Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρεπει να ζητησεις να ζητησουν απο οτε αλλο ζευγαρι .παρα ειναι χαμηλη η ταχυτητα.το λεω αυτο διοτι αμα πας σε αλλο παροχο θα παρεις τον ιδιο χαλκο παλι και αμα ειναι προβλημα του χαλκου θα εχεις τα ιδια και με τον επομενο.


Αντε να περασουν 2-3 μηνες να φυγω. Εδω και 2 μηνες εχω συνεχεις αποσυνδεσεις και ξαφνικα πεφτε η ταχυτητα σε αυτην που βλεπετε απο τα 13-14 mbps. Τους στελνω μηνυμα, την φτιαχνουν για λιγες μερες και μετα παλι τα ιδια. Εχει καταντησει κουραστικο.

 

                         Downstream:        Upstream:

SNR MARGIN:         6.4                 7.8

Line attentuation:     33                   38.6

Data Rate:               3304               319

 

Ολα αυτα σε Ηρακλειο Κρητης, με συνδεση απευθειας απο την τηλεφωνικη πριζα σε ρουτερ χωρις τιποτα ενδιαμεσα, και το καλωδιο ειναι καινουργιο μιας και μου ζητησαν να παω να αγορασω καινουργιο και να δοκιμασω μηπως φτιαξει!


εχει ερθει τεχνικος?εχει δοκιμασει στον κατανεμητη να δει μηπως το προβλημα ειναι εκει ή ειναι σε σενα για καποιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απο αυριο περιμένω τον τεχνικο. Αυτο το προβλημα το απεκτησα εδω και 1-2 μηνες, πέρυσι ολο τον χρόνο είχα καποια μικρό προβληματάκια με αποσυνδεσεις αλλα τιποτα σοβαρο. Πλεον πεφτει καθε 1 λεπτο το ίντερνετ αν είναι η μέρα του. Απλα συνδεεται, φορτωνει 1-2 σελιδες και πεφτει και παλι από την αρχη.

 

Πριν λιγες μερες μετα απο επικοινωνία μαζι τους ειχε φτιαξει το θεμα και είχε επανερθει η ταχυτητα στα 13-14, εφυγα καποιες μερες απο το σπίτι, γυρίσα σήμερα και ξανά το ιδιο πρόβλημα.

 

Αυτο από τον ΟΤΕ που είπες το ζηταω απο την φορθνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τεχνικος θα κανει ελεγχο κατω κατανεμητη/χωνευτη και ισως και αστικο κεντρο.αν ειναι κατι εκει μπορει να φτιαχνεται.αν ειναι κατι σε σενα μπορει να χρειαστει ηλεκτρολογος.αν ειναι κατι στο δικτυο του οτε παει βλαβη στον οτε.εσυ δεν μπορεις να ζητησεις απο τον οτε τιποτα.δεν σε θεωρει πελατη του οποτε ολα πανε διαμεσω του παροχου.τα υπολοιπα θα στα πει και ο τεχνικος αναλογως τι προβληματα θα βρει και που θα τα βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο στις 1 θα ερθει ο τεχνικος. Τα στατιστικα μου σε σχεση με πριν λιγες ωρες εφτιαξαν -επισης σταματησαν και οι αποσυνδεσεις εδω και καποιες ωρες- χωρις να εχω ακουμπησει τιποτα εγω:

                  Downstream:        Upstream:

SNR MARGIN:         6.4                 8.7

Line attentuation:     20.2               13.6

Data Rate:               12368             965

 

Πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παθαινει ξαφνικα για καποιες ωρες, γινεται απαραδεκτη η κατασταση μετα φτιαχνει παλι για καποιες ωρες και μετα παλι τα ιδια. Αν ηταν θεμα δικο μου/ηλεκτρολογικο δεν θα επρεπε να ειναι μονιμο το θεμα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχω πετυχει αυτο που παθαινεις.ειχα δει ατομο που ολη την ημερα επαιζε καλα με εξαιρεση απο τις 9 το πρωι πανω κατω μεχρι τις 12 με 1.σε εκεινο το διαστημα εκανε αποσυνδεση και μετα η γραμμη επαιζε χαλια.ζητηθηκε απο τον οτε αλλο ζευγαρι.θα μπορουσε να ειναι κατι και σε σενα.καποιο καλωδιο ρευματος να περναει κοντα.μεχρι και με φωτειζομενες πινακιδες εχουμε δει θεμα.ελπιζω ο τεχνικος να το πετυχει την στιγμη που δεν παιζει καλα ωστε να δοκιμασει και κατω σε κατανεμητη/χωνευτη ωστε να δει αν το κανει εκει για να ξερει/ξερεις αν ειναι οτε ή αν ειναι κατι σε σενα.εχεις παρατηρησει να το κανει καποια συγκεκριμενη ωρα ή να το κανει οταν αλλαζεις εσυ κατι στο σπιτι.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς άλλος πρόβλημα με υψηλά Pings τελευταία? Συγκεκριμένα με έναν σερβερ στη γερμανία μέχρι πριν 3 μερες ειχα 55-65 ms το πολύ 70 και τώρα έχω απο 110 και πάνω, έχει φτασει και 160-180 που όπως καταλαβαίνετε κάνει αδύνατο το να παίξω το παιχνιδάκι μου.... Η τεχνική υποστήριξη δεν βρίσκει κάτι στη γραμμή μου. Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανερχομαι μετα την επισκεψη του τεχνικου σημερα, καταρχην για να σου απαντησω, οχι ουτε συγκεκριμενες ωρες ουτε οταν κανω κατι στο σπιτι.

 

Ο τεχνικος "πειραξε" λιγο την τηλεφωνικη πριζα, και εβγαλε απο μεσα εναν πυκνωτη που χρησιμοποιουσε ο ΟΤΕ παλια και μου ειπε οτι ειχε χαλασει, και μου ειπε να κανω test να δω αν θα ξανα εχω προβληματα. Αν ξανα εχω να παω το ρουτερ διπλα στην τηλεφωνικη πριζα και να δοκιμασω με αλλο καλωδιο να δω αν τα συνεχισει τα θεματα (διοτι το ρουτερ απο την τηλεφωνικη πριζα απεχουν αποσταση 3 μετρα περιπου τωρα). Αν συνεχισουν παρολα αυτα τα θεματα μου ειπε να ξανα επικοινωνησω μαζι τους.

 

Απο οταν ηρθε παντως και το "πειραξε" αυτο, συγχρονιζω κανονικα και δεν εχω καμια αποσυνδεση μεχρι τωρα. Οποτε προς το παρον καλα. Θα δουμε και τις επομενες μερες βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε το ρουτερ κοντα στην πριζα...3 μετρα καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ?μπορει να μην σου δημιουργει προβλημα αλλα μπορει και να σ κοβει καπως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το καλωδιο επίσης είναι 2 εβδομαδων περιπου καινούργιο. Το τσεκαρε και ο τεχνικος δεν έχει κοπει καπου ουτε καποιο τσακισμα έχει. Αν τυχον πρέπει να πάω το ρουτερ μονινα διπλα, πως να το συνδεσω μέτα με το pc με ένα μεγάλο καλωδιο ethernet? Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να παει και το pc εκεί που είναι η τηλεφωνική πριζα.

Επεξ/σία από pavlos1908
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγαινε το ρουτερ κοντα στην πριζα...3 μετρα καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ?μπορει να μην σου δημιουργει προβλημα αλλα μπορει και να σ κοβει καπως!

τα 3μετρα δεν ειναι προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επανερχομαι μετα την επισκεψη του τεχνικου σημερα, καταρχην για να σου απαντησω, οχι ουτε συγκεκριμενες ωρες ουτε οταν κανω κατι στο σπιτι.

 

Ο τεχνικος "πειραξε" λιγο την τηλεφωνικη πριζα, και εβγαλε απο μεσα εναν πυκνωτη που χρησιμοποιουσε ο ΟΤΕ παλια και μου ειπε οτι ειχε χαλασει, και μου ειπε να κανω test να δω αν θα ξανα εχω προβληματα. Αν ξανα εχω να παω το ρουτερ διπλα στην τηλεφωνικη πριζα και να δοκιμασω με αλλο καλωδιο να δω αν τα συνεχισει τα θεματα (διοτι το ρουτερ απο την τηλεφωνικη πριζα απεχουν αποσταση 3 μετρα περιπου τωρα). Αν συνεχισουν παρολα αυτα τα θεματα μου ειπε να ξανα επικοινωνησω μαζι τους.

 

Απο οταν ηρθε παντως και το "πειραξε" αυτο, συγχρονιζω κανονικα και δεν εχω καμια αποσυνδεση μεχρι τωρα. Οποτε προς το παρον καλα. Θα δουμε και τις επομενες μερες βεβαια.

τα πριζακια του οτε εχουν μεσα εναν κιτρινο πυκνωτη ο οποιος κανει διαφορα προβληματα.αποφευγουμε πριζακια αντικεραυνικα και πριζακια οτε για τον λογο αυτο.οποτε ειτε αλλαζει καποιος πριζακι ειτε κοβει τον πυκνωτη.

 

Το καλωδιο επίσης είναι 2 εβδομαδων περιπου καινούργιο. Το τσεκαρε και ο τεχνικος δεν έχει κοπει καπου ουτε καποιο τσακισμα έχει. Αν τυχον πρέπει να πάω το ρουτερ μονινα διπλα, πως να το συνδεσω μέτα με το pc με ένα μεγάλο καλωδιο ethernet? Γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να παει και το pc εκεί που είναι η τηλεφωνική πριζα.

ειτε μεγαλο ethernet ειτε ethernet που το ενα ζευγαρι θα το χρησιμοποιησεις σαν τηλεφωνικο.

 

πηγαινε το ρουτερ κοντα στην πριζα...3 μετρα καλωδιο απο την πριζα στο ρουτερ?μπορει να μην σου δημιουργει προβλημα αλλα μπορει και να σ κοβει καπως!

αυτο μπορει να κανει τεστ και να το δει.αν ειναι σταθερο αν χανει ταχυτητα

 

Καλύτερα κοντό τηλεφωνικό και μακρύτερο ethernet, το πρώτο είναι της πλάκας...

μπορει καποιος να ριξει ethernet αλλα να το κανει Use σαν τηλεφωνικο

 

τα 3μετρα δεν ειναι προβλημα

εξαρτατε το καλωδιο παντα.μπορει και τα 5 και τα 10 να μην ειναι θεμα.ολα ειναι αναλογως την ποιοτητα απλα προσπαθουμε να αποφευγουμε τα μεγαλα καλωδια ειδικα αμα τα παταει κανεις κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τα ιδια προβληματα και τελικα ήταν ελλατωματικο ρουτερ μαζι με ελλατωματικο σπλιτερ. 

 

 

Θα ήθελα βεβαια να ερθει και ο οτε να δει το κουτι μου που ειναι εκει πριν γεννηθω αλλα δεν νομιζω να κανει τετοιες χαρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο εύκολο από το να κάθεται να αλλάζει RJ...

ναι σιγουρα εννοειται απλα ειναι μερικοι που θελουν το ρουτερ να το εχουν διπλα τους για 1002 λογους οποτε εκει θες υποχρεωτικα μεγαλο τηλεφωνικο

Είχα τα ιδια προβληματα και τελικα ήταν ελλατωματικο ρουτερ μαζι με ελλατωματικο σπλιτερ. 

 

 

Θα ήθελα βεβαια να ερθει και ο οτε να δει το κουτι μου που ειναι εκει πριν γεννηθω αλλα δεν νομιζω να κανει τετοιες χαρες

iΟταν καποιος εχει θεμα το πρωτο πραγμα που μπορει να δοκιμασει ειναι ειτε να αλλαζει splitter φιλτρο ειτε να αφηνει μονο το ρουτερ χωρις τιποτα πανω και μετα τα κουμπωνει ενα ενα για να δει αν εχει προβλημα και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...