Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι σχέση έχουν οι ποσότητες αν η λιγότερη χτυπάει περισσότερο;

 

Τότε, γιατί δε βάζεις π.χ. όσο βάζεις για να φτιάξεις έναν φραπέ, να βάλεις τόσο και στον εσπρέσο σου; 2 κουταλιές π.χ. ξερωγω. Θα αναθεωρήσεις πιστεύω ύστερα. :-)

Παιζει ρολο ..σκεψου ο φραπες σερβιρεται σε τετοιο ποτηρι..images?q=tbn:ANd9GcQuEWsnEqMNMWSz9Oglr-GjwOmNy0STtB1lgqVz5knDbFUpat3u3PIdqbEE

 

Και ο εσπρεσσο σε τετοιο...espresso-kafes.jpg

 

τωρα αντεστρεψε τα τοπηρια και τις ποσοτητες...ο Φραπες εχει περιπου 150 ml νερο με 200 και ο εσπρεσσο καπου 50 ml ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οδηγίες για το τέλειο ζεστό nescaffe ρόφημα anyone? :D

 

 

Ζεστό νερό από 60~70 βαθμούς, 1 γεμάτη κουταλιά νες, όση ζάχαρη θέλουμε και ρίχνουμε το κουταλάκι ελάχιστο από το ζεστό νερό τόσο λίγο ώστε να υγράνει την σκόνη ή τους κόκκους. Πέρνουμε καλό μιξεράκι και χτυπάμε κατα ριπές το μείγμα ώστε να γίνει κρέμα (θέλει υπομονή). ΜΗΝ ΒΑΛΕΤΕ παραπάνω νερό, γιατί θα γίνει απλά ένας ζεστός φραπές και είναι πολύ εύκολο να σας ξεφύγει παραπάνω. Μόλις το μείγμα γίνει κρέμα, προσθέτουμε το υπόλοιπο νερό βαθμιαία στην κούπα, ανακατεύοντας ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Παιδια θελω να τα φτιαξω ελληνικο καφε κουπατο, αλλα στην συσκευασια του καφε δεν εχει οδηγιες.Ποσο καφε βαζω,ποση ζαχαρη κλπ... Ξερει κανενας πως γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, διπλές ποσότητες. Πες ότι κάνεις δυο καφέδες απλά θα τους βάλεις σ' ένα φλιτζάνι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε, διπλές ποσότητες. Πες ότι κάνεις δυο καφέδες απλά θα τους βάλεις σ' ένα φλιτζάνι

Δεν νομιζω οτι παει ετσι. Τοτε γιατι κυκλοφορει αλλο χαρμανι καφε, που αναγραφει οτι ειναι καθαρα για διπλο ελληνικο?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θέλω να σε προσβάλω αλλά πιάνεσαι κορόιδο από διαφημιστικές παπαριές

 

Ναι η αληθεια ειναι οτι το καταλαβα τωρα.

 

Ο διπλος ελληνικος γινεται η με τον τροπο που ειπες εσυ, ή αν παρεις τον καφε που πηρα εγω (που ταχα ειναι καθαρα για διπλο ελληνικο) απλα βαζω νερο σε ποσοτητα κουπας, με την ιδια ποσοστητα καφε που θα εκανα για μονό ελληνικο.

 

Βλακεια μου που πηγα και αγορασα καφε ενω ειχα..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επόμενη στάση να βρώ το ιδανικό...Η αλήθεια είναι οτι τα κλασσικά επαγγελματικά "johny" με έχουν βγάλει μόνο ασπροπρόσωπο όποτε δούλευα με αυτά αλλα 170 ευρώ για φραπιέρα δεν δίνω

Έχω εδώ και καμιά δεκαριά χρόνια αυτό:

 

post-201720-0-41521200-1342437327_thumb.jpg

 

(η μόνη διαφορά του δικού μου από αυτό της φωτογραφίας, είναι ότι το δικό μου έχει στο αριστερό πλάι της βάσης, ένα διακόπτη δύο θέσεων/ταχυτήτων)

 

Το είχα πάρει τότε γύρω στα €80,00 και, μετά από καθημερινή χρήση μέχρι σήμερα, έχει αποδειχθεί εκπληκτικό. Το μόνο του μειονέκτημα, είναι ότι ακούγεται σαν τετρακινητήριο ελικοφόρο αεροπλάνο κατά την απογείωση. Ο frappe που φτιάχνει όμως, δεν παίζεται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλύτερος φραπέ που έχω πιει είναι από φθηνό μηχάνημα που έχουν τα αδέρφια μου στο φοιτητικό τους σπίτι. Για κάποιον λόγο σπίτι δε μπορώ να φτιάξω την ίδια, απαλή υφή που κάνει το άλλο μηχάνημα. :-(

 

Εν τω μεταξύ, ένα φθηνό, σαν του deesnider, που πήραμε επειδή χάλασε το παλιό (φθηνό επειδή ντε και καλά ο πωλητής "όχι ακριβά σε αυτά, χαλάνε εύκολα"), δε φτιάχνει με καμία Παναγία αφρόγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...