Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο τεχνικός ασχολείται με μηχανήματα τα οποία κοστίζουν άντε 500 ευρώ. Άσε που μετά απο μερικά χρόνια δεν αξίζουν μια. Οπότε όλα αυτά είναι παράλογα γιατί απλά ΔΕΝ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. Άλλο ο τεχνικός, άλλο ο system/domain/network admin. Η εταιρία που πληρώνει για σοβαρό δίκτυο δίνει 100+ ευρώ την ώρα για σούπερ επαγγελματία.

 

Ο ιδιώτης ΔΕΝ δίνει πάνω απο 15/ωρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

παιδες ο τεχνικος υπολογιστων μεσω αγγελιων, απο σποντα γνωριμιων, σε φιλους κ γνωστους κτλ κτλ....  που περνει καποια πληρωμη
για τον κοπο και την δουλεια του... ειναι παρανομο ;;;; μπορουν να τον κανουν κατι ;;; για χομπιστα και κανα μεροκαματακι φαση ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού δεν κόβεις απόδειξη παράνομο είναι.

 

Μα πραγματικά, είναι ερώτηση αυτη;

γιατι αυτη ηταν απαντηση? γνωστο αυτο

 

μια χαρα ερωτηση ηταν , υπο μια καποια αναλυση βαθυτερη !

 

*** και τα γκαρσονια οταν περνουν μπουρμπουαρ για φυλακη ειναι επειδη δεν κοβουν αποδειξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι αυτη ηταν απαντηση? γνωστο αυτο

 

μια χαρα ερωτηση ηταν , υπο μια καποια αναλυση βαθυτερη !

 

*** και τα γκαρσονια οταν περνουν μπουρμπουαρ για φυλακη ειναι επειδη δεν κοβουν αποδειξη

 

το μπουρμπουαρ το δινεις επειδη γουσταρες που σε εξυπηρετησε γρηγορα ή ειχε μεγαλα βυζια η γκομενα..οχι για την υπηρεσια την καθεαυτω.

 

ειναι σαν να λες οτι δινεις φακελακι στον γιατρο επειδη γουσταρεις να το δωσεις (δεν εξεταζουμε αν ειναι σωστο ή οχι) και ζητας αποδειξη απο τον γιατρο για αυτο.

 

Ο τεχνικος κατ'οικον δεν βγαζει "μπουρμπουαρ" αλλα χρηματα για τις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ που προσφερει εκεινη την στιγμη.

Δεν τους λεει "ο,τι εχετε ευχαριστηση...και αν δεν γουσταρετε μην δινετε και τιποτα..."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μπουρμπουαρ το δινεις επειδη γουσταρες που σε εξυπηρετησε γρηγορα ή ειχε μεγαλα βυζια η γκομενα..οχι για την υπηρεσια την καθεαυτω.

 

ειναι σαν να λες οτι δινεις φακελακι στον γιατρο επειδη γουσταρεις να το δωσεις (δεν εξεταζουμε αν ειναι σωστο ή οχι) και ζητας αποδειξη απο τον γιατρο για αυτο.

 

Ο τεχνικος κατ'οικον δεν βγαζει "μπουρμπουαρ" αλλα χρηματα για τις ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ που προσφερει εκεινη την στιγμη.

Δεν τους λεει "ο,τι εχετε ευχαριστηση...και αν δεν γουσταρετε μην δινετε και τιποτα..."

σωστα φιλε μου αυτα.. το ξερω ... απλα εδωσα ακραιο παραδειγμα .

 

(αν και το μπουρμπουαρ για την υπηρεσια του το δινεις οπως λες, καφε σε εφερε και καλο και γρηγορα κτλ )

 

διοτι καποιος τεχνικος κατοικον κτλ ... μπορει να λεει οτι θελετε αν θελετε κτλ κτλ ! μπορει να στα δινουν σαν δωρεα :P ξερω γω !

 

το θεμα της ερωτησης αυτο ηταν ... πχ οτι  ερχετε αστυνομια , σδοε :) και σου λενε επ τι κανεις εδω !

 

και απλα ειχαμε τετια συζητηση με φιλους και λεγαμε αυτα πανω κατω και δεν βγαζαμε ακρη .. και ειπα να δω τι λενε και οι ινσομνιακς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα φιλε μου αυτα.. το ξερω ... απλα εδωσα ακραιο παραδειγμα .

 

(αν και το μπουρμπουαρ για την υπηρεσια του το δινεις οπως λες, καφε σε εφερε και καλο και γρηγορα κτλ )

 

διοτι καποιος τεχνικος κατοικον κτλ ... μπορει να λεει οτι θελετε αν θελετε κτλ κτλ ! μπορει να στα δινουν σαν δωρεα :P ξερω γω !

 

το θεμα της ερωτησης αυτο ηταν ... πχ οτι  ερχετε αστυνομια , σδοε :) και σου λενε επ τι κανεις εδω !

 

και απλα ειχαμε τετια συζητηση με φιλους και λεγαμε αυτα πανω κατω και δεν βγαζαμε ακρη .. και ειπα να δω τι λενε και οι ινσομνιακς

Το πουρμπουάρ το δίνεις μόνο αν θέλεις, και όχι απαραίτητα για την ποιότητα των υπηρεσιών.

 

Επίσης μια και ανέφερες τις δωρεές, και αυτές φορολογούνται.

 

Όσο για το τι γίνεται όταν έρθει αστυνομία/σδοε, αν η απάντηση σου είναι "ε να μωρέ, εδώ κάνω φόρματ στο pc του μπάμπη και θα μου δώσει 15€", σαφώς και θα έχεις πρόβλημα.

 

Φυσικά και δεν είναι παράνομο να παρέχεις υπηρεσίες με αμοιβή, φτάνει να έχεις κάνει έναρξη στις περιπτώσεις που προβλέπεται, να έχεις άδεια στις περιπτώσεις που προβλέπεται, να φορολογείσαι για αυτά που κερδίζεις, να παίρνει η εφορία το ΦΠΑ που της αναλογεί, να μην βρίσκεσαι παράνομα στη χώρα κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγω παω και φτιαξω το Η/Υ ενος και του παρω 20 ευρω και ζητησει αποδειξη και δεν του δωσω μπορω να πω οτι τα λεφτα δεν τα πηρα για την εργασια που του την εκανα δωρεαν αλλα για τα λεφτα που εδωσα για τα ταξι να παω και να ερθω.

Στεκει αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγω παω και φτιαξω το Η/Υ ενος και του παρω 20 ευρω και ζητησει αποδειξη και δεν του δωσω μπορω να πω οτι τα λεφτα δεν τα πηρα για την εργασια που του την εκανα δωρεαν αλλα για τα λεφτα που εδωσα για τα ταξι να παω και να ερθω.

 

Στεκει αυτο ?

 

Σε ποιον θα τα πεις αυτα ακριβως?Σε αυτον που θα σου ζητησει την αποδειξη για τα 20 ευρω που θα χεις ξεκαθαρα ζητησει για αμοιβη και αυτος θαναι σδοε?ή για τον σδοε-ιτζη που θα μπει απο την πορτα συστημενος / καλεσμενος απο τον ιδιοκτητη που θα σου χει δωσει 20ευρω ξεκαθαρα για αμοιβη ?

 

Δεν το σωζεις εκεινη την στιγμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην σκαλώνετε σε αυτά, άμα κάνεις δουλειές-εξυπηρετήσεις σε συγγενείς-φίλους-πολύ γνωστούς μπορεί να είναι μεν παράνομο αλλά ποτέ σου δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, σιγά μην πάει ο φίλος σου να σε καρφώσει στην ΣΔΟΕ να ξέρετε τέτοιοι έλεγχοι γίνονται μόνο έπειτα από καταγγελία και όχι στο κουτουρού. Στο κάτω κάτω αυτό έλειπε να έκανες φορματ και οτιδήποτε άλλο στον καθένα και χωρίς αμοιβή έστω για την ώρα που σπατάλησες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην σκαλώνετε σε αυτά, άμα κάνεις δουλειές-εξυπηρετήσεις σε συγγενείς-φίλους-πολύ γνωστούς μπορεί να είναι μεν παράνομο αλλά ποτέ σου δεν θα αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, σιγά μην πάει ο φίλος σου να σε καρφώσει στην ΣΔΟΕ να ξέρετε τέτοιοι έλεγχοι γίνονται μόνο έπειτα από καταγγελία και όχι στο κουτουρού. Στο κάτω κάτω αυτό έλειπε να έκανες φορματ και οτιδήποτε άλλο στον καθένα και χωρίς αμοιβή έστω για την ώρα που σπατάλησες.

Για να εισαι καθολα νομιμος αλλα να μην πληρωνεις και τα κερατα σου υπαρχει λυση, πχ αν εχω φτιαχνω 2-3 υπολογιστες το μηνα τι πρεπει να κανω να ειμαι νομιμος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εισαι καθολα νομιμος αλλα να μην πληρωνεις και τα κερατα σου υπαρχει λυση, πχ αν εχω φτιαχνω 2-3 υπολογιστες το μηνα τι πρεπει να κανω να ειμαι νομιμος ?

Δυστυχώς δεν υπάρχει λύση τα πάγια έξοδα της νομιμότητας ειναι τεράστια για τον όγκο δουλειάς που περιγράφεις.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...