μα εκεί ειναι το θέμα. Οτι δεν ειναι omega. Mόνο το σχέδιο είναι το ίδιο. Είναι σαν να λέμε οτι τα smart ειναι mercedes... 

Αυτό που κάνει ενα luxury brand ρολογιού δεν ειναι μόνο το όνομα αλλά και η ποιότητα κατασκευής, τα υλικά και κυρίως η κίνηση που ειναι το α κ το ω στην τέχνη της ωρολογοποιίας.

Προσωπικά αν δεν θέλω να φορέσω ενα ακριβό ρολόι φοράω κάποιο seiko ή citizen. Γιατι να φορέσω μια φτηνή αντιγραφή?

Bλέπω το λόγο που θα το αγόραζε κάποιος γιατι ειναι διαχρονικό design (αν και οι περισσότεροι θα το αγοράσουν επειδή γράφει Omega αν κ δεν έχει καμία σχέση), αλλά δεν σημαίνει οτι ειναι καλό ρολόι ακόμα κ για τα λεφτά του.

Εσύ το βλέπεις σαν μια φθηνή αντιγραφή χειρότερη απο τα υπόλοιπα σου ρολόγια. Πολλοί άλλοι δεν το βλέπουν έτσι,τόσο δύσκολο είναι να το αποδεχτείς?

Το γιατί το παρουσιάζεις λές και σε αναγκάζουν να το πάρεις με το ζόρι και να το φορέσεις σε σχέση με άλλα ρολόγια που έχεις ειναι που δεν καταλαβαίνω.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά η εταιρία η ίδια δεν φαίνεται να έχει θέμα στο να "υποβαθμίσει" ενα σχέδιο βάζοντας σε "πλαστικό" swatch  γιατι μερικοί  έχουν τόσο θέμα δεν καταλαβαίνω.  Επίσης ότι ΔΕΝ είναι omega νομίζω το καταλαβαίνουμε όλοι δεν θεωρώ οτι ειναι αντιγραφή κάποιου ρολογιού απλα μια μίξη  2 κόσμων. .   σίγουρα θα το πάρουν  κάποιοι επειδη γράφει omega αλλά υπάρχουν και αυτοί που θα το πάρουν επειδη ειναι ωραιο σχέδιο η εταιρία θα πουλήσει και ο κόσμος θα χαρεί ενα  σχέδιο που ποτέ δεν θα έβλεπε στο χέρι του ( μιλαω για το μεγάλο μέρος της αγορας) κάτι σαν τα σμαρτ όπως αναφέρθηκε... αλλοι νομίζουν ότι επαιρναν Mercedes και το αγόραζαν όμως  σε καποιους  άρεσε σαν αυτοκίνητο χρηστικότητα κλπ.. το κινητρο μιας αγοράς το ξέρει μόνο ο αγοραστής...... για μένα είναι όμορφο ρολόι και αξίζει καποιος να το έχει στην συλλογή του οχι επειδη ειναι signature ομως....  εκτός και αν τα μόνα ρολόγια που έχει είναι  omega Panerai κλπ οπότε μάλλον δεν απευθύνεται σε αυτόν το ρολόι....

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, squib είπε

ΤΟ αστείο είναι ότι κάποιοι το πουλάνε σε αγγελίες 550€ λες και είναι omega. Από την άλλη ελεύθερη αγορά έχουμε.

Αυτά θα υπάρχουν σε ολα τα προιοντα που έχουν ζήτηση και δεν έχουν στοκ.... έχει γίνει χαμός με αυτα λίγο υπομονή να τα πάρεις μισή τιμή εκτός αν τα θες day1... ανέλπιστη ζήτηση πάντως...

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παλιά ένα ρολόι seiko που φορτιζε με το περπάτημα αλλά το έχασα.

Τώρα έχω ένα Seiko Solar Chronograph αλλά το βράδυ όταν βγαίνω φοράω ένα Samsung G3 Smartwatch για να βλέπω και στο σκοτάδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Αυτά θα υπάρχουν σε ολα τα προιοντα που έχουν ζήτηση και δεν έχουν στοκ.... έχει γίνει χαμός με αυτα λίγο υπομονή να τα πάρεις μισή τιμή εκτός αν τα θες day1... ανέλπιστη ζήτηση πάντως...

Κουβέντα να γίνεται ! Ναι η ζητήση είναι μεγάλη γιατί όλοι θα ήθελαν ένα moon watch. Από την είναι δεν είναι limited edition θα έρθει απόθεμα φουλ. Τώρα αν κάποιος είναι τόσο ανυπόμονος ας δώσει 550 να το πάρει τώρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, squib είπε

Κουβέντα να γίνεται ! Ναι η ζητήση είναι μεγάλη γιατί όλοι θα ήθελαν ένα moon watch. Από την είναι δεν είναι limited edition θα έρθει απόθεμα φουλ. Τώρα αν κάποιος είναι τόσο ανυπόμονος ας δώσει 550 να το πάρει τώρα .

Σωστα!  τοσο hype ούτε σε limited!!! Καλά αντε για limited να το καταλάβω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με άλλο λουράκι πάντως, είναι πραγματικά ωραίο. 

*το λουράκι παίζει βέβαια να είναι πιο ακριβό από το ρολόι 

Screenshot_20220327_125500.jpg

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Με άλλο λουράκι πάντως, είναι πραγματικά ωραίο. 

*το λουράκι παίζει βέβαια να είναι πιο ακριβό από το ρολόι 

Screenshot_20220327_125500.jpg

Εγώ γμτ έχω πολυ μικρό καρπό και θεωρώ με το μαμά λουράκι δε θα μου κάνει καν.

Αλλα άντε να το βρεις να το δοκιμάσεις….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Εγώ γμτ έχω πολυ μικρό καρπό και θεωρώ με το μαμά λουράκι δε θα μου κάνει καν.

Αλλα άντε να το βρεις να το δοκιμάσεις….

43 είναι αυτο; αν ειναι τοσο εχεις και μικρό καρπό δεν θα σου κάνει με τίποτα....

26 λεπτά πριν, JimxxZe είπε

Έχω ερωτευτεί με αυτά τα δύο, υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα; 

 

image.png.eb59c3760d96d696b93f6a6e2fa17686.png

 

image.png.18cbb36618e24b4a5330d962adc0d94f.png

Σε αυτά τα χρήματα δύσκολο..   αν ερωτεύτηκες δίπλα να σε βοηθήσω.. πήγαινε για το πρώτο  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μου αρέσουν τόσο τα ρολόγια με μπρασελέ (είμαι και 25 χρονών και θεωρώ ότι δε μου πάνε γιατί δε ντύνομαι και πολύ με πουκάμισα κλπ). 

Μου έχει μπει λίγο το μικρόβιο να ξοδέψω κάπου 250-300 για ρολόι και θέλω να πάρω κάτι με πλαστικό/δερμάτινο/υφασμάτινο λουρί. Μου έπιασε το μάτι αυτό. Λέτε αξίζει;

Σκέφτομαι πως με ένα Nato strap μαύρο/γκρι θα είναι πολύ ομορφότερο αλλά και με το πλαστικό μπλε λουρί, δε με χαλάει καθόλου. 

image.png.96f3583d1a14d8feda5120ced7a7b703.png

Ο καρπός μου με το GA-2100 που φοράω είναι κάπως έτσι, νομίζω σαν μέγεθος θα είναι οκ το Citizen μιας και είναι 44mm και το G-Shock 46mm.

pyleLNyVp5A51mwU5vVuCFIaspYXdS9FNsiuEJPNpaHHK7cNVpd6nCHKOR6-FsdYvVg_JpiaTrKyGgJLaBal7x5WKq1gcYjVXogurcMdkeCfGN37AA9foOWaDfFH5uhbGSoiIDpxh3nWuH5Tnqq3SNNHuHXuMvYzamHnEHnRVbsLVUQmWRG7Q1HJLeY7CXMsNhwV4P-caao2njwvFetBwhRLRNbWb27XbNYvQHYAb88sbi0214p6vBEewFHv_VAdQe9OabQEO8b5IrCKgXEmokF4ThZb1kvD6r5Jk0mrJc0MEb4svSU3LiETpe_JvyvoeS2VcR0MryIxMtQ9hGUA_NI70EwYnzwM1Js_eyd6ti-ecyU9hOnnodhxwn93Qo6kE3ZfNTCf-nzvzoOxmmvGKEnSv5Yo1Kobe9OhrbnA-DxihPWqO5OR-teRRRPfw_yVox1bYz-uEO3SZl6I_lLW97_xL0W_Oagr2x1VOogO4yiT6rp3-PlT7hwAKZZIvL5T4X7EoJUz9Plx_nYHfFQqLVYO4xoX9n6AgtYZ5Jhdi7QpZnv_yun8uQ4yQjk6LIQvo2FJT3k_BxoKHIGMKFvbIrtjEQdU4qIIIArrRGlriPgXuh-oPy35k4TxyTZP2hwaSZMSBy4-R-i91JItmsEYh4lLi3tQ8904Jq0_i5G8Lv7zsy_cLSak4obppNPddcut2M_NR9N4Gs3rfsBs_hV1ec0fi24EoeYA3ASW8P6J00g-HK8msYmbOyNz_K4_TKhIifNaaqvHCuNTfu8n61yhMX3HBnWzMJVUkQ=w970-h1293-no?authuser=1

Επεξ/σία από MrRush
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MrRush είπε

Δε μου αρέσουν τόσο τα ρολόγια με μπρασελέ (είμαι και 25 χρονών και θεωρώ ότι δε μου πάνε γιατί δε ντύνομαι και πολύ με πουκάμισα κλπ). 

Μου έχει μπει λίγο το μικρόβιο να ξοδέψω κάπου 250-300 για ρολόι και θέλω να πάρω κάτι με πλαστικό/δερμάτινο/υφασμάτινο λουρί. Μου έπιασε το μάτι αυτό. Λέτε αξίζει;

Σκέφτομαι πως με ένα Nato strap μαύρο/γκρι θα είναι πολύ ομορφότερο αλλά και με το πλαστικό μπλε λουρί, δε με χαλάει καθόλου. 

image.png.96f3583d1a14d8feda5120ced7a7b703.png

Γενικά για ρολόι; γιατι δεν κοιτάς κανένα fashion (armani κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Γενικά για ρολόι; γιατι δεν κοιτάς κανένα fashion (armani κλπ)

Δεν νομίζω πως τα fashion brands αξίζουν τόσο τα λεφτά τους, νομίζω πως μια μάρκα όπως Citizen/Seiko/Tissot έχει πιο καλά υλικά και πληρώνεις λίγο περισσότερο τα υλικά και όχι τόσο το όνομα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...