Προς το περιεχόμενο

Καφές


Freakster

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κολήσει κι εγώ με τη συγκεκριμένη μάρκα αλλά μόνο σε espresso.Όχι cappuccino γιατί το αφρόγαλο χαλάει πολύ τη γεύση του.

 

Τον espresso δεν τον αντέχουν τα νεύρα μου. Πιστεύω ότι της Hausbrandt είναι κλάσεις ανώτερος από illy-sega.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 269
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσωπικά, και επειδή με αρέσει ο αφρούλης στον νες το ζεστό, 2/3 ποτηριού ζεστό νερό από βραστήρα (ας πούμε), συστατικά καφέ (σκέτος, χωρίς το πιθανό γάλα) και μετά μιξεράκι...

ανακατεύει και κάνει ένα αφρό μούρλια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο χιλιάδες φραπέδες σε χιλιάδες παραλλαγές κατέληξα στην εξής παρατήρηση την οποία είπα να μοιραστώ και να δώ αν δεν είμαι ο μόνος..

Λοιπόν η βάση σύγκρισης πάντα είναι ο σκέτος φραπές γιατί οτιδήποτε άλλο μπορεί να επηρεαστεί απο ζάχαρη κτλ...

 

Στο ίδιο ποτήρι, με την ίδια ποσότητα καφέ (κόκκους όχι σκόνη), με εμφιαλωμένο κρύο νερό για να παραλείψουμε αυτή την παράμετρο και την διαφορά που κάνει ο πάγος..

Έχετε προσέξει πόσο ΤΕΡΑΣΤΙΑ σημασία έχει το όπλο του εγκλήματος; Τομιξεράκι/ζουζουνιστήρι; Μιλάμε για χαοτικά διαφορετικό αποτέλεσμα.

 

Πάντα προσπαθούσα να καταλάβω τι διάβολο γίνεται στραβά και στο ένα σπίτι κάνω ας πούμε επικό καφέ και στο άλλο μετριότατο ενώ πάντα βάζω monkιστικά ότι πρέπει. Afaic το μυστήριο λύθηκε.

Γενικά τείνω να πιστεύω οτι όσο λιγότερη η δύναμη του ζουζουνιστηρίου τόσο καλύτερος ο καφές. Επόμενη στάση να βρώ το ιδανικό...

 

Η αλήθεια είναι οτι τα κλασσικά επαγγελματικά "johny" με έχουν βγάλει μόνο ασπροπρόσωπο όποτε δούλευα με αυτά αλλα 170 ευρώ για φραπιέρα δεν δίνω :P

http://www.e-shop10.gr/product_info.php?manufacturers_id=57&products_id=1990&osCsid=071ed5e268c58d1be7cd2214eb1053f0

 

επικοοοοοο :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω δει νομιζω να το ανακατευουν και γρηγορα με κουταλι αντι του μιξερ..Αν και δε πιστευω να γινεται το ιδιο καλος.

Έλα πιες νες χτυπημένο στο χέρι από τη μάνα μου και ύστερα βγάλε συμπεράσματα και κάνε συγκρίσεις. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πολυ πινω συχνα νες ετσι και αλλιως αρα δε το εχω πολυ ψαξει.Απλως φανταζομαι οτι δε κανει τοσο αφρο οσο θα κανει με το μιξερακι.

Κοίτα, στο ζεστό πάντως δε βλέπω τον λόγο να υπάρχει μεγάλη ποσότητα σε αφρό.

 

Εν τω μεταξύ, πέτυχα γνωστή αλυσίδα να έχει τον φραπέ 4€ πλέον, από κανένα 2μισάρι που είχε πριν. Είναι καλά τα άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη με πρασινο λογοτυπο?^_^

Εγω δει φραπε νεροζουμι και 5 ευρω και πολλοι θα εχουν δει και παρα πανω!Το περιεργο θα ηταν να πεις τον ειδα στο ταδε καφε και ειχε 1,50!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστη με πρασινο λογοτυπο?^_^

Εγω δει φραπε νεροζουμι και 5 ευρω και πολλοι θα εχουν δει και παρα πανω!Το περιεργο θα ηταν να πεις τον ειδα στο ταδε καφε και ειχε 1,50!

Μπα. :-D

 

flocafe_newlogo.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου χε πει ενας ενα κολπο για τον νες.

Ειπε οταν ειναι να ρίξεις μια σταγονα νερο για να τον κτυπήσεις με το κουταλι να ειναι πολυ παγωμενη ετσι θα αναδείξει τη γευση του καφε.

Φυσικα και το δοκιμασα αλλα δεν ξερω αν οντως εκανε δουλεια.Εγω παντως θα ελεγα ναι,αλλα αμα το χει δοκιμάσει αλλος πιο γευσιγνώστης ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση πως ο Espresso είναι πολύ πιο δυνατός από φραπέ και Ελληνικό

 

Είμαι τελείος αναίσθητο στον καφέ,αλλά όταν πίνω Espresso με πιάνει ελαφρά ταχυπαλμία.

 

Φιλε μου μια δοκιμη θα σε πεισει για το αντιθετο...Σκεψου ποση ποσοτητα καφε βαζεις για να φτιαξεις εναν εσπρεσσο και σε τι φλιτζανη μπαινει μετα..

 

Βαλε τις ιδιες ποσοτητες καφε/φραπε Nes δηλαδη σε ιδιο φλιτζανη και πιες τον μετα...

 

Θα αναθεωρησεις νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μια δοκιμη θα σε πεισει για το αντιθετο...Σκεψου ποση ποσοτητα καφε βαζεις για να φτιαξεις εναν εσπρεσσο και σε τι φλιτζανη μπαινει μετα..

 

Βαλε τις ιδιες ποσοτητες καφε/φραπε Nes δηλαδη σε ιδιο φλιτζανη και πιες τον μετα...

 

Θα αναθεωρησεις νομιζω...

Τι σχέση έχουν οι ποσότητες αν η λιγότερη χτυπάει περισσότερο;

 

Τότε, γιατί δε βάζεις π.χ. όσο βάζεις για να φτιάξεις έναν φραπέ, να βάλεις τόσο και στον εσπρέσο σου; 2 κουταλιές π.χ. ξερωγω. Θα αναθεωρήσεις πιστεύω ύστερα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...