Προς το περιεχόμενο

στραβο διαφραγμα


azio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε NightStrike12,

 

Σε παλιότερο μήνυμά μου έχω αναφέρει πως νοσηλεύτηκα σε στρατιωτικό νοσοκομείο για τον ίδιο λόγο και ανέφερα αρκετές λεπτομέρειες. Ωστόσο, μια χειρουργική επέμβαση δεν είναι κάτι το οποίο θα πρέπει να αποφασίσεις επιπόλαια, όπως πολύ σωστά σου έχουν τονίσει και παραπάνω.

 

Λοιπόν στο προκείμενο:

• Η άδεια που λαμβάνεις είναι 15 ημέρες.

• Εισάγεσαι στο νοσοκομείο 3-4 μέρες πριν την επέμβαση για να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις (να σου πάρουν ιατρικό ιστορικό, αιματολογικές, ακτινογραφία κ.ά.) και την 5η μέρα βγαίνεις αφού έχει γίνει η επέμβαση του διαφράγματος (μιλάμε για απλό διάφραγμα χωρίς ρινοπλαστική κλπ). Καθυστερείς τόσο γιατί δεν υπάρχει μεγάλη οργάνωση και διαθεσιμότητα των ιατρών για να κάνουν τις διαγνώσεις (πολλοί οι ασθενείς!).

• Την επέμβαση μπορεί να την κάνει είτε χειρουργός ΩΡΛ (καλύτερα λόγω εξειδίκευσης) είτε Πλαστικός χειρουργός.

• Κατά την επέμβαση βρίσκεσαι συνήθως σε γενική αναισθησία (αν και εκτός κάποιοι γιατροί προτείνουν και την τοπική), κάτι που επίσης δεν θα πρέπει να κρίνεις επιπόλαια, γιατί αν και είναι τυπική διαδικασία έχει και τις παρενέργειές της

Πχ. αλλεργία στα φάρμακα, αναπνευστική ανεπάρκεια ή λοίμωξη, εισρόφηση (ανεβαίνουν γαστρικά υγρά στους πνεύμονες) κ.ά.

• Η επέμβαση διαρκεί περίπου μια ώρα και γίνεται εν συντομία ως εξής: χρησιμοποιούν κάτι σαν ηλεκτρικό πριόνι και σου λαξεύουν το οστό, ώστε να επαναφέρουν και να διανοίξουν το διάφραγμα.

Σε πιο έντονα προβλήματα ίσως είναι απαραίτητη η ρινοπλαστική, αλλιώς υπάρχει η πιθανότητα να προκύψει ξανά η κλίση. Το μέγεθος του προβλήματος σου θα το κρίνει ο γιατρός και θα σε ενημερώσει ανάλογα.

 

Παρατηρήσεις

 

• Εγώ τότε (το 2007) έτυχα σε γιατρό που εμμέσως μου ζήτησε και φακελάκι και τελικά αποφάσισα να μην την κάνω και να την κάνω μετά (αυτόν το Σεπτέμβριο με το καλό!). Ωστόσο, νοσηλεύτηκα κανονικά και πήρα και την άδεια. ;-)

• Θα πρέπει να βιαστείς να ενημερώσεις τον γιατρό της μονάδας σου να σε παραπέμψει άμεσα αν θέλεις να την κάνεις. Η όλη διαδικασία με εξετάσεις, επανεξετάσεις κλπ κρατά 2-4 μήνες, συνυπολογίζοντας και τις αναμονές στα χειρουργεία και ότι πρέπει πρώτα να πας στα εξωτερικά ιατρεία του νοσοκομείου, να σε δουν και αν είναι να σε προγραμματίσουν για χειρουργείο.

• Οι ιατροί των στρατιωτικών νοσοκομείων δεν είναι ούτε καλύτεροι ούτε χειρότεροι από τους άλλους γιατρούς. Αυτό που τους διαφοροποιεί είναι το επίπεδο της εμπειρίας. Με τόσους ασθενείς αποκτούν γρήγορα σίγουρα σημαντική εμπειρία που σε κάποιον ιδιώτη γιατρό ή του δημoσίου νοσοκομείου να ήταν λίγο πιο δύσκολο. Επιπλέον, μετεκπαιδεύονται συνεχώς στο εξωτερικό με κρατικές επιχορηγήσεις.

• Ακόμα, μην ξεχνάς ότι δεν παύουν να είναι στρατιωτικοί και μάλιστα υψηλόβαθμοι με ό, τι αυτό συνεπάγεται. Απαιτείται σεβασμός και σχετική τυπικότητα. Μερικοί βέβαια είναι πιο χαλαροί, αλλά όσα λιγότερα δικαιώματα δώσεις τόσο το καλύτερο. Όπως και να έχει, για αυτούς στις περισσότερες περιπτώσεις είσαι ακόμα ένας στρατιώτης και έπειτα ασθενής, κάτι που δεν γίνεται να ισχύσει έξω βέβαια.

• Εντός του νοσοκομείου συνήθως υπάρχουν και πολιτικοί ιατροί, είτε μόνιμοι, είτε ειδικευόμενοι, που σίγουρα θα είναι πιο χαλαροί και πιο πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν σε ό, τι χρειαστείς.

• Σε επίπεδο εγκαταστάσεων τα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι αντίστοιχα όλων των δημοσίων νοσοκομείων (πλην πανεπιστημιακών νοσοκομείων).

 

Αυτά… :-)

 

 

 

 

Επιτέλους έκανα την επέμβαση και ήδη τα πράγματα είναι καλύτερα! Έκανα διαφραγματοπλαστική σε δημόσιο νοσοκομείο με συστημένο γιατρό και πλέον αναπνέω και από τα δύο ρουθούνια. Σύντομα θα αφαιρέσω και το γύψο!

 

Ελάχιστο πρήξιμο σε όλο το πρόσωπο και κυρίως στη μύτη, ένας απειροελάχιστος μώλωπας κάτω από το ένα μου μάτι και σχεδόν καθόλου πόνος είναι όσα βιώνω.

 

Το μόνο μέλημα είναι οι τακτικές πλύσεις με φυσιολογικό όρο και η φαρμακευτική αγωγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Κι εγώ έκανα ευθειασμό ρινικού διαφράγματος και ρινοπλαστική με ΩΡΛ. Πήγα τελικά σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

Ποτέ δεν ένιωσα τόσο αέρα να διαπερνά τη μύτη μου και ακόμα δεν έχω συμπληρώσει ένα μήνα από την επέμβαση. Ειδικά όταν ο γιατρός μου καθαρίζει τη μύτη (καθώς έχει κάποιες τελευταίες εκκρίσεις λόγω της επέμβασης) γίνεται υπερχείλιση οξυγονου. Πλέον τα ταμπόν που βάζουν στη μύτη δε πονούν κατά την αφαίρεσή τους. Είναι από ένα ειδικό υλικό που δεν κολλάει στη μύτη. Απλά είναι λίγο ανατριχιαστική (και αηδιαστική) η διαδικασία.Όμως αναπνέεις και αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία. Φαρμακευτική αγωγή έπαιρνα για τις 5 πρώτες μέρες (αντιβίωση και αποσυμφορριτική κρέμα). Τώρα κάνω πλύσεις με θαλασσινό νερό και βάζω Bepanthol εσωτερικά.

Από τη πλαστική μου έμειναν κάτι μελανιές περίπου για 10 μέρες και το πρήξιμο. Τώρα πρισμένο είναι μόνο το ακρορρίνιο. Πρέπει να κάνω συχνές μαλάξεις στη μύτη για να ξεπριστεί.

Όποιος έχει πρόβλημα αναπνοής πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθεί σε έναν καλό ΩΡΛ ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα. Αλλάζει τελείως η ποιότητα της αναπονοής και κατ'επέκταση της ζωής.

Δεν έχει πόνο ως επέμβαση. Απλά αισθάνεσαι κάπως δυσάρεστα/άβολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το άρθρο που δίνει πληροφορίες για την ανώδυνη αποκατάσταση του στραβού διαφράγματος. Ρίξτε μια ματιά.

 

http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=775:2010-04-27-23-29-43&catid=104:kiotorinolarygologia&Itemid=79

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό το άρθρο που δίνει πληροφορίες για την ανώδυνη αποκατάσταση του στραβού διαφράγματος. Ρίξτε μια ματιά.

 

http://www.dromostherapeia.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=775:2010-04-27-23-29-43&catid=104:kiotorinolarygologia&Itemid=79

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έκανα ευθειασμό ρινικού διαφράγματος και ρινοπλαστική με ΩΡΛ. Πήγα τελικά σε ιδιωτικό νοσοκομείο.

Ποτέ δεν ένιωσα τόσο αέρα να διαπερνά τη μύτη μου και ακόμα δεν έχω συμπληρώσει ένα μήνα από την επέμβαση. Ειδικά όταν ο γιατρός μου καθαρίζει τη μύτη (καθώς έχει κάποιες τελευταίες εκκρίσεις λόγω της επέμβασης) γίνεται υπερχείλιση οξυγονου. Πλέον τα ταμπόν που βάζουν στη μύτη δε πονούν κατά την αφαίρεσή τους. Είναι από ένα ειδικό υλικό που δεν κολλάει στη μύτη. Απλά είναι λίγο ανατριχιαστική (και αηδιαστική) η διαδικασία.Όμως αναπνέεις και αυτό έχει τη μεγαλύτερη σημασία. Φαρμακευτική αγωγή έπαιρνα για τις 5 πρώτες μέρες (αντιβίωση και αποσυμφορριτική κρέμα). Τώρα κάνω πλύσεις με θαλασσινό νερό και βάζω Bepanthol εσωτερικά.

Από τη πλαστική μου έμειναν κάτι μελανιές περίπου για 10 μέρες και το πρήξιμο. Τώρα πρισμένο είναι μόνο το ακρορρίνιο. Πρέπει να κάνω συχνές μαλάξεις στη μύτη για να ξεπριστεί.

Όποιος έχει πρόβλημα αναπνοής πρέπει οπωσδήποτε να απευθυνθεί σε έναν καλό ΩΡΛ ώστε να διορθωθεί το πρόβλημα. Αλλάζει τελείως η ποιότητα της αναπονοής και κατ'επέκταση της ζωής.

Δεν έχει πόνο ως επέμβαση. Απλά αισθάνεσαι κάπως δυσάρεστα/άβολα.

 

Συμφωνώ απολύτως! Πριν μια εβδομάδα έκανα και εγώ το ίδιο! Εγώ βέβαια είμαι ακόμα σαν να έχω φάει ξύλο αλλά σγά σγά επανέρχεται η φάτσα μου στα κανονικά της. Μόλις έβγαλε ο γιατρός τα ταμπόν (ανώδυνο αλλά περίεργο συναίσθημα) από την μύτη μου, πλημμύρισε ο εγκέφαλος οξυγόνο!!:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Μόλις πριν λίγες μέρες έκανα επέμβαση ΣΡΔ στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.

Θα έλεγα ότι είναι εύκολη διαδικασία, αρκεί να μην υπάρχει άγχος και ένταση από την πλευρά του ασθενή (όσο είναι δυνατό)

Μπήκα μία μέρα πριν αν και είχα ήδη όλες τις εξετάσεις έτοιμες από γιατρούς του ΙΚΑ.Στην ουσία έχασα μία μέρα περιφερόμενη στο νοσοκομείο αλλά ο γιατρός με ήθελε εκεί.Μου έδωσε και μία αντιβίωση προληπτικά.

Την άλλη μέρα μπήκα στο χειρουργείο και καθώς ήμουν η πρώτη βγήκα αρκετά γρήγορα. Μερικές φορές ο λόγος που φαίνεται να διαρκεί πολύ μια επέμβαση είναι επειδή αργεί να ξεκινήσει, για διάφορους λόγους, παρόλο που ο ασθενής μπορεί να είναι ήδη αναίσθητος - πλήρης νάρκωση.

Όταν βγήκα ανέπνεα από το στόμα και ζαλιζόμουν λίγο από τη νάρκωση αλλά όλα καλά.

Γενικά η μύτη πάει καλά και μετά από 5 μέρες σχεδόν δε φαίνεται το πρήξιμο..Μελανιές υπάρχουν σε περίπτωση που γίνεται και ρινοπλαστική.Εγώ δεν έκανα και έτσι σχεδόν δε φαίνεται ότι είμαι από χειρουργείο.

Το αρνητικό στη δική μου υπόθεση που δεν είδα να το έπαθε κανένας άλλος είναι ότι έβγαλα 2 μεγάλες άφθες στο λαιμό από τις αντιβιώσεις!!Συνέπεια: δεν μπορώ να καταπιώ ούτε το σάλιο μου!!!Για φαγητό ούτε λόγος!παρόλο που θα έπρεπε ήδη από τη δεύτερη μέρα να τρώω τα πάντα.Επίσης η μία γάζα δεν είχε μπει μάλλον καλά και την πρώτη μέρα μετά την επέμβαση γύρισε στο λαιμό...αφού δεν πνίγηκα ήρθε ένας γιατρός και τις έβγαλε άρον άρον.Αυτό δεν πονάει.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ακόμα κάποια κομμάτια σιλικόνης που θα βγάλω αύριο το πρωί.Ακόμα δεν αναπνέω όμως καθόλου!Μου είπαν ότι θέλει 3 μήνες για να επανέλθουν όλα τα κόκκαλα στη θέση τους.οπότε προσοχή!!

 

Αυτά προς το παρόν!

Αν το αποτέλεσμα είναι καλό όπως και για τους άλλους και να δεν υπάρχουν ανεπιθύμητες ενέργειες όπως οι άφθες που έβγαλα εγώ θα έλεγα ότι είναι απλή διαδικασία και αξίζει οπωσδήποτε τον κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Μόλις πριν λίγες μέρες έκανα επέμβαση ΣΡΔ στο Ιπποκράτειο νοσοκομείο Θεσσαλονίκης.

Θα έλεγα ότι είναι εύκολη διαδικασία, αρκεί να μην υπάρχει άγχος και ένταση από την πλευρά του ασθενή (όσο είναι δυνατό)

Μπήκα μία μέρα πριν αν και είχα ήδη όλες τις εξετάσεις έτοιμες από γιατρούς του ΙΚΑ.Στην ουσία έχασα μία μέρα περιφερόμενη στο νοσοκομείο αλλά ο γιατρός με ήθελε εκεί.Μου έδωσε και μία αντιβίωση προληπτικά.

Την άλλη μέρα μπήκα στο χειρουργείο και καθώς ήμουν η πρώτη βγήκα αρκετά γρήγορα. Μερικές φορές ο λόγος που φαίνεται να διαρκεί πολύ μια επέμβαση είναι επειδή αργεί να ξεκινήσει, για διάφορους λόγους, παρόλο που ο ασθενής μπορεί να είναι ήδη αναίσθητος - πλήρης νάρκωση.

Όταν βγήκα ανέπνεα από το στόμα και ζαλιζόμουν λίγο από τη νάρκωση αλλά όλα καλά.

Γενικά η μύτη πάει καλά και μετά από 5 μέρες σχεδόν δε φαίνεται το πρήξιμο..Μελανιές υπάρχουν σε περίπτωση που γίνεται και ρινοπλαστική.Εγώ δεν έκανα και έτσι σχεδόν δε φαίνεται ότι είμαι από χειρουργείο.

Το αρνητικό στη δική μου υπόθεση που δεν είδα να το έπαθε κανένας άλλος είναι ότι έβγαλα 2 μεγάλες άφθες στο λαιμό από τις αντιβιώσεις!!Συνέπεια: δεν μπορώ να καταπιώ ούτε το σάλιο μου!!!Για φαγητό ούτε λόγος!παρόλο που θα έπρεπε ήδη από τη δεύτερη μέρα να τρώω τα πάντα.Επίσης η μία γάζα δεν είχε μπει μάλλον καλά και την πρώτη μέρα μετά την επέμβαση γύρισε στο λαιμό...αφού δεν πνίγηκα ήρθε ένας γιατρός και τις έβγαλε άρον άρον.Αυτό δεν πονάει.

Αυτή τη στιγμή υπάρχουν ακόμα κάποια κομμάτια σιλικόνης που θα βγάλω αύριο το πρωί.Ακόμα δεν αναπνέω όμως καθόλου!Μου είπαν ότι θέλει 3 μήνες για να επανέλθουν όλα τα κόκκαλα στη θέση τους.οπότε προσοχή!!

 

Αυτά προς το παρόν!

Αν το αποτέλεσμα είναι καλό όπως και για τους άλλους και να δεν υπάρχουν ανεπιθύμητες ενέργειες όπως οι άφθες που έβγαλα εγώ θα έλεγα ότι είναι απλή διαδικασία και αξίζει οπωσδήποτε τον κόπο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...ειμαι 16 χρονων και εχω σπασμενη μυτη εδω και δυο χρονια περιπου...ακουστε πως εγινε το ολο σκηνικο ειχα κατι φασαριες στο σχολειο με συνεπεια να μου σπασει η μυτη...πηγα στο νοσκομειο και την ιδια μερα ο γιατρος μου την εβαλε στην θεση της χωρις ανεσθησια...απο εκεινη την ημερα παρατηρησα καποια προβληματα με την αναπνωη μου...σημερα μετα απο δυο χρονια εχω προβλημα και στον υπνο...τωρα οσον αφορα το αισθητηκο κομματι της υποθεσεις δεν λεω με ενοχλει αρκετα...τωρα με την οικονομικη κριση δεν το συζηταω για ιδιωτικο νοσοκομειο οσο για ασφαλεια εχω ΙΚΑ...θελω αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το στραβο διαφραγμα οπου και εχω και αν μετα την επεμβαση θα υπαρχει καποια αλλαγη στην εξωτερικη εμφανιση της μυτης μου....ευχαριστω προκαταβολικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα...ειμαι 16 χρονων και εχω σπασμενη μυτη εδω και δυο χρονια περιπου...ακουστε πως εγινε το ολο σκηνικο ειχα κατι φασαριες στο σχολειο με συνεπεια να μου σπασει η μυτη...πηγα στο νοσκομειο και την ιδια μερα ο γιατρος μου την εβαλε στην θεση της χωρις ανεσθησια...απο εκεινη την ημερα παρατηρησα καποια προβληματα με την αναπνωη μου...σημερα μετα απο δυο χρονια εχω προβλημα και στον υπνο...τωρα οσον αφορα το αισθητηκο κομματι της υποθεσεις δεν λεω με ενοχλει αρκετα...τωρα με την οικονομικη κριση δεν το συζηταω για ιδιωτικο νοσοκομειο οσο για ασφαλεια εχω ΙΚΑ...θελω αν μπορει καποιος να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το στραβο διαφραγμα οπου και εχω και αν μετα την επεμβαση θα υπαρχει καποια αλλαγη στην εξωτερικη εμφανιση της μυτης μου....ευχαριστω προκαταβολικα...

 

Σε εξέτασε γιατρός και σου είπε ότι έχεις και στραβό διάφραγμα εκτός από σπασμένη μύτη?Μήπως απλά δεν μπήκε ακριβώς στη θέση της από το γιατρό?

Όπως και να έχει,μπορείς να πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο με την ασφάλεια του ΙΚΑ και να σε εξετάσουν, να σου πουν τι έχεις και να σου προγραμματίσουν την επέμβαση -αν χρειάζεται να γίνει-.Δεν πληρώνεις τίποτα.Στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης που πήγα εγώ, οι άλλες κοπέλες που θα έκαναν την επέμβαση για το στραβό διάφραγμα έκαναν και διόρθωση της "εμφάνισης" της μύτης χωρίς να χρεωθούν κάτι.

Δες όμως καλύτερα με έναν ή και περισσότερους γιατρούς πιο είναι το πρόβλημα και δώσε προτεραιότητα στο να διορθώσεις την αναπνοή σου και εν συνεχεία στην εμφάνιση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εξέτασε γιατρός και σου είπε ότι έχεις και στραβό διάφραγμα εκτός από σπασμένη μύτη?Μήπως απλά δεν μπήκε ακριβώς στη θέση της από το γιατρό?

Όπως και να έχει,μπορείς να πας σε ένα δημόσιο νοσοκομείο με την ασφάλεια του ΙΚΑ και να σε εξετάσουν, να σου πουν τι έχεις και να σου προγραμματίσουν την επέμβαση -αν χρειάζεται να γίνει-.Δεν πληρώνεις τίποτα.Στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης που πήγα εγώ, οι άλλες κοπέλες που θα έκαναν την επέμβαση για το στραβό διάφραγμα έκαναν και διόρθωση της "εμφάνισης" της μύτης χωρίς να χρεωθούν κάτι.

Δες όμως καλύτερα με έναν ή και περισσότερους γιατρούς πιο είναι το πρόβλημα και δώσε προτεραιότητα στο να διορθώσεις την αναπνοή σου και εν συνεχεία στην εμφάνιση..

 

οχι δεν με εξέτασε καποιος γιατρός για το στραβό διάφραγμα αλλα πιστεύω πως εχω...οσο για την εμφάνιση γίνεται να κάνω επέμβαση απο τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα έγραψες deminho11 τρομοκράτησες και μένα που την έχω κάνει ήδη την επέμβαση. :-D

Απεναντίας μπορώ να σου πω, ότι η δικιά μου έφτιαξε κιόλας από γαμψή-γερακίσια που ήταν. Σηκώθηκε και όλοι με ρωτούσαν αν έκανα και πλαστική ταυτόχρονα.

 

Azio να θυμάσαι πως θα ανακουφιστεί

 

 

 

 

 

 

φιλε με τα λεγομενα σου σαν να ειδα τον ευαυτο μου και θελω να σε ρωτισω κατι για την επεμβαση.

προκειτε να την κανω σε 1 μηνα περιπου αλλα οχι ρινοπλαστικη μονο το διαφραγμα και

εχω αγωνια γεια το αν 8α αλλαξει η οψη της μυτης μου και η ποσο θα αλλαξει και πρεπει να ειναι οπως ηταν η δικια σου????

 

τι εγινε στην δικια σου περιπτωση????

 

---------- Προσθήκη στις 18:55 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 18:50 ----------

 

Έτσι όπως τα έγραψες deminho11 τρομοκράτησες και μένα που την έχω κάνει ήδη την επέμβαση. :-D

Απεναντίας μπορώ να σου πω, ότι η δικιά μου έφτιαξε κιόλας από γαμψή-γερακίσια που ήταν. Σηκώθηκε και όλοι με ρωτούσαν αν έκανα και πλαστική ταυτόχρονα.

 

Azio να θυμάσαι πως θα ανακουφιστείς (εδώ με πρόλαβε ο NoD).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

φιλε με τα λεγομενα σου σαν να ειδα τον ευαυτο μου και θελω να σε ρωτισω κατι για την επεμβαση.

προκειτε να την κανω σε 1 μηνα περιπου αλλα οχι ρινοπλαστικη μονο το διαφραγμα και

εχω αγωνια γεια το αν 8α αλλαξει η οψη της μυτης μου και η ποσο θα αλλαξει και πρεπει να ειναι οπως ηταν η δικια σου????

 

τι εγινε στην δικια σου περιπτωση????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω προγραμματίσει εγχείρηση ρινικού διαφράγματος για την επόμενη Δευτέρα 20/12, ιδιώτης γιατρός (υποτίθεται συστημένος) σε ιδιωτική κλινική (Θεσσαλονίκη), 1300 το "μαλλί". Εκτός από το διάφραγμα θα γίνει επέμβαση και στις κόγχες (μάλλον μιλάμε για χειρουργική αφαίρεση) και ό,τι άλλο χρειαστεί για να αναπνεύσω σωστά. Ο γιατρός μου είπε ότι η εγχείρηση πρέπει να γίνει σωστά με την πρώτη, αλλιώς δύσκολα διορθώνονται πιθανά λάθη, και ότι ο ίδιος είναι ιδιαίτερα σίγουρος για τον εαυτό του (δεν τον διαφημίζω, εξάλλου τέλος του χρόνου βγαίνει στη σύνταξη, ίσως να είμαι και η τελευταία του εγχείρηση).

Από τότε που με θυμάμαι το ένα ρουθούνι (συνήθως το αριστερό) είναι μισόκλειστο και το άλλο σχετικά ανοικτό (το ενδιαφέρον είναι ότι δεν είναι πάντα το ίδιο ρουθούνι κλειστό, κάτι που δεν έχω ακόμη καταφέρει να εξηγήσω). Έχω διαβάσει όλο το φόρουμ, έχω πολλές απορίες. Αναγνωρίζω πολλά από τα συμπτώματα που έχω στα προηγούμενα posts, και που μέχρι πριν λίγες εβδομάδες δεν ήξερα ότι οφείλονται στην αναπνοή, όπως εύκολο λαχάνιασμα στον αθλητισμό, αδυναμία να σηκωθώ νωρίς το πρωί.

Σήμερα το απόγευμα θα πάω στο γιατρό για να κανονίσουμε τα της εγχείρησης. Έχω ετοιμάσει λίστα με 25 θεματικές ερωτήσεις, στις οποίες ελπίζω να πάρω απαντήσεις. Έχω ακόμη κάποιες επιφυλάξεις για την εγχείρηση, θα προσπαθήσω να δω και 1-2 γιατρούς ακόμη αύριο, δεν το έχω σε τίποτα να την ακυρώσω, αν και με δελεάζει ιδιαίτερα το ενδεχόμενο μιας άνετης αναπνοής από τη μύτη. Πάντως, τις τελευταίες 10 μέρες που ασχολούμαι με το θέμα έχω βρει περιπτώσεις ανθρώπων που έχουν κάνει την εγχείρηση και ήταν επιτυχημένη, αλλά και περιπτώσεις που έκαναν και 2η εγχείρηση (η πρώτη απέτυχε) και, μολονότι υπάρχει βελτίωση, δεν είναι τέλεια η αναπνοή τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα ολοι απο Θεσσαλονικη κανουν αυτην την επεμβαση, απο Αθηνα δεν εχουμε κανεναν? Αυτο που λες οτι μια βουλωνει το ενα και μια το αλλο και σε μενα συμβαινει και δεν ξερω πως εξηγειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επέστρεψα από τον γιατρό, μου έγραψε παραπεμπτικό και προεγχειρητικές εξετάσεις. Απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μου αρκετά πειστικά, οπότε μάλλον καταλήγω να μην πάρω δεύτερη γνώμη (έχω βέβαια και από παλιά συστάσεις από ΩΡΛάδες για την εγχείρηση, συν του ότι θυμάμαι τη μητέρα μου από μικρό να μου λέει ότι σαν μεγαλώσω θα πρέπει να την κάνω) και την επόμενη Δευτέρα πρωί-πρωί να εμφανιστώ στην κλινική. Ο γιατρός είπε πάντως ότι και να μην την κάνω τώρα, αργά ή γρήγορα θα χρειαστεί να την κάνω, και δεν υπάρχει όριο ηλικίας.

Προσωπικά έχω στραβό διάφραγμα που κλείνει το αριστερό ρουθούνι, με αποτέλεσμα η δεξιά κάτω κόγχη να είναι υπερτροφική (η φύση απεχθάνεται το κενό). Άρα, θα διορθώσει το διάφραγμα και θα κόψει λίγο την δεξιά κάτω κόγχη. Ενδεχομένως να κόψει και την αριστερή, εφόσον πίσω από στραβό διάφραγμα (που δεν μπορεί να τη δει τώρα) είναι επίσης υπερτροφική. Οι κόγχες χαράσσονται για να δημιουργηθούν ουλές, ώστε να αποτραπεί η επαναδημιουργία τους. Σε καμία περίπτωση δεν πειράζει τις μέσες και άνω κόγχες. Οι δε κάτω κόβονται λίγο αλλά συνεχίζουν να λειτουργούν (θα συνεχίσω να έχω κόγχες δηλαδή, ήταν μια ανησυχία μου και αυτή!!).

Σε σχέση με το διάφραγμα, ο χειρούργος μπαίνει από τα ρουθούνια στη μύτη, ανοίγει το δέρμα που περιβάλλει το χόνδρινο διάφραγμα, κόβει τα κομμάτια που προεξέχουν στη βάση του (όχι στην κορυφή, για να στηρίζεται η μύτη), κόβει και λίγο από το κόκκαλο πάνω στο οποίο στηρίζεται η βάση του χόνδρου του διαφράγματος, ενδεχομένως κάποια τμήματα του χόνδρου που κοπεί επανατοποθετούνται (σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση όλα, το τόνισε αυτό γιατί άλλοι γιατροί το κάνουν, με αποτέλεσμα με τον καιρό να ξαναδημιουργηθεί πρόβλημα - σκοπός είναι όχι μόνο να το ισιώσουμε, αλλά και να το κάνουμε να έχει μικρότερο πάχος), και στη συνέχεια ράβονται ξανά μέσα στο δέρμα που περιβάλλει το διάφραγμα και φυσικά στερεώνονται.

Η εγχείρηση διαρκεί περίπου 45 λεπτά, χωρίς να αποκλείεται και περισσότερο, ανάλογα με την περίπτωση.

Τα σοβαρά τώρα: Ο συγκεκριμένος γιατρός μου είπε ότι συνήθως "κόβει" περισσότερο από ό,τι ο μέσος γιατρός, γιατί αλλιώς δεν έχει νόημα να κάνεις την εγχείρηση αν δεν έχεις σαν στόχο να έχεις σημαντική βελτίωση στην αναπνοή (του τόνισα μόνο να μην το παρακάνει...). Απορρίπτει ασυζητητί τις μεθόδους με λέιζερ, κρυοπηξία, καυτηριασμό, υπέρηχους κλπ για τις κόγχες, στην πολύ καλύτερη περίπτωση θα αντέξει 1-2 χρόνια πριν ξανα-αναπτυχθούν, συνήθως ξαναδημιουργούνται νωρίτερα. Αντίθετα, ισχυρίζεται ότι με την εκτομή από τις κόγχες δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση (τουλάχιστον στους δικούς του ασθενείς δεν έχει τύχει). Δυστυχώς, χρησιμοποιεί γάζες (απορρίπτει τα σύγχρονα πώματα ως ακατάλληλα αν έχεις κάνει εκτομή στις κόγχες), οπότε δεν γλυτώνω τον εφιάλτη της αφαίρεσης της γάζας. Μου είπε ότι μετά την εγχείρηση μπορώ να φορώ γυαλιά, δεν θα έχω μώλωπες, η μύτη σε 1-2 μήνες θα είναι γερή, ενώ θα χρειαστεί να του κάνω 2-4 επισκέψεις (η πρώτη για την αφαίρεση της γάζας και οι υπόλοιπες για καθαρισμό). Μόλις βγάλεις τις γάζες νιώθεις όλο το οξυγόνο να μπαίνει μέσα σου, ωστόσο μετά η μύτη θα ξαναβουλώσει λόγω των εκκρίσεων από τις πληγές. Η μύτη δεν θα αλλάξει σχήμα.

Τέλος, σε σχέση με τα ρουθούνια μου που δεν είναι πάντα το ίδιο βουλωμένο, έχει να κάνει με το ποια κόγχη διαστέλλεται, που συνήθως δεν το κάνουν ταυτόχρονα (έχει να κάνει με το πού θα μαζευτεί το αίμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...