Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε μάγκες ΣΩΣΤΕ με!

...

Φοβάμαι μην την πειράξω, και αλλάξει κάτι και χειροτερέψει το οτιδίποτε και φρικάρω.. Υπάρχει ο ΟΠΟΙΟΣΔΙΠΟΤΕ φόβος? Διάβασα μερικές σελίδες, και ίσα ίσα που κατάλαβα πως όσο μεγάλο πρόβλημα έχεις στην αναπνοή τόσο δύσκολη θα είναι η επέμβαση. Άρα λογικά θα είναι μια χαρά η όλη φάση!

κάνα προσωπTo close with οι γιατροί στα στρατιωτικά νοσοκομία θα κάνουν μια τέτοια επέμβαση σωστά? η θα μου καταστρέψουν ο? (γιατροί δημοσίου είναι, και ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ κιόλλας.. ανησυχώ πως να το κάνουμε? :P)

 

καταρχην...ο σωζων ευατο σωθειτω!!!:-D

κατα δευτερον...ειπες λαλακια.ποιος σου ειπε οτι όσο μεγάλο πρόβλημα έχεις στην αναπνοή τόσο δύσκολη θα είναι η επέμβαση

.καταλαβες λαθος.καμια επεμβαση επι του διαφραγματος δεν ειναι δυσκολη απο τη στιγμη που γινεται σε 15λεπτα πανω κατω(μπορει και λιγοτερο).βαλε καθαρισμους κτλ κτλ.αυτα ειναι πιο χρονοβορα.θεωρειται μικρη επεμβαση(αποτι θυμαμαι),οποτε καμια ανυσηχια να μην εχεις.

καλιστα εχω ακουσει οτι οι γιατροι του στρατου ειναι τοπ,οποτε πηγαινε καντην αν τη θεωρεις απαραιτητη και αν οντως ειναι στραβο το διαφραγμα σου γιατι οπως και να εχει θα εχεις 2οφειλες...

1.αδεια

2.μελλοντικη επεμβαση επι χρημασι(γιατι σε δημοσιο δεν προκειται να πας)

ετσι λενε τα στατιστικα μεχρι τωρα.ακου οτι σε βολευει και πραξε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πιστεύω ότι οι στρατιωτικοί γιατροί είναι πολύ καλοί.

Σε καμια περίπτωση χασάπηδες.Και για τέτοια εγχείριση μπορεί να πάρεις και 1+ μηνα άδεια.

Για μένα αξίζει να το κανεις γιατί δεν ξέρεις στο μέλλον τι μπορεί να βγει αλλα και γιατί 1+ μηνας άδεια είναι και γαμώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν σε παίρνουν χειροπόδαρα και σε πάνε μέσα στο χειρουργείο. Πρέπει να δώσεις την συγκατάθεσή σου. Πες δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά, έχω άσθμα (το οποίο είναι αποτέλεσμα κακής αναπνοής απο τη μύτη) είναι βουλωμένες οι μύτες μου κτλ. Στάσου και λίγο στο κεφάλι σου για να βουλώσουν σίγουρα :P. Αν σου πεί μπες χειρουργείο...πες θα το σκεφτώ :P.

 

Μα γιατί να το σκεφτώ.. εγώ θα παω και θα το παίξω ότι και καλά έχω μεγάλο πρόβλημα.. :P

Απλά ανυσηχώ μην την πειράξω και εμφανίσει ΜΕΤΑ κανένα πρόβλημα στον οποιονδήποτε τομέα. (Παω για τα πολλά ~άδεια και τσάμπα γιατί-να-μην-την-κάνω-επέμβαση~, και χάσω και τα λίγα)

 

καταρχην...ο σωζων ευατο σωθειτω!!!:-D

κατα δευτερον...ειπες λαλακια.ποιος σου ειπε οτι όσο μεγάλο πρόβλημα έχεις στην αναπνοή τόσο δύσκολη θα είναι η επέμβαση

.καταλαβες λαθος.καμια επεμβαση επι του διαφραγματος δεν ειναι δυσκολη απο τη στιγμη που γινεται σε 15λεπτα πανω κατω(μπορει και λιγοτερο).βαλε καθαρισμους κτλ κτλ.αυτα ειναι πιο χρονοβορα.θεωρειται μικρη επεμβαση(αποτι θυμαμαι),οποτε καμια ανυσηχια να μην εχεις.

καλιστα εχω ακουσει οτι οι γιατροι του στρατου ειναι τοπ,οποτε πηγαινε καντην αν τη θεωρεις απαραιτητη και αν οντως ειναι στραβο το διαφραγμα σου γιατι οπως και να εχει θα εχεις 2οφειλες...

1.αδεια

2.μελλοντικη επεμβαση επι χρημασι(γιατι σε δημοσιο δεν προκειται να πας)

ετσι λενε τα στατιστικα μεχρι τωρα.ακου οτι σε βολευει και πραξε B)

 

Ένα τέτοιο Post περίμενα, όπως την ήθελα την απάντηση. Πάντως άκουσα πως nowadays που η θητεία είναι μόνο 9 μήνες "δύσκολα" σε πάνε για τέτοια επέμβαση.. Πιο παλιά όμως λέγανε "αν έχεις στραβό ρινικό διάφραγμα ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ να το κάνεις στο στρατό!".. άρα κάτι θα ξέρουν. Θα πάω και θα του πω ότι και καλά στον ύπνο δυσκολεύομαι με την αναπνοή, ότι ροχαλίζω απίστευτα (έτσι λέει η διμηρία μου και καλά :P), και τι άλλο προτείνετε για να το κάνω πιστευτό και να με βάλει στην λίστα του χειρουργείου αμέσως?

 

Περίεργο πάντως, να έχω στραβό διάφραγμα και οι επιδόσεις της μύτης μου να είναι καλύτερες και από μύτη ολυμπιονίκη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμή που δεν έχεις προβλήματα με την αναπνοή σου (και εγώ έχω στραβό διάφραγμα και η αναπνοή μου είναι ικανοποιητική)...το θεωρώ λίγο αφελές να κάνεις εγχείριση μόνο και μόνο για την αναρρωτική. Μην ξεχνάς ότι θα κάνεις γενική αναισθησία η οποία δεν είναι ότι καλύτερο για τον οργανισμό (έχω κάνει 3 οπότε ξέρω πίστεψέ με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με σκοτώνεις ρε φιλε.. =/

Πρωτον, μην υποτιμας την αναρω! :P

Δεύερον, μπορει καποιος άλλος να μου πει.. "ΕΧΕΙΣ στραβό διάφραγμα, καλό θα κάνει κακό ΔΕΝ μπορεί να κάνει να το ισιόσεις.."

 

..δηλαδή κάτι τέτοιο περιμένω για να ησυχάσω και να το προχωρίσω.

Γιωτάδικα σας τα λεω, δεν είμαι ένας από αυτούς όμως.. απλά μου λείπουν και εμένα σαν παιδί μερικά πράγματα και γιάυτο αναγκάζομαι και σκέφτομαι λίγο ανώριμα. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι δυνατόν να κάνεις μια τέτοια επέμβαση σε καλό γιατρό και να γίνει η μύτη σου "χειρότερη"???! Έλεος!

 

οκ, έχεις διάφραγμα.. ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ αλλά θες να το φτιάξεις προερετικά (ή για αναρρωτική στη συγκεκριμένη περίπτωση)! Είναι τοσο κακο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα την επεμβαση και για κανα 6μηνο μεχρι να θρεψει καλα η μυτη πρεπει να την προσεχουμε.να μην παιζουμε ξυλο και να μην την τραβολογαμε σαν τον τιραμολα.λογικο να στραβωσει ο χονδρος παλι αν την πλακωνεις καθε λιγο και λιγακι.δεν ξερω αν εχει αναφερθει αλλα ο χονδρος της μυτης θελει χρονο να αναπτυχθει.μπορει να μην αισθανεσαι τιποτα στην επεμβαση και μετα,αλλα ο χονδρος δεν ειναι μυς,δεν εχει ινες να θρεψει γρηγορα.αυτα θυμαμαι απο αναζητηση που ειχα κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλοι παρακαλανε για να μπουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο για διαφορες ειδικοτητες...

απο τα λιγα που ξερω αναλογως την εγχειρηση(εγχειρηση λενε και τον καυτηριασμο..) που κανατε μπορει να το ξαναεμφανισει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε NightStrike12,

 

Σε παλιότερο μήνυμά μου έχω αναφέρει πως νοσηλεύτηκα σε στρατιωτικό νοσοκομείο για τον ίδιο λόγο και ανέφερα αρκετές λεπτομέρειες. Ωστόσο, μια χειρουργική επέμβαση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να αποφασίσεις επιπόλαια, όπως πολύ σωστά σου έχουν τονίσει και παραπάνω.

 

Λοιπόν στο προκείμενο:

• Η άδεια που λαμβάνεις είναι 15 ημέρες.

• Εισάγεσαι στο νοσοκομείο 3-4 μέρες πριν την επέμβαση για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις (να σου πάρουν ιατρικό ιστορικό, αιματολογικές, ακτινογραφία κ.ά.) και την 5η μέρα βγαίνεις αφού έχει γίνει η επέμβαση του διαφράγματος (μιλάμε για απλό διάφραγμα χωρίς ρινοπλαστική κλπ). Καθυστερείς τόσο γιατί δεν υπάρχει μεγάλη οργάνωση και διαθεσιμότητα των ιατρών για να κάνουν τις διαγνώσεις (πολλοί οι ασθενείς!).

• Την επέμβαση μπορεί να την κάνει είτε χειρουργός ΩΡΛ (καλύτερα λόγω εξειδίκευσης) είτε Πλαστικός χειρουργός.

• Κατά την επέμβαση βρίσκεσαι συνήθως σε γενική αναισθησία (αν και εκτός κάποιοι γιατροί προτείνουν και την τοπική), κάτι που επίσης δεν θα πρέπει να κρίνεις επιπόλαια, γιατί αν και είναι τυπική διαδικασία έχει και τις παρενέργειές της

Πχ. αλλεργία στα φάρμακα, αναπνευστική ανεπάρκεια ή λοίμωξη, εισρόφηση (ανεβαίνουν γαστρικά υγρά στους πνεύμονες) κ.ά.

• Η επέμβαση διαρκεί περίπου μια ώρα και γίνεται εν συντομία ως εξής: χρησιμοποιούν κάτι σαν ηλεκτρικό πριόνι και σου λαξεύουν το οστό, ώστε να επαναφέρουν και να διανοίξουν το διάφραγμα.

Σε πιο έντονα προβλήματα ίσως είναι απαραίτητη η ρινοπλαστική, αλλιώς υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει ξανά η κλίση. Το μέγεθος του προβλήματος σου θα το κρίνει ο γιατρός και θα σε ενημερώσει ανάλογα.

 

Παρατηρήσεις

 

• Εγώ τότε (το 2007) έτυχα σε γιατρό που εμμέσως μου ζήτησε και φακελάκι και τελικά αποφάσισα να μην την κάνω και να την κάνω μετά (αυτόν το Σεπτέμβριο με το καλό!). Ωστόσο, νοσηλεύτηκα κανονικά και πήρα και την άδεια. ;-)

• Θα πρέπει να βιαστείς να ενημερώσεις τον γιατρό της μονάδας σου να σε παραπέμψει άμεσα αν θέλεις να την κάνεις. Η όλη διαδικασία με εξετάσεις, επανεξετάσεις κλπ κρατά 2-4 μήνες, συνυπολογίζοντας και τις αναμονές στα χειρουργεία και ότι πρέπει πρώτα να πας στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου, να σε δουν και αν είναι να σε προγραμματίσουν για χειρουργείο.

• Οι ιατροί των στρατιωτικών νοσοκομείων δεν είναι ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι από τους άλλους γιατρούς. Αυτό που τους διαφοροποιεί είναι το επίπεδο της εμπειρίας. Με τόσους ασθενείς αποκτούν γρήγορα σίγουρα σημαντική εμπειρία που σε κάποιον ιδιώτη γιατρό ή του δημoσίου νοσοκομείου να ήταν λίγο πιο δύσκολο. Επιπλέον, μετεκπαιδεύονται συνεχώς στο εξωτερικό με κρατικές επιχορηγήσεις.

• Ακόμα, μην ξεχνάς ότι δεν παύουν να είναι στρατιωτικοί και μάλιστα υψηλόβαθμοι με ό, τι αυτό συνεπάγεται. Απαιτείται σεβασμός και σχετική τυπικότητα. Μερικοί βέβαια είναι πιο χαλαροί, αλλά όσα λιγότερα δικαιώματα δώσεις τόσο το καλύτερο. Όπως και να έχει, για αυτούς στις περισσότερες περιπτώσεις είσαι ακόμα ένας στρατιώτης και έπειτα ασθενής, κάτι που δεν γίνεται να ισχύσει έξω βέβαια.

• Εντός του νοσοκομείου συνήθως υπάρχουν και πολιτικοί ιατροί, είτε μόνιμοι, είτε ειδικευόμενοι, που σίγουρα θα είναι πιο χαλαροί και πιο πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν σε ό, τι χρειαστείς.

• Σε επίπεδο εγκαταστάσεων τα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι αντίστοιχα όλων των δημοσίων νοσοκομείων (πλην πανεπιστημιακών νοσοκομείων).

 

Αυτά… :-)

Επεξ/σία από nikolas7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αφού διάβασα λίγες από τος σελίδες του θέματος και έχοντας μια ζωή στραβό διάφραγμα, τόσο στραβό που δεν εναπνέω καθόλου από τη μια μεριά και λίγο από την άλλη, πήγα στον ΩΡΛ του στρατιωτικού νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης.

 

Κατευθείαν μου είπε πως έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να το χειρουργήσω. Έχει κάταγμα, κατεστραμένο αδένα στην μια πλευρά και είναι στα όρια της διάτρησης.

Με τρόμαξε όπως τα είπε. Κατάλαβα όμως ότι δεν είναι απλά ένα στραβό κόκαλο όπως νόμιζα.

Μου είπε πως εκείνος θα το χειρουργούσε αν το είχε, αλλά και ότι αν οι πιθανότητες είναι 1% να υπάρξουν επιπλοκές, στην περίπτωσή μου είναι 4%.

 

Με τρόμαξε η σκέψη να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα που θα το έχω μια ζωή.. Δεν ροχαλίζω όταν κοιμάμαι με ανοικτό στόμα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Πιστεύω όμως πως ένοιωθα πολύ καλύτερα αν ανέπνεα κανονικά.

Μήπως να πάω και σε κάποιον άλλο ιατρό;

Τί θα με συμβουλεύατε; Με άγχωσε η αντίδρασή του και το πόσο σοβαρό το θεώρησε, αλλά με φόβησε και η πιθανότητα να έχω κάποιο πρόβλημα μετά την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διάβασα λίγες από τος σελίδες του θέματος και έχοντας μια ζωή στραβό διάφραγμα, τόσο στραβό που δεν εναπνέω καθόλου από τη μια μεριά και λίγο από την άλλη, πήγα στον ΩΡΛ του στρατιωτικού νοσοκομείου Αλεξανδρούπολης.

 

Κατευθείαν μου είπε πως έχω πολύ σοβαρό πρόβλημα και πρέπει να το χειρουργήσω. Έχει κάταγμα, κατεστραμένο αδένα στην μια πλευρά και είναι στα όρια της διάτρησης.

Με τρόμαξε όπως τα είπε. Κατάλαβα όμως ότι δεν είναι απλά ένα στραβό κόκαλο όπως νόμιζα.

Μου είπε πως εκείνος θα το χειρουργούσε αν το είχε, αλλά και ότι αν οι πιθανότητες είναι 1% να υπάρξουν επιπλοκές, στην περίπτωσή μου είναι 4%.

 

Με τρόμαξε η σκέψη να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα που θα το έχω μια ζωή.. Δεν ροχαλίζω όταν κοιμάμαι με ανοικτό στόμα και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Πιστεύω όμως πως ένοιωθα πολύ καλύτερα αν ανέπνεα κανονικά.

Μήπως να πάω και σε κάποιον άλλο ιατρό;

Τί θα με συμβουλεύατε; Με άγχωσε η αντίδρασή του και το πόσο σοβαρό το θεώρησε, αλλά με φόβησε και η πιθανότητα να έχω κάποιο πρόβλημα μετά την επέμβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...