Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορει να μου πει καποιος αν πρεπει να καλεσω τεχνικο βαση των στατιστικων? Ενημερωτικα στον ιδιο οροφο διπλα διαμερισμα με ΟΤΕ κλειδωνει στα 11-12. 

εισαι χαμηλα.οτι θα παει βεβαια βλαβη στον οτε δεν σημαινει οτι θα το φτιαξει ο οτε.επισης μπορει το προβλημα να ειναι σε σενα.εχει κανει κανεις δοκιμη στον κατανεμητη?εχεις δοκιμασει να αφησεις μονο το adsl router πανω και τιποτε αλλο?μπορει να ειναι προβλημα σε καποιο φιλτρο ΄για παραδειγμα.

To firewall ειναι στο default. Δεν εχω πειραξει τιποτα απο τοτε που εχω το router. Το Thomson δεν εχει επιλογες για ipv6.

παμε ενα ενα γιατι κατι εχεις μπερδεψει.

α.το v7 δεν πρεπει να  υποστηριζει ipv6.

αν θες να παιξει το ipv6 απο το tp link τοτε το thomson πρεπει να γινει bridge και το tp link να γινει ρουτερ και να παιξεις με την wan και οχι με την Lan (για access point)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχω συνδεσει το ρουτερ στην κεντρικη πριζα μονο του αλλα δεν ειδα διαφορες.  Αν ο κατανεμητης που αναφερεσε ειναι το κουτι κατω στην πολυκατοικια που στελνει ολες τις γραμμες στα σπιτια λεω να μην ασχοληθω καλυτερα μη κανω καμμια πατατα με κανενα λαθος καλωδιο. Τελος παντων θα δουμε πως θα κινηθω.  Απλα πιο πολυ με ενδιεφεραν οι αποψεις σας για τα στατιστικα. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω συνδεσει το ρουτερ στην κεντρικη πριζα μονο του αλλα δεν ειδα διαφορες.  Αν ο κατανεμητης που αναφερεσε ειναι το κουτι κατω στην πολυκατοικια που στελνει ολες τις γραμμες στα σπιτια λεω να μην ασχοληθω καλυτερα μη κανω καμμια πατατα με κανενα λαθος καλωδιο. Τελος παντων θα δουμε πως θα κινηθω.  Απλα πιο πολυ με ενδιεφεραν οι αποψεις σας για τα στατιστικα. Ευχαριστω πολυ.

ναι εισαι αρκετα χαμηλα για το attenuation σου και χαμηλο Upload επισης για 6 margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα γράφω εδώ.

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Forthnet-Nova (στην επαρχία) με adsl 24άρα γραμμή. Πιάνω μέχρι 2. όπως και όλοι όσοι έχουν φόρθνετ στο χωριό μου. ενώ ο οτέ πιάνει 10-12.

Του έχω ενοχλήσει πολλές φορές και με πήραν για μια προσφορά να αναβαθμίσω σε vdsl. μου είπε ο υπάλληλος ότι για να μου δίνει την δυνατότητα να βάλω vdsl σημαίνει ότι θα έχει κοντά καμπίνα vdsl και θα πιάνει σίγουρα καλό ίντερνετ.

Έχετε κάποια άποψη? σε περίπτωση που βάλω και δεν πιάνει πάλι καλό ίντερνετ μπορώ να ακυρώσω το συμβόλαιο που θα ανανεώσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας, για να μην ανοίξω καινούριο θέμα γράφω εδώ.

Λοιπόν είμαι συνδρομητής Forthnet-Nova (στην επαρχία) με adsl 24άρα γραμμή. Πιάνω μέχρι 2. όπως και όλοι όσοι έχουν φόρθνετ στο χωριό μου. ενώ ο οτέ πιάνει 10-12.

Του έχω ενοχλήσει πολλές φορές και με πήραν για μια προσφορά να αναβαθμίσω σε vdsl. μου είπε ο υπάλληλος ότι για να μου δίνει την δυνατότητα να βάλω vdsl σημαίνει ότι θα έχει κοντά καμπίνα vdsl και θα πιάνει σίγουρα καλό ίντερνετ.

Έχετε κάποια άποψη? σε περίπτωση που βάλω και δεν πιάνει πάλι καλό ίντερνετ μπορώ να ακυρώσω το συμβόλαιο που θα ανανεώσω?

παμε ενα ενα.

α.αν σου λενε για vdsl λογικα θα παρεις απο την καμπινα γιατι απο το αστικο κεντρο δεν γινεται να παρεις λογω αποστασης.αν δινουν απο καμπινα ειτε βαλεις οτε ειτε αλλο παροχο θα παρεις την ιδια ταχυτητα γιατι η καμπινα ειναι του οτε.

λογικα ο οτε πρεπει να σου δινει απο καποιο mini dslam ή απο την καμπινα που λες για αυτο εχεις 12 Mbps ενω η Forthnet σου δινει απο το αστικο κεντρο.παντως αν εχεις 12 Mbit απο την καμπινα υπαρχει περιπτωση να μην πιασεις 50 vdsl αλλα λιγοτερο.σε καθε περιπτωση το βλεπεις.εννοειται οτι αμα δεν πιανεις ικανοποιητικο αποτελεσμα μπορεις να κανεις ακυρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδια.

Μπορει καποιος να μου πει αν ειμαι καλα ή θα επρεπε να κλειδωνω παραπανω?

Θυμαμαι τς πρωτες 3-4 μηνες κλειδωνα 11-12 ..μετα σιγα σιγα επεσε και τωρα ειμαι σταθερα στα 8.

 

Επισης ο γειτονας με Voda κλειδωνει στα 16 ..

 

Το καλο ειναι οτι το συμβολαιο εχει ληξει εδω και 2 μηνες.Σκεφτομαι να αλλαξω παροχο και να παω σε VDSL.

post-329989-0-35755800-1478649903_thumb.png

post-329989-0-84180200-1478649907_thumb.png

Επεξ/σία από Amix
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 24 attenuation εισαι χαμηλα.θα πρεπε να ειχες κανα 15 αρι.βεβαια μπορει να ειναι κατι μεσα στο σπιτι αλλα αυτο πρεπει να ξερεις για να κανεις δοκιμες.vdsl σε οποιον παροχο και να εισαι μπορεις να βαλεις αν μιλαμε για kv.το Kv στον οτε ανηκει ετσι και αλλιως.απλα αν βαλεις οτε θα σε γυρισει και σε voip.ο γειτονας παιζει σωστα αλλα παιρνει απο αλλο ζευγαρι.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμες σε κατανεμητη ή σε κεντρικο πριζακι τοτε δοκιμασε.επισης αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για 24 attenuation εισαι χαμηλα.θα πρεπε να ειχες κανα 15 αρι.βεβαια μπορει να ειναι κατι μεσα στο σπιτι αλλα αυτο πρεπει να ξερεις για να κανεις δοκιμες.vdsl σε οποιον παροχο και να εισαι μπορεις να βαλεις αν μιλαμε για kv.το Kv στον οτε ανηκει ετσι και αλλιως.απλα αν βαλεις οτε θα σε γυρισει και σε voip.ο γειτονας παιζει σωστα αλλα παιρνει απο αλλο ζευγαρι.αν πιανουν τα χερια σου για δοκιμες σε κατανεμητη ή σε κεντρικο πριζακι τοτε δοκιμασε.επισης αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο

Μαλιστα.Δυστηχως δεν εχω τς γνωσεις μενω και σε πολυκατοικια μην κανω καμια βλακεια.Μονο να πω οτι σε ολες τς πριζες του σπιτιου εχω τα ιδια αποτελεσματα.

Επισης σχετικα με το VDSL.Υπαρχει KV στα 250-300 μετρα.Θα εχω καλες ταχυτητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εφυγα απο wind και επιανα 42 vdsl και πηγα φορθνετ εδω και 4 μερεσ και πιανω 28 ακομα κλαιω

 

ψαχνω παροχο να φυγω!!!


Γεια σας παιδια.

Μπορει καποιος να μου πει αν ειμαι καλα ή θα επρεπε να κλειδωνω παραπανω?

Θυμαμαι τς πρωτες 3-4 μηνες κλειδωνα 11-12 ..μετα σιγα σιγα επεσε και τωρα ειμαι σταθερα στα 8.

 

Επισης ο γειτονας με Voda κλειδωνει στα 16 ..

 

Το καλο ειναι οτι το συμβολαιο εχει ληξει εδω και 2 μηνες.Σκεφτομαι να αλλαξω παροχο και να παω σε VDSL.

 

φιλε φυγε σε αλλον παροχο εγω ακομα κλαιω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια κανα ρουτερ της προκοπ[ης να δουλευει με forthnet ? πιρα το archer vr600 για streaming κ οι αποσυνδεσεις πανε συνεφο.οπως συνηθως η εταιρια λεει φταιει το ρουτερ η κατι στο σπιτι κ οχι αυτοι.any tips ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια απορια.Εχω ADSL αυτη τη στιγμη και το συμβολαιο εχει ληξει.Αν απο ADSL παω σε VDSL με καινουργιο συμβολαιο (27.90/μηνα Nova) θα πληρωσω παλι τελος ενεργοποιησης κτλ ? Βλεπω οτι εχει και τελοςς ενεργοποιησης VDSL.Αυτα ειναι για νεα τηλεφωνικη γραμμη? ή και για υπαρχουσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα.Δυστηχως δεν εχω τς γνωσεις μενω και σε πολυκατοικια μην κανω καμια βλακεια.Μονο να πω οτι σε ολες τς πριζες του σπιτιου εχω τα ιδια αποτελεσματα.

Επισης σχετικα με το VDSL.Υπαρχει KV στα 250-300 μετρα.Θα εχω καλες ταχυτητες?

 

sta 250-300 μετρα μπορεις να παιξεις 50 Mbit αλλο τοσο αν και η καλωδιωση σου ειναι σωστη για vdsl χωρις bridge taps.Περισσοτερα εδω.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

τωρα αν δεν εχεις τις γνωσεις το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ανοιγμα το κεντρικο πριζακι αποσυνδεεις ολα τα υπολοιπα πριζακια και δοκιμαζεις στο ζευγαρι που ερχεται απο κατω μονο του

εγω εφυγα απο wind και επιανα 42 vdsl και πηγα φορθνετ εδω και 4 μερεσ και πιανω 28 ακομα κλαιω

ψαχνω παροχο να φυγω!!!

φιλε φυγε σε αλλον παροχο εγω ακομα κλαιω

vdsl απο το αστικο κεντρο εχεις?vdsl απο το kv?η καλωδιωση σου ειναι η σωστη? 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

παιδια κανα ρουτερ της προκοπ[ης να δουλευει με forthnet ? πιρα το archer vr600 για streaming κ οι αποσυνδεσεις πανε συνεφο.οπως συνηθως η εταιρια λεει φταιει το ρουτερ η κατι στο σπιτι κ οχι αυτοι.any tips ? 

 

a.firmware update.

β.χαρακτηριστικα της γραμμης.αν εισαι μακρυα τοτε πολλα ρουτερ δεν ειναι τελειως σταθερα.εκει μπορεις να βαλεις ενα απλο technicolor/thomson γιανα κανει το sync που ειναι σταθερο και να παιζει bridge και απο πισω το archer vr600 να παιξει σαν ρουτερ.

adsl/vdsl τι εχεις?Με το technicolor της forthnet Ειχες αποσυνδεσεις?η καλωδιωση σου ειναι σωστη αν μιλαμε για vdsl?βλεπε link πιο πανω

Παιδια εχω μια απορια.Εχω ADSL αυτη τη στιγμη και το συμβολαιο εχει ληξει.Αν απο ADSL παω σε VDSL με καινουργιο συμβολαιο (27.90/μηνα Nova) θα πληρωσω παλι τελος ενεργοποιησης κτλ ? Βλεπω οτι εχει και τελοςς ενεργοποιησης VDSL.Αυτα ειναι για νεα τηλεφωνικη γραμμη? ή και για υπαρχουσα?

νομιζω οτι κατι υπαρχει διοτι ειτε γινει αλλαγη οριου μεσα στο αστικο κεντρο αν εχεις vdsl απο τον παροχο ειτε γινει αλλαγη στο Kv αν μιλαμε για Kv πρεπει να γινει απο τεχνικο του οτε οποτε και αυτο χρεωνεται.

 

Μετα απο επικοινωνια με τ Nova μου αυξησαν την ταχυτητα ελαχιστα.

πρεπει να κανεις δοκιμη για να δεις τι γινεται.μπορει πραγματι ο χαλκος να φτανει τοσο μπορει κατι να γινεται σε σενα.πχ συναγερμος χωρις φιλτρο,προβληματικο φιλτρο.μια ευκολη δοκιμη ειναι βγαζεις φιλτρα/σπλιττερ και αφηνεις μονο το ρουτερ στην κεντρικη πριζα χωρις μεγαλα καλωδια χωρις splitter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...