Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

με μπερδεψες και δεν απαντησες σε ολα.

πες για καθε δουλεια ποσα χρεωσες, ποσα απο αυτα ειναι δικα σου και ποσα της εταιριας σου.

επισης και για το acrobat

 

 

Ρε, σίγουρα δεν εισαι εφοριακός...?:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το acrobat χρεώνεται σαν εγκατάσταση το που βρήκε το cd δεν με νοιάζει. πειρατικά προγράμματα δεν πουλάμε.

 

οι χρεώσεις της εταιρίας είναι 45 την πρώτη ώρα 30 για κάθε επόμενη

 

 

45+30

45+30+30

45+30

μονο οι ώρες για την εταιρία

 

+45 το format στον χώρο τους

+20 το κουβάλημα από τον πρώτο στον τέταρτο

 

το τι έβγαλα από αυτά εγώ στα έγραψα παραπάνω

57 της μερας μισθός +20% + τα μαυρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι με μπερδευεις και δε τα λες ξεκαθαρα?

συνολο απο αυτα που λες ειναι 320 και πριν ειπες οτι η εταιρια εβγαλε 350.

 

γραψε αναλυτικα και πες πχ

για το φορματ = 45 ευρω

acrobat = 20 ευρω.

ολα αυτα = 65 ευρω.

 

απο τα 65 η εταιρια πηρε 50 και γω 15.

 

τοσο απλα πεστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ aledjo να σου βγάλω dld τα τιμολόγια που κόβω όλη μέρα και να τα ξαναγράψω στο forum...

μάλλον το μπέρδεμα σου είναι στους παράγοντες του βασικού μισθού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω σε τι μαγαζάκια δούλευες που πουλάγατε τα πειρατικά για να βγάλει ο καρμίρης το αφεντικό κάνα 10euro. αλλα η χρέωση είναι μέσα στις ώρες χρεώσεις του τεχνικού

όσο για το format σου είπα +45 στις ώρες

ποσο δύσκολο είναι?

 

τέσπα πα να πιω ένα τσιγάρο και να τη πεσω γιατί αύριο κιάλλο γύρο :P

μάζεψε τις απορίες να τις δω το πρωι. καληνύχτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δηλαδη μου λες οτι ολα πανε βαση την ωρα, οτιδηποτε κι'αν κανεις παει 45 ευρω την πρωτη ωρα και 30 για καθε μια απο τις επομενες.

 

ακομα και για το acrobat που δεν ηταν δικο σου, παλι χρεωσες. (αυτα να τα ακουνε μερικοι που φωναζουν για freeware.)

χρεωσες για να βαλεις κατι που ηδη ειχαν αυτοι.

δεν ειπες ομως για τα windows. τα ειχαν αυτοι ή εβαλες εσυ δικα σου? (δεν εχει και τοσο σημασια απλα το λεω)

 

εγινες "χαμαλης" και κουβαλαγες τα πισι στους οροφους και χρεωσες και κει.

ρυθμίσεις δικαιωμάτων σε server με 2-3 κλικ χρεωσες και κει.

ρυθμίσεις router με 2-3 κλικ, χρεωσες και κει.

 

 

ωραια, το προβλημα σου και η διαφωνια μαζι μου που ειναι?

ακριβως τα ιδια φωναζω εδω και μερες σε ολα αυτα και τις χρεωσεις....

συμφωνω οτι τοσα πρεπει να περνουμε ΑΛΛΑ το προβλημα ειναι οτι κανεις δε τα δινει.

 

δε ξερω εσυ που εχεις τυχει, μου φαινεται απιστευτο οτι η εταιρια εβγαζε 350ευρω απο σενα, και σου εδωσε 57για το μεροκαματο +60ευρω απο τα ποσοστα για τη δουλεια που εκανες.

 

δηλαδη εσυ απο τους πελατες πηρες συνολο 410 ευρω. τα 350 τα εδωσες στην εταιρια και τα 60 δικα σου.

ασχετα για το μεροκαματο.....

 

 

για Ελλαδα μιλαμε σιγουρα ε?

 

 

 

σιγά τα αβγά το format μια ρουτίνα είναι. γιατί να σου δώσει καλά λεφτά για αυτό?

 

αυτο γιατι το εγραψες πριν? αφου απο αυτο εβγαλες λεφτα εσυ.

Επεξ/σία από aledjo
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εταιρία δεν ζει από μένα.

αλλα εγώ και ένας άλλος τεχνικός την θρέφουμε και μας πληρώνει αντίστοιχα.

τους μικρούς που έχει στο γραφείο να φτιάχνουν ότι εμείς γυρνάμε πίσω γιατί δεν προλαβαίναμε/βαριόμασταν/ είχαμε καλύτερο ραντεβού, τους πληρώνεις φυσικά με τον βασικό και άντε κάτι παραπάνω.

 

ότι προσφέρεις θα πάρεις. όσο δεν μιλάμε για μαγαζιά που οι τεχνικοί είναι γραμμή παραγωγής.

 

το format αν δεν τον ήθελε άμεσα δεν υπήρχε λόγος να το κάνω εγώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πυκνωτη; ρευματος; :fear: μην το κανεις ποτε μονος σου

 

Όφ δί ρέκορντ, στο motor του καυστήρα είναι psc,αν θυμάμαι καλά, και όχι ηλεκτρολυτικός επομένως δεν υπάρχει περίπτωση να εκραγεί,αν εννοείς αυτό.

Άν ήταν έτσι θα φωνάζες ηλεκτρολόγο για να σου βάλει ακόμα και τα στάρτερς στις λάμπες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

aledjo, για να μη το λιβανιζουμε, σου εχω ηδη προτεινει το καλυτερο:

 

Στο "Τεχνικος Η/Υ" εκεινο που μπορω να σου πω ειναι καντο νομιμα,

αλλα αποφευγοντας το βραχνα ΤΕΒΕ - OAEE και εταιρειες ΕΠΕ ή ΟΕ,

(ενας καλος λογιστης μπορει να σου εξηγησει το πως θα γινει αυτο!)

και χρεωνοντας μια ελαχιστη αμοιβη π.χ. 25 ευρω / ωρα εργασιας :-)

 

αν δε γουσταρεις το "υπαλληλικι" -που στο φιναλε εχει ταβανι στην αμοιβη-

ο παραπανω, ειναι ο αποδοτικοτερος τροπος και ψαχτο οσο θελεις αυτο :P

Αν ομως παραμενεις, εισαι συνυπευθυνος της καταστασης, οχι αθωο θυμα...

 

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

συμφωνω οτι τοσα πρεπει να περνουμε ΑΛΛΑ το προβλημα ειναι οτι κανεις δε τα δινει.

 

Αν σε δει σε στυλ "Σταθη Ψαλτη" [:-D], ενδεχομενως, προσπαθησει να μη τα δωσει,

διαφορετικα και εφοσον πρωταρχικως "πουλας" το χρονο σου -καταλαβε το αυτο!-

οσο το ρολοι γραφει ωρες, εσυ τις πληρωνεσαι, πρεπει ομως να ειναι συννενοημενο

και απολυτως ξεκαθαρο, το κοστολογιο σου, απο την πρωτη κιολας επικοινωνια :shifty:

Επεξ/σία από Delirium
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
η εταιρία δεν ζει από μένα.

αλλα εγώ και ένας άλλος τεχνικός την θρέφουμε και μας πληρώνει αντίστοιχα.

τους μικρούς που έχει στο γραφείο να φτιάχνουν ότι εμείς γυρνάμε πίσω γιατί δεν προλαβαίναμε/βαριόμασταν/ είχαμε καλύτερο ραντεβού, τους πληρώνεις φυσικά με τον βασικό και άντε κάτι παραπάνω.

 

ότι προσφέρεις θα πάρεις. όσο δεν μιλάμε για μαγαζιά που οι τεχνικοί είναι γραμμή παραγωγής.

 

το format αν δεν τον ήθελε άμεσα δεν υπήρχε λόγος να το κάνω εγώ :P

 

αφου ξερεις και κανεις δουλειες που αξιζουν 350 ευρω, γιατι δε τη κανεις δικια σου τη δουλεια και να πανε αυτα τα 350 στη τσεπη σου?

 

εγω δε μπορω να πιστεψω ολα αυτα που περιγραφεις. μου φαινονται απιστευτα.....

 

το προβλημα μου ειναι στη σχεση δουλεια - λεφτα.

αν οντως ειναι ετσι οπως μου τα περιγραφεις για τη δουλεια που εκανες και πηρες τοσα λεφτα, τοτε εγω εχω λαθος εντυπωση για το επαγγελμα.

 

πουθενα ομως και κανεις δε μου εχει πει ή δειξει τοσα λεφτα γι'αυτη τη δουλεια.

 

αν δεις παραπανω, μερικοι χρηστες ακομα και για εγκατασταση ενος freeware προγραμματος, τους φαινεται απατη να δωσουν λεφτα στον τεχνικο. πρωτον απο πλευρας πελατη και δευτερον απο πλευρας αφεντικου, δε μπορει να δωσει περισσοτερα λεφτα στον υπαλληλο εξαιτιας του πρωτου προβληματος. εγω αυτη την εντυπωση εχω.

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

εφοσον πρωταρχικως "πουλας" το χρονο σου -καταλαβε το αυτο!-

οσο το ρολοι γραφει ωρες, εσυ τις πληρωνεσαι, πρεπει ομως να ειναι συννενοημενο

και απολυτως ξεκαθαρο, το κοστολογιο σου, απο την πρωτη κιολας επικοινωνια :shifty:

 

ναι βρε, δε διαφωνω σε αυτο που λες, αλλα αυτο ισχυει αν εχεις δικη σου δουλεια-μαγαζι-εταιρια.

αλλιως αν διαβασεις οπως λεω στις προηγουμενες σελιδες, οταν δουλευεις υπαλληλος, ειναι κανονισμενα απο το αφεντικο.

το αφεντικο για να κερδισει πελατες ριχνει πολυ τη τιμη σε σχεση αλλα μαγαζια με αποτελεσμα να περνει το μαγαζι πιο λιγο.

ετσι ακομα και ο υπαλληλος δε μπορει να παρει πολλα.

 

εκτος απο αυτο, ακομα και πολλα λεφτα να περνει μια εταιρια, δεν εχω ακουσει ποτε αυτο που λεει ο Dark_son20 οτι δηλαδη περνει τοσα πολλα λεφτα απο την ιδια εταιρια.

 

το πλαισιο λεει:

Το κόστος της πρώτης ώρας είναι 56€.Κάθε επιπλέον ώρα παραμονής του τεχνικού στο χώρο σας κοστίζει 40 €

 

πρωτον κανεις δε προτειμαει το πλαισιο στο χωρο του με αυτες τις τιμες διοτι υπαρχουν αλλοι που τις χτυπανε (αυτο που λεω παραπανω), δευτερο αν παρει καποιος, απο αυτα τα λεφτα δε περνει τιποτα ο τεχνικος παραμονο το μεροκαματο. σωστα? (ετσι ξερω εγω)

οπως και επισης αν παει καποιος το μηχανημα στο πλαισιο, ο υπαλληλος θα παρει το μεροκαματο, ασχετα ποσα λεφτα θα δωσει ο πελατης.

Επεξ/σία από aledjo
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά πάρτε το χαμπάρι. Δεν μετράνε οι γνώσεις, τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

 

Όταν έρχεται ο κλειδαράς και σκάω 50 ευρώ για δουλειά 5 λεπτών τι πληρώνω τις γνώσεις του; Απλά από τη στιγμή που είναι λίγοι οι κλειδαράδες και όλοι ζητάνε τόσα τα σκάω αναγκαστικά και λέω και ευχαριστώ από πάνω.

 

Π.χ. άμα υπήρχαν μόνο 100 τεχνικοί που ξέραν να κάνουν format για όλη την αττική τι νομίζετε; Θα ζητούσαν 200 ευρώ το format και άμα γουστάρεις, άμα δε γουστάρεις μείνε χωρίς pc. Αλλά από τη στιγμή που ο άλλος θα πάρει ένα γνωστό του να του κάνει το format τσάμπα ποιος ο λόγος να πληρώσει τεχνικό; Έχω πάει και έχω κάνει άπειρα format ή έχω ασχοληθεί με προβλήματα στα pc φίλων, γνωστών τσάμπα. Μετά πως να ζήσουν οι τεχνικοί η/υ; άντε το πολύ να πάνε να κάνουν καμιά δουλειά σε κανέναν πολύ άσχετο από pc και που δεν έχει κανένα γνωστό να ξέρει.

 

Τι νομίζετε σε άλλους κλάδους είναι πιο καλά τα πράγματα; Όπου υπάρχει πληθωρισμός αναγκαστικά πέφτουν οι τιμές. Ξέρω από φίλο που δουλεύει σε δικηγορικό γραφείο στη Θεσσαλονίκη, παρακαλάνε τους πελάτες να πληρώσουν οι οποίοι πιστεύουν ότι πληρώνουν και πολλά. Τους νοιάζει άραγε τους πελάτες αν ο δικηγόρος έχει πτυχία μεταπτυχιακά, διδακτορικά ή δουλεία που έριξε για την υπόθεση; Αυτό που τους νοιάζει είναι να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα και άμα υπάρχει άλλος δικηγόρος εξίσου καλός δίπλα που θα πάρει λιγότερα θα πάνε σε αυτόν.

 

Έτσι είναι τα πράγματα στην κοινωνία. Βάζεις μέσο για να βρεις υδραυλικό, σου λέει δεν μπορώ αυτή τη βδομάδα είμαι κλεισμένος πάρε την άλλη και βλέπουμε. Σου βαράει και τις τιμές όσο θέλει και λες και ευχαριστώ.

 

Για μένα το επάγγελμα του τεχνικού η/υ δεν έχει μέλλον. Όταν υπάρχουν γνωστοί και φίλοι που κάνουν τις δουλειές τσάμπα δεν μπορείς να βγάλεις ένα αξιόλογο μεροκάματο. Εκτός αν καταφέρεις και πάρεις την τεχνική υποστήριξη μεγάλων εταιρειών που εκεί λογικά θα παίζουν περισσότερα λεφτά αλλά δεν έχω μπει σε αυτό το χώρο και δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λες οτι πρεπει να αφιερωνεις χρονο και στο σπιτι ειναι γενικα στα επαγελματα πληροφορικης γιατι συνεχεια βγενουν καινουριες τεχνολογιες. εγω ασχολουμαι με web development κανω μαστερ αυτη την στιγμη. δεν μπορεις να φανταστεις ποσα πραγματα πρεπει να ξερεις. αυτο που θα κανω ειναι απλα να επικεντρωθω σε καποιες γλωσσες. π.χ .net i java. δεν γινεται να εισαι καλος σε Php mysql και συγχρονος σε ruby on rails. net. spring και δεν ξερω εγω τι αλλο. αυτο που ξερω ειναι οτι αν δουλευω καπου σιγουρα θα αφιερωνω χρονο και στο σπιτι. αλλα εμενα μαρεσι το αντικειμενο οποτε. τωρα αν θες να γινεις ντελιβερας και σε εκφραζει μονο και μονο για τα λεφτα καντο. εγω παντως δεν θα εκανα μια δουλεια μονο και μονο για τα λεφτα αλλα θελω να την κανω επειδη μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που λες οτι πρεπει να αφιερωνεις χρονο και στο σπιτι ειναι γενικα στα επαγελματα πληροφορικης γιατι συνεχεια βγενουν καινουριες τεχνολογιες. εγω ασχολουμαι με web development κανω μαστερ αυτη την στιγμη. δεν μπορεις να φανταστεις ποσα πραγματα πρεπει να ξερεις. αυτο που θα κανω ειναι απλα να επικεντρωθω σε καποιες γλωσσες. π.χ .net i java. δεν γινεται να εισαι καλος σε Php mysql και συγχρονος σε ruby on rails. net. spring και δεν ξερω εγω τι αλλο. αυτο που ξερω ειναι οτι αν δουλευω καπου σιγουρα θα αφιερωνω χρονο και στο σπιτι. αλλα εμενα μαρεσι το αντικειμενο οποτε. τωρα αν θες να γινεις ντελιβερας και σε εκφραζει μονο και μονο για τα λεφτα καντο. εγω παντως δεν θα εκανα μια δουλεια μονο και μονο για τα λεφτα αλλα θελω να την κανω επειδη μου αρεσει.

 

δηλαδη θα δεχοσουνα να κανεις αυτη τη δουλεια που λες, με 700ευρω, μονο και μονο επειδη σ'αρεσει αυτη η δουλεια....

και "πανω σου" δηλαδη στη δουλεια που ΕΣΥ εκανες αλλοι να οικονομανε χιλιαρικα!

 

εχω γνωστο που δουλευει σε "εταιρια" ως web developer (φτιαχνει σελιδες) και ο μισθος του ειναι 1000 ευρω. Ασχετα αν η εταιρια πουλαει τις σελιδες που φτιαχνει αυτος 1500ευρω εκαστος καθε 4-5 μερες....

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Ρε παιδιά πάρτε το χαμπάρι. Δεν μετράνε οι γνώσεις, τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά. Όλα είναι θέμα προσφοράς και ζήτησης.

 

Όταν έρχεται ο κλειδαράς και σκάω 50 ευρώ για δουλειά 5 λεπτών τι πληρώνω τις γνώσεις του; Απλά από τη στιγμή που είναι λίγοι οι κλειδαράδες και όλοι ζητάνε τόσα τα σκάω αναγκαστικά και λέω και ευχαριστώ από πάνω.

 

Π.χ. άμα υπήρχαν μόνο 100 τεχνικοί που ξέραν να κάνουν format για όλη την αττική τι νομίζετε; Θα ζητούσαν 200 ευρώ το format και άμα γουστάρεις, άμα δε γουστάρεις μείνε χωρίς pc. Αλλά από τη στιγμή που ο άλλος θα πάρει ένα γνωστό του να του κάνει το format τσάμπα ποιος ο λόγος να πληρώσει τεχνικό; Έχω πάει και έχω κάνει άπειρα format ή έχω ασχοληθεί με προβλήματα στα pc φίλων, γνωστών τσάμπα. Μετά πως να ζήσουν οι τεχνικοί η/υ; άντε το πολύ να πάνε να κάνουν καμιά δουλειά σε κανέναν πολύ άσχετο από pc και που δεν έχει κανένα γνωστό να ξέρει.

 

Τι νομίζετε σε άλλους κλάδους είναι πιο καλά τα πράγματα; Όπου υπάρχει πληθωρισμός αναγκαστικά πέφτουν οι τιμές. Ξέρω από φίλο που δουλεύει σε δικηγορικό γραφείο στη Θεσσαλονίκη, παρακαλάνε τους πελάτες να πληρώσουν οι οποίοι πιστεύουν ότι πληρώνουν και πολλά. Τους νοιάζει άραγε τους πελάτες αν ο δικηγόρος έχει πτυχία μεταπτυχιακά, διδακτορικά ή δουλεία που έριξε για την υπόθεση; Αυτό που τους νοιάζει είναι να πληρώσουν όσο το δυνατόν λιγότερα και άμα υπάρχει άλλος δικηγόρος εξίσου καλός δίπλα που θα πάρει λιγότερα θα πάνε σε αυτόν.

 

Έτσι είναι τα πράγματα στην κοινωνία. Βάζεις μέσο για να βρεις υδραυλικό, σου λέει δεν μπορώ αυτή τη βδομάδα είμαι κλεισμένος πάρε την άλλη και βλέπουμε. Σου βαράει και τις τιμές όσο θέλει και λες και ευχαριστώ.

 

Για μένα το επάγγελμα του τεχνικού η/υ δεν έχει μέλλον. Όταν υπάρχουν γνωστοί και φίλοι που κάνουν τις δουλειές τσάμπα δεν μπορείς να βγάλεις ένα αξιόλογο μεροκάματο. Εκτός αν καταφέρεις και πάρεις την τεχνική υποστήριξη μεγάλων εταιρειών που εκεί λογικά θα παίζουν περισσότερα λεφτά αλλά δεν έχω μπει σε αυτό το χώρο και δεν ξέρω ακριβώς τι γίνεται.

 

δεν ειναι ετσι. και μαθηματικα, αγγλικα κτλ ξερουν σχεδον ολοι αλλα τα παιδια τους τα στελνουν σε φροντιστηρια για να μαθουν!

γιατι λοιπον πληρωνουν φροντιστηρια και δεν φωναζουν εναν γνωστο που εχουν για να τους βοηθησει?

ολοι ξερουμε τα μαθηματικα του γυμνασιου σωστα? γιατι λοιπον τα παιδια γνωστον μας πανε και πληρωνουν φροντιστηρια και ιδιαιτερα αλλα δε παμε εμεις να τα βοηθησουμε?

 

 

ολα κινουνται με το χρημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...