Προς το περιεχόμενο

ρολόι χειρός: τί φοράτε/ποιο θα θέλατε?


ΦΡΑΝΤΣΕΣΚΑ ΣΑΝΤ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, xgol είπε

Γιατί να έχεις τέτοιο ρολοι για διακοσμητικο και να το φορας μια φορα το μήνα; Ποια η λογικη;!

Σοβαρά πρώτη φορά το ακούς αυτό; Οι πιο πλούσιοι την συλλογή τους την έχουν σε θυρίδα και οπότε πηγαίνουν να βγάλουν ρολόι ενημερώνουν την ασφαλιστική τους. Τα ακριβά ρολόγια δεν είναι daily Casios. Είναι επένδυση. Θα εκπλαγεις με τα ποσά που παίζουν για ένα vintage Rolexτης δεκαετίας του 70 σήμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, xgol είπε

Γιατί να έχεις τέτοιο ρολοι για διακοσμητικο και να το φορας μια φορα το μήνα; Ποια η λογικη;!

Γιατί ένα ρολόι έχει διαφορετική λογική ύπαρξης για τον καθένα και η κάθε λογική είναι σωστή. 

Και εγώ έχω seamaster του 2021. Δεν το φοράω κάθε μέρα. Κυριολεκτικά φοράω περισσότερο ένα g shock DW-5600E των 40€ που έχω τις περισσότερες μέρες ή κάποια swatch με χρώματα. Για να προλάβω κάποιους, δεν το κρατάω για μόστρα κλπ. Αν ήταν έτσι, θα το φόραγα κάθε μέρα μιας και δεν ζω σε σπηλιά. 

Γιατί? Γιατί έτσι με βολεύει. Δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος έχει κάποια ρολόγια Χ πρέπει να τα φοράει κάθε ημέρα. 

Και όπως έχω γράψει ξανά, το σωστό ρολόι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις όμορφα και δεν σε αγχώνει η ύπαρξη του, η συντήρηση του και το τι θα πει ο κόσμος. 

G shock και τα μυαλά στα κάγκελα λοιπόν. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, telis είπε

Καλά θα πάει αυτό, εκτός αν είναι πρωταπριλιάτικο αστείο

τα παράπονα έχουν ξεκινήσει πριν, το πρόβλημα θα είναι αν το κάνουν πολλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα κοιτώντας το market place στο Facebook, είδα ότι έχουν αρχίσει να ζητάνε €450 και όχι €500, €700, €900. Σε λίγο θα παρακαλάνε να τα δώσουν στην τιμή που τα αγόρασαν διότι έτσι και αλλιώς ο σκοπός ήταν το γρήγορο κέρδος, άσε που όταν το απόθεμα στα καταστήματα ομαλοποιηθεί δεν θα υπάρχει κανένας λόγος να το αγοράσεις από αγγελία, και τότε θα αρχίσουν τα γνωστά «δίνω €200 μετρητά» κλπ κλπ κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Γιατί ένα ρολόι έχει διαφορετική λογική ύπαρξης για τον καθένα και η κάθε λογική είναι σωστή. 

Και εγώ έχω seamaster του 2021. Δεν το φοράω κάθε μέρα. Κυριολεκτικά φοράω περισσότερο ένα g shock DW-5600E των 40€ που έχω τις περισσότερες μέρες ή κάποια swatch με χρώματα. Για να προλάβω κάποιους, δεν το κρατάω για μόστρα κλπ. Αν ήταν έτσι, θα το φόραγα κάθε μέρα μιας και δεν ζω σε σπηλιά. 

Γιατί? Γιατί έτσι με βολεύει. Δεν σημαίνει πως επειδή κάποιος έχει κάποια ρολόγια Χ πρέπει να τα φοράει κάθε ημέρα. 

Και όπως έχω γράψει ξανά, το σωστό ρολόι είναι αυτό που σε κάνει να νιώθεις όμορφα και δεν σε αγχώνει η ύπαρξη του, η συντήρηση του και το τι θα πει ο κόσμος. 

G shock και τα μυαλά στα κάγκελα λοιπόν. 

Αυτό το 5600 έχει καταστρέψει πολύ κόσμο (ρολόγια) 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tsiro7 είπε

Αυτό το 5600 έχει καταστρέψει πολύ κόσμο (ρολόγια) 😅

Σε κάνει να θες να το χτυπάς "τυχαία" να δεις πότε θα πάθει κάτι!

Να και 2 παλιότερες φωτό του

Εικόνες αξιολογήσεων

Εικόνες αξιολογήσεων

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δε φοράω το ίδιο ρολοι κάθε μερα και σίγουρα όχι το rolex. Κυρίως παίζω μεταξύ ενός swiss military των 250€ (που το βάζω και θάλασσα) και του galaxy watch. Πιο σπάνια καθημερινές θα βάλω το aquaracer (το χα πάρει 2.2κ) και το dj θα μπει κυρίως σε βόλτες το ΣΚ. 

Εννοείται πως άνθρωποι που είναι συλλέκτες κι έχουν αρκετά luxury ρολογια τα έχουν σε θυρίδες και κρατάνε ένα στο σπίτι το οποίο μετά ξερω γω από 1 μήνα θα το κάνουν τράμπα με άλλο κλπ κλπ. 

Α! Να προσθέσω πως καλοκαίρι λιώνω το gshock μου κι από φέτος θα παίξει πολύ κι αυτό το διακριτικό λαχανοκιτρινο που πήρα. 

19 ώρες πριν, vs_skg είπε

Σου φαινεται παραξενο να βαλει κανεις το ανοξειδωτο ρολοι με αντοχή 300m στατικη πιεση για κολυμπι; Tool watch ειναι, οχι κοσμημα. Αν ειναι να μην το βαζω θαλασσα, να μην το βαζω σε δραστηριοτητα που παιζει να το γρατζουνισω κλπ τι το πηρα

Θα χει δώσει ο αλλος 7κ και θα το χει για tool watch ? Μόνο αν έχει αλλα 3 4 τέτοια και είναι στ @ του τα χρήματα. 

Άλλωστε κανένας δύτης εδώ και χρόνια δεν παίρνει ... seamaster και sub για να καταδυθεί. Είναι αστείο κ μόνο στη σκέψη. 

Αυτά τα ρολόγια έχουν το ρόλο της επένδυσης, της συλλογής και ΝΑΙ του κοσμήματος. Ειδικά για άντρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...