Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκατσα και διαβασα το ποστ σου και καμια 20ρια απαντεισεις.

Φιλος! εισαι στην ελλαδα! Μεγαλο ποσοστο επιχειρησεων εχουν αυτη την νοοτροπια που αναφερεις. Εγω στο λεω λογου μικρης εμπειριας(πολλυ μικρης).

Δουλειες που εκανα?

 

V Ταμειας σε νετ καφε

-->Ταμειο (το σωστο)

-->Να φτιαχνω e-mail (1 λολ)

-->Να ξερω το ταδε πειρατικο Lineage2 (2 λολ)

-->Να ξερω να γραφω βιογραφικο σε word και να το στελνω με e-mail (3λολ)

-->Να βαλω καποιον στο internet (ακριβο αυτο που λεω... 4καραλολ)

-->Να ξεκολισω το μηχανημα με τα αναψυκτικα(5 λολ)

-->PR(6λολ)

-->Να κατεβασω το καινουριο αλμπουμ της οποιας νανε(7 λολ)

-->Αμοιβη 600/μηνα -6/βδομαδα

 

V Σερβιτορος σε νυχτερινο μαγαζι

-->Σερβις (σωστο)

-->Πλυσιμο ποτηριων(1 λολ)

-->Να φτιαξω αγκουροκαροτο(2 λολ)

-->PR (3λολ)

-->Ωραριο.. οσο παει(10 και βαλε).. υπερωριες (0αχ0χα0χ0α) (4λολ)

-->"Καθαριοτητα" καθε βδομαδα ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (5 λολ)

-->Αμοιβη 50/νυκτα

 

V Κουριερ (στη μεγαλιτερη εταιρεια )

-->Μεταφορα φακελων (Σωστο)

-->Μεταφορα μεγαλου δεματος επειδη εχει γινει λαθος στην διακινηση (1 λολ)

-->Εισπραξεις (μεγαλω θεμα) (2 λολ)

-->Αμοιβη 1400/μηνα (12ωρο- 5/βδομαδα)

 

V Ψηστης (σε κοτοπουλαδικο)

-->Ψησημο κοτας(σωστο)

-->Ταμειο (1λολ)

-->Παραγγελιες (για την διανομη) (2λολ)

-->Να ξεπεταξεις μια παρεγγελια στα γρηγορα (δελιβερι) (3 λολ)

-->Καθαρισμος μαγαζιου απο τα λαδια (omg) ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ καθε βδομαδα (4λολ)

-->2 φορες τη βδομαδα να ξεκωλιασουμε 300 κοτοπουλα ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (2 ωρες επιμονης δουλειας) (5λολ)

-->Αμοιβη 160 ευρο / 5 εργασιμες

 

Ειμαι 22 χρονων. Νομιζει πως εχω συγκινηθει με αυτα που εγραψες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Evgenios1

οχι μια χαρα τα λες και συ.

 

παντος εγω αν ημουν στη θεση σου θα εκανα τη πρωτη δουλεια.....

 

φαντασου οτι εκανα οσα λες + 20 δουλειες παραπανω για σχεδον τα ιδια λεφτα!

 

γιατι την αφησες αυτη την ευκαιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκατσα και διαβασα το ποστ σου και καμια 20ρια απαντεισεις.

Φιλος! εισαι στην ελλαδα! Μεγαλο ποσοστο επιχειρησεων εχουν αυτη την νοοτροπια που αναφερεις. Εγω στο λεω λογου μικρης εμπειριας(πολλυ μικρης).

Δουλειες που εκανα?

 

V Ταμειας σε νετ καφε

-->Ταμειο (το σωστο)

-->Να φτιαχνω e-mail (1 λολ)

-->Να ξερω το ταδε πειρατικο Lineage2 (2 λολ)

-->Να ξερω να γραφω βιογραφικο σε word και να το στελνω με e-mail (3λολ)

-->Να βαλω καποιον στο internet (ακριβο αυτο που λεω... 4καραλολ)

-->Να ξεκολισω το μηχανημα με τα αναψυκτικα(5 λολ)

-->PR(6λολ)

-->Να κατεβασω το καινουριο αλμπουμ της οποιας νανε(7 λολ)

-->Αμοιβη 600/μηνα -6/βδομαδα

 

V Σερβιτορος σε νυχτερινο μαγαζι

-->Σερβις (σωστο)

-->Πλυσιμο ποτηριων(1 λολ)

-->Να φτιαξω αγκουροκαροτο(2 λολ)

-->PR (3λολ)

-->Ωραριο.. οσο παει(10 και βαλε).. υπερωριες (0αχ0χα0χ0α) (4λολ)

-->"Καθαριοτητα" καθε βδομαδα ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (5 λολ)

-->Αμοιβη 50/νυκτα

 

V Κουριερ (στη μεγαλιτερη εταιρεια )

-->Μεταφορα φακελων (Σωστο)

-->Μεταφορα μεγαλου δεματος επειδη εχει γινει λαθος στην διακινηση (1 λολ)

-->Εισπραξεις (μεγαλω θεμα) (2 λολ)

-->Αμοιβη 1400/μηνα (12ωρο- 5/βδομαδα)

 

V Ψηστης (σε κοτοπουλαδικο)

-->Ψησημο κοτας(σωστο)

-->Ταμειο (1λολ)

-->Παραγγελιες (για την διανομη) (2λολ)

-->Να ξεπεταξεις μια παρεγγελια στα γρηγορα (δελιβερι) (3 λολ)

-->Καθαρισμος μαγαζιου απο τα λαδια (omg) ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ καθε βδομαδα (4λολ)

-->2 φορες τη βδομαδα να ξεκωλιασουμε 300 κοτοπουλα ΧΩΡΗΣ ΠΛΗΡΩΜΗ (2 ωρες επιμονης δουλειας) (5λολ)

-->Αμοιβη 160 ευρο / 5 εργασιμες

 

Ειμαι 22 χρονων. Νομιζει πως εχω συγκινηθει με αυτα που εγραψες?

 

 

Η διαφορα ειναι πολυ απλη.

Σε ολες τις δουλειες που αναφερεις, και σε πολλες αλλες, εκτος της κεντρικης δουλειας υπαρχουν πολλες μικρες που αναγκαστικα πρεπει να διευθετηθουν απο αλλα μελη, γιατι πχ δεν ειναι δυνατον να προσληφθει ενα ατομο απλα και μονο να στελνει εμαιλ, ενα να γραφει βιογραφικα, ενα να βαλει καποιο ασετο στο ιντερνετ, ενα να ξερει απο lineage, αλλον ενα απο WoW, εναν να αλλαζει τασακι, ενα να κανει καφεδες, ενα να κατεβαζει τραγουδια κλπ κλπ κλπ. Θελεις 500 ατομα στη βαρδια σου. Στην τελικη ξεκινωντας απο την αρχη, κανονιζεις και συμφωνεις (η οχι), με το ποια πραγματα θα κανεις.

Στη δουλεια που περιγραφουμε, εχουμε ενα ατομο, το οποιο εχει καποιες γνωσεις, τις οποιες τις αποκομισε με πολλες ωρες πανω απο ενα υπολογιστη, και ΔΕΝ πληρωνεται για τις γνωσεις του, αλλα πληρωνεται το ιδιο με ενα ανειδικευτο εργατη, απλα και μονο επειδη δεν εχει κανενα χαρτι να κατωχυρωθει, και υπαρχει η νοοτροπια του "ελα μωρε, αφου τα ματακια σου θα τα ετρωγες στο σπιτι σου, ελα να σου δινω και 500 ευρω να πινεις τους καφεδες σου".

Παραλληλα ομως σε αυτον τον τομεα εισαι υποχρεωμενος να μαθαινεις συνεχεια νεες τεχνολογιες (πολλες φορες και με δικο σου κοστος), γιατι το κοτοπουλο με τον ιδιο τροπο του βαζεις δαχτυλο ολα αυτα τα χρονια, αλλα αν πας για δουλεια λεγοντας οτι εισαι εξπερ στο dos, στο lotus123, και στη dbase, θα γελανε και οι πετρες. Αυτη λοιπον την ενημερωση, θα την κανεις οπως ολοι οι αλλοι (γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι) συνηθως σπιτι σου, με τη διαφορα οτι εσυ θα συνεχισεις να πληρωνεσαι με το κατωτατο μεροκαματο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη δουλεια που περιγραφουμε, εχουμε ενα ατομο, το οποιο εχει καποιες γνωσεις, τις οποιες τις αποκομισε με πολλες ωρες πανω απο ενα υπολογιστη, και ΔΕΝ πληρωνεται για τις γνωσεις του, αλλα πληρωνεται το ιδιο με ενα ανειδικευτο εργατη, απλα και μονο επειδη δεν εχει κανενα χαρτι να κατωχυρωθει, και υπαρχει η νοοτροπια του "ελα μωρε, αφου τα ματακια σου θα τα ετρωγες στο σπιτι σου, ελα να σου δινω και 500 ευρω να πινεις τους καφεδες σου".

Παραλληλα ομως σε αυτον τον τομεα εισαι υποχρεωμενος να μαθαινεις συνεχεια νεες τεχνολογιες (πολλες φορες και με δικο σου κοστος), γιατι το κοτοπουλο με τον ιδιο τροπο του βαζεις δαχτυλο ολα αυτα τα χρονια, αλλα αν πας για δουλεια λεγοντας οτι εισαι εξπερ στο dos, στο lotus123, και στη dbase, θα γελανε και οι πετρες. Αυτη λοιπον την ενημερωση, θα την κανεις οπως ολοι οι αλλοι (γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι) συνηθως σπιτι σου, με τη διαφορα οτι εσυ θα συνεχισεις να πληρωνεσαι με το κατωτατο μεροκαματο.

 

+10000000

πες τα γιατι δε μ'ακουει κανεις!!!!!

Επεξ/σία από aledjo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι εγω στον aledjo..ημουν στο ΙΤ μεγαλης εταιριας 100+ ατομα εναμιση χρονο. Σα να εχεις τοσους πελατες δηλαδη στις 9 ωρες της δουλειας. 5 μερες την εβδομαδα...Μιλαμε για τον ορισμο της ασχετοσυνης, της απροθυμιας να μαθουν 5 βασικα πραματα (πχ δεν αναβε η οθονη - δε ξεραν ουτε να δουν αν εχει φυγει το ρευμα ή το vga απο πισω) και, φυσικα, με φοβερη νοοτροπια αντρα θελω τωρα τον θελω, φτιαξε μου ΟΤΙ κι αν εχει γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι εγω στον aledjo..ημουν στο ΙΤ μεγαλης εταιριας 100+ ατομα εναμιση χρονο. Σα να εχεις τοσους πελατες δηλαδη στις 9 ωρες της δουλειας. 5 μερες την εβδομαδα...Μιλαμε για τον ορισμο της ασχετοσυνης, της απροθυμιας να μαθουν 5 βασικα πραματα (πχ δεν αναβε η οθονη - δε ξεραν ουτε να δουν αν εχει φυγει το ρευμα ή το vga απο πισω) και, φυσικα, με φοβερη νοοτροπια αντρα θελω τωρα τον θελω, φτιαξε μου ΟΤΙ κι αν εχει γινει...

 

 

που ειναι αυτο να παω εγω? πολυ καλο μου ακουγεται!

 

φαντασου τι εχω περασει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 κι εγω στον aledjo..ημουν στο ΙΤ μεγαλης εταιριας 100+ ατομα εναμιση χρονο. Σα να εχεις τοσους πελατες δηλαδη στις 9 ωρες της δουλειας. 5 μερες την εβδομαδα...Μιλαμε για τον ορισμο της ασχετοσυνης, της απροθυμιας να μαθουν 5 βασικα πραματα (πχ δεν αναβε η οθονη - δε ξεραν ουτε να δουν αν εχει φυγει το ρευμα ή το vga απο πισω) και, φυσικα, με φοβερη νοοτροπια αντρα θελω τωρα τον θελω, φτιαξε μου ΟΤΙ κι αν εχει γινει...

 

Είδες λοιπόν που είναι θέμα ελληνικής νοοτροπίας; Πιστεύεις ότι αν έκανε paper jam ο εκτυπωτής ενός στο σπίτι του θα φώναζε τεχνικό, ή μήπως θα κάθονταν να το φτιάξει μόνος του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδες λοιπόν που είναι θέμα ελληνικής νοοτροπίας; Πιστεύεις ότι αν έκανε paper jam ο εκτυπωτής ενός στο σπίτι του θα φώναζε τεχνικό, ή μήπως θα κάθονταν να το φτιάξει μόνος του;

 

Όση ώρα διάβαζα παρατήρησα ότι όσοι δεν είναι τεχνικοί δεν καταλαβαίνουν των πόνο μας , τι βλακεία έχω ακούσει στην ζωή μου δεν λέγεται μέχρι και μια που αγόρασε pc ήθελε να της μάθω προγραμματισμό , και πολλά κουφά .

 

Το πρόβλημα φίλοι μου είναι ότι δεν υπάρχει συνδικαλιστικό όργανο που να μας εκπροσωπεί, λέγοντας τον πόνο μας δεν αλλάζουν τα πράγματα αν για παράδειγμα αύριο κάναμε μια απεργία για 1 μηνά να δεις τι χάος είχε να γίνει δικηγόροι, γιατροί (μεγάλες καβουρομάνες ούτε καφέ κερνάνε) μικρομάγαζα , μεγάλες εταιρίες (αν δεν έχουν δικό τους τεχνικό ) δημόσιο , πανεπιστήμια σχόλια κλπ πληρώνεσαι μετά καλά η δεν πληρώνεσαι έτσι απλά.

Όλες οι δουλείες έχουν και το συνδικάτο τους εμείς όχι ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ (δεν έχω καμιά σχέση με πολιτικά μην πάει πουθενά περίεργα το μυαλό σας αλλά αυτή είναι η αλήθεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμας φερναν και τα νεα iphone που αγορασαν να τα ξεκλειδωσουμε, να περασουμε ελληνικα..Τουλαχιστον στη δικη μου εταιρια για να βαζαν μυαλο θα επρεπε να γινει κατι του στυλ που ειπε ο gouli, πχ να αργουμε εξαιρετικα να παμε να τσεκαρουμε κατι ή να πηγαιναμε καθολου οταν ειναι ηλιθιοτητα (να κολλαει το ποντικι, να της λεω απο το τηλεφωνο να βγαλει και να ξαναβαλει το καλωδιο usb διπλα της στο τερματικο και να με ακουει αποσβολωμενη..) ετσι λοιπον να γινονταν καμια φασαριουλα, να τραβιοταν λιγο στα ακρα η φαση..Αλλα;;;; οταν δε σεπαιρνει για οικονομικους λογους να "κουνηθεις" λιγο, για το δικιο σου, τοτε..σκασε και προχωρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικοί υπολογιστών.. μια πικρή ιστορία, οι περισσότεροι έχουν ελλιπέστατες γνώσεις είτε σχετικά με το Hardware είτε όσον αφορά το Software είτε (το πιο συνηθισμένο) και στα δυο. Πολλές φορές θα έπρεπε να τους λέμε συναρμολογητές αντί τεχνικών διότι δεν κατέχουν το αντικείμενο παρά μόνο στο επίπεδο της συναρμολόγησης των κομματιών που απαρτίζουν τον υπολογιστή και σαν προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα σε τούτη την τυποποιημένη διαδικασία, σηκώνουν έντρομοι τα χέρια ψηλά και αρχίζουν να ταλαιπωρούν το μηχάνημα και τον πελάτη.

 

Από την εμπειρία μου στους υπολογιστές μπορώ να πω ότι όλα αυτά τα χρόνια γνώρισα (με διαφορά μερικών χρόνων) μόνο δυο γνήσιους τεχνικούς υπολογιστών, και οι δυο είχαν ο καθένας το μαγαζάκι του (τρύπες που λέμε). Ο πρώτος ήταν αυτοδίδακτος ενώ ο δεύτερος ήταν από τους πρώτους που ασχολήθηκαν με την πληροφορική στην Ελλάδα έχοντας το τυπικό πτυχίο του Φυσικού και όντας προγραμματιστής και τεχνικός υπολογιστών από τις αρχές του 1980. Και οι δύο, αλλά ειδικά ο δεύτερος δεν παίζονταν στην δουλεία τους, άλλο επίπεδο.

 

Από εκεί και πέρα ... ειδικά στα μεγάλα μαγαζιά πληροφορικής κυκλοφορούν κάτι .. «φρούτα» ου μπλέξεις, εδώ ισχύει το «άσε ρε φίλε, προτιμώ να το χαλάσω μόνος μου» που λέμε, γενικά η εκτίμηση μου για αυτό το "επάγγελμα" είναι στο 0 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικοί υπολογιστών.. μια πικρή ιστορία, οι περισσότεροι έχουν ελλιπέστατες γνώσεις είτε σχετικά με το Hardware είτε όσον αφορά το Software είτε (το πιο συνηθισμένο) και στα δυο. Πολλές φορές θα έπρεπε να τους λέμε συναρμολογητές αντί τεχνικών διότι δεν κατέχουν το αντικείμενο παρά μόνο στο επίπεδο της συναρμολόγησης των κομματιών που απαρτίζουν τον υπολογιστή και σαν προκύψει κάποιο τεχνικό πρόβλημα σε τούτη την τυποποιημένη διαδικασία, σηκώνουν έντρομοι τα χέρια ψηλά και αρχίζουν να ταλαιπωρούν το μηχάνημα και τον πελάτη.

 

Από εκεί και πέρα ... ειδικά στα μεγάλα μαγαζιά πληροφορικής κυκλοφορούν κάτι .. «φρούτα» ου μπλέξεις, εδώ ισχύει το «άσε ρε φίλε, προτιμώ να το χαλάσω μόνος μου» που λέμε, γενικά η εκτίμηση μου για αυτό το "επάγγελμα" είναι στο 0 :-D

 

Τι να πεις... Πηγαίνεις το μηχάνημά σου, αν το πηγαίνεις, και το βλέπεις ίσως και χειρότερο απ'ο,τι ήταν.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω επισης οτι πελατες και αφεντικα ζητανε πραγματα που ΔΕΝ ειναι υποχρεωμενος κανενας τεχνικος να ξερει.

 

οπως πχ τα torrent!

δεν υπαρχει καμια σχολη η οτιδηποτε αλλο που διδασκει torrents.

 

αν ομως ενας πελατης ή αφεντικο σου ζητησουν να τους μαθεις ή να τους φτιαξεις κατι απο torrent και μεις πουμε οτι δε ξερουμε, θα μας απολυσουν!

 

το τορρεντ ειναι ενα παραδειγμα αναμεσα στα απειρα πραγματα που ζητανε ολοι....

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 07:10 ----------

 

Ειμαι ευτυχισμενος και θελω να το φωναξω παντου!

 

βρηκα τη δουλεια που παντα εψαχνα.

 

DJ σε μπαρ με Cluboσκυλαδικη μουσικη!

 

yeeeeeeees!!!!!:devil:

 

ω ρε κατι κορμια Απανω στις Αμπαρες! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...