Προς το περιεχόμενο

Forthnet ADSL - Ελεος!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα, χθες ενεργοποιηθηκε το ιντερνετ της φορθνετ, και κλειδωσε αρχικα στα 9 και μετα απο restart router εφτασε στα 10,5.

 

μου φαινεται πολυ μικρη η ταχυτητα, ενω σε παραδιπλανη πολυκατοικια φορθνετ κλειδωνουμε περι τα 20.

τα στοιχεια του ρουτερ καλα δεν ειναι;; τι λετε να φταιει;;

 

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate (Up/Down) 1001/11245 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 1000/12696 kbps

Noise Margin (Up/Down) 5.9/6.3 dB

Line Attenuation (Up/Down) 10.9/12.4 dB

Output Power (Up/Down) 12.5/17.9 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved Interleave Depth (Up/Down) 8/64 Interleave Delay (Up/Down) 13.29/11.13 ms INP (Up/Down) 0.4/0.8 symbols LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM CRC Errors (Up/Down) 0/37 Annex Type AnnexA

τι ρουτερ εχεις πανω τωρα?γιατι για technicolor δεν μου κανει.σου δωσαν ρουτερ?

 

έχεις δίκιο με Line Attenuation (Up/Down) 10.9/12.4 dB εισαι όντως χαμηλά ,το modem έπρεπε να κλειδώνει τουλάχιστον 15-17 .

εγώ με 26dB κλειδώνω 12500, αλλα με καθαρή γραμμή χωρίς πρόβλημα και σε annex m που μου έχουν ρίξει λίγο το down.

 

χωρίς να ειμαι τόσο της παραφιλολογίας μου μυρίζει 12αρι προφιλ ,πάρε τηλ κάνε τσαμπουκά και πες οτι με έχετε σε 12αρι προφίλ και οτι θες το 24αρι προφίλ ,μπορεί και να πιάσει ,πες και ένα υπονοουμενο οτι θα κάνεις υπαναχώριση συμβολαίου και πες μας τι θα γινει :)

annex m για ποιο λογο?εχεις ζητησει 2 Mbit upload?αλλιως δεν επρεπενα παιζεις annex m.δεν σου ριχνουν το down με το annex m.απλα το annex m παιρνει συχνοτητες του download για να πετυχει τα 2 mbit upload.

δεν υπαρχει στην forthnet 12 ari profile.υπαρχει μεχρι 24 μετα απο εκει και περα παιζουν με το snr.τα profile τους ειναι 6,8,11,15 στο margin>υπαρχουν και μερικα αλλα αλλα αυτα ειναι τα βασικα.

 

εννοειται παω για υπαναχωρηση/ μολις πηρα τηλ και αναμενω//1η φορα συνδεσα τηλεφωνικη συσκευη στην γραμμη με σπλιτερ φιλτρο και μπαινω και βλεπω 17!!! τι παιχτηκε;; ξεμπουκωσε με το φιλτρο σπλιτερ; αναμενω κ φορθνετ να δω

 

ΕΞΕΛΙΞΗ 1

ειδαμε την γραμμη τωρα, κλειδωνει πλεον στα 17,5 που ειναι καλο. το σπλιτερ βοηθησε να ανεβει! μου λεει ο τεχνικος μπορει να συμβει, απομονωνει το σημα, κατι τετοιο. κ μου ειπε να το αφησω με το σπλιτερ πανω/χωρις πιανει 14καπου/

 

ΕΞΕΛΙΞΗ 2

τωρα παλι επεσε στα 12μβ απο 17,5μβ, ξαναπαιρνω φορθνετ. τι λετε να φταιει; η γραμμη φαινεται καλη/ και αφου επιασε πριν πανω απο 17 μπορει να πιασει τοσο...

κανα αλλο ρουτερ εχεις για δοκιμη?

 

ετσι το εχω ναι,μια πριζα εχει το σπιτι/ τωρα θα φανει ειπαν θα το κοιταξουν απο το τεχνικο τμημα απομακρυσμενα και αν δεν το κανουν, θα περασει τεχνικος να το κοιταξει. παντως και φορθνετ μου ειπε τοσο πρεπει να πιανεις κανονικα, γυρω στο 17-18

μπορει να φταιει και τιποτα στην καλωδιωση σου μπορει να φταιει και κατι στον κατανεμητη καμια οξειδωση.κατι στο χαλκο συνηθως ειναι αμα κανει σκαμπανεβασματα.

 

βάλε το μοντεμ στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού σου με το σπλίτερ στην θέση του μοντεμ ,το σπλίτερ έχει δυο θέσεις η μία ειναι για το τηλέφωνο και η άλλη για το μόντεμ , και οταν λέω κεντρική μπρίζα ειναι αυτή που έρχεται πρώτη μέσα στο σπίτι απο την κολώνα η τον κατανεμητή αν εισαι σε πολυκατοικία.

 

πάντως για να πιάσεις 17 και ,εισαι οκ ,απλώς κάτι παίζει με τα καλώδια και χαμηλώνει το σήμα ή κάποια παρεμβολή απο κάτι ή κάποιο βραχυκύκλωμα.

μπορει να δοκιμασει και με αλλο splitter.παντως και χωρις σπλιττερ μονο με το adsl router θα πρεπει να πιανει 17.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ZXHN H108N V2.5 αυτο το ρουτερ μου εδωσαν/αν βρω θα δοκιμασω και με αλλο ρουτερ. σημερα λογικα θα το δουν  και απο την φορθνετ.

 

παντως μονο με το σπλιτερ πανω μου εβγαλε 17,5/ περιεργο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν από φορθνετ και μου λενε για να ερθουν μπορει να υπαρξει και χρέωση 30€; ειμαστε σοβαροι; προχθες εγινε ενεργοποιηση με τραγικη ταχύτητα. Και ζητανε και λεφτα για να το δουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πηραν από φορθνετ και μου λενε για να ερθουν μπορει να υπαρξει και χρέωση 30€; ειμαστε σοβαροι; προχθες εγινε ενεργοποιηση με τραγικη ταχύτητα. Και ζητανε και λεφτα για να το δουν;

Μη δεχτείς τίποτε τεχνικούς κλπ. Μόνο τεχνικός του ΟΤΕ έχει δικαίωμα να "αγγίζει" καλωδίωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη δεχτείς τίποτε τεχνικούς κλπ. Μόνο τεχνικός του ΟΤΕ έχει δικαίωμα να "αγγίζει" καλωδίωση

και τι θ ρθουν ν δουν αυτοι;;

 

αναμενω μ τ κεντρικα ν μιλησω για να τ δουν χωρις χρεωση.

 

μου ειπαν θα με ενημερωσουν για το ποτε θα ερθουν και αν ερθουν δωρεαν/καλα αν δεν δεχτουν το δωρεαν εχω φυγει.

 

παντως πως γινεται να πιανει 17,5 και μετα 12; παρεμβολες απο συσκευες δεν εχω/μια μοναδικη πριζα εχει του οτε,η οποια φαινεται καινουρια κιολας./ παιζει να εκανε βλακεια στην συνδεση ο τεχνικος;

 

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate (Up/Down) 953/11329 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 952/12780 kbps

Noise Margin (Up/Down) 6/6.2 dB

Line Attenuation (Up/Down) 10.6/12.4 dB

Output Power (Up/Down) 12.5/17.7 dBm

 

ΕΞΕΛΙΞΗ 1

με πηραν οτι θα περασει τεχνικος δωρεαν. και θα κανει ελεγχο καφαο κατανεμητη κλπ. για να δουμε αν το φτιαξει

Επεξ/σία από JeZus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZXHN H108N V2.5 αυτο το ρουτερ μου εδωσαν/αν βρω θα δοκιμασω και με αλλο ρουτερ. σημερα λογικα θα το δουν  και απο την φορθνετ.

 

παντως μονο με το σπλιτερ πανω μου εβγαλε 17,5/ περιεργο.

Δεν ειναι κατι τρελλο.εκτος αν εχει χαλασει αν και οπως τα λες πιο πιθανο να ειναι κατι παραξενο στην γραμμη

 

ναι ειμαι annex m γιατι ήθελα upload ΕΩς 2 Mbps :)

 

poulinos να σε ρωτήσω κατι αν ξέρεις ??

λες αν παω το προφιλ σε 9 να παίξει λιγο παραπάνω το upload σε annex m ??

δεν θα κερδισεις σε κατι ισα που θα χασεις ταχυτητα.δεν θα αλλαξει η κατανομη των συχνοτητων.δηλαδη αν στο annex a ειναι 90 download και 10 Up και πας σε annex m και ειναι 80 /20 και να αλλαξεις Profile δεν θα αλλαξει το 80/20.απλα θα σου κοψει bits per tone για σταθεροτητα.

 

Με πηραν από φορθνετ και μου λενε για να ερθουν μπορει να υπαρξει και χρέωση 30€; ειμαστε σοβαροι; προχθες εγινε ενεργοποιηση με τραγικη ταχύτητα. Και ζητανε και λεφτα για να το δουν;

 

το λενε παντα τυπικα γιατι πχ μπορει εσυ να εδωσες μια κλωτσια στο splitter και να χαλασε.ναι το ξερω ακουγεται λιγο παραξενο αλλα ισχυουν πολλα απο αυτα.

Μη δεχτείς τίποτε τεχνικούς κλπ. Μόνο τεχνικός του ΟΤΕ έχει δικαίωμα να "αγγίζει" καλωδίωση 

ο τεχνικος του παροχου μπορει να πειραξει οτιδηποτε μεχρι τον κατανεμητη ή την χωνευτη.σε αυτο συμπεριλαμβανεται η καθετη του πελατη και το σημειο ενωσης με την γραμμη του οτε.

 

και τι θ ρθουν ν δουν αυτοι;;

 

αναμενω μ τ κεντρικα ν μιλησω για να τ δουν χωρις χρεωση.

 

μου ειπαν θα με ενημερωσουν για το ποτε θα ερθουν και αν ερθουν δωρεαν/καλα αν δεν δεχτουν το δωρεαν εχω φυγει.

 

παντως πως γινεται να πιανει 17,5 και μετα 12; παρεμβολες απο συσκευες δεν εχω/μια μοναδικη πριζα εχει του οτε,η οποια φαινεται καινουρια κιολας./ παιζει να εκανε βλακεια στην συνδεση ο τεχνικος;

 

Modulation Type ADSL_2plus

Actual Rate (Up/Down) 953/11329 kbps

Attainable Rate (Up/Down) 952/12780 kbps

Noise Margin (Up/Down) 6/6.2 dB

Line Attenuation (Up/Down) 10.6/12.4 dB

Output Power (Up/Down) 12.5/17.7 dBm

 

ΕΞΕΛΙΞΗ 1

με πηραν οτι θα περασει τεχνικος δωρεαν. και θα κανει ελεγχο καφαο κατανεμητη κλπ. για να δουμε αν το φτιαξει

καφαο  δεν κανει ελεγχο κανεις παρα μονο ο οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε τσεκαρε απο κατω απο την πολυκατοικια και πιανει και απο κατω απο τον κατανεμητη 8-9mbps ακομα χειροτερα δλδ//

 

θα δει και απο τα κεντρικα της φορθνετ αν φταιει κατι, που δεν νομιζει/

και θα ζητησουν απο τον οτε νεα γραμμη/

θεμα της γραμμης του οτε ειναι μαλλον μου λεει// το σπιτι/πολυκατοικια ειναι νορμαλ.

οποτε αναμονη εξελιξεων! παντως ειχε πιασει 18 για λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορει κατι να επηρεαζει την γραμμη οποτε αλλαζει το margin και καθε φορα εχεις και αλλο συγχρονισμο.


και αν ειναι θεμα χαλκου και πας και σε αλλο παροχο παλι το ιδιο θα εχεις.λογικα θα παει και στο αστικο κεντρο να δει αν ολα ειναι εκει μεσα σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορει κατι να επηρεαζει την γραμμη οποτε αλλαζει το margin και καθε φορα εχεις και αλλο συγχρονισμο.

και αν ειναι θεμα χαλκου και πας και σε αλλο παροχο παλι το ιδιο θα εχεις.λογικα θα παει και στο αστικο κεντρο να δει αν ολα ειναι εκει μεσα σωστα.

αν δωσει αλλη γραμμη ο οτε θα ειναι οκ μετα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα εχω κουραστει, δεχτηκα πριν λιγες μερες να κανω ανανεωση μιας και το προγραμμα μου ληγει αρχες Δεκεμβρη, αλλα αν δεν φτιαξουν το προβλημα αμεσα δεν θα την πληρωσω και θα την ακυρωσω και θα παω αλλου. Χτες κλειδωνα στα 12-13 mbps περιπου μεχρι και τις 5 το βραδυ που κοιμηθηκα, την επομενη μερα το μεσημερι χωρις να εχω αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ ουτε να εχω κανει reset το ρουτερ συνεβησαν τα εξης:

1η ΦΟΡΑ με συνδεση ρουτερ-τηλ.πριζας με 2-3μ καλωδιο:


Downstream    Upstream    
        
SNR Margin:
6.5     8.1    db
        
Line Attenuation:
31.1     34.1     db
        
Data Rate:
3207     330     kbps


2η ΦΟΡΑ με συνδεση ρουτερ-τηλ.πριζας με 2-3μ καλωδιο:
 

Downstream    Upstream    
        
SNR Margin:
6.5     8.0    db
        
Line Attenuation:
31.1     38.1     db
        
Data Rate:
3189     330     kbps


3η ΦΟΡΑ με συνδεση ρουτερ-τηλ.πριζας με 2-3μ καλωδιο:



Downstream    Upstream    
        
SNR Margin:
6.5     7.9    db
        
Line Attenuation:
31.1     31.9     db
        
Data Rate:
3164     330     kbps


4η ΦΟΡΑ με το ρουτερ διπλα στην τηλ. πριζα και ενα μικρο καλωδιο:


Downstream    Upstream    
        
SNR Margin:
6.5     8    db
        
Line Attenuation:
31.1     38.8     db
        
Data Rate:
3248     319     kbps



5η ΦΟΡΑ με το ρουτερ διπλα στην τηλ. πριζα και ενα μικρο καλωδιο:


Downstream    Upstream    
        
SNR Margin:
6.5     7.8    db
        
Line Attenuation:
32.1     38.7     db
        
Data Rate:
3266     323     kbps


ΔΕΝ χρησιμοποιω splitter-filter κλπ ουτε εχω αλλες συσκευες συνδεδεμενες, μονο μια τηλεφωνικη πριζα, ρουτερ και ενα καλωδιο ενδιαμεσα υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δωσει αλλη γραμμη ο οτε θα ειναι οκ μετα;

 

λογικα ναι.λεω λογικα γιατι μπορει να σου δωσει ενα αλλο ζευγαρι που να παιζει το ιδιο χαλια.πρεπει να το τσεκαρει το ζευγαρι που θα σου δωσει αλλα για τον οτε τσεκαρισμα δεν σημαινει οτι συγχρονιζεις πχ στα 15mbit αλλα σημαινει οτι οι ηλεκτρικες μετρησεις ειναι σωστες.

Πραγματικα εχω κουραστει, δεχτηκα πριν λιγες μερες να κανω ανανεωση μιας και το προγραμμα μου ληγει αρχες Δεκεμβρη, αλλα αν δεν φτιαξουν το προβλημα αμεσα δεν θα την πληρωσω και θα την ακυρωσω και θα παω αλλου. Χτες κλειδωνα στα 12-13 mbps περιπου μεχρι και τις 5 το βραδυ που κοιμηθηκα, την επομενη μερα το μεσημερι χωρις να εχω αλλαξει ΤΙΠΟΤΑ ουτε να εχω κανει reset το ρουτερ συνεβησαν τα εξης:

 

 

ΔΕΝ χρησιμοποιω splitter-filter κλπ ουτε εχω αλλες συσκευες συνδεδεμενες, μονο μια τηλεφωνικη πριζα, ρουτερ και ενα καλωδιο ενδιαμεσα υπαρχει.

με βαση αυτα τα νουμερα δεν πρεπει να εχεις ουτε τηλεφωνο και πιστευω οτι παιζεις μονοπολο.δηλαδη σαν να μην ειναι ενωμενο το ενα καλωδιο απο το αλλο.μπορει να εχει γινει κατι μεσα στο αστικο κεντρο μπορει στο καφαο πχ να πηγε ο οτε να ενωσει αλλη γραμμη και να βγηκε κανα καλωδιο.δεν στεκει να εχεις παραπανω attenuation στο Up απο το down.γενικως το ολο συστημα βλαβων ειναι πονεμενη ιστορια.οτι εσυ πχ ησουν 15 και παιζεις 10 δεν θεωρειται βλαβη/αν ο παροχος θελει να σου αλλαξει ζευγαρι θα το πληρωσει.μετα γιατι ο οτε εχει τοσα λεφτα για επενδυσεις.βγαζει λεφτα απο παντου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MTU βάζουμε 1492 η αφήνουμε 1480 που έχουν μερικές συσκευές;

πηρα ενα tp link 8960N V7 και σαν τιμη εχει το 1480.

θυμάμαι όμως οτι βάζουμε 1492

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τον Οτε ...Ποτε κανενας....

αν και τωρα 2-3 μερες εχω ping μονο στα games και βλεπω κ αλλους δικους μου που παιζουμε μαζι κ εχουν vdsl κ εχουμε το ιδιο Ping,οποτε κατι δεν παει καλα τωρα τελευταια.

 

Ενώ παντα παιζω CSGO με Ping 60-80 τωρα 2-3 μερες είμαι σταθερα στο 101...αγνωστο...και εχω και fastpath την vdsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τον Οτε ...Ποτε κανενας....

αν και τωρα 2-3 μερες εχω ping μονο στα games και βλεπω κ αλλους δικους μου που παιζουμε μαζι κ εχουν vdsl κ εχουμε το ιδιο Ping,οποτε κατι δεν παει καλα τωρα τελευταια.

 

Ενώ παντα παιζω CSGO με Ping 60-80 τωρα 2-3 μερες είμαι σταθερα στο 101...αγνωστο...και εχω και fastpath την vdsl

restart το μοντεμ έχεις κάνει;

το έχω σχεδόν απο πάντα αυτο στη forthnet με adsl γραμμή μάλιστα.

τη μια μερα εχω 43 με γερμανια στο BF4(pc)και την επόμενη 60.

με ρισταρτ(μπορεί και 2-3)φτιάχνει και επανέρχεται.

 

Σε αντίθετες περιπτώσεις έχω παρατηρήσει γενικότερη αυξηση Ping 10-15ms για αρκετές μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...