Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

sta 250-300 μετρα μπορεις να παιξεις 50 Mbit αλλο τοσο αν και η καλωδιωση σου ειναι σωστη για vdsl χωρις bridge taps.Περισσοτερα εδω.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

τωρα αν δεν εχεις τις γνωσεις το μονο που μπορεις να κανεις ειναι ανοιγμα το κεντρικο πριζακι αποσυνδεεις ολα τα υπολοιπα πριζακια και δοκιμαζεις στο ζευγαρι που ερχεται απο κατω μονο του

vdsl απο το αστικο κεντρο εχεις?vdsl απο το kv?η καλωδιωση σου ειναι η σωστη? 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

 

a.firmware update.

β.χαρακτηριστικα της γραμμης.αν εισαι μακρυα τοτε πολλα ρουτερ δεν ειναι τελειως σταθερα.εκει μπορεις να βαλεις ενα απλο technicolor/thomson γιανα κανει το sync που ειναι σταθερο και να παιζει bridge και απο πισω το archer vr600 να παιξει σαν ρουτερ.

adsl/vdsl τι εχεις?Με το technicolor της forthnet Ειχες αποσυνδεσεις?η καλωδιωση σου ειναι σωστη αν μιλαμε για vdsl?βλεπε link πιο πανω

νομιζω οτι κατι υπαρχει διοτι ειτε γινει αλλαγη οριου μεσα στο αστικο κεντρο αν εχεις vdsl απο τον παροχο ειτε γινει αλλαγη στο Kv αν μιλαμε για Kv πρεπει να γινει απο τεχνικο του οτε οποτε και αυτο χρεωνεται.

 

πρεπει να κανεις δοκιμη για να δεις τι γινεται.μπορει πραγματι ο χαλκος να φτανει τοσο μπορει κατι να γινεται σε σενα.πχ συναγερμος χωρις φιλτρο,προβληματικο φιλτρο.μια ευκολη δοκιμη ειναι βγαζεις φιλτρα/σπλιττερ και αφηνεις μονο το ρουτερ στην κεντρικη πριζα χωρις μεγαλα καλωδια χωρις splitter

Δοκιμασα οτι μου ειχες πει αλλα τα ιδια .Δεν θα ασχοληθω αλλο γιατι τελικα αποφασισα να παω σε VDSL.Αν ηταν μονο το πισι τα 11mbit μου εφταναν χαλαρα.Αλλα με 3 κινητα 1 λαπτοπ και 1 σταθερο(pc) σερνεται :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δοκιμασα οτι μου ειχες πει αλλα τα ιδια .Δεν θα ασχοληθω αλλο γιατι τελικα αποφασισα να παω σε VDSL.Αν ηταν μονο το πισι τα 11mbit μου εφταναν χαλαρα.Αλλα με 3 κινητα 1 λαπτοπ και 1 σταθερο(pc) σερνεται :D

αν δεν παιξεις παντως 50 αρι μπορει να χρειαστει να τα δεις μετα ολα αυτα με την καλωδιωση οπως και να κανεις αλλαγες στον τροπο συνδεσης για να παρεις το μεγιστο(να μην υπαρχουν δηλαδη bridge taps οπως θα δεις και στο Pdf)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και συγνώμη που ποστάρω εδώ αν δεν είναι το σωστό σημείο.

Έχω ένα θέμα με την σύνδεση Forthnet και θα ήθελα την συμβουλή σας για το ποιό πρέπει να είναι το επόμενο βήμα μου.

Όταν ξεκίνησα με την Forthnet σε αυτό το σπίτι που μένω τώρα, το modem μου κλείδωνε στα 18 με 19kbps download.

Με το πέρασμα του χρόνου όμως έπεσε αρχικά στα 15kbps - οπότε κάποια στιγμή που το πρόσεξα, επικοινώνησα με την Forthnet και τους το είπα. Εκείνοι "έκαναν έναν έλεγχο" και μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα. Κι εγώ δεν έδωσα περισσότερη σημασία γιατί η πραγματική ταχύτητα που κατέβαζα από uTorrent ήταν πριν 1,4-1,5 Mb και εξακολουθούσαν να κατεβάζω με 1,4Μb οπότε και θεώρησα πως μπορεί να μην είναι πολύ σημαντική η ταχύτητα συνχρονισμού - ενώ τώρα τελευταία συγχρονίζει στα 12,9 με 13kbps.

Η ταχύτητα που κατεβάζω πλέον είναι κάτω από 1,0Mb και αρχίζει και με εκνευρίζει η όλη φάση.

 

Το ρούτερ είναι το TD5136v2 (Technicolor)
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Άγγελος

post-420051-0-47191700-1479243436_thumb.jpg

post-420051-0-51661100-1479243454_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχρονιζεις με 13 mbit και φορας 8αρι profile.παρε την Forthnet και ζητα 6 αρι margin.αν εισαι σε alcatel dslam ζητα free no rfi.

ακομα και ετσι πρεπει να κατεβαζεις με 1,3mbyte


Καλησπέρα και συγνώμη που ποστάρω εδώ αν δεν είναι το σωστό σημείο.

Έχω ένα θέμα με την σύνδεση Forthnet και θα ήθελα την συμβουλή σας για το ποιό πρέπει να είναι το επόμενο βήμα μου.

Όταν ξεκίνησα με την Forthnet σε αυτό το σπίτι που μένω τώρα, το modem μου κλείδωνε στα 18 με 19kbps download.

Με το πέρασμα του χρόνου όμως έπεσε αρχικά στα 15kbps - οπότε κάποια στιγμή που το πρόσεξα, επικοινώνησα με την Forthnet και τους το είπα. Εκείνοι "έκαναν έναν έλεγχο" και μου είπαν πως δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα. Κι εγώ δεν έδωσα περισσότερη σημασία γιατί η πραγματική ταχύτητα που κατέβαζα από uTorrent ήταν πριν 1,4-1,5 Mb και εξακολουθούσαν να κατεβάζω με 1,4Μb οπότε και θεώρησα πως μπορεί να μην είναι πολύ σημαντική η ταχύτητα συνχρονισμού - ενώ τώρα τελευταία συγχρονίζει στα 12,9 με 13kbps.

Η ταχύτητα που κατεβάζω πλέον είναι κάτω από 1,0Mb και αρχίζει και με εκνευρίζει η όλη φάση.

 

Το ρούτερ είναι το TD5136v2 (Technicolor)
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Άγγελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγχρονιζεις με 13 mbit και φορας 8αρι profile.παρε την Forthnet και ζητα 6 αρι margin.αν εισαι σε alcatel dslam ζητα free no rfi.

ακομα και ετσι πρεπει να κατεβαζεις με 1,3mbyte

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Επειδή δεν είμαι σχετικός, να ρωτήσω...

Τι πρέπει να τους πω, απλά να ζητήσω 6άρι margin; Να τους ρωτήσω αν είμαι σε alcatel dslam και αν ναι να ζητήσω no rfi;

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα αυτά (θα πρέπει να ζητήσω και τα δύο;) Για το ότι "φοράω" 8άρι profile πρέπει να κάνω κάτι επιπλέον ή αυτά τα δύο (;) είναι η λύση για το γεγονός του profile;

Ευχαριστώ ΞΑΝΑ και συγνώμη αν κουράζουν οι ερωτήσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8 margin ειναι το profile σου τωρα.εσυ θες 6.απλα λες οτι βαλτε μου 6 και ρωτα και σε τι dslam πεφτεις .αν σου πει alcatel τοτε πες να βαλει free no rfi.οπου κολλησεις εδω ειμαστε.


to 5136 οταν πας στο broadband connection και dsl connection και details σου λεει καπου Local/remote vendor.απο εκει βλεπεις αν εισαι σε alcatel ή se siemens.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 8 margin ειναι το profile σου τωρα.εσυ θες 6.απλα λες οτι βαλτε μου 6 και ρωτα και σε τι dslam πεφτεις .αν σου πει alcatel τοτε πες να βαλει free no rfi.οπου κολλησεις εδω ειμαστε.

to 5136 οταν πας στο broadband connection και dsl connection και details σου λεει καπου Local/remote vendor.απο εκει βλεπεις αν εισαι σε alcatel ή se siemens.

Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Θα μιλήσω αύριο μαζί τους και ελπίζω να γίνει κάτι.

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα μεινετε μακρια απο αυτη την... "εταιρεια". Οτι χειροτερο απο θεμα εξυπηρετησης και παροχης ιντερνετ. Δωστε λιγα χρηματα παραπανω και βαλτε Cosmote να εχετε τουλαχιστον ιντερνετ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to 5136 οταν πας στο broadband connection και dsl connection και details σου λεει καπου Local/remote vendor.απο εκει βλεπεις αν εισαι σε alcatel ή se siemens.

Το 5136V2 πάντως 100% δεν γράφει κάτι

post-184642-0-49429200-1479282019_thumb.png

Πραγματικα μεινετε μακρια απο αυτη την... "εταιρεια". Οτι χειροτερο απο θεμα εξυπηρετησης και παροχης ιντερνετ. Δωστε λιγα χρηματα παραπανω και βαλτε Cosmote να εχετε τουλαχιστον ιντερνετ. 

όχι φίλτατε δεν ισχύει.Αναλόγως την περιοχή και το πόσο μπουκωμένη είναι θα έχεις και τις αντίστοιχες υπηρεσίες.

Στην περιοχή της νίκαιας προσωπικά εδώ και πάν απο 7-8 χρόνια 2 φορές με έχει αφήσει χωρις τηλ/ιντερνετ και αυτό λόγω έργων οι τυπάδες που τρυπάγανε κόβανε κεντρικά καλώδια.

Με τα χρόνια λόγω του ότι αυξάνονται οι ενεργές συνδέσεις στην περιοχή απο 18Mbit έχω πέσει στα 14-16 αναλόγως τα κέφια.Κατα τα άλλα το παραμικρό πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5136V2 πάντως 100% δεν γράφει κάτι

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

όχι φίλτατε δεν ισχύει.Αναλόγως την περιοχή και το πόσο μπουκωμένη είναι θα έχεις και τις αντίστοιχες υπηρεσίες.

Στην περιοχή της νίκαιας προσωπικά εδώ και πάν απο 7-8 χρόνια 2 φορές με έχει αφήσει χωρις τηλ/ιντερνετ και αυτό λόγω έργων οι τυπάδες που τρυπάγανε κόβανε κεντρικά καλώδια.

Με τα χρόνια λόγω του ότι αυξάνονται οι ενεργές συνδέσεις στην περιοχή απο 18Mbit έχω πέσει στα 14-16 αναλόγως τα κέφια.Κατα τα άλλα το παραμικρό πρόβλημα.

Νικαια φιλτατε μενει ο κολλητος μου, εχει forthnet, και το ιντερνετ του κανει 7-10 διακοπες τη μερα. Τεχνικη υποστηριξη ενα σκουπιδι, καθε φορα η ιδια ανουσια διαδικασια χωρις να βρισκουν καποιο.. προβλημα. Τα ιδια και σε παγκρατι οπου μενω εγω. Τα ιδια και μενιδι. Ειναι επιεικως αχρηστοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την επεξήγηση. Θα μιλήσω αύριο μαζί τους και ελπίζω να γίνει κάτι.

Καλό βράδυ.

 

οπου κολλησεις εδω ειμαστε.

Πραγματικα μεινετε μακρια απο αυτη την... "εταιρεια". Οτι χειροτερο απο θεμα εξυπηρετησης και παροχης ιντερνετ. Δωστε λιγα χρηματα παραπανω και βαλτε Cosmote να εχετε τουλαχιστον ιντερνετ. 

αν ο χαλκος εχει θεμα θα εχεις θεμα σε ολους τους παροχους.δεν ειναι μονο θεμα εταιρειας αλλα και θεμα γραμμης(χαλκου).ειχα forthnet απο εποχη αρυς και ημουν μια χαρα εχω adsl annex m και ακομα παιζω μια χαρα αλλα εχω καλο χαλκο

αυτην την στιγμη με Technicolor 788 ειμαι online

21 days 17:54:46

Το 5136V2 πάντως 100% δεν γράφει κάτι

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

όχι φίλτατε δεν ισχύει.Αναλόγως την περιοχή και το πόσο μπουκωμένη είναι θα έχεις και τις αντίστοιχες υπηρεσίες.

Στην περιοχή της νίκαιας προσωπικά εδώ και πάν απο 7-8 χρόνια 2 φορές με έχει αφήσει χωρις τηλ/ιντερνετ και αυτό λόγω έργων οι τυπάδες που τρυπάγανε κόβανε κεντρικά καλώδια.

Με τα χρόνια λόγω του ότι αυξάνονται οι ενεργές συνδέσεις στην περιοχή απο 18Mbit έχω πέσει στα 14-16 αναλόγως τα κέφια.Κατα τα άλλα το παραμικρό πρόβλημα.

ναι με αυτο το Firmware Δεν εχει δυστυχως.τα Firmware για τα technicolor/thomson ειναι Custom οποτε ο καθενας βαζει οτι θελει.

 

Νικαια φιλτατε μενει ο κολλητος μου, εχει forthnet, και το ιντερνετ του κανει 7-10 διακοπες τη μερα. Τεχνικη υποστηριξη ενα σκουπιδι, καθε φορα η ιδια ανουσια διαδικασια χωρις να βρισκουν καποιο.. προβλημα. Τα ιδια και σε παγκρατι οπου μενω εγω. Τα ιδια και μενιδι. Ειναι επιεικως αχρηστοι.

ποτε δεν ξερεις οτι οι αποσυνδεσεις δεν ειναι και λογω προβληματων στην εσωτερικη καλωδιωση.ποσα ατομα εχω δει να μην εχουν πχ φιλτρο στο συναγερμο ή φιλτρα σε τηλεφωνα και να λενε μα πεφτει το ιντερνετ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για εταιρεία περίγελος και λαμόγια. Εχθές ήμουν μια χαρά 4mbps. Σήμερα μάλλον είπαν να μου  κάνουν πλάκα και κλειδώνω 2 mbps

 

post-376588-0-17599000-1479322628_thumb.jpg

 

Μπορώ κάπως να κινηθώ νομικά εναντίων τους; 10 χρόνια πελάτης, ξεκινήσαμε από 6mbps και κάθε χρόνο έπεφτε. Ενώ δεν υπήρχαν υποδομές στην περιοχή και αρχικά δεν μπορούσαν να με συνδέσουν στο δίκτυο τους βρήκαν ( το μακρινό 2007) τρόπο να πάρω γραμμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για εταιρεία περίγελος και λαμόγια. Εχθές ήμουν μια χαρά 4mbps. Σήμερα μάλλον είπαν να μου  κάνουν πλάκα και κλειδώνω 2 mbps

 

attachicon.gifi2^cimgpsh_orig.JPG

 

Μπορώ κάπως να κινηθώ νομικά εναντίων τους; 10 χρόνια πελάτης, ξεκινήσαμε από 6mbps και κάθε χρόνο έπεφτε. Ενώ δεν υπήρχαν υποδομές στην περιοχή και αρχικά δεν μπορούσαν να με συνδέσουν στο δίκτυο τους βρήκαν ( το μακρινό 2007) τρόπο να πάρω γραμμή. 

στο adsl δεν υπαρχει κατωτατο οριο.ειναι μεχρι 24 .το μεχρι 24 σημαινει απο σχεδον τιποτα που μπορεις να διακοψεις μεχρι 24.στην δικια σου περιπτωση οτι εχεις και adsl με 50 attenuation ειναι και θαυμα.επισης οσα περισσοτερα ατομα ενεργοποιουνται ειτε με adsl ειτε με vdsl ειτε δεν ξερω τι τοσο θα χανεις ταχυτητα λογω Crosstalk αναμεσα στα καλωδια.φαντασου οτι συνηθως βλεπεις 8 mbit στα ατομα με 40 attenuation.με 50 αστα να πανε.επισης βλεπω οτι φορας Profile 11 Margin.μπορεις να ζητησεις 6 αρι Margin για να πας παραπανω απλα δεν ξερω ποσο σταθερος εισαι.αν εχεις Kv εκει που εισαι βαλε vdsl απο kv.με adsl τοσο μακρυα δεν θα δεις ποτε προκοπη.εισαι πανω απο 4 km

αν ειχες πολλες αποσυνδεσεις μπορει για αυτο να μπηκε ισως το profile>κανε ενα Reboot το ρουτερ μηπως απλα ετυχε να κανει σκαμπανεβασμα η γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μίλησα το Σάββατο με την τεχνική υποστήριξη και απ ότι φαίνεται μου άλλαξε το προφίλ.

Αμέσως μετά την αλλαγή συγχρόνιζα στα 15.4 και τώρα 2 μέρες μετά στα 14.7....

Ούτως ή άλλως, ούτε και το 15.4 είναι αυτό που περίμενα.

Υπάρχει κάτι άλλο να κάνω εκτός από το να αλλάξω πάροχο; Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί από το 19 έφτασα στο 15.

Αυτό που θέλω να πω είναι, υπάρχει νόημα να κάνω συζήτηση για το προφίλ μαζί τους από την στιγμή που - αν δεν με απατά η αίσθησή μου - μειώνουν οι ίδιοι την ταχύτητά μου; Μάλλον θα τους πάρω ξανά τηλέφωνο και θα γκρινιάξω λίγο παραπάνω (αν και φαντάζομαι πως όλοι αυτό κάνουν, οπότε δεν έχω και απαίτηση να έχει αποτέλεσμα).

 

post-420051-0-68152200-1479772911_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο adsl δεν υπαρχει κατωτατο οριο.ειναι μεχρι 24 .το μεχρι 24 σημαινει απο σχεδον τιποτα που μπορεις να διακοψεις μεχρι 24.στην δικια σου περιπτωση οτι εχεις και adsl με 50 attenuation ειναι και θαυμα.επισης οσα περισσοτερα ατομα ενεργοποιουνται ειτε με adsl ειτε με vdsl ειτε δεν ξερω τι τοσο θα χανεις ταχυτητα λογω Crosstalk αναμεσα στα καλωδια.φαντασου οτι συνηθως βλεπεις 8 mbit στα ατομα με 40 attenuation.με 50 αστα να πανε.επισης βλεπω οτι φορας Profile 11 Margin.μπορεις να ζητησεις 6 αρι Margin για να πας παραπανω απλα δεν ξερω ποσο σταθερος εισαι.αν εχεις Kv εκει που εισαι βαλε vdsl απο kv.με adsl τοσο μακρυα δεν θα δεις ποτε προκοπη.εισαι πανω απο 4 km

αν ειχες πολλες αποσυνδεσεις μπορει για αυτο να μπηκε ισως το profile>κανε ενα Reboot το ρουτερ μηπως απλα ετυχε να κανει σκαμπανεβασμα η γραμμη.

Τελικά έφταιγε το fast path. Εντός του μηνός θα πάω ΟΤΕ. Πρόκειται να ενεργοποιηθεί VDSL καμπίνα στα 500-600 μέτρα από το σπίτι μου και θα ζητήσω από τον ΟΤΕ ADSL αλλά να παίρνω από κεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...