Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι σιγουρα εννοειται απλα ειναι μερικοι που θελουν το ρουτερ να το εχουν διπλα τους για 1002 λογους οποτε εκει θες υποχρεωτικα μεγαλο τηλεφωνικο

iΟταν καποιος εχει θεμα το πρωτο πραγμα που μπορει να δοκιμασει ειναι ειτε να αλλαζει splitter φιλτρο ειτε να αφηνει μονο το ρουτερ χωρις τιποτα πανω και μετα τα κουμπωνει ενα ενα για να δει αν εχει προβλημα και που

Όταν δοκίμασα σκετο ρουτερ και ειχα προβλημα ηταν το ρουτερ ή η γραμμη οπως νομιζαμε τοτε. Πήρα αλλο ρουτερ αλλα δεν δοκίμασα χωρις το συγκεκριμένο spliter. Ευτυχως το σκεφτηκα νωρις πριν αρχισω να ξυλωνω τοιχους. Πρίν απο αυτα βρήκα και ενα ελλατωματικο καλωδιο. Μιλάμε κατάρα η συνδεση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για αυτο λεμε μια δοκιμη καθε φορα για να δεις τι μπορει να φταιει.καποιοι τα αλλαζουν ολα ταυτοχρονα και μετα δεν ξερεις καν τι φταιει κτλ.step by step

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτησις(μιας και είχα ξεχάσει οτι το 5136V2 υποστηρίζει ipv6)

 

μπήκα εδώ για να δω αν ειναι όλα οκ

http://ipv6-test.com/

και μου βγάζει πρόβλημα λέγοντας οτι το icmpv6 ειναι μπλοκαρισμένο απ το μόντεμ αν κατάλαβα καλά.

Με εμποδίζει απο κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 788 μου τα βγαζει ολα οκ εκτος απο το fallback το οποιο και αυτο δεν ειναι τιποτα σοβαρο.μπορει να μην υπαρχει καποιο θεμα.θα μπορουσες για δοκιμη να το κανεις hard reset και να το αφησεις να παρει μονο του τα στοιχεια να δεις αν θα στο κανει.το Firewall σιγουρα μπορεις να το κλεισεις μηπως κοβει κατι.αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κατι να ανησυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firewall και συναφή έχω κλείσει.

στοιχεία δεν το έχω αφήσει να πάρει μόνο του για να πω την αλήθεια,θυμάμαι οταν το ειχα κουμπώσει στη γραμμή μου ζήτησε να περάσω στοιχεία καθώς έγραψε

concentrator not reachable. Έλεγα μήπως είχε κάποιο θέμα καθώς στο BF4 που παίζω σε μερικους servers μου γράφει missing ping ενώ εμφανίζεται κανονικά στα στοιχεία μου και στον εκάστοτε σέρβερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το missing ping Μηπως ειναι οτι δεν μπορει να κανει Ping στο gateway σου δηλαδη στην Ip που εχεις παρει.οσο θυμαμαι και τα Thomson αλλα και τα technicolor εχουν κομμενο το ping στην wan ip.

τελικα με mozilla περναω και το Test του fallback ενω με explorer δεν τα περναει.


firewall και συναφή έχω κλείσει.

στοιχεία δεν το έχω αφήσει να πάρει μόνο του για να πω την αλήθεια,θυμάμαι οταν το ειχα κουμπώσει στη γραμμή μου ζήτησε να περάσω στοιχεία καθώς έγραψε

concentrator not reachable. Έλεγα μήπως είχε κάποιο θέμα καθώς στο BF4 που παίζω σε μερικους servers μου γράφει missing ping ενώ εμφανίζεται κανονικά στα στοιχεία μου και στον εκάστοτε σέρβερ

οταν αλλαζεις επισης ρουτερ πρεπει να περιμενεις μερικα λεπτα.ειναι μεχρι να πεσει οσο ξερω η mac address απο τους ρουτερς απο την πλευρα του παροχου οπως και το username.αλλιως αν πας να μπεις απευθειας θα παρεις στο technicolor concentrator not reachable γιατι πολυ απλα δεν φτανει το Username μεχρι τον radius του παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καθε παροχο κανονικα οι δικοι του dns ειναι οι πιο γρηγοροι.

 

Reply from 194.219.227.2: bytes=32 time=34ms TTL=251
Reply from 194.219.227.2: bytes=32 time=33ms TTL=251
Reply from 194.219.227.2: bytes=32 time=33ms TTL=251
Reply from 194.219.227.2: bytes=32 time=33ms TTL=251

---------------------------------------------------------------

Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=88ms TTL=46
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=88ms TTL=46
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=90ms TTL=46
Reply from 8.8.8.8: bytes=32 time=88ms TTL=46

 

 

μονο αν ενας παροχος εχει προβλημα ή δεν ανοιγει καποια σελιδα βρισκω λογο να αλλαξω dns.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφορμη για το ερωτημα μου, ειναι μια δοκιμη στην http://ipv6-test.com/. Τα περισσοτερα πεδια ειναι στο κοκκινο απο το dekstop μου, ενω απο το tablet που ενω ειναι ολα στο αυτοματο, παιρνει dns απο google, τα περισσοτερα στην σελιδα ειναι στο πρασινο. Σημαινει κατι αυτο? Παιζει ρολο και το router που ειναι παλιο? (TG585 v7). Αν και οι ασυρματες συσκευες παιρνουν ιντερνετ απο ενα TPLINK TL-WR841N το οποιο εκτελει χρεη AP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε και με αλλο browswer.αν ειναι access point λογικα ειναι transparent αν το εχεις βαλει σε lan υποδοχη.αν ειναι σε wan θα παιζει σαν ρουτερ γιατι βλεπω οτι ειναι ρουτερ.τωρα εξαρτατε τι βγαινει λαθος.

θα πρεπει και το λειτουργικο να υποστηριζει ipv6 οπως και το ρουτερ και το v7 νομιζω δεν το κανει αλλα νομιζω ουτε το v8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανε Print screen την εικονα.και δες μηπως σε κοβει firewall ή εχεις κλεισει το Ipv6 απο το network connection


Η δοκιμη εγινε σε win7x64 με τους τελευταιους official firefox/chrome. Το tablet τρεχει chrome με android 4.4.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος αν πρεπει να καλεσω τεχνικο βαση των στατιστικων? Ενημερωτικα στον ιδιο οροφο διπλα διαμερισμα με ΟΤΕ κλειδωνει στα 11-12. 

 

post-207736-0-11806200-1477922823_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να μου πει καποιος αν πρεπει να καλεσω τεχνικο βαση των στατιστικων? Ενημερωτικα στον ιδιο οροφο διπλα διαμερισμα με ΟΤΕ κλειδωνει στα 11-12. 

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ.

με 25 line attenuation και 6αρι snr θα έπρεπε να κλειδώνεις 14-16Mbps στην καλύτερη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...