Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν ειναι ετσι. και μαθηματικα, αγγλικα κτλ ξερουν σχεδον ολοι αλλα τα παιδια τους τα στελνουν σε φροντιστηρια για να μαθουν!

γιατι λοιπον πληρωνουν φροντιστηρια και δεν φωναζουν εναν γνωστο που εχουν για να τους βοηθησει?

ολοι ξερουμε τα μαθηματικα του γυμνασιου σωστα? γιατι λοιπον τα παιδια γνωστον μας πανε και πληρωνουν φροντιστηρια και ιδιαιτερα αλλα δε παμε εμεις να τα βοηθησουμε?

 

ολα κινουνται με το χρημα

 

 

Υπάρχουν και περιπτώσεις γνωστών που πάνε και κάνουν ιδιαίτερα μαθήματα με τη διαφορά όμως ότι αυτοί πληρώνονται. Έτσι είναι, αν κάποιος γνωστός σου ζητήσει να βοηθήσεις το παιδί του στα μαθηματικά (ακόμα και αν δεν έχεις τελειώσει μαθηματικό ένα απλό πτυχίο ΑΕΙ να έχεις) θεωρεί αυτονόητο να σε πληρώσει ενώ αν σου ζητήσει να του φτιάξεις το pc σιγά μη σου δώσει λεφτά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kostas2142, το πας καλα ως ενα σημειο αλλα το ξεφτυλιζεις. Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα,

 

Εγω που ναι μεν ειμαι του χωρου αλλα δεν ειμαι τεχνικος σε τετοιο επιπεδο, μια χαρα πληρωνομαι στις extra δουλειες που μου τυχαινουν σε τετοια θέματα. Μιλαω για σπιτια, μικρες εταιριες, λογιστικα γραφεια κτλ. Γνωστός και να μην με πληρωσει δεν υπαρχει και το ξεκαθαριζω απο την αρχη. Ο φίλος φυσικα και δεν θα πληρωσει.

Και δεν ειναι μονο το format που αναφερεστε. Ειναι πολλα πραγματα που δεν ξερει το παιδι του γειτονα να σου φτιαξει και με εχουν καλεσει για πααααρα πολλα τετοια. Ειδικα οτι εχει σχεση με τους ηχους του υπολογιστη (beeper), το αν χτυπησαν οι μνημες, το αν καηκε η καρτα γραφικων, το οτι δεν ξεκιναει ο υπολογιστης και δεν θελουν φορματ γιατι θα χασουν τα αρχεια τους, το οτι τους σβηνει ο υπολογιστης ξαφνικα (μπορει να φταιει οτ τροφοδοτικο αλλα μπορει και οι μνημες)...και αλλα τόσα που βαριεμαι να γραφω, πρεπει να πας σε καποιον που πραγματικα ξερει. Αυτα τα ζητηματα θελουν εμπειρια και πληρωνονται. Οποιος δεν πληρωνεται, χαλαει την αγορα και ειναι και κοροιδο (μιλαμε πάντα για το φασμα απο γνωστός εώς αγνωστος και οχι για φιλους).

 

Edit: Δεν διευκρινησα οτι για μενα το συγκεκριμενο επαγγελμα ειναι για extra εισοδημα και όχι για να δουλευεις ως τεχνικος σε καποια εταιρια, ουτε να έχεις τέτοια δικια σου εταιρια. Η προυποθεση για να φτιαξεις εταιρια τέτοιου είδους υπηρεσιων, ειναι να τη συνδιαζεις και με αλλες σχετικες υπηρεσιες-προιοντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα δεχοσουνα να κανεις αυτη τη δουλεια που λες, με 700ευρω, μονο και μονο επειδη σ'αρεσει αυτη η δουλεια....

και "πανω σου" δηλαδη στη δουλεια που ΕΣΥ εκανες αλλοι να οικονομανε χιλιαρικα!

 

εχω γνωστο που δουλευει σε "εταιρια" ως web developer (φτιαχνει σελιδες) και ο μισθος του ειναι 1000 ευρω. Ασχετα αν η εταιρια πουλαει τις σελιδες που φτιαχνει αυτος 1500ευρω εκαστος καθε 4-5 μερες....

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

ολα κινουνται με το χρημα

 

εδω θα σου απαντησω. εγω εχω σκοπο να δουλέψω σε μια εταιρια για να παρω εργασιακη εμπειρια. μολις αποκτησω αρκετη εμπειρια θα κανω κατι δικο μου. δεν θα δουλευω μια ζωη σαν υπαλληλος. εδω και τωρα φτιαχνω web applications στα μαυρα και εχω βγαλει αρκετα λεφτα. σε πληροφορω εχω φτιαξει website στατικο (html,

css) που μου πηρε συνολο 8 ωρες δουλεια και πληρωθηκα 800 ευρω. λιγα ειναι?

φοιτητης ειμαι στο κατω κατω ακομα. και αυτο που λες να δεχομουν να δουλευω. αμα σε καιει τοσο γιατι δεν κανεις εσυ μια εταιρια και δουλευεις μονος σου για να μην παραπονιεσαι οτι το αφεντικο σε βαζει και κανεις πολλα και δεν σε πληρωνει αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα σε καιει τοσο γιατι δεν κανεις εσυ μια εταιρια και δουλευεις μονος σου για να μην παραπονιεσαι οτι το αφεντικο σε βαζει και κανεις πολλα και δεν σε πληρωνει αρκετα.

 

 

γιατι το προβλημα δεν ειναι μονο στα αφεντικα αλλα και στο ειδος!

δηλαδη οι η/υ που ειναι αδυνατον να τους δουλευουμε οπως τα υπολοιπα τεχνολογικα μηχανηματα.

εξηγω στη πρωτη σελιδα τι προβληματα υπαρχουν που μονο χρονο μπορουμε να χασουμε.

 

μεχρι τωρα, τοσες σελιδες ποστς, κανεις μα κανεις δεν εχει αναφερθει σε αυτο το σημειο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα ειναι οτι το εχουν ξεφτιλυσει το επαγελμα του τεχνικου οπως αναφερθηκε και πριν. πρεπει να ειδικευτεις σε κατι. πχ γινε τεχνικος δικτυων παρε και μια πιστοποιηση cisco και κανε αυτα που γουσταρεις. και εμενα μου την σπανε κατι ερωτησεις τυπου. εε φιλε βαλε μου να κατεβαζω εργα. ε γιατι δεν παιζει το ραδιο. την αλλη φορα μου λεει μια το msn κατι εχει. της λεω πηγαινε εκει που το αγορασες να στο φτιαξουν δεν ξερω. απλα δεν εχω ορεξη να ασχολουμαι με την μαλακια του καθενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 στους 10 γνωστούς μου σπουδάζουνε τεχνικοί υπολογιστών.

Έχει καταντήσει αηδία πλέον!!

 

το προβλημα δεν ειναι η ποσοτητα....

 

δουλειες υπαρχουν και πολλες μαλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να γινεις τεχνικος πρεπει να σπουδασεις? καλο αστειο. πεταμενα λεφτα κατα την γνωμη μου

 

καλα ναι, στην Ελλαδα εισαι οτι δηλωσεις!

απλα με τα χαρτια εισαι πιο επισημος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει σιγουρα, για να ανοιξεις μια ετερεια-καταστημα σαν τεχνικος υπολογιστων χρειαζετε η πιστοποιηση ή μονο το χαρτι απο τα ιεκ αρκη???????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει σιγουρα, για να ανοιξεις μια ετερεια-καταστημα σαν τεχνικος υπολογιστων χρειαζετε η πιστοποιηση ή μονο το χαρτι απο τα ιεκ αρκη???????

 

Δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο για να ανοίξεις εταιρεία-κατάστημα service υπολογιστών.

Τώρα αν έχεις καμια πιστοποίηση, δεν σε χαλάει κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση για οποιον γνωριζει σιγουρα, για να ανοιξεις μια ετερεια-καταστημα σαν τεχνικος υπολογιστων χρειαζετε η πιστοποιηση ή μονο το χαρτι απο τα ιεκ αρκη???????

 

δε χρειαζεται απολυτος τιποτα!

τα μονα χαρτια που χρειαζεσαι ειναι εκεινα με τα πολλα χρωματα, μωβ πρασινο και οτι αλλο διαθετεις που γραψει επανω κατι νουμερα με τη λεξη ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλος μόλις διάβασα το άρθρο σου και βασικά ένα έχω να σου πώ.... 17 χρόνια κάνω αυτή την δουλειά απο αυτή ζω και απο αυτή έχω κάνει οικογένεια. Όσο αναφορά το αναλώσιμος είσαι σε όλες τις δουλειές και όχι μόνο αυτή! Βασικό πράγμα για όλα αυτά να το έχεις...να το θέλεις και να το γουστάρεις. Ξέρω τι σου λέω και δεν τα βγάζω απο το μυαλό μου. Φυσικά και πρέπει να έχει έφεση σε κάτι περισσότερο για να έχεις ενα τουλάχιστον αντικείμενο το οποίο να ξέρεις αρκετά καλά και να το παίζεις στα δάχτυλα. Να έχεις όρεξη να μάθεις και να θες να μάθεις για την πάρτη σου περισσότερα πράγματα και όχι απλά για την δουλεία να νιώθεις εσύ καλά. Μερικά απο αυτα τα πράγματα αν τα έχεις περνάς καλά και μέσα στην δουλειά και βασικά νιώθεις οτι δεν δουλεύεις αλλά απλά κάνεις το hobby σου.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω εν'μερη αλλα:

 

βασικά νιώθεις οτι δεν δουλεύεις αλλά απλά κάνεις το hobby σου.....

 

σε αυτη τη προταση στηριζονται ολα τα αφεντικα και εκμεταλευονται ειδικοτερα τα νεα παιδια!

 

τους λενε εμεσα το εξης:

 

"ελα μωρε... ετσι κι'αλλιως εσυ στο σπιτι σου θα παιδευτεις και θα τα μαθεις, ελα απο δω και να σου δινω και χατζιλικι......"

 

 

αυτο οσο αφορα τα μαγαζια και εταιριες με αφεντικα.

 

τωρα αν εισαι αφεντικο του εαυτου σου τοτε αν εχεις καταφερει μετα απο τοσα χρονια να συνεχιζεις την ιδια δουλεια τοτε ειμαι σιγουρος οτι δε κανεις τα ιδια πραγματα ολα αυτα τα χρονια.

 

εχεις αλλαξει επαγγελμα χωρις να το καταλαβεις....

 

αν θες συνεχιζουμε τη συζητηση, περιγραψε λιγο τι ακριβως κανεις το τελευταιο καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...