Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αφού γράφει:

"Δέν είναι όμως και έτσι ο κάθε τζαμπατζής μπορεί να βρίσκει λύση στο πρόβλημα του υπολογιστή του μέσα σε ένα φόρουμ.Παλιά έβρισκε λύση σε software θέματα και πλέον και σε hardware. "

 

Μεσαίωνας λέμε

τώρα πρόσεξα, my bad...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν νομίζω ότι εννοεί περιπτώσεις που ο χρήστης ζητάει βοήθεια από forum για πρόβλημά του, αλλά για δήθεν επαγγελματίες που καβατζώνουν πελατεία και μετά ζητάνε βοήθεια από forums για διάγνωση/επισκευή της δουλειάς που ανέλαβαν...

Ακριβώς αυτό εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δε γεννήθηκε με την απόλυτη γνώση. Ακόμη και ο πιο αστεράτος τεχνικός μπορεί να μάθει νέα πράγματα από ένα τεχνολογικό forum του μεγέθους του Insomnia.

 

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν άτομα που το παίζουν τεχνικοί χωρίς να έχουν καμία σχετική γνώση και για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν ποστάρουν σε forums. Πέρα από ψυχοφθόρο και χαζό, θα ήταν πολύ χρονοβόρο, σε βαθμό που να καθιστά πρακτικά αδύνατη την άσκηση επαγγέλματος με τον τρόπο που αφήνετε να εννοηθεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν άτομα που το παίζουν τεχνικοί χωρίς να έχουν καμία σχετική γνώση και για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν ποστάρουν σε forums.

 

 

http://www.insomnia.gr/topic/518819-%CE%B4%CF%85%CE%BF-laptops-hp-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-compaq-%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CF%81%CE%B1/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένας δε γεννήθηκε με την απόλυτη γνώση. Ακόμη και ο πιο αστεράτος τεχνικός μπορεί να μάθει νέα πράγματα από ένα τεχνολογικό forum του μεγέθους του Insomnia.

 

Δε μπορώ να διανοηθώ ότι υπάρχουν άτομα που το παίζουν τεχνικοί χωρίς να έχουν καμία σχετική γνώση και για κάθε πρόβλημα που αντιμετωπίζουν ποστάρουν σε forums. Πέρα από ψυχοφθόρο και χαζό, θα ήταν τόσο χρονοβόρο, σε βαθμό που να κάνει καθιστά πρακτικά αδύνατη την άσκηση επαγγέλματος με τον τρόπο που αφήνετε να εννοηθεί.

Για το πρώτο κομμάτι έχεις απόλυτο δίκιο, για το δευτερο δυστυχώς υπάρχουν άτομα που κάνουν φορμάτ με κρατημένες σημειώσεις σε τετράδιο απο youtube και όταν τύχει κάτι που δεν μπορεί να λυθεί με φορματ η το ψάχνουν στο google η φορουμς η ακόμα χειρότερα σου λένε είναι για πέταμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, μιλώ για τεχνικό επ' αμοιβή, κατ' επάγγελμα.

 

error404, στο topic που αναφέρεις ούτε το ένα προκύπτει ούτε το άλλο. Αλλά και διαφορετικά να ήταν: ειλικρινά τώρα, φοβάσαι τον ανταγωνισμό από έναν τέτοιο «τεχνικό»;

 

Το πρόβλημά σου δεν είναι αυτός, αλλά οι υπόλοιποι και απείρως πιο σημαντικοί παράγοντες και συνθήκες δυσκολίας που έχουν συζητηθεί έως τώρα σε αυτό το topic και καθιστούν την άσκηση πολλών ελευθέρων επαγγελμάτων (όχι μόνο του τεχνικού) σχεδόν απαγορευτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να διευκρινήσω κάτι. Δέν είπα ότι είναι πρόβλημά μου αλλά πρόβλημα ενός τεχνικού με μαγαζί! Δηλαδή ενός νόμιμου παλικαριού που ασκεί νόμιμα το επάγγελμα έχει κατάστημα και πληρώνει εκτός από ΤΕΒΕ , ρεύμα , ενοίκιο , τηλέφωνο , μεταφορικά , ίντερνετ κλπ. Σ'έναν τέτοιο επαγγελματία προφανώς και είναι ζημιά ο παραπάνω που ανέφερα. Και ο κάθε όμοιός του. Γιατί αυτός χωρίς να έχει το παραμικρό κόστος σε αντίθεση με  τον νόμιμο το παίζει τεχνικός και επωφελείται των γνώσεων που δίνουν τα φόρουμ. Προσωπικά δεν είμαι ενάντια στα φόρουμ. Ίσα ίσα θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη τους για ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνολογία κυρίως σαν χόμπι . Όμως στους επαγγελματίες δημιουργεί πρόβλημα όταν αυτοβαφτιζόμενοι τεχνικοί μπαίνουν παίρνουν τις hardware-software πληροφορίες τους προβαίνουν σε επισκευές και κονομάνε μαύρα. Το παραπάνω παλικάρι είδες τι γράφει? Πρέπει να βγάλω 650 τον μήνα πάγια έξοδα μαγαζιού! Ο μαυράκος φίλος μας όμως κονομάει χωρίς κάποιο κόστος! Και στο φινάλε από πότε η φοροδιαφυγή δεν είναι οικονομικό έγκλημα? Μου το εξηγείς? Γιατί ο νόμιμος να πληρώνει 26% φόρο από το 1ο ευρώ και ο μαγκάκος μαύρος 0? Τυχαίνει συνέχεια να βλέπω θέματα τύπου " Μου έφερε ο θειός μου 3 λάπτοπ α φτιάξω"  και τα ίδια άτομα ανεβάζουν νέα θέματα "μου έφερε η ξαδέρφη το τάδε να φτιάξω" και ξανά και ξανά και ξανά. Ε δεν είμαι χαζός να πιστέψω ότι όλοι αυτοί από αγάπη στην τεχνολογία ενημερώνονται! Όχι βέβαια. Παίρνουν πληροφοριές hardware-Software και κάνουν μαύρες επισκευές. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό . Κανένα . Αλλά ένας με μαγαζί σαν το παραπάνω παλικάρι έχει θέμα. Και δεν μιλάω για τις αλυσίδες καταστημάτων να ξηγούμε. Μιλάω για τα μικρομεσσαία μαγαζιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως τα έγραψες πριν όμως, πήρε η μπάλα και τους απλούς χρήστες που είτε επειδή τους αρέσει να ασχολούνται, είτε επειδή δεν περισσεύουν λεφτά στηρίζονται σε φόρουμ σαν το insomnia και τη βοήθεια που παρέχουν άλλοι χρήστες με περισσότερες γνώσεις

Για τα υπόλοιπα εννοείται είσαι σωστός 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να διευκρινήσω κάτι. Δέν είπα ότι είναι πρόβλημά μου αλλά πρόβλημα ενός τεχνικού με μαγαζί! Δηλαδή ενός νόμιμου παλικαριού που ασκεί νόμιμα το επάγγελμα έχει κατάστημα και πληρώνει εκτός από ΤΕΒΕ , ρεύμα , ενοίκιο , τηλέφωνο , μεταφορικά , ίντερνετ κλπ. Σ'έναν τέτοιο επαγγελματία προφανώς και είναι ζημιά ο παραπάνω που ανέφερα. Και ο κάθε όμοιός του. Γιατί αυτός χωρίς να έχει το παραμικρό κόστος σε αντίθεση με  τον νόμιμο το παίζει τεχνικός και επωφελείται των γνώσεων που δίνουν τα φόρουμ. Προσωπικά δεν είμαι ενάντια στα φόρουμ. Ίσα ίσα θεωρώ πολύ σημαντική την ύπαρξη τους για ανθρώπους που ασχολούνται με την τεχνολογία κυρίως σαν χόμπι . Όμως στους επαγγελματίες δημιουργεί πρόβλημα όταν αυτοβαφτιζόμενοι τεχνικοί μπαίνουν παίρνουν τις hardware-software πληροφορίες τους προβαίνουν σε επισκευές και κονομάνε μαύρα. Το παραπάνω παλικάρι είδες τι γράφει? Πρέπει να βγάλω 650 τον μήνα πάγια έξοδα μαγαζιού! Ο μαυράκος φίλος μας όμως κονομάει χωρίς κάποιο κόστος! Και στο φινάλε από πότε η φοροδιαφυγή δεν είναι οικονομικό έγκλημα? Μου το εξηγείς? Γιατί ο νόμιμος να πληρώνει 26% φόρο από το 1ο ευρώ και ο μαγκάκος μαύρος 0? Τυχαίνει συνέχεια να βλέπω θέματα τύπου " Μου έφερε ο θειός μου 3 λάπτοπ α φτιάξω"  και τα ίδια άτομα ανεβάζουν νέα θέματα "μου έφερε η ξαδέρφη το τάδε να φτιάξω" και ξανά και ξανά και ξανά. Ε δεν είμαι χαζός να πιστέψω ότι όλοι αυτοί από αγάπη στην τεχνολογία ενημερώνονται! Όχι βέβαια. Παίρνουν πληροφοριές hardware-Software και κάνουν μαύρες επισκευές. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με αυτό . Κανένα . Αλλά ένας με μαγαζί σαν το παραπάνω παλικάρι έχει θέμα. Και δεν μιλάω για τις αλυσίδες καταστημάτων να ξηγούμε. Μιλάω για τα μικρομεσσαία μαγαζιά.

Sorry ρε φιλαράκι, αλλά προσαρμόζεσαι στα νέα δεδομένα. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με τα video-club. Άρχισαν όλοι να κατεβάζουν σειρές και ταινίες, και έκλεισαν όλα. Και από το ίντερνετ μάθαμε οι περισσότεροι πώς και πού. Παράδειγμα εγώ, πολλά χρόνια πριν, σε ένα φόρουμ διάβαζα για μια σειρά που έβλεπα στην τηλεόραση για τις καινούργιες σεζόν που δεν παίχτηκαν στην Ελλάδα, ψιλοάσχετος ακόμα, και έστειλα pm σε έναν χρήστη από αμερική να μου πει αν μπορούσε να μου γράψει τα επεισόδια και να μου τα στείλει. Αυτός τότε με πρωτοέβαλε στα κόλπα του σε usenet και mirc. Μετά βγήκαν τα τόρεντς και host files και άρχισε ο χαμός. Και όλοι μέσω ίντερνετ μάθαμε τι και πώς. Και όσοι δεν ήξεραν ή δεν μπορούσαν να ασχοληθούν, ζητούσαν άλλους να τους γράψουν cd με τα επεισόδια/ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε φιλαράκι, αλλά προσαρμόζεσαι στα νέα δεδομένα. Είναι ακριβώς η ίδια περίπτωση με τα video-club.

 

Πρωτα οι μαυροι με τα πειρατικα dvd τρωγαν τη δουλεια απο τα video club. τα torrents και το internet αρχισαν να κανουν θραυση αφου πλεον και η κουτση μαρια εμαθε οχι μονο να κατεβαζει την ταινια αλλα και που να βρισκει τους ελληνικους υποτιτους

Οποτε τωρα το internet εφαγε τη δουλεια απο τους μαυρους!

 

 

Οσο για τα φορουμ, συγνωμη αλλα η γνωση δεν μπορει και δεν πρεπει να κρατιεται μυστικη. Χιλιες φορες να εκλειψει το επαγγελμα του τεχνικου παρα να απαγορευτει η διαχυση γνωσεων.

Ακομα και απο τους καραγκιοζηδες που αναφερετε που παιρνουν λεφτα για να ρωτανε στα φορουμ πως θα κανουν φορματ. Στην τελικη ας το εκανε ο πελατης μονος του, και αυτο κοπος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα οι μαυροι με τα πειρατικα dvd τρωγαν τη δουλεια απο τα video club. τα torrents και το internet αρχισαν να κανουν θραυση αφου πλεον και η κουτση μαρια εμαθε οχι μονο να κατεβαζει την ταινια αλλα και που να βρισκει τους ελληνικους υποτιτους

Οποτε τωρα το internet εφαγε τη δουλεια απο τους μαυρους!

 

 

Οσο για τα φορουμ, συγνωμη αλλα η γνωση δεν μπορει και δεν πρεπει να κρατιεται μυστικη. Χιλιες φορες να εκλειψει το επαγγελμα του τεχνικου παρα να απαγορευτει η διαχυση γνωσεων.

Ακομα και απο τους καραγκιοζηδες που αναφερετε που παιρνουν λεφτα για να ρωτανε στα φορουμ πως θα κανουν φορματ. Στην τελικη ας το εκανε ο πελατης μονος του, και αυτο κοπος ειναι.

Ναι, δεν διαφωνώ για τους μαύρους, αλλά δεν έκλεισαν αυτοί τα video clubs. Το γρήγορο ίντερνετ τα έκλεισε και η πληροφορία που έβρισκες πώς και πού, μέσα από το ίντερνετ που διαδόθηκε μετά από στόμα σε στόμα. Προσαρμόζεσαι στα δεδομένα της εποχής, δυστυχώς. Από την στιγμή που βλέπεις ότι το επάγγελμα δεν τραβάει, το κλείνεις και ανοίγεις κάτι άλλο, δεν καταριέσαι ούτε τα βάζεις με την πληροφορία.

 

Άλλο παράδειγμα που θυμάμαι, αρχές δεκαετίας '80, στο εξοχικό στην Χαλκιδική, αυτός που ερχόταν με το φορτηγό κάθε μέρα και πωλούσε πάγο, χρυσές δουλειές! Ώσπου κάποιος βρήκε το παραθυράκι πώς να βάλει ρεύμα στο παράνομο οίκισμά του, το είπε και στους υπόλοιπους, και μέσα σε έναν χρόνο οι περισσότεροι είχαν πια ρεύμα. Αυτός με τον πάγο, ό,τι είχε κονομήσει μέχρι τότε, μετά, πάπαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην το λες .. εχουν κλεισει και αλυσιδες που λειτουργουσαν σε κεντρικα σημεια.. η κριση εχει χτυπησει τους παντες.

Επειδή υπήρχαν ακόμα κάποιες αλυσίδες που είχαν video clubs δεν σημαίνει ότι πήγαινε καλά το επάγγελμα πριν την κρίση. Αν ήσουν τυχερός και είχες μείνει ο μόνος σε έναν καλό δήμο/περιοχή, ψευτοζούσες ακόμα. Έτσι και άνοιγε δεύτερος κοντά, δεδομένο ήταν ότι θα κλείνατε και οι δύο έπειτα.

 

Πριν 8 χρόνια όμως πχ δεν ήταν έτσι. Κάθε γειτονιά είχε και το βίντεο κλαμπ της.

 

Οι μεγαλύτεροι θα θυμούνται ότι η ίδια ζημιά είχε γίνει και αρχές του '90 με την ιδιωτική τηλεόραση. Πριν το '89, είχαμε γεμίσει με βίντεο κλαμπς, ενοικίαση βιντεοκασετών με τιμές στα ύψη για τα δεδομένα της εποχής, μόνο που τότε δεν αντέγραφαν και δεν νοίκιαζαν παράνομα ούτε οι βιντεοκλαμπάδες. Με το που άνοιξαν τα ιδιωτικά κανάλια και γέμισε το τηλεοπτικό πρόγραμμα και η προβολή έγινε σχεδόν 24ωρη από 12ωρη που ήταν πριν με την κρατική, κλείσαν όλα ένα-ένα. Μια αλυσίδα είχε μείνει στη Θεσσαλονίκη στη δεκαετία του '90 θυμάμαι, με 4-5 μαγαζιά σε όλη την πόλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα βιντεοκλαμπ πλεον πουλανε/προωθουν/νοικιαζουν, γενικα ζουν περισσοτερο απο τις ταινιες που βγαινουν σε υψηλη αναλυση(blue ray νομιζω), για τον πελατη που θα κατσει να την δει στην μεγαλη τηλεοραση του και οχι στον υπολογιστη του.

 

Με αφορμη την προσφατη συζητηση σας, διαβασα ολο το κειμενο που εγραψε αυτος που ξεκινησε το θεμα. Εχει δικιο σε ολα. Και υπαρχουν και μερικα σημεια που δεν τα ειχα σκεφτει, και εξηγουνται πλεον απ το παιδι. Αναρωτιεμαι αν ισχυει το ιδιο και για τους τεχνικους δικτυων..?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...