Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Επειδή σε αυτή την περίπτωση είναι και θέμα ΟΤΕ, είναι κάπου στις 10 εργάσιμες νομίζω. Δεν είμαι σίγουρος βέβαια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ,

 

να κάνω καi εγω μια ερώτηση σχετικά με την forthnet.

ενεργοποίησα μια VDSL και εχω τα παρακάτω χαρακτηριστικα 

 

 

ένας συνάδελφος μου είπε οτι πάνω απο 30 πιάνουν μόνο τα καινούργια καφαο του ΟΤΕ. ισχύει αυτο ? η να πάρω αύριο την εταιρεία και να ζητήσω εξηγήσεις ? το μόντεμ ειναι το technicolor 

 

 

 

 

Link Information
        spacer.gif DSL Type: VDSL2-8B Annex B spacer.gif Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 3679 / 28050 spacer.gif Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 3723 / 30872 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 668387 / 851540 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 6.0 / 18.0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11.5 / 27.0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 8.1 / 8.4 spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC (Up/Down): 0 / 0 spacer.gif CRC (Up/Down): 1 / 5

post-258673-0-75488100-1475091116_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forthnet dsl , ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ

πιο χαλια πεθαινεις

 

Bandwidth (Up/Down) 830 / 3.639

 

Line Attenuation (Up/Down) 26.0 / 40.5

SN Margin (Up/Down) 10.5 / 16.0

40 attenuation = 3km.τα βριλησσια αναλογως που εισαι παιρνουν ενημερωτικα απο τρια διαφορετικα αστικα κεντρα.πεντελης που ειναι μελισσια πισω απο τον μουστακα ,χαλανδρι που ειναι στα goodys απεναντι και αγιας παρασκευης που ειναι πισω απο την ert1.

 

το εχω σκεφτει αλλα δε ξερω κατα ποσο αξιοπιστο ειναι της forthnet  στα Βριλησσια

δεν μπορω να μεινω offline λογο δουλειας

ειτε forthnet βαλεις ειτε οτε ειτε Hol ιντερνετ θα παρεις απο την ιδια καρτα απο την ιδια καμπινα απο το ιδιο dslam.τηλεφωνια θα παρεις μονο απο τον παροχο.

 

ναι οκ ξερω τροπος του λεγειν οπως το ειπα

 

 

τι να κανω να  παω vdsl με την ελπιδα να παει καλα :P

μια χαρα θα παει.

 

εχουμε ιδεα ποσες μερες  θεωρητικα παντα , θελει η αλλαγη απο dsl - vdsl  στον ιδιο isp ?

 

συνηθως σε 2 βδομαδες το πολυ σε εχουν γυρισει.

 

καλησπέρα ,

 

να κάνω καi εγω μια ερώτηση σχετικά με την forthnet.

ενεργοποίησα μια VDSL και εχω τα παρακάτω χαρακτηριστικα 

 

 

ένας συνάδελφος μου είπε οτι πάνω απο 30 πιάνουν μόνο τα καινούργια καφαο του ΟΤΕ. ισχύει αυτο ? η να πάρω αύριο την εταιρεία και να ζητήσω εξηγήσεις ? το μόντεμ ειναι το technicolor 

 

 

Link Information

        spacer.gif DSL Type: VDSL2-8B Annex B spacer.gif Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 3679 / 28050 spacer.gif Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 3723 / 30872 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 668387 / 851540 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 6.0 / 18.0 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11.5 / 27.0 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 8.1 / 8.4 spacer.gif Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0 spacer.gif FEC (Up/Down): 0 / 0 spacer.gif CRC (Up/Down): 1 / 5

 

 

σου απαντησα στο αλλο θεμα.

εσεις που κανατε τωρα προσφατα την αλλαγη απο dsl  σε  vdsl  ποσες μέρες εισασταν offline ?

 

κανονικα πρεπει να μεινεις για καμια ωρα max down.ΚΑΝΟΝΙΚΑ

απο χτεσινη μερα , απο το πρωι μεχρι το απογευμα. το τηλεφωνο δεν δουλευε και ηρθε σημερα το μεσημερι

κατι θα εγινε δεν δικαιολογειται τοσο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λοιπον απο forthnet  dsl ζητησα και πηγα σε vdsl

 

καναμε μια τρυπα στο νερο  , το μοντεμ παιζει σε ταχυτητες dsl ..

 

απο 3mbit kai attenuation 42  με dsl

 

πηγε στα

 

15mbit και attenuation 14

 

το modem  λεει μεσα adsl2 κ οχι vdsl .

Επεξ/σία από The Relumer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

λοιπον απο forthnet dsl ζητησα και πηγα σε vdsl

 

καναμε μια τρυπα στο νερο , το μοντεμ παιζει σε ταχυτητες dsl ..

 

απο 3mbit kai attenuation 42 με dsl

 

πηγε στα

 

15mbit και attenuation 14

 

το modem λεει μεσα adsl2 κ οχι vdsl .

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιηθεί κανονικά σε vdsl? Έχεις αλλάξει το modem?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ειδα με το νεο modem που στειλαν αυτα , και με το παλιο επισης συγρονιζει στα 15 πλεον

 

 

να πω την αληθεια , το περιβοητο sms τους ακομα δεν εχει ερθει που λεει εγεινε η αναβαθμιση  αλλα δε νομιθζω θα αλλαξει κατι


29/09/2016 10:59:15

  Η αίτησή σας έχει καταχωρηθεί επιτυχώς 29/09/2016 12:47:11 To αίτημά σας προωθήθηκε για υλοποίηση. 29/09/2016 16:23:10 To αίτημά σας βρίσκεται σε διαδικασία κατασκευής. 11/10/2016 10:20:18 To αίτημά σας έχει κατασκευαστεί επιτυχώς. 11/10/2016 10:21:24

Η υπηρεσία σας ενεργοποιήθηκε

 

 

 

 

πρεπει να παρω τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πηρα τηλ χτες μου λενε  το βραδυ θα τρεξει ενα σκριπτ απο εμας που ελεγχει τα profiles κτλ κτλ οκ λεω αντε να δουμε

σημερα καμια αλλαγη

ξανα τηλ και μου λενε οι στουρνοι :

 

Δεν έχει γίνει σωστά η σύνδεση στο VDSL. Θα το αποκαταστήσουμε όμως, μην ανησυχείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον απο forthnet  dsl ζητησα και πηγα σε vdsl

 

καναμε μια τρυπα στο νερο  , το μοντεμ παιζει σε ταχυτητες dsl ..

 

απο 3mbit kai attenuation 42  με dsl

 

πηγε στα

 

15mbit και attenuation 14

 

το modem  λεει μεσα adsl2 κ οχι vdsl .

οτι εχει πεσει το attenuation σημαινει οτι εχεις μπει σε Kv αλλα για καποιο λογο ειτε λογω εξοπλισμου αν δεν τον εχεις αλλαξει ειτε λογω της καρτας του οτε στο dslam δεν παιζεις σε vdsl.

 

Πάρε τηλέφωνο στην υποστήριξη και πες ότι δεν παίζεις σε vdsl2 mode αλλά σε adsl2+...

Πολλες φορες τυχαινει να εχει γινει κατι λαθος και να μην παιζει σε Vdsl απο το kv και το φτιαχνουν μετα.

 

Είσαι σίγουρος ότι έχεις ενεργοποιηθεί κανονικά σε vdsl? Έχεις αλλάξει το modem?

 

πολλες φορες παει βλαβη

και πηρα τηλ χτες μου λενε  το βραδυ θα τρεξει ενα σκριπτ απο εμας που ελεγχει τα profiles κτλ κτλ οκ λεω αντε να δουμε

σημερα καμια αλλαγη

ξανα τηλ και μου λενε οι στουρνοι :

 

Δεν έχει γίνει σωστά η σύνδεση στο VDSL. Θα το αποκαταστήσουμε όμως, μην ανησυχείτε.

πριν πεις καποιο στουρνο μαθε πως δουλευει το adsl Πως δουλευει το vdsl και τι προβληματα μπορει να υπαρξουν πριν κρινεις τους αλλους.γιατι σιγουρα αμα γνωριζες καποια πραγματα δεν θα ρωταγες στο Forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...