Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έψαξα και δε βρήκα θεματάκι.

 

Τώρα τελευταία άρχισα να πίνω καφέ, ειδικά το πρωί και παρατήρησα ότι όντως με βοηθάει να μένω ξύπνιος. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι επιλογές υπάρχουν στον παγωμένο καφέ (απο ζεστό, βολεύτηκα μια χαρά με καπουτσίνο).

 

Φραπέ που έπινα ως τώρα, διάβασα ότι είναι χείριστης ποιότητας και να τον αποφύγω.

Δοκίμασα και fredoccino (ή πως το λεν) και δεν ήταν άσχημο, αλλά (τουλάχιστον αυτό που ήπια) ήταν όλο γάλα, που το αποφεύγω γενικά.

 

Ποιό άλλο παρασκεύασμα καφέ που να πίνεται παγωμένο (wut, i know my greek ) προτείνετε; Ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Freddo espresso

Freddo capuccino

Είναι απο τα πλέον κλασσικά..

Γενικά δεν υπάρχουν ιδιαίτερες επιλογές στον παγωμένο καφέ...

Απο κει και πέρα μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στους παγωμένους καφέδες των starbucks που περισσότερο είναι πάστες παρα καφέδες...

Προσωπικά πίνω freddo espresso διπλό σκέτο και είμαι Υπερ ευχαριστημένος (τίποτα βέβαια δεν είναι σαν ένα Σκέτο φραπέ)

Αυτά.. Αν θες και οδηγίες παρασκευής κτλ.. come again ;)

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Espresso Freddo

 

 

Freddo capuccino δε βρήκα τπτ οπότε για πες πως φτιάχνεται.

 

Πάντως θέλει μηχανή... Θα ψάξω να δω τις επιλογές μου. Thanx για την απάντηση.

 

υ.γ. όχι thanx για τον fresso espresso που τον googlάρω τόση ώρα και δε βγαίνει τπτ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φραπέ που έπινα ως τώρα, διάβασα ότι είναι χείριστης ποιότητας και να τον αποφύγω.

 

Οχι, εφοσον δεν ξεπερνας τις 4 κουταλιες την ημερα, δεν υπαρχει προβλημα. Αν εισαι... αδυνατουλης, μετα απο αυτο το οριο μπορει να σε πειραξει. Προσωπικα, με 4 φραππε την ημερα δεν εχω κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Espresso Freddo

 

 

Freddo capuccino δε βρήκα τπτ οπότε για πες πως φτιάχνεται.

 

Πάντως θέλει μηχανή... Θα ψάξω να δω τις επιλογές μου. Thanx για την απάντηση.

 

υ.γ. όχι thanx για τον fresso espresso που τον googlάρω τόση ώρα και δε βγαίνει τπτ :P

 

Rofl! Δεν το πρόσεξα το typo... :o

Freddo capuccino κάνεις με την ίδια διαδικασία απλά στο τέλος βάζεις χτυπημένο φρέσκο γάλα 1,5% (γίνεται κρέμα πιο εύκολα) και ακόμα πιο εύκολα αν βάλεις μέσα ελάχιστο νουνού ή ελάχιστο αλκοόλ. (δένει πιο γρήγορα).

Μυστικά της δουλειάς :P

 

Ώπα... τώρα είδα το βίντεο.. αυτό είναι freddo capuccino αλλα ο τύπος δεν έχει ιδέα τι κάνει.. :| (H τουλάχιστον δεν το κάνει όπως τα ελληνικά κωλομάγαζα)....

Για τον απλό espresso χτυπάς με ένα παγάκι και την ζάχαρη που θέλεις σε ένα μπρίκι ενα εσπρεσάκι αμερικάνο και μετά το ρίχνεισ σε ποτήρι με φούλ τριμμένο πάγο...

Για τον capuccino κάνεις το ίδιο σε άλλο ψηλότερο ποτήρι και στο topping βάζεις την κρέμα που σου λέω παραπάνω(και προσπαθεί να κάνει αυτός στο βίντεο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο latte με τον cappucino ποια διαφορα εχουν στην ελλαδα ?

 

latte βάζεις έξτρα γάλα μέσα στον καφέ

capuccino βάζεις αφρόγαλα.. αυτό νομίζω ισχύει και παντού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο αυτα που εχω διαβασει ξερω οτι :

σκετο espresso = espresso

espresso + αφρος απο γαλα (μονο αφρος) = macchiato

espresso + ισες ποσοτητες αφρος και γαλα ατμου (απο την μηχανη) = capuccino (που δεν τον πινουν στην ιταλια μετα τις 10)

1 ή 2 shots espresso + περιπου 250 γραμμαρια γαλα απο την μηχανη (ξερεις αυτο απο τον ατμο) + λιγος αφρος= latte (αμερικανικη κατασκευη)

το ιδιο απο πανω χωρις τον αφρο = cafe au lait που λεν και οι γαλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω απο αυτα που εχω διαβασει ξερω οτι :

σκετο espresso = espresso

espresso + αφρος απο γαλα (μονο αφρος) = macchiato

espresso + ισες ποσοτητες αφρος και γαλα ατμου (απο την μηχανη) = capuccino (που δεν τον πινουν στην ιταλια μετα τις 10)

1 ή 2 shots espresso + περιπου 250 γραμμαρια γαλα απο την μηχανη (ξερεις αυτο απο τον ατμο) + λιγος αφρος= latte (αμερικανικη κατασκευη)

το ιδιο απο πανω χωρις τον αφρο = cafe au lait που λεν και οι γαλοι

 

Και πιθανότατα να έχεις διαβάσει μια χαρά..

Εγώ σου λέω τις ελληνικές αλχημείες.. :P

Επίσης αυτό που λές αφορά espresso και όxι freddo espresso.

Τέλος να σου πώ οτι οι περισσότεροι κάνουν σύμφωνα με αυτά που διαβάζω παραπάνω μόνο capuccino γιατί πάνω στη φούρια δύσκολα να γίνει perfect macchiato (άσε που δεν έχει και νόημα αφού ο ελληνάρας το πρώτο που κάνει είναι να ανακατέψει το αφρόγαλα) :mad:

 

Και βασικά δεν θυμάσαι καλα ;)

http://en.wikipedia.org/wiki/Caff%C3%A8_macchiato

Οπότε κάτι ρημαδοκάνουμε και εδώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρήκα και guide με εικόνες

 

Φτιάξτο μόνος σου: Cappuccino Freddo

Γιώργος

Το αγαπημένο μου είδος καφέ είναι ο Cappuccino. Τώρα το καλοκαίρι βέβαια πίνω την κρύα παραλλαγή του, τον Cappuccino Freddo. Αν και δεν του φαίνεται βλέποντας τον έτοιμο στο ποτήρι, η παρασκευή του είναι σχετικά εύκολη. Και δεν μιλάω για στιγμιαίο καφέ (αυτόν που αδειάζουμε το φακελάκι, ανακατεύουμε κι είναι έτοιμος), αλλά για κανονικό καφέ, σαν αυτόν που πίνουμε στην καφετέρια.

Ας δούμε λοιπόν, βήμα-βήμα, πως μπορούμε να φτιάξουμε έναν κανονικό Cappuccino Freddo στο σπίτι.

Τα εργαλεία που θα χρειαστούμε είναι:

 

  • Μια καφετιέρα για espresso, είτε ηλεκτρική είτε το παραδοσιακό ειδικό μπρίκι.
  • Ένα μπλέντερ ή παρόμοιο εργαλείο - εγώ χρησιμοποιώ ένα Moulinex Multi Moulinette Plus.
  • Ένα μιξεράκι για φραπέ. Τα καλύτερα και δυνατότερα μιξεράκια που έχω δει είναι τα “Dynamix”. Τα έχω δει σε αρκετά σουπερμάρκετ και στο Praktiker. Προσοχή όμως γιατί κυκλοφορούν σε 3 παραλλαγές: ρεύματος, μπαταρίας και επαναφορτιζόμενα. Τα επαναφορτιζόμενα είναι τα πιο δυνατά και τα μόνα που αξίζουν. Τα άλλα δύο μοντέλα είναι “ψόφια”.

Ξεκινάμε λοιπόν. Μπορείτε να δείτε τα βήματα που ακολουθούμε σαν Slideshow στο Flickr, ή να συνεχίσετε να διαβάζετε πιο κάτω.

 

887235888_9b58ec3591.jpg

Η καφετιέρα μου, μια Krups XP2000.

887234344_f5c26ef0c7.jpg

Ο καφές (φροντίζουμε να τον κρατάμε στο ψυγείο για να διατηρεί το άρωμα του), η μεζούρα/πατητήρι και το εξάρτημα της καφετιέρας που δέχεται τον καφέ.

886390681_6d994cde1f.jpg

Γεμίζουμε τη μεζούρα με καφέ…

887232846_5d88cafd32.jpg

…ρίχνουμε τον καφέ στο ειδικό εξάρτημα της καφετιέρας…

886389133_d76d8f40a5.jpg

…και τον πιέζουμε με το πίσω μέρος της μεζούρας.

887231568_f55c52275e.jpg

Έτσι είναι τώρα έτοιμο για να το βάλουμε στην καφετιέρα.

886387181_85228c349c.jpg

Ετοιμάζουμε ένα φλιτζάνι με τον καφέ μας. Στη μορφή που είναι τώρα, ο καφές μας είναι ένας κλασσικός (ζεστός) espresso.

887229658_a55a0691cb.jpg

Παίρνουμε το Multi Moulinette, ή κάποιο αντίστοιχο εργαλείο, και βάζουμε στο δοχείο του αρκετά παγάκια (περίπου 10, ανάλογα βέβαια και με το ποτήρι που θα σερβίρουμε τον καφέ). Αν θέλουμε, προσθέτουμε ζάχαρη.

887228328_9da7d4747d.jpg

Προσθέτουμε το φλυτζάνι με το ζεστό espresso στο δοχείο.

886384603_4f85206700.jpg

“Χτυπάμε” το μίγμα, το πολύ για 5 δευτερόλεπτα. Δεν χρειάζεται παραπάνω για να μην λιώσουν εντελώς τα παγάκια. Εγώ το κάνω μέσα στο νεροχύτη γιατί το δικό μου Multi έχει διαρροές.

886383171_fdd3fa6c8f.jpg

Ο καφές μας έχει παγώσει, η ζάχαρη είναι ομοιόμορφα ανακατωμένη και έχει δημιουργηθεί και ένας ωραίος αφρός.

887225614_480e37a762.jpg

Αδειάζουμε το δοχείο σε ένα ποτήρι.

886381125_0b1cbc3c8e.jpg

Αυτό που έχουμε φτιάξει μέχρι στιγμής είναι ένας “Espresso Freddo”. Αν δεν μας αρέσει το γάλα, μπορούμε να σταματήσουμε εδώ, ρίχνοντας μόνο μερικά παγάκια ακόμα. Αν όχι, το αφήνουμε όπως έχει και συνεχίζουμε παρακάτω.

887222960_c75d04b0f2.jpg

Σειρά έχει η κρέμα. Χρησιμοποιούμε γάλα υψηλής παστερίωσης γιατί έχει παρατηρηθεί πως με αυτό έχουμε τα καλύτερα αποτελέσματα. Δεν χρειάζεται να είναι πλήρες, αρκεί και αυτό με τα 1% λιπαρά. Εγώ συνήθως ρίχνω περίπου ένα “δάχτυλο” γάλα στο μπρίκι.

886378289_9166167307.jpg

“Χτυπάμε” το γάλα με μιξεράκι του φραπέ, μέχρι να δημιουργηθεί ικανοποιητικός αφρός.

886376461_d4315eb779.jpg

Με ένα κουταλάκι προσθέτουμε την κρέμα στον καφέ μας.

886375291_7e545b0a08.jpg

Αυτό ήταν! Ο “Cappuccino Freddo” μας είναι έτοιμος!

887217936_54ca294e6d.jpg

Άλλη μια πανοραμική άποψη από το τελικό αποτέλεσμα! Εσείς αν θέλετε μπορείτε να προσθέσετε και λίγη τριμένη κανέλα ή σοκολάτα.

 

 

 

 

 

 

http://blog.adamopoulos.net/how-to-make-cappuccino-freddo/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση για αυτούς που θέλετε να ξεκινήσετε πιο οικονομικά.

Εκτός από τις μηχανές espresso που εδώ που τα λέμε έχουν το κόστος τους μπορείτε να αγοράσετε τα μπρίκια espresso. Εγώ το είχα πάρει από Ιταλία πριν 12-13 χρόνια και είναι αθάνατο. Το βλέπω τα τελευταία χρόνια πολύ στην Ελληνική αγορά starbacks coffee way κλπ. Δεν χρειάζεται να δώσετε πολλά λεφτά. ... Είναι αυτό που χρησιμοποιούν οι Ιταλοί στα σπίτια τους. Απλά δεν κάνει τόσο "καϊμάκι" όπως στις μηχανές ή στο στιγμιαίο. Το αποτέλεσμα είναι ποιοτικά το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry κιόλας αλλα αυτό που έκανε ο τύπος έιναι σαν puke...

 

Ορίστε μερικές φωτό απο τα ένδοξα νιάτα..

 

picture83vj3.jpg

 

picture7zv9.jpg

 

ΑΥΤΟ είναι αφρόγαλα... (και με σχεδιάκι abstract παρακαλώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια πρόταση για αυτούς που θέλετε να ξεκινήσετε πιο οικονομικά.

Εκτός από τις μηχανές espresso που εδώ που τα λέμε έχουν το κόστος τους μπορείτε να αγοράσετε τα μπρίκια espresso. Εγώ το είχα πάρει από Ιταλία πριν 12-13 χρόνια και είναι αθάνατο. Το βλέπω τα τελευταία χρόνια πολύ στην Ελληνική αγορά starbacks coffee way κλπ. Δεν χρειάζεται να δώσετε πολλά λεφτά. ... Είναι αυτό που χρησιμοποιούν οι Ιταλοί στα σπίτια τους. Απλά δεν κάνει τόσο "καϊμάκι" όπως στις μηχανές ή στο στιγμιαίο. Το αποτέλεσμα είναι ποιοτικά το ίδιο.

 

Όντως μια χαρά δουλειά κάνουν. Εχώ ένα της Bialetti εδώ και τέσσερις μήνες και δεν με έχει απογοητεύσει. Στα μείον βάζω ότι δεν μπορείς να φτιάξεις πολλούς καφέδες με τη μια, πρέπει να κρυώσει το μπρίκι και ο καφές δεν είναι πολύ δυνατός σε σχέση με τις μηχανές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...