Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήρθε η ώρα...

Και να σου πω... σίγουρα κοιμάσαι αρκετές ώρες και δε ξεκουράζεσαι...

 

Όχι, κοιμάμαι max 8 ώρες και ξεκουράζομαι κανονικά. :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν διαβασεις ολες τις σελιδες-τουλαχιστον τις αρχικες-θα καταλαβεις γιατι πρεπει να κανεις επεμβαση(την οποια θεωρω οτι ειναι ειναι σαν να βγαζεις κάλο) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν διαβασεις ολες τις σελιδες-τουλαχιστον τις αρχικες-θα καταλαβεις γιατι πρεπει να κανεις επεμβαση(την οποια θεωρω οτι ειναι ειναι σαν να βγαζεις κάλο) :)

 

Δεν είναι 100% σίγουρο ότι έχω στραβό διάφραγμα, αλλά σίγουρα μόλις ξεμπερδέψω με διαβάσματα κλπ, θα επισκεφθώ έναν ΩΡΛ.

 

Btw, το διάβασα απ' την αρχή το thread και κατάλαβα ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανακούφιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% σίγουρο ότι έχω στραβό διάφραγμα, αλλά σίγουρα μόλις ξεμπερδέψω με διαβάσματα κλπ, θα επισκεφθώ έναν ΩΡΛ.

 

Btw, το διάβασα απ' την αρχή το thread και κατάλαβα ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανακούφιση.

 

 

με μια απλή ακτινογραφία το κεφάλι σου, άνετα μπορείς να δεις ακόμη και εσύ αν το διάφραγμα σου πήρε τον στραβό τον δρόμο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι 100% σίγουρο ότι έχω στραβό διάφραγμα, αλλά σίγουρα μόλις ξεμπερδέψω με διαβάσματα κλπ, θα επισκεφθώ έναν ΩΡΛ.

 

Btw, το διάβασα απ' την αρχή το thread και κατάλαβα ότι είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανακούφιση.

 

 

με μια απλή ακτινογραφία το κεφάλι σου, άνετα μπορείς να δεις ακόμη και εσύ αν το διάφραγμα σου πήρε τον στραβό τον δρόμο.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις με την μια να κανεις διορθωτικη για πολλα θεματα στην μυτη?

 

ΠΧ ηγμοριτιδα,διογκομενες κογχες,στραβο διαφραγμα και αλλα?

 

Ο γιατρος μπορει με ενα απλο τσεκ απ να σου πει για ολα οσα εχεις προβλημα απο τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις με την μια να κανεις διορθωτικη για πολλα θεματα στην μυτη?

 

ΠΧ ηγμοριτιδα,διογκομενες κογχες,στραβο διαφραγμα και αλλα?

 

Ο γιατρος μπορει με ενα απλο τσεκ απ να σου πει για ολα οσα εχεις προβλημα απο τα παραπανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζω στοίχημα ότι όταν έτριβε τα δάχτυλα του και σου μιλούσε για την δύσκολη ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ περίοδο, εσύ έκανες τον Κινέζο εργάτη...

 

:devil::devil:

 

του σκασαμε και 500 ευρω τι αλλο ηθελε. μας εκανε και τον δυσκολο οτι δεν τα ηθελε. πριν την εγχειριση δε δεχτηκε να τα παρει.

 

---------- Προσθήκη στις 14:38 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 14:35 ----------

 

Μπορεις με την μια να κανεις διορθωτικη για πολλα θεματα στην μυτη?

 

ΠΧ ηγμοριτιδα,διογκομενες κογχες,στραβο διαφραγμα και αλλα?

 

Ο γιατρος μπορει με ενα απλο τσεκ απ να σου πει για ολα οσα εχεις προβλημα απο τα παραπανω?

 

ναι! εγω εκανα και διαφραγμα και καυτηριασμο στις κογχες. τπτ δεν ειναι. ουτε που καταλαβα πονο εγχειρισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σε ολους

πριν 1 μηνα πηρα την αποφαση και εκανα και εγω την επεμβαση διαφραγματος και κογχες (καυτηριασμος) με lazer

Η επεμβαση εγινε στο metropolitan στο Φαληρο και εχω να σας πω τα εξησ

1. δεν εχω νοιωσει κανεναν πονο

2. αναπνευω υστερα απο ενα μηνα κανονικα

3. κοιμαμαι ισως για πρωτη φορα στην ζωη μου (ειμαι 37) με κλειστο στομα

ολα πηγαν καλα, εμεινα μονο μια ημερα στο νοσοκομειο (ισα να περασει η ολικη ναρκωση) και την επομενη μου εβγαλε ο γιατρος και 2 μικρες γαζες που ειχα με ενα σωληνακι.

Το μονο που ειχα ηταν εντονοι πονοκεφαλοι και αυτοι μονο για λιγες ημερες

Ο γιατροςμου ειπε οτι πηγαμε τελεια και τωρα υστερα απο 1 μηνα κανω μονο πλυσεις με φυσιολογικο ορο και επισης πεφτουν σιγσ σιγσ τα ραμματα και οτι αρχες Ιουνιου θα ειμαι πληρως ετοιμος..

Αυτα οποιαδηποτε ερωτηση θελετε στειλτε μου μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας,

 

εχω κι εγω διογκωμένες κογχες λογω φαρμακευτικης ρινιτιδας, συγκεκριμενα Otrivin (καταραμενη ξυλομεταζολινη...) και εχω εξαρτηθει απ αυτο.

οι γιατροι ωρλ μου εχουν προτεινει να κανω καυτηριασμο αντι για εγχειρηση. παρολ αυτα εχω διλημα, να κανω εναν προσωρινο και ανωδυνο καυτηριασμο ή μια μονιμη αλλά επωδυνη εγχειρηση?

 

μηπως με την εγχειρηση θα εχω στο μελλον ξηροτητα, αιμορραγια ή κατι αλλο?

 

μηπως με την καυτηριαση δε θα ανοιξουν εντελως οι κογχες?

 

ασ με βοηθησει καποιος και αν καποιος εχει κανει καυτηριαση να μου πει τι εγινε (πρωτου κοψω εγω ο ιδιος τις κ*λοκογχες με τη φαλτσετα!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

 

εχω κι εγω διογκωμένες κογχες λογω φαρμακευτικης ρινιτιδας, συγκεκριμενα Otrivin (καταραμενη ξυλομεταζολινη...) και εχω εξαρτηθει απ αυτο.

οι γιατροι ωρλ μου εχουν προτεινει να κανω καυτηριασμο αντι για εγχειρηση. παρολ αυτα εχω διλημα, να κανω εναν προσωρινο και ανωδυνο καυτηριασμο ή μια μονιμη αλλά επωδυνη εγχειρηση?

 

μηπως με την εγχειρηση θα εχω στο μελλον ξηροτητα, αιμορραγια ή κατι αλλο?

 

μηπως με την καυτηριαση δε θα ανοιξουν εντελως οι κογχες?

 

ασ με βοηθησει καποιος και αν καποιος εχει κανει καυτηριαση να μου πει τι εγινε (πρωτου κοψω εγω ο ιδιος τις κ*λοκογχες με τη φαλτσετα!!)

 

αν διαβάσεις όοοοολες τις σελίδες θα δεις ότι δεν είναι τόσο επώδυνη όσο φαντάζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ρε μάγκες ΣΩΣΤΕ με!

 

Είμαι στον 5ο μήνα θητείας μου και ειμαι ΠΟΛΥ μακρια απο το σπιτι και τη κοπελια μου.. και αρχιζω και φρικερνω :P

 

Πριν μπω στο στρατο ειχε τυχει να παω στο γιατρο για ενα τσεκ απ (γενικό) και ο γιατρος μου βρηκε στραβο ρινικο διαφραγμα. Δεν ηταν πολυ στραβο, αλλα μου έκανε την ερώτηση "Έχεις ενοχλήσεις στην αναπνοη"! Του ειπα πως δεν εχω κανένα απολύτως πρόβλημα, και όντως δεν εχω.. δεν εχω ροχαλίσει ΠΟΤΕ στη ζωη μου (και οι κολλητοι μου το λενε, και ολες οι πρωιν) και επισης ανέπνεα πάντα άψογα. (τρέχω κιόλας και καταφέρνω να λαχανιάζω και να αναπνέω από τη μύτη)

 

Το θέμα είναι, πως θέλω να πάρω τις 12 μέρες αναρρωτικής τόσο άσχημα, που και στο χειρουργίο θα έμπενα :P Καλά είναι εδώ (Ε.Δ), απλά έρχεται καλοκαιράκι και τσούζει κάπως το χακί σε τέτοια περίοδο.

 

Πιστεύω πως αν παω στο γιατρό και του πω "γιατρέ δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά όταν κοιμάμαι" θα με στείλει αμέσως. Το θέμα όμως είναι η ΥΓΕΙΑ μου! Αξίζει να την κάνω μεν μέσα στο στρατό (free), αλλά μήπως γίνει τίποτα χειρότερο? :P

Φοβάμαι μην την πειράξω, και αλλάξει κάτι και χειροτερέψει το οτιδίποτε και φρικάρω.. Υπάρχει ο ΟΠΟΙΟΣΔΙΠΟΤΕ φόβος? Διάβασα μερικές σελίδες, και ίσα ίσα που κατάλαβα πως όσο μεγάλο πρόβλημα έχεις στην αναπνοή τόσο δύσκολη θα είναι η επέμβαση. Άρα λογικά θα είναι μια χαρά η όλη φάση!

To close with οι γιατροί στα στρατιωτικά νοσοκομία θα κάνουν μια τέτοια επέμβαση σωστά? η θα μου καταστρέψουν κάνα προσωπο? (γιατροί δημοσίου είναι, και ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΙ κιόλλας.. ανησυχώ πως να το κάνουμε? :P)

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων μάγκες και μάγκισες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, δεν σε παίρνουν χειροπόδαρα και σε πάνε μέσα στο χειρουργείο. Πρέπει να δώσεις την συγκατάθεσή σου. Πες δεν μπορώ να αναπνεύσω καλά, έχω άσθμα (το οποίο είναι αποτέλεσμα κακής αναπνοής απο τη μύτη) είναι βουλωμένες οι μύτες μου κτλ. Στάσου και λίγο στο κεφάλι σου για να βουλώσουν σίγουρα :P. Αν σου πεί μπες χειρουργείο...πες θα το σκεφτώ :P. ΜΗΝ ΔΙΑΝΟΗΘΕΙΣ ομως να το ρισκάρεις και να μπείς σε στρατιωτικό χασαπ...ε χειρουργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...